Απόκτηση πτυχίου πριν το 4ο έτος

VasRa

Νεοφερμένος

Η VasRa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλησπερα, εχω μια ερωτηση σχετικα με την αποκτηση πτυχιου.
Αν ολοκληρωσω τη σχολη στην οποια φοιτω νωριτερα, πχ στα 3 χρονια αντι για 4, λαμβανω το πτυχιο τότε ή οταν περασει κ το 4ο ετος; Στον οδηγό σπουδων του ΕΚΠΑ βιολογιας στις προϋποθεσεις για να αποκτησει καποιος το πτυχιο του πρέπει να παρακολουθησει και τα 8 εξαμηνα. Αυτο ισχυει και στα υπόλοιπα πανεπιστήμια, γτ δν μπορω να βρω κτ αντιστοιχο σε αλλες ιστοσελιδες ή οδηγούς σπουδών αλλων τμηματων.. Ενδιαφερομαι συγκεκριμένα για τα τμήματα βιολογιας, αλλα αν καποιος εχει απαντηση γενικοτερα ή για καποια αλλη σχολη, παρακαλω
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 587 μηνύματα.
Καλησπερα, εχω μια ερωτηση σχετικα με την αποκτηση πτυχιου.
Αν ολοκληρωσω τη σχολη στην οποια φοιτω νωριτερα, πχ στα 3 χρονια αντι για 4, λαμβανω το πτυχιο τότε ή οταν περασει κ το 4ο ετος; Στον οδηγό σπουδων του ΕΚΠΑ βιολογιας στις προϋποθεσεις για να αποκτησει καποιος το πτυχιο του πρέπει να παρακολουθησει και τα 8 εξαμηνα. Αυτο ισχυει και στα υπόλοιπα πανεπιστήμια, γτ δν μπορω να βρω κτ αντιστοιχο σε αλλες ιστοσελιδες ή οδηγούς σπουδών αλλων τμηματων.. Ενδιαφερομαι συγκεκριμένα για τα τμήματα βιολογιας, αλλα αν καποιος εχει απαντηση γενικοτερα ή για καποια αλλη σχολη, παρακαλω
Πτυχίο στα τέσσερα χρόνια. Ακόμη κι αν κάποιος κατορθώσει να περάσει νωρίτερα όλα τα μαθήματα (αν αυτό επιτρέπεται από τη διάρθρωση) το πτυχίο θα το πάρει στο τέλος του 8ου εξαμήνου. Αυτό νομίζω ότι ισχύει γενικά για όλες τις σχολές, τώρα αν υπάρχει κάποια εξαίρεση που μου διαφεύγει άλλο θέμα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν κοίταξα το ΕΚΠΑ γιατί ανέφερες ότι έψαξες αλλά στη βιολογία Πάτρας και Κρήτης αναφέρεται σαφέστατα ότι προϋπόθεση για τη λήψη πτυχίου είναι και η συμπλήρωση των οχτω εξαμήνων. Στο ΑΠΘ δεν αναφέρεται κάτι τέτοιο αλλά η πρακτική γίνεται υποχρεωτικά από το όγδοο εξάμηνο και μετά, άρα πτυχίο πριν τα τέσσερα χρόνια δεν παίζει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Oof

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Oof αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Αν δε κάνω λάθος μπορείς να τελειώσεις νωρίτερα οποιαδήποτε σχολή, το οποίο προϋποθέτει σε κάθε εξάμηνο να εγγραφεσαι και να περνάς και μαθήματα επόμενων εξαμηνων.
Αλλά γιατί ξέρω γω? Σε πιέζει τόσο πολύ ο χρόνος και θες να τη βγάλεις νωρίτερα?
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Αν δε κάνω λάθος μπορείς να τελειώσεις νωρίτερα οποιαδήποτε σχολή, το οποίο προϋποθέτει σε κάθε εξάμηνο να εγγραφεσαι και να περνάς και μαθήματα επόμενων εξαμηνων.
αφου υπαρχει περιορισμος στις ects , δεν γινεται να δηλωνεις παραπανω μαθηματα απο αυτα που αντιστοιχουν στις ects/εξαμηνο (συνηθως τα υποχρεωτικα μαθηματα καθε εξαμηνου αθροιστικα ισουνται με τις ects που οριζει το πανεπιστημιο για το εκαστοτε εξαμηνο)
 

Oof

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Oof αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
αφου υπαρχει περιορισμος στις ects , δεν γινεται να δηλωνεις παραπανω μαθηματα απο αυτα που αντιστοιχουν στις ects/εξαμηνο (συνηθως τα υποχρεωτικα μαθηματα καθε εξαμηνου αθροιστικα ισουνται με τις ects)
Ένας τυπάς δεν είχε τελειώσει το μαθηματικό Πάτρας σε 3 έτη σχετικά πρόσφατα?
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.

Oof

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Oof αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Είχα πετύχει μια συνέντευξη του στο yt αλλά αντε να τη βρίσκω τώρα. Παραθέτω ένα παλιό thread που βρήκα εδώ με το ίδιο θέμα : https://www.ischool.gr/threads/Ελάχιστη-διάρκεια-σπουδών.59787/

Edit : Τλκ βρήκα και αυτόν που έλεγα... Δεν είχε τελειώσει σε 3 έτη... Σε 1.5!
Ειναι ο Στέφανος αρετακης (τλκ όχι τόσο πρόσφατα αφού ο τυπάς τώρα είναι 33). Μαλλον όταν σπούδαζε δεν ισχύε ο περιορισμός δήλωσης μαθημάτων?
 
Τελευταία επεξεργασία:

VasRa

Νεοφερμένος

Η VasRa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Αν δε κάνω λάθος μπορείς να τελειώσεις νωρίτερα οποιαδήποτε σχολή, το οποίο προϋποθέτει σε κάθε εξάμηνο να εγγραφεσαι και να περνάς και μαθήματα επόμενων εξαμηνων.
Αλλά γιατί ξέρω γω? Σε πιέζει τόσο πολύ ο χρόνος και θες να τη βγάλεις νωρίτερα?
Βασικά ναι. Θα ηθελα αμα μπορουσα να τελειωσω πρώτα βιολογια και μετα να μπω Ευελπίδων, αλλα εξαιτιας του οριου ηλικιας δεν προλαβαινω. Ισως να υπάρχει ενας τροπος, αλλα πρεπει να τον ψαξω λγ παραπανω. Επισης, ναι ξερω οτι ειναι τελειως ασχετα μεταξυ τους, αλλα πραγματικα δεν μπορω να επιλεξω..
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ε
Καλησπερα, εχω μια ερωτηση σχετικα με την αποκτηση πτυχιου.
Αν ολοκληρωσω τη σχολη στην οποια φοιτω νωριτερα, πχ στα 3 χρονια αντι για 4, λαμβανω το πτυχιο τότε ή οταν περασει κ το 4ο ετος; Στον οδηγό σπουδων του ΕΚΠΑ βιολογιας στις προϋποθεσεις για να αποκτησει καποιος το πτυχιο του πρέπει να παρακολουθησει και τα 8 εξαμηνα. Αυτο ισχυει και στα υπόλοιπα πανεπιστήμια, γτ δν μπορω να βρω κτ αντιστοιχο σε αλλες ιστοσελιδες ή οδηγούς σπουδών αλλων τμηματων.. Ενδιαφερομαι συγκεκριμένα για τα τμήματα βιολογιας, αλλα αν καποιος εχει απαντηση γενικοτερα ή για καποια αλλη σχολη, παρακαλω
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Το εκτιμω
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,382 μηνύματα.
Καλησπερα, εχω μια ερωτηση σχετικα με την αποκτηση πτυχιου.
Αν ολοκληρωσω τη σχολη στην οποια φοιτω νωριτερα, πχ στα 3 χρονια αντι για 4, λαμβανω το πτυχιο τότε ή οταν περασει κ το 4ο ετος; Στον οδηγό σπουδων του ΕΚΠΑ βιολογιας στις προϋποθεσεις για να αποκτησει καποιος το πτυχιο του πρέπει να παρακολουθησει και τα 8 εξαμηνα. Αυτο ισχυει και στα υπόλοιπα πανεπιστήμια, γτ δν μπορω να βρω κτ αντιστοιχο σε αλλες ιστοσελιδες ή οδηγούς σπουδών αλλων τμηματων.. Ενδιαφερομαι συγκεκριμένα για τα τμήματα βιολογιας, αλλα αν καποιος εχει απαντηση γενικοτερα ή για καποια αλλη σχολη, παρακαλω
Διαβαζοντας τις ερωτησεις σου νιωθω καπως καθυστερημενος που τα 6 μαθηματα το εξαμηνο μου φαινονται πολλα?
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,323 μηνύματα.

Oof

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Oof αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
κάνε μεταπτυχιακό στην ευελπίδων! Έχω δει είναι πολύ καλά! Ψάξε τα λίγο να τα δεις!
Ναι αλλά δε πιστεύω να έχει εκει μεταπτυχιακό βιολογίας που θέλει να συνδυάσει
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μήπως να πας καμία ιατρική ή παρεμφερή σσας?
Θα πας και στρατό και θα έχεις μαθήματα σχετικά με βιολογία.
 

VasRa

Νεοφερμένος

Η VasRa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
κάνε μεταπτυχιακό στην ευελπίδων! Έχω δει είναι πολύ καλά! Ψάξε τα λίγο να τα δει

Ναι αλλά δε πιστεύω να έχει εκει μεταπτυχιακό βιολογίας που θέλει να συνδυάσει
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μήπως να πας καμία ιατρική ή παρεμφερή σσας?
Θα πας και στρατό και θα έχεις μαθήματα σχετικά με βιολογία.
Την κοίταξα και τη ΣΣΑΣ, αλλά η στρατιωτική εκπαίδευση δν εχει καμια σχέση. ΣΣΑΣ ειναι πολυ βασικα και μονο νμζ 3 εβδομαδες στην αρχη, ενω ευελπίδων ειναι εκπαιδευση εκπαιδευση και τα 4 χρονια.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

κάνε μεταπτυχιακό στην ευελπίδων! Έχω δει είναι πολύ καλά! Ψάξε τα λίγο να τα δεις!
να πω την αληθεια δν τα κοιταξα, αλλα βασικα ηθελα ευελπιδων γνκ για την στρατιωτικη εκπαιδευση και τα μαθηματα π εχει μεσα, οπως μαθηματκα, φυσικη χημεια, ψυχολογια αν θυμαμαι καλα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Την κοίταξα και τη ΣΣΑΣ, αλλά η στρατιωτική εκπαίδευση δν εχει καμια σχέση. ΣΣΑΣ ειναι πολυ βασικα και μονο νμζ 3 εβδομαδες στην αρχη, ενω ευελπίδων ειναι εκπαιδευση εκπαιδευση και τα 4 χρονια.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


να πω την αληθεια δν τα κοιταξα, αλλα βασικα ηθελα ευελπιδων γνκ για την στρατιωτικη εκπαιδευση και τα μαθηματα π εχει μεσα, οπως μαθηματκα, φυσικη χημεια, ψυχολογια αν θυμαμαι καλα
ναι εχει ψυχολογια, πληροφορικη, φιλολογια, κοινωνιολογια.. εχει παρα πολλαα
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,058 μηνύματα.
Είναι ανάλογα τη σχολή και τον οδηγό σπουδών της πχ στη δικιά μου αυστηρά σε 8ο εξάμηνο ολοκληρώνεις το προπτυχιακό σε κάποιες άλλες μπορείς να τελειώσεις και νωρίτερα απ' όσο ξέρω και να γλιτώσεις Μαξ ένα εξάμηνο κι ετσι
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 14,103 μηνύματα.
Πέρα από τις ιστοσελίδες των σχολών, είθισται να αναγράφεται ο υποχρεωτικός αριθμός εξαμήνων για απόκτηση του πτυχίου στις βεβαιώσεις σπουδών, στρατολογίας, αναλυτικές κτλ. Στην πλειοψηφία τους οι περισσότερες 4ετεις σχολές θέτουν υποχρεωτικά 8 εξάμηνα.
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 919 μηνύματα.
Στη δικια μου σχολη τη χρονια που μπηκα, ηταν ενας τυπος πολυ δραστηριος, που οργανωνε συνεχεια διαφορες διαδικτυακες ημεριδες για θεματα linux, ασφαλειας κλπ. Αυτος λοιπον πηρε πτυχιο την επομενη χρονια, κανοντας 4 χρονια αντι για 5, συνεχισε στην ιδια σχολη για μεταπτυχιακο κ απ οτι βλεπω θα παει και για διδακτορικο...

Στον δικο μας κανονισμο σπουδων λοιπον, αναφερει οτι μπορεις να παρεις μεχρι και 3 παραπανω μαθηματα απο μεγαλυτερα εξαμηνα, αλλα στα 3 πρωτα ετη που ειναι τα μαθηματα κορμου, μπορεις να δηλωνεις μεχρι 9 μαξιμουμ ανα εξαμηνο. Στο 7ο-8ο μεχρι 12 και στο 9ο-10ο μεχρι 15 μαθηματα.

Εχουμε 56 μαθηματα συνολο να φανταστεις...


Screenshot_117.png



Screenshot_118.png
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,386 μηνύματα.
Είχα πετύχει μια συνέντευξη του στο yt αλλά αντε να τη βρίσκω τώρα. Παραθέτω ένα παλιό thread που βρήκα εδώ με το ίδιο θέμα : https://www.ischool.gr/threads/Ελάχιστη-διάρκεια-σπουδών.59787/

Edit : Τλκ βρήκα και αυτόν που έλεγα... Δεν είχε τελειώσει σε 3 έτη... Σε 1.5!
Ειναι ο Στέφανος αρετακης (τλκ όχι τόσο πρόσφατα αφού ο τυπάς τώρα είναι 33). Μαλλον όταν σπούδαζε δεν ισχύε ο περιορισμός δήλωσης μαθημάτων?

O Aρετάκης είναι πολλά χρόνια απόφοιτος και πλέον ακαδημαϊκός στον Καναδά αν δεν κάνω λάθος, με δικό του θεώρημα στη γεωμετρία των μελανών οπών για τη θεωρία σχετικότητας.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,038 μηνύματα.
Διαβαζοντας τις ερωτησεις σου νιωθω καπως καθυστερημενος που τα 6 μαθηματα το εξαμηνο μου φαινονται πολλα?
Παίζει ρόλο όμως και τι μαθήματα είναι και πόσο σοβαρά γίνονται έτσι.

Ένας φίλος από μηχανικούς πληροφορικής είχε λογου χάρη 8 με 9 μαθήματα σε ένα εξάμηνο, αλλά πολλά ήταν ένα διωρακι και χωρίς εργαστήριο.

Δεν μπορεί να το συγκρίνει κανείς αυτό με ένα μάθημα ας πούμε που έχει θεωρία 6 ωρών την εβδομάδα και δίωρο εργαστήριο την εβδομάδα. Γιατί μετράει σαν 4 αντίστοιχα μαθήματα στο άλλο πρόγραμμα σπουδών.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,386 μηνύματα.
Είχαμε και μείς κάτι ...τουρίστριες στο Τμήμα, που θυμάμαι για διώχνουν μαθήματα και με βαθμό 5-6, επέλεγαν Ξένη Γλώσσα Ι, Ξένη Γλώσσα ΙΙ, Εισαγωγή στη Φιλοσοφία, Θέματα Διδακτικής, κτλ και φυσικά η ξεφτίλα είναι ότι έπαιρναν επιστημονικά το ίδιο πτυχίο νωρίτερα όμως, με έναν που ξεκωλιαζόταν σε βασικά μαθήματα του Τμήματος. :mastigio
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,928 μηνύματα.
O Aρετάκης είναι πολλά χρόνια απόφοιτος και πλέον ακαδημαϊκός στον Καναδά αν δεν κάνω λάθος, με δικό του θεώρημα στη γεωμετρία των μελανών οπών για τη θεωρία σχετικότητας.
εχω δει συνεντευξεις του στο youtube.το παιδι αυτο φαινεται οτι εχει χαρισμα.τρομερα εξυπνος! καμια σχεση με τη σαλονικια που ειδαμε προσφατα που απλα φαινοταν μια επιμελης φοιτητρια μεχρι εκει.θα πει καποιος βεβαια αυτος ειναι 33 αυτη 22 αρα εχει μεγαλυτερη ωριμοτητα αλλα τετοια αισθηση μου δημιουργηθηκε μπορει να κανω και λαθος
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Είχαμε και μείς κάτι ...τουρίστριες στο Τμήμα, που θυμάμαι για διώχνουν μαθήματα και με βαθμό 5-6, επέλεγαν Ξένη Γλώσσα Ι, Ξένη Γλώσσα ΙΙ, Εισαγωγή στη Φιλοσοφία, Θέματα Διδακτικής, κτλ και φυσικά η ξεφτίλα είναι ότι έπαιρναν επιστημονικά το ίδιο πτυχίο νωρίτερα όμως, με έναν που ξεκωλιαζόταν σε βασικά μαθήματα του Τμήματος. :mastigio
νομιζω ξενη γλωσσα 1 και 2 δεν υπηρχε.απλα επαιρνες μια ξενη γλωσσα.τεσπα το να παρει καποιος ενα απλο επιλογης γτ να μην θελει να κοπιασει και για αυτο δεν ειναι τρομερα κακο κατα τη γνωμη μου.εξαλλου υπαρχει ενας κορμος μαθηματων και δυσκολος κιολας που ολοι θα τον περασουν.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top