Από το 2025 οι πρώτες διαγραφές φοιτητών που ξεπερνούν την ανώτατη χρονική διάρκεια φοίτησης

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,171 μηνύματα.
Έχω μια απορία. Λένε για 333.000 αιώνιους φοιτητές. Ποιοι περιλαμβάνονται στους αιώνιους; Περιλαμβάνονται και αυτοί που κάποτε γράφηκαν σε Σχολή και από τότε ή δεν πάτησαν ποτέ, δεν έδωσαν ποτέ εξετάσεις, ή πέθαναν, ή σήμερα είναι 120 ετών; Αυτοί λογικό είναι να διαγραφούν.

1729518513604.png
 

Paragontas7000

Περιβόητο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 4,399 μηνύματα.
Έχω μια απορία. Λένε για 333.000 αιώνιους φοιτητές. Ποιοι περιλαμβάνονται στους αιώνιους; Περιλαμβάνονται και αυτοί που κάποτε γράφηκαν σε Σχολή και από τότε ή δεν πάτησαν ποτέ, δεν έδωσαν ποτέ εξετάσεις, ή πέθαναν, ή σήμερα είναι 120 ετών;
Ναι. Οι ενεργοι φοιτητες ειναι πολυ λιγοτεροι και προφανως δεν θα διαγραφουν
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,813 μηνύματα.
Έχω μια απορία. Λένε για 333.000 αιώνιους φοιτητές. Ποιοι περιλαμβάνονται στους αιώνιους; Περιλαμβάνονται και αυτοί που κάποτε γράφηκαν σε Σχολή και από τότε ή δεν πάτησαν ποτέ, δεν έδωσαν ποτέ εξετάσεις, ή πέθαναν, ή σήμερα είναι 120 ετών; Αυτοί λογικό είναι να διαγραφούν.


Οι γραμματείες είχαν φτάσει σε ένα σημείο να μην ξέρουν τον ακριβή αριθμό εγγεγραμμένων φοιτητών ειδικά σε εποχές προς ψηφιακής μηχανοργάνωσης. Υπήρχε μια προσέγγιση στον αριθμό. Από την άλλη αρκετοί έχουν χάσει την επαφή με τις σπουδές ειδικά όσοι εργάζονται, έχουν κάνει οικογένεια. Αρκετοί νόμιζαν ότι δίνοντας μισό μάθημα στα 2 χρόνια θα έπαιρναν πτυχίο του αγίου καρνάβαλου ανήμερα. :) Θες με τα παλιά θέματα, θες με κονέ μέσω της Δώρας του Σωτήρη από το Γεωπονικό που φοιτά στην Χημεία, θες πρώην γκόμενα του γκόμενου, της αδερφής του μπατζανάκη, θες ότι μπορεί να είχαν και σημειώσεις του μαθήματος από το 1990, ε .. κάτι γινόταν. Αλλά δεν γίνεται πάντα.

Θυμάμαι στο Μαθηματικό υπήρχαν τύποι που ήταν ειλικρινείς ότι δεν τους άρεσε καθόλου αυτό που σπούδαζαν και για άλλους λόγους, έκαναν κάποια δουλειά γιατί έπρεπε να ζήσουν τη φαμίλια και όταν είχαν χρόνο έδιναν τα μαθήματα και ότι κάτσει. Επειδή όμως δεν κάθεται έτσι εύκολα να περνάς μάθημα με τη μέθοδο αυτή, έδιναν, ξαναέδιναν, κτλ και μετά παρατούσαν τη σχολή αλλά διατηρούσαν την ιδιότητα του φοιτητή. Η γραμματεία εκεί τι να έκανε; Να έπαιρνε τηλέφωνα και το σήκωνε κανένα εγγόνι του φοιητή; :cool: "Γειας σας, από την Γραμματεία της Φιλολογίας ΕΚΠΑ είμαστε. Μου δίνετε τον κύριο Μανώλη ###; - ...μπαμπά, μπαμπά,...παππού, παππού.... τουτ τουτ τουτ".

Στην όλη ιστορία υπάρχει αλλού το πρόβλημα. Γιατί συνεχίζουν να είναι φοιτητές ενώ δεν τους ενδιαφέρει το αντικείμενο;
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.
Έχω μια απορία. Λένε για 333.000 αιώνιους φοιτητές. Ποιοι περιλαμβάνονται στους αιώνιους; Περιλαμβάνονται και αυτοί που κάποτε γράφηκαν σε Σχολή και από τότε ή δεν πάτησαν ποτέ, δεν έδωσαν ποτέ εξετάσεις, ή πέθαναν, ή σήμερα είναι 120 ετών; Αυτοί λογικό είναι να διαγραφούν.

Πολύ καλή ερώτηση και η απάντηση ίσως σε σοκάρει.

"Αιώνιοι φοιτητές" είναι όσοι έχουν ξεπεράσει το ν+2 έτος σπουδών τους που όμως για τον οποιονδήποτε λόγο δεν ζήτησαν ποτέ οι ίδιοι να διαγραφούν ούτε τους διέγραψε το κράτος καθώς έως τώρα κάθε νόμος που προέβλεπε μαζικές διαγραφές φοιτητών έμενε ανεφάρμοστος ή αψήφιστος.

Κυριολεκτικά μπορεί να είναι άνθρωποι που δεν έχουν ιδέα ότι είναι καν γραμμένοι σε πανεπιστημιακό τμήμα, να έχουν βαρέσει 25 έτη σπουδών και απλά να μην μερίμνησε κάποιος να τους ενημερώσει για το τι και πως.

Κι όμως, μιλάμε για ένα αστρονομικά μεγάλο νούμερο που κρατάει πίσω όλα τα στατιστικά βάσει των οποίων κατανέμεται η πανεπιστημιακή χρηματοδότηση στη χώρα μας.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πρώην εργαζόμενος της ΠΥΡΚΑΛ (ποντάρει ότι ο γράμμα θα το διαβάσουν πιτσιρίκια που δεν έχουν ιδέα τι εστί πυρκαλ και τι φαγοπότι έγινε επί ΠΑΣΟΚ), βρώμισε ο τόπος φτηνή πασοκοκλάψα γιατί ακόμη νομίζει πως η απόλαυση ενός δικαιώματος είναι απεριόριστη.

Τέτοια νοοτροπία κατήντησε την Γ' Βάθμια εδώ που είναι. Ο νόμος όμως αξιολογεί συμπεριφορές. Άλλωστε είχε άλλα τέσσερα χρόνια να τακτοποιηθεί.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,171 μηνύματα.
"Αιώνιοι φοιτητές" είναι όσοι έχουν ξεπεράσει το ν+2 έτος σπουδών τους που όμως για τον οποιονδήποτε λόγο δεν ζήτησαν ποτέ οι ίδιοι να διαγραφούν ούτε τους διέγραψε το κράτος καθώς έως τώρα κάθε νόμος που προέβλεπε μαζικές διαγραφές φοιτητών έμενε ανεφάρμοστος ή αψήφιστος.
Ο πατέρας μου το 1972 που πήρε πτυχίο, γράφηκε σε άλλη σχολή. (Τότε δεν υπήρχαν κατατακτήριες και ένας πτυχιούχος γραφόταν σε όποια σχολή ήθελε). Απλά γράφτηκε και από τότε δεν πάτησε ποτέ. Δηλαδή είναι ακόμα εγγεγραμμένος φοιτητής;

1729526252877.png
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.
Ο πατέρας μου το 1972 που πήρε πτυχίο, γράφηκε σε άλλη σχολή. (Τότε δεν υπήρχαν κατατακτήριες και ένας πτυχιούχος γραφόταν σε όποια σχολή ήθελε). Απλά γράφτηκε και από τότε δεν πάτησε ποτέ. Δηλαδή είναι ακόμα εγγεγραμμένος φοιτητής;

Κατά πάσα πιθανότητα, ναι!
 

iminspain

Δραστήριο μέλος

Ο iminspain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 607 μηνύματα.
Όπως το βλέπω, βλέπω στην εξεταστική του Σεπτεμβρίου του 2025 να αρχίζουν οι καθηγητές να βγάζουν ανακοινώσεις "Αν τυχόν κινδυνεύεις να διαγραφείς, δήλωσε το για να σου βάλω 5"

Ερε γλεντια
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πάλι καλά που θα πάρω δηλαδή (πιθανότατα) πτυχίο τον Φεβρουάριο/Μάρτιο και ίσως σωθώ από αυτό το τσίρκο
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ο πατέρας μου το 1972 που πήρε πτυχίο, γράφηκε σε άλλη σχολή. (Τότε δεν υπήρχαν κατατακτήριες και ένας πτυχιούχος γραφόταν σε όποια σχολή ήθελε). Απλά γράφτηκε και από τότε δεν πάτησε ποτέ. Δηλαδή είναι ακόμα εγγεγραμμένος φοιτητής;

Αν δε δηλώνεις καθόλου μαθήματα για ορισμένα εξάμηνα, αν κάνω λάθος κάνουν αυτόματα διαγραφή (????)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Γνώμη μου αλλά καλό θα ήταν όντως να υπάρχει ένα μέγιστο όριο σπουδών, ή όταν περνάει κανείς ένα όριο (Ν+2 ή 2Ν) να πληρώνουν ένα "fee" για να δηλώνουν τα μαθήματα. Και αν δε δηλώσει κάποιος μάθημα για 3 εξάμηνα συνεχόμενα, να γίνεται επικοινωνία με τον φοιτητή για το ενδεχόμενο θέματος υγείας, οικογένειας, εργασίας, κλπ και σε περίπτωση που δεν υπάρχει ενδιαφέρον για συνέχιση των σπουδών, να διαγράφεται.


Όμως, για να εφαρμοστεί αυτό, θα πρέπει να γίνεται πειθαρχικός έλεγχος στους εκπαιδευτικούς στην περίπτωση που το ποσοστό επιτυχίας σε ένα μάθημα είναι <50% και άμεση απόλυση του καθηγητή αν το ποσοστό είναι <40% για 3 συνεχόμενα εξάμηνα
 
Τελευταία επεξεργασία:

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 900 μηνύματα.
Έχω μια απορία. Λένε για 333.000 αιώνιους φοιτητές. Ποιοι περιλαμβάνονται στους αιώνιους; Περιλαμβάνονται και αυτοί που κάποτε γράφηκαν σε Σχολή και από τότε ή δεν πάτησαν ποτέ, δεν έδωσαν ποτέ εξετάσεις, ή πέθαναν, ή σήμερα είναι 120 ετών; Αυτοί λογικό είναι να διαγραφούν.

Οι φοιτητικες παραταξεις πριν τις εκλογες πραγματοποιουν μια διαδικασια ονοματι αντιπαραβολη, ελεγχουν δηλαδη τους καταλογους της σχολης και πιστοποιουν οτι οσοι αναγραφονται στα ψηφοδελτια της εκαστοτε παραταξεις ειναι πραγματι φοιτητες της σχολης. Οι καταλογοι αυτοι εχουν χρονολογιες των πρωτων φοιτητων ξεκινωντας απ'το 1914 και τους Βαλκανικους πολεμους...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επι του ζητήματος, επειδή στα περισσοτερα 4ετη τμηματα του εκπα ο μεσος ορος αποφοιτησης ειναι τα 6 με 6.5 χρονια, ενα ελλογο μετρο θα ηταν το ν+ν, εξαιρουμενων ιδιαιτερων συνθηκων που γινεται να συντρεχουν (εργασια κτλπ)
 

Paragontas7000

Περιβόητο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 4,399 μηνύματα.
Όμως, για να εφαρμοστεί αυτό, θα πρέπει να γίνεται πειθαρχικός έλεγχος στους εκπαιδευτικούς στην περίπτωση που το ποσοστό επιτυχίας σε ένα μάθημα είναι <50% και άμεση απόλυση του καθηγητή αν το ποσοστό είναι <40% για 3 συνεχόμενα εξάμηνα
XAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXA. 15-40% ειναι το στανταρ ποσοστο στο τμημα μου. Σε καθε μαθημα,σε καθε εξεταστικη.
 

iminspain

Δραστήριο μέλος

Ο iminspain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 607 μηνύματα.
XAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXA. 15-40% ειναι το στανταρ ποσοστο στο τμημα μου. Σε καθε μαθημα,σε καθε εξεταστικη.
ΑΑΑΑΑ ΚΑΛΑ

Αν τυχόν περνούσε σαν νομοσχέδιο η ιδέα μου, βλέπω να κάνουν καταλήψεις οι καθηγητές σας 🤣🤣🤣
 

Paragontas7000

Περιβόητο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 4,399 μηνύματα.
ΑΑΑΑΑ ΚΑΛΑ

Αν τυχόν περνούσε σαν νομοσχέδιο η ιδέα μου, βλέπω να κάνουν καταλήψεις οι καθηγητές σας 🤣🤣🤣
Απολυση δημοσιου υπαλληλου επειδη δεν κανει καλα τη δουλεια του? ΙΙΙΙΙΙΙΙ κακο. Μακρια μας!
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,813 μηνύματα.
Πήγαινε και ρώτα καθηγητή Πανεπιστημίου σχετικά με πιθανή απόλυσή του από το δημόσιο. :dance3: Δεν θα καταλαβαίνει απλά την ερώτηση. Οι θέσεις αυτές είναι κάτι παραπάνω και από θέσεις ενός μικρού βασιλιά: ισόβιες και με υπηρεσιακή ασυλία επειδή ο νομοθέτης δεν μπορεί να κατανοήσει την επιστημονική εξειδίκευση του κάθε καθηγητή Πανεπιστημίου.
 

ark178

Διάσημο μέλος

Ο ark178 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,160 μηνύματα.
Ο Αδωνις Γεωργιάδης πήρε πτυχίο στα δεκατρία χρόνια. Οι υπουργοί της κυβέρνησης σπούδασαν στο εξωτερικό με ανέσεις χωρίς να γνωρίζουν τι περνάει ένας φοιτητής που σπουδάζει στην Ελλάδα.

Πελατεία για τους κολλεγιάρχες όσοι θα διαγραφούν.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.
Ο Αδωνις Γεωργιάδης πήρε πτυχίο στα δεκατρία χρόνια. Οι υπουργοί της κυβέρνησης σπούδασαν στο εξωτερικό με ανέσεις χωρίς να γνωρίζουν τι περνάει ένας φοιτητής που σπουδάζει στην Ελλάδα.

Πελατεία για τους κολλεγιάρχες όσοι θα διαγραφούν.
Μπα. Εγώ πιστεύω όσοι διαγραφούν θα αφήσουν την Γ' Βάθμια και τέλος.

Για να μη καίγεσαι να βγάλεις τη σχολή στην ώρα σου ή, έστω, να πάρεις τη νόμιμη αναστολή σπουδών, δεν σε ενδιαφέρει το αντικείμενο όπως και να έχει.
 

BiteTheDust

Νεοφερμένος

Ο BiteTheDust αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών, Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης & Τεχνολογίας Τροφίμων ΔΙ.ΠΑ.Ε. και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Εγώ το βρίσκω απάνθρωπο να κάνουμε διαγραφές τόσο γενικά, έστω ο φοιτητής που αλήθεια ενδιαφέρεται για την σχολή να μπορεί να κάνει αίτηση για την συνέχεια σπουδών του μπροστά σε μια ομάδα καθηγητών που θα αποφασίσουν άμα μπορεί. Είναι διαφορετικό να διαγραφεί ένα παιδί που δεν νοιάζεται για την σχολή και ούτε καν την θέλει και άλλο ένα άτομο που δουλεύει 2 δουλειές για να στηρίξει τα αδέλφια του/ένα πιθανό παιδί και αγαπάει το αντικείμενο αλλά δεν μπορεί να το κυνηγήσει για ένα χρονικό διάστημα
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.
Εγώ το βρίσκω απάνθρωπο να κάνουμε διαγραφές τόσο γενικά, έστω ο φοιτητής που αλήθεια ενδιαφέρεται για την σχολή να μπορεί να κάνει αίτηση για την συνέχεια σπουδών του μπροστά σε μια ομάδα καθηγητών που θα αποφασίσουν άμα μπορεί. Είναι διαφορετικό να διαγραφεί ένα παιδί που δεν νοιάζεται για την σχολή και ούτε καν την θέλει και άλλο ένα άτομο που δουλεύει 2 δουλειές για να στηρίξει τα αδέλφια του/ένα πιθανό παιδί και αγαπάει το αντικείμενο αλλά δεν μπορεί να το κυνηγήσει για ένα χρονικό διάστημα
Αναστολή σπουδών.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top