Αυξάνονται κατά 10% οι εισακτέοι στα ΑΕΙ

Nikos Sitys

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nikos Sitys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
:PΒρε παιδί'μ , ξέρεις τι ξέρω; Πχ στο εργαστήριο των λέιζερ που έχουμε, η Αννούλα πέρυσι έκοψε γύρω στις 100.000ευράκια, πράγμα που σημαίνει ότι δεν μπορούσαν να κάνουν συντήρηση στα λέιζερ, να πάρουν κρυστάλλους etc. Με αποτέλεσμα να υπολειτουργεί. Φαντάσου τι έχει να γίνει τώρα που θα μπουν κι άλλα παιδιά.
Τα δίδακτρα είναι άλλο θέμα.
Εδω μου πεταγεται ο αλλος και μου λεει οτι δεν μπορει να ειναι κολπο των πρυτανεων.Δηλαδη πλακα με κανεις τωρα??Ειναι δυνατον πριν 5 μηνες να ηταν στα προθυρα για λουκετο το πανεπιστημιο Ιωαννινων και τωρα να λειτουργει φαρσι και να λενε παλι ξανα μουρμουρα οτι μεχρι τον Μαιο θα εχουνε χρηματα μετα θα κλεισουν??Δηλαδη δεν βλεπεις οτι μας δουλευουν τα πρυτανακια μεσα στα μουτρα μας???Σταματησαν την μουρμουρα για 5 μηνες και ξανα παλι αρχισαν.Δηλαδη τι??Δεν εχουν χρηματα??Δεν τους δινει το κρατος???Ε???Τοτε τους 5 μηνες πως καταφεραν και τους εβγαλαν???
Το θεμα ειναι οτι φετος θα ειναι η καλυτερη χρονια για πανελληνιες.Αν ζηλευεις εσυ και ο καθε φοιτητης που εδινε περσι χθες στο χαος μεσα και στις περικοπες των θεσεων προβλημα σας.Δωσε με το 10% και φαε την θεση καποιου παιδιου.Ασε εμας που δεν περασαμε πουθενα να πανυγιριζουμε για αυτην την αποφαση ετσι ωστε το ποσοστο επιτυχιας για να μπει καποιος μεσα στην σχολη να αυξανεται και μεινετε εσεις στα φοιτητικα σας θεματα.Αν ειναι να ερχεστε εδω και να πετατε οτι μαλακια σας κατεβει και να ριχνετε το ηθικο των παιδιων (γιατι το δικο μου δεν το ριξατε στα παπουτσακια μου τα Nike εγραψα οτι ειπες απλα για τα αλλα τα παιδια που δινουν φετος πρωτη φορα το λεω κυριως) τοτε καλυτερ ανα μην ερχεστε και να μιλατε σε τετοια θεματα.Κρατηστε τα ''ψυχολογικα'' των περσινων πανελλαδικων μεσα σας και απολαυστε χαμογελα φετος απο τα νεα παιδια :) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Προφανως.Για να μου κλαιγεται εδω και ποσους μηνες το ΑΠΘ και των Ιωανιννων.Δηλαδη τι σκατα??Τα χρηματα τοσο καιρο που τα εβρισκαν??Με δουλευετε??Πριν 5 μηνες ηταν ετοιμα να κλεισουν ολα και τωρα ξαφνικα περασαν αλλοι 5 μηνες και ξανα αμανε τα ιδια με μουρμουρα μουρμουρα.Αυτο θελουν να σου βαλουν να πληρωνεις 3000 ευρω τον χρονο σε διδακτρα οπως στην Ρουμανια και να βγαζουν και αυτοι το κατιτι τους.
Προς τα εκει το πανε σκεψου το καλα την επομενη φορα πριν μιλησεις και αρχιζεις και μου χτυπας τους φραπεδες γιατι αν αρχισω και χτυπαω και εγω θα μαθεις απ'εξω ολη την Καινη και την Παλαια διαθηκη.Θα κανεις και προπτυχιακο στα θρησκευτικα ;)
Να σε κεράσω μιά φασολάδα πρώτα.
Μόνο στη Ρουμανία έχουνε δίδακτρα,ε?
Τεσπά,ήδη δε βρίσκουμε να κάτσουμε στα αμφιθέατρα,δε λειτουργούν θεσμοί που είναι συνηθισμένοι έξω(internships,research assistantships κλπ) επειδή δεν υπάρχει μία και συνάμα κόβουνε και από τη χρηματοδότηση,ε δε παίζει,κάποια λαμογιά κάνουνε οι πρυτάνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Ω θέε μου. Τι; :eek:
Εκεί που ακουγόταν για 50% μείον τώρα 10% πάνω;:confused:
Τι; :confused:
Δυσκολεύομαι να το πιστέψω. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos Sitys

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nikos Sitys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Να σε κεράσω μιά φασολάδα πρώτα.
Μόνο στη Ρουμανία έχουνε δίδακτρα,ε?
Τεσπά,ήδη δε βρίσκουμε να κάτσουμε στα αμφιθέατρα,δε λειτουργούν θεσμοί που είναι συνηθισμένοι έξω(internships,research assistantships κλπ) επειδή δεν υπάρχει μία και συνάμα κόβουνε και από τη χρηματοδότηση,ε δε παίζει,κάποια λαμογιά κάνουνε οι πρυτάνεις.
Το να συζηταω μαζι σου ειναι σαν να μιλαω με το νηπιο το ξαδερφακι μου.Σου εφερα παραδειγμα την Ρουμανια γιατι αυτη ειναι μια χωρα απο τις πολλες που εχουνε τα λιγοτερα διδακτρα.Γουσταρεις παλικαρακι μου ομορφο να πληρωνεις διδακτρα??Και να εξαφανισουν τελειως την δωρεαν παιδεια??Στειλε ενα μυνημα στον Μπαμπι να σου κανει το αιτημα σου δεκτο.Μετα ομως μην ερθεις και μου κλαιγεσαι οτι δεν μπορεις να βγεις τον μηνα και δεν μπορεις να βγεις τον μηνα και αλλες τετοιες κουτορνιθιες.
Δεν καταλαβαινεις βρε αγορακι μου γλυκο οτι οι πρυτανεις τσεπωνουν χρηματακια???Δηλαδη για μαλακες τους περνας με συγχωρεις κιολας.Ολοι οσοι εχουν εξουσια καπου εχουνε την δυνατοτητα να κλεψουν σωστα??Βλεπε στο πολιτικο στερρεωμα.Δηλαδη τωρα εσυ μου λες οτι οι πρυτανεις ειναι ατομα που επεσαν απο τον παραδεισο κατευθειαν και ειναι εντιμοι αναθρωποι δεν κλεβουν ουτε ευρω απο τα κονδυλια που δινουν στα πανεπιστημια...και...και...και...και...???
Αν το πιστευεις αυτο ειναι και το τελευταιο πραγμα που γραφω μαζι σου...η επιστημη της ΛΟΓΙΚΗΣ σηκωνει τα χερια ψηλα με την παρταρα σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Το να συζηταω μαζι σου ειναι σαν να μιλαω με το νηπιο το ξαδερφακι μου.Σου εφερα παραδειγμα την Ρουμανια γιατι αυτη ειναι μια χωρα απο τις πολλες που εχουνε τα λιγοτερα διδακτρα.Γουσταρεις παλικαρακι μου ομορφο να πληρωνεις διδακτρα??Και να εξαφανισουν τελειως την δωρεαν παιδεια??Στειλε ενα μυνημα στον Μπαμπι να σου κανει το αιτημα σου δεκτο.Μετα ομως μην ερθεις και μου κλαιγεσαι οτι δεν μπορεις να βγεις τον μηνα και δεν μπορεις να βγεις τον μηνα και αλλες τετοιες κουτορνιθιες.
Δεν καταλαβαινεις βρε αγορακι μου γλυκο οτι οι πρυτανεις τσεπωνουν χρηματακια???Δηλαδη για μαλακες τους περνας με συγχωρεις κιολας.Ολοι οσοι εχουν εξουσια καπου εχουνε την δυνατοτητα να κλεψουν σωστα??Βλεπε στο πολιτικο στερρεωμα.Δηλαδη τωρα εσυ μου λες οτι οι πρυτανεις ειναι ατομα που επεσαν απο τον παραδεισο κατευθειαν και ειναι εντιμοι αναθρωποι δεν κλεβουν ουτε ευρω απο τα κονδυλια που δινουν στα πανεπιστημια...και...και...και...και...???
Αν το πιστευεις αυτο ειναι και το τελευταιο πραγμα που γραφω μαζι σου...η επιστημη της ΛΟΓΙΚΗΣ σηκωνει τα χερια ψηλα με την παρταρα σου

Ρε λογικολόγε,εξηγησέ μου πως ακριβώς θα αναβαθμίσει τη δωρεάν παιδεία η αύξηση των εισακτέων?
Έτσι,να πω και 'γω το ασχετό μου,αφού κι εσύ το Κινέζο κάνεις.

Αν και έχεις παρεξηγήσει το αρχικό μήνυμα για τους πρυτάνεις νομίζω.
Εννοούσα πως δε φταίνε πρωτίστως αυτοί που το Πανεπιστήμιο έχει τα χάλια που έχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos Sitys

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nikos Sitys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Ρε λογικολόγε,εξηγησέ μου πως ακριβώς θα αναβαθμίσει τη δωρεάν παιδεία η αύξηση των εισακτέων?
Έτσι,να πω και 'γω το ασχετό μου,αφού κι εσύ το Κινέζο κάνεις.
Εσενα το θεμα ειναι να αναβαθμισεις την ΔΩΡΕΑΝ παιδεια??Η να δινεις ισες ευκαιριες σε ολους στην ΠΑΙΔΕΙΑ σκετο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Εσενα το θεμα ειναι να αναβαθμισεις την ΔΩΡΕΑΝ παιδεια??Η να δινεις ισες ευκαιριες σε ολους στην ΠΑΙΔΕΙΑ σκετο?
Το πρώτο,επειδή:α)η υποχρηματοδότηση είναι εμφανής από το ότι αρκούμαστε στο να προσφέρουμε τα απολύτως απαραίτητα στους φοιτητές και
β)χωρίς μεταπτυχιακο δε παίζει να βρείς δουλειά,σε αντιδιαστολή με το εξωτερικό...οπότε μάλλον έχουμε δραματικά περισσότερους πτυχιούχους απ'ότι χρειαζόμαστε.

Γι'αυτό πρέπει ν'αναβαθμιστεί ο ρόλος του σχολείου,ώστε να έχουν όλοι αυτή την ευκαιρία στη μόρφωση...με τι λεφτά θα μου πεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Εσενα το θεμα ειναι να αναβαθμισεις την ΔΩΡΕΑΝ παιδεια??Η να δινεις ισες ευκαιριες σε ολους στην ΠΑΙΔΕΙΑ σκετο?

άλλο να έχουν όλοι το δικαίωμα στην ευκαιρεία να προσπαθήσουν και άλλο το δικαίωμα στην εισαγωγή. Μην τα μπερδεύετε. Αυτό που είπα για τα εργαστήρια πριν συμβαίνει ήδη. Για το ΤΕΙ Πειραιά που τυχαίνει να μου έχουν πει χάνουν μαθήματα γιατί δεν χωράνε και κωλοχτυπιούνται ποιος θα πρωτοπρολάβει. Επίσης στη σχολή μου κάτι αντίστοιχο γίνετια με ένα εργαστήριο. Αν εσείς δεν βρίσκετε πρόβλημα εκεί τι να πω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
ΜΠΑΤΣΟΚ :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosgr123

Νεοφερμένος

Ο nikosgr123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Ο λαϊκισμός και τέτοιες στιγμές στο μεγαλείο του... Αντί να μειώσουν τουλάχιστον 50% τις θέσεις (τουλάχιστον της δικής μου σχολής, νομικής), να συντηρούν την αντιπαραγωγική βάση της ελλάδας επιμένουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,094 μηνύματα.
Μια διόρθωση Insomnie:
Πλέον δεν βρίσκεις δουλειά ούτε με μεταπτυχιακό τίτλο. Για να μην ανέβουμε παραπάνω στον διδακτορικό τίτλο. Ξέρω μεταπτυχιακούς άνεργους, οι οποίοι το κάνουν απλά για να μην πηγαίνουν...κάθε μέρα για καφέ. Είναι κάπως γελοίο να κάνει κάποιος μεταπτυχιακές σπουδές στην βιοπληροφορική (ας πούμε) και να περιμένει να βρει μια θέση στον Ήλιο (τον Ελληνικό, τον Ευρωπαϊκό,..κλπ). Στο εξωτερικό υπάρχουν θέσεις εργασίας σε υπερεξειδικευμένα αντικείμενα της επιστήμης, αλλά πλέον προσφέρονται (λόγω απαιτήσεων, πολυετούς εργασιακής εμπειρίας) σαν διοικητικές έδρες δημοσίων Ελληνικών χρεωκοπημένων οργανισμών σε αποτυχημένους Έλληνες βουλευτές - υπουργούς (βλ. περίπτωση ΙΚΑ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Μια διόρθωση Insomnie:
Πλέον δεν βρίσκεις δουλειά ούτε με μεταπτυχιακό τίτλο. Για να μην ανέβουμε παραπάνω στον διδακτορικό τίτλο. Ξέρω μεταπτυχιακούς άνεργους, οι οποίοι το κάνουν απλά για να μην πηγαίνουν...κάθε μέρα για καφέ.

https://plateiamolaon.wordpress.com/2012/04/24/ακόμη-μία-πολιτικη-δολοφονια-αυτοκτό/:/:

Ο λαϊκισμός και τέτοιες στιγμές στο μεγαλείο του... Αντί να μειώσουν τουλάχιστον 50% τις θέσεις (τουλάχιστον της δικής μου σχολής, νομικής), να συντηρούν την αντιπαραγωγική βάση της ελλάδας επιμένουν...

μα αν οπως λες ειναι αντιπαραγωγικη, γιατι την δηλωσες;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Αντε παλι τα ιδια...σε προηγουμενα ποστ ειδα παλι την γνωστη καραμελα ''οι αποφοιτοι δεν βρισκουν δουλεια και τωρα που θα μπουν ακομη περισσοτεροι θα βγουν ανεργοι με πτυχια και μπλα μπλα''...
Ναι,δεν διαφωνω,οι αποφοιτοι οντως δεν μπορουν να βρουν δουλεια διοτι αυτο που σπουδασαν δεν το εκαναν επειδη το γουσταραν αλλα επειδη ετσι τους ειπε η μαμακα και ο μπαμπας η γιατι ετσι του επεβαλλαν τα κοινωνικα προτυπα,τουλαχιστον οι περισσοτεροι.
Παλι βαζετε το θεμα της πανεπιστημιακης μορφωσης στο φασμα της ευρεσης εργασιας...ε οχι,η πανεπιστημιακη μορφωση δεν θα σε πιασει απο το χερακι και θα σε παει να βρεις δουλεια,αλλα θα σε κανει επιστημονα,αυτος ειναι ο σκοπος της.
Απο εκει και περα,εγω ξερω οτι αυτος που γουσταρει αυτο που σπουδασε και ασχολειται με τον ερευνητικο τομεα,οχι μονο δουλεια βρισκει αλλα τον ζητανε αλλοι.
Οσοι παλι σπουδαζουν για να λενε οτι εχουν βγαλει το ΑΠΘ και για να κοσμουν τους τοιχους τους με καδρα,δεν εχω να πω τιποτα λιγοτερο/πεισσοτερο απο το ''καλα να παθουν''.
Ασχετα με το ποσοι θα μπουν,θα βγουν,απο το πανεπιστημιο,αυτοι που αξιζουν θα ξεχωρισουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiramisuu

Δραστήριο μέλος

Η tiramisuu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 449 μηνύματα.
Αντε παλι τα ιδια...σε προηγουμενα ποστ ειδα παλι την γνωστη καραμελα ''οι αποφοιτοι δεν βρισκουν δουλεια και τωρα που θα μπουν ακομη περισσοτεροι θα βγουν ανεργοι με πτυχια και μπλα μπλα''...
Ναι,δεν διαφωνω,οι αποφοιτοι οντως δεν μπορουν να βρουν δουλεια διοτι αυτο που σπουδασαν δεν το εκαναν επειδη το γουσταραν αλλα επειδη ετσι τους ειπε η μαμακα και ο μπαμπας η γιατι ετσι του επεβαλλαν τα κοινωνικα προτυπα,τουλαχιστον οι περισσοτεροι.

Πέστα!! Το πρώτο βήμα που πρέπει να γίνει, είναι να αλλάξουμε νοοτροπία και όχι να θεωρούμε ότι αναγκαστικά χρειάζεσαι το πτυχίο για να γίνεις άνθρωπος! Αν κάποιος θέλει να σπουδάσει, πρέπει να έχει τη δυνατότητα να το κάνει. Δεν νομίζω ότι το επίπεδο στα πανεπιστήμια πέφτει όσο αυξάνεται ο αριθμός των εισακτέων. Αυτή η ελιτίστικη άποψη δεν μου αρέσει. Το πρόβλημα στις σχολές είναι η έλλειψη χρηματοδότησης και οργάνωσης, αλλά για αυτό δεν ευθύνονται οι εισακτέοι... δηλαδή πονάει πόδι-κόψει πόδι; Το θέμα είναι να έχουν τα πανεπιστήμια τη δυνατότητα να προσφέρουν τα δέοντα στους φοιτητές τους, είτε αυτοί είναι πέντε είτε εκατόν δεκαπέντε. Αρκεί όλοι τους, και οι 115 να βρίσκονται εκεί γιατί το θέλουν, όχι γιατί τους το επέβαλαν ή γιατί μέσω της σχολής θα καταξιωθούν στην κοινωνία. Η εποχή που ο παπάς και ο δάσκαλος του χωριού ήταν κάτι το εξωγήινο και το ανώτερο, έχει παρέλθει.

Το κράτος από την πλευρά του, ίσως να πρέπει να βάλει κάποια όρια στον αριθμό των εισακτέων, γιατί αυτή είναι η δουλειά του. Τουλάχιστον στα οργανωμένα κράτη, όπου γίνονται προβλέψεις για τις ανάγκες της κοινωνίας 15 χρόνια μετά. Στην Ελλάδα, 15 χρόνια μετά αμφιβάλλω αν θα υπάρχει τόσο μεγάλη ανάγκη για δικηγόρους, όσο θα υπάρχει για ιχθυοκαλλιεργητές (χρησιμοποιώ μια τυχαία ειδικότητα, όχι δημοφιλή σήμερα). Αλλά και πάλι, ανά την υφήλιο έχουν δοθεί αγώνες για να κατακτηθεί το δικαίωμα της μόρφωσης και δεν μπορούμε ελαφρά τη καρδία να εκφέρουμε γνώμη για το αν πρέπει να μπαίνουν περισσότεροι ή λιγότεροι στο πανεπιστήμιο.

Το πιό άδικο, είναι το να γίνεται η αυξομείωση των εισακτέων όχι ανάλογα με τις ανάγκες της κοινωνίας, αλλά ανάλογα με το πότε είναι οι εκλογές. Γι' αυτό και λέω ότι το παν είναι να αλλάξουμε εμείς νοοτροπία. Γιατί αυτοί, αποκλείεται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Αντε παλι τα ιδια...σε προηγουμενα ποστ ειδα παλι την γνωστη καραμελα ''οι αποφοιτοι δεν βρισκουν δουλεια και τωρα που θα μπουν ακομη περισσοτεροι θα βγουν ανεργοι με πτυχια και μπλα μπλα''...
Ναι,δεν διαφωνω,οι αποφοιτοι οντως δεν μπορουν να βρουν δουλεια διοτι αυτο που σπουδασαν δεν το εκαναν επειδη το γουσταραν αλλα επειδη ετσι τους ειπε η μαμακα και ο μπαμπας η γιατι ετσι του επεβαλλαν τα κοινωνικα προτυπα,τουλαχιστον οι περισσοτεροι.
Παλι βαζετε το θεμα της πανεπιστημιακης μορφωσης στο φασμα της ευρεσης εργασιας...ε οχι,η πανεπιστημιακη μορφωση δεν θα σε πιασει απο το χερακι και θα σε παει να βρεις δουλεια,αλλα θα σε κανει επιστημονα,αυτος ειναι ο σκοπος της.
Απο εκει και περα,εγω ξερω οτι αυτος που γουσταρει αυτο που σπουδασε και ασχολειται με τον ερευνητικο τομεα,οχι μονο δουλεια βρισκει αλλα τον ζητανε αλλοι.
Οσοι παλι σπουδαζουν για να λενε οτι εχουν βγαλει το ΑΠΘ και για να κοσμουν τους τοιχους τους με καδρα,δεν εχω να πω τιποτα λιγοτερο/πεισσοτερο απο το ''καλα να παθουν''.
Ασχετα με το ποσοι θα μπουν,θα βγουν,απο το πανεπιστημιο,αυτοι που αξιζουν θα ξεχωρισουν.

Η καραμέλα "όποιος είναι καλός θα ξεχωρίσει" σ'αρέσει,ε? Οκ,και πόσοι είναι αυτοί οι "καλοί" και οι "παθιασμένοι" με την επιστήμη τους?5-10 σε κάθε έτος?Οι υπόλοιποι πρέπει να ψοφήσουν της πείνας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nickmi

Νεοφερμένος

Ο nickmi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πορτογαλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Το να συζηταω μαζι σου ειναι σαν να μιλαω με το νηπιο το ξαδερφακι μου.Σου εφερα παραδειγμα την Ρουμανια γιατι αυτη ειναι μια χωρα απο τις πολλες που εχουνε τα λιγοτερα διδακτρα.Γουσταρεις παλικαρακι μου ομορφο να πληρωνεις διδακτρα??Και να εξαφανισουν τελειως την δωρεαν παιδεια??Στειλε ενα μυνημα στον Μπαμπι να σου κανει το αιτημα σου δεκτο.Μετα ομως μην ερθεις και μου κλαιγεσαι οτι δεν μπορεις να βγεις τον μηνα και δεν μπορεις να βγεις τον μηνα και αλλες τετοιες κουτορνιθιες.
Δεν καταλαβαινεις βρε αγορακι μου γλυκο οτι οι πρυτανεις τσεπωνουν χρηματακια???Δηλαδη για μαλακες τους περνας με συγχωρεις κιολας.Ολοι οσοι εχουν εξουσια καπου εχουνε την δυνατοτητα να κλεψουν σωστα??Βλεπε στο πολιτικο στερρεωμα.Δηλαδη τωρα εσυ μου λες οτι οι πρυτανεις ειναι ατομα που επεσαν απο τον παραδεισο κατευθειαν και ειναι εντιμοι αναθρωποι δεν κλεβουν ουτε ευρω απο τα κονδυλια που δινουν στα πανεπιστημια...και...και...και...και...???
Αν το πιστευεις αυτο ειναι και το τελευταιο πραγμα που γραφω μαζι σου...η επιστημη της ΛΟΓΙΚΗΣ σηκωνει τα χερια ψηλα με την παρταρα σου



Βασικά το ύφος σου είναι υπερβολικά επιθετικό έως αλαζονικό.
Προσπαθείς να υπερασπιστείς με νύχια και με δόντια ένα σάπιο σύστημα ΔΩΡΕΑΝ και καλά παιδείας ενώ όλοι ξέρουμε οτι κατι τετοι δεν υπάρχει. Πόσα φροντιστήρια χρειάζεται ένας μέσος μαθητής για να περάσει σε μια αξιοπρεπή σχολή ? Πόσα λεφτά χαλάει ένας φοιτητής για συγγράμματα ? Συνεπώς σε μια περίοδο που η χώρα διαλύεται και τα αποθεματικά των σχολών έχουν κομματιαστή η αύξηση των εισακτέων είναι ανόητη.Πρέπει να είμαστε ελάχιστα ρεαλιστές, ο αριθμός των εισακτέων είναι τεράστιος και πρέπει να μειωθεί άμα θέλουμε να υπάρχει μια σοβαρή πανεπιστημιακή παιδεία. Κατηγορείς ότι τα δίδακτρα θα υποβαθμίσουν την παιδεία ? Γιατί θα σε χάλαγε η καταβολή ενός μικρού ποσού διδάκτρων ? Θα σου δώσω ένα παράδειγμα, έχουμε την Χ σχολή η οποία φέτος θα δεχτεί 400 μαθητές και ο καθένας έχει την υποχρεωσει (εάν δεν ανήκει σε ευπαθή ομάδα του πληθυσμού) να καταβάλει 900 ευρώ στην σχολή τον χρόνο, αμέσως αμέσως το ίδρυμα δέχεται 360000Ευρω στα ταμείο του τα οποία θα χρησιμοποιηθούν για την αναβαθμισει της σχολής και συνεπώς το επίπεδο σπουδών που εσύ και εγώ θα δέχομαι κτλπ κτλπ. Ως γνωστό ο ΕΛΛΗΝΑΣ δεν σέβεται το δωρεάν

Ελληνας του εξωτερικού που θα δώσει πανελλήνιες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πανσέληνος

Δραστήριο μέλος

Η Πανσέληνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων Αιγαίου (Χίος) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 609 μηνύματα.
Η καραμέλα "όποιος είναι καλός θα ξεχωρίσει" σ'αρέσει,ε? Οκ,και πόσοι είναι αυτοί οι "καλοί" και οι "παθιασμένοι" με την επιστήμη τους?5-10 σε κάθε έτος?Οι υπόλοιποι πρέπει να ψοφήσουν της πείνας?

Αν το πάμε έτσι γιατί να μην αυξηθούν οι θέσεις και να μη μπουν 10 άτομα παραπάνω;Πρέπει να ψοφήσουν της πείνας επειδή δε τους δόθηκε η ευκαιρία να σπουδάσουν?Να σπουδάσουν κάτι που πολυ πιθανών να γουστάρουν πραγματικά και θα μπορούσαν να γίνουν πολύ καλοί επαγγελματίες.Καλύτεροι κι από αυτούς που μπήκαν με μεγαλύτερη βαθμολογία.Είδαμε και τους άλλους που μπαίνουν πρώτοι στις σχολές και βγαίνουν τελευταίοι επειδή μπήκαν μόνο για τη μούρη και τα λεφτά.Και μη παρεξηγηθώ,δε κάνω προσωπική επίθεση έτσι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Η καραμέλα "όποιος είναι καλός θα ξεχωρίσει" σ'αρέσει,ε? Οκ,και πόσοι είναι αυτοί οι "καλοί" και οι "παθιασμένοι" με την επιστήμη τους?5-10 σε κάθε έτος?Οι υπόλοιποι πρέπει να ψοφήσουν της πείνας?

Δεν ειναι καραμελα,ειναι ρεαλισμος.Ισχυε παντα,ισχυει και θα ισχυει στο μελλον.
Δεν ειπα να ψοφησουν,αμα δεν το θελουν,να μην το σπουδασουν ρε φιλαρακι,δεν ειναι υποχρεωτικη εκπαιδευση το πανεπιστημιο.
Εξεφρασα παραπανω την αποψη μου περι των ''εξ αμελειας φοιτητων''.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Δεν ειναι καραμελα,ειναι ρεαλισμος.Ισχυε παντα,ισχυει και θα ισχυει στο μελλον.
Δεν ειπα να ψοφησουν,αμα δεν το θελουν,να μην το σπουδασουν ρε φιλαρακι,δεν ειναι υποχρεωτικη εκπαιδευση το πανεπιστημιο.
Εξεφρασα παραπανω την αποψη μου περι των ''εξ αμελειας φοιτητων''.
Ναι,οκ,μόνο που πρέπει πάντα να υπάρχει και ένας τελευταίος.
Και όχι,δεν είναι όλοι οι τελευταίοι "εξ αμελείας φοιτητές".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos Sitys

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nikos Sitys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Βασικά το ύφος σου είναι υπερβολικά επιθετικό έως αλαζονικό.
Προσπαθείς να υπερασπιστείς με νύχια και με δόντια ένα σάπιο σύστημα ΔΩΡΕΑΝ και καλά παιδείας ενώ όλοι ξέρουμε οτι κατι τετοι δεν υπάρχει. Πόσα φροντιστήρια χρειάζεται ένας μέσος μαθητής για να περάσει σε μια αξιοπρεπή σχολή ? Πόσα λεφτά χαλάει ένας φοιτητής για συγγράμματα ? Συνεπώς σε μια περίοδο που η χώρα διαλύεται και τα αποθεματικά των σχολών έχουν κομματιαστή η αύξηση των εισακτέων είναι ανόητη.Πρέπει να είμαστε ελάχιστα ρεαλιστές, ο αριθμός των εισακτέων είναι τεράστιος και πρέπει να μειωθεί άμα θέλουμε να υπάρχει μια σοβαρή πανεπιστημιακή παιδεία. Κατηγορείς ότι τα δίδακτρα θα υποβαθμίσουν την παιδεία ? Γιατί θα σε χάλαγε η καταβολή ενός μικρού ποσού διδάκτρων ? Θα σου δώσω ένα παράδειγμα, έχουμε την Χ σχολή η οποία φέτος θα δεχτεί 400 μαθητές και ο καθένας έχει την υποχρεωσει (εάν δεν ανήκει σε ευπαθή ομάδα του πληθυσμού) να καταβάλει 900 ευρώ στην σχολή τον χρόνο, αμέσως αμέσως το ίδρυμα δέχεται 360000Ευρω στα ταμείο του τα οποία θα χρησιμοποιηθούν για την αναβαθμισει της σχολής και συνεπώς το επίπεδο σπουδών που εσύ και εγώ θα δέχομαι κτλπ κτλπ. Ως γνωστό ο ΕΛΛΗΝΑΣ δεν σέβεται το δωρεάν

Ελληνας του εξωτερικού που θα δώσει πανελλήνιες
Τι δεν καταλαβαινεις βρε ανθρωπε του θεου οτι εμας μας αρεσει που θα δωσουν παραπανω θεσεις και ειδικα στα ΤΕΙ αυτο αυξανει το ποσοστο επιτυχιας.ΑΛΛΩΣΤΕ το εγραψα 150 φορες κανεις δεν το ειδε.Μειωνουν κατα το μισο τις θεσεις στις στρατιωτικες και δινουν ισσοροπια αλλου.Λογικο δεν ειναι???Τι σκατα σας εχει πιασει εσας που εχετε μπει στο πανεπιστημιο και ειστε βολεμενοι τωρα και ερχεστε και μας λετε οτι αυτο ειναι λαθος??Επικοινωνειτε με το περιβαλλον???Δεν καταλαβαινετε οτι ριχνετε το ηθικο των αλλων παιδιων με αυτα που λετε.Τους φοβιζεται και τους βαζετε σε σκεψεις ''Πωωωωω...αν λεει αληθεια αυτος τωρα με τα εργαστηρια??Θα χανω μαθηματα??Πωωωω δεν θα παω'' οριστε παει ενα ονειρο ενος παιδιου.Σταματηστε λοιπον εδω αυτην την καταστροφολογια.
Δηλαδη ειναι τυχαιο οτι οσοι μπηκαν και εγραψαν αρνητικα εχουν βολευτει στην σχολαρα τους???Αντε σοβαρευτειτε λιγο.Επειδη φετος ειναι μια ευνοικη χρονια ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ για τα παιδια ετσι ωστε να μην ειναι τοσο αγχωμενα μηπως μεινουν εκτος.Ερχεστε και τους γαματε την ψυχολογια...σοβαρευτειτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top