Αμφιθυμικά αισθήματα αποτυχίας

xakounaamatata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xakounaamatata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 342 μηνύματα.
Καλησπέρα και πάλι. Τον τελευταίο καιρό νιώθω πως θα αποτύχω εντελώς. Ενώ διαβάζω περισσότερο από ποτέ, νιώθω δεν μαθαίνω τίποτα. Το θέμα είναι πρέπει να διαβάζω, δεν αρκούν οι μερικές ώρες πλέον, έχω πιο πολλά να κάνω. Ως αποτέλεσμα χάνω 10+ ώρες χωρίς να έχω μάθει τίποτα στο τέλος, και νιώθω χάλια, άχρηστη. Από την άλλη όμως, είμαι αρκετά μπροστά στην ύλη, πάω για τρίτη επανάληψη και πράγματα που θεωρούνται γενικά δύσκολα τα καταφέρνω εύκολα π.χ μετατροπές στα λατινικά. Με λίγα λόγια δεν ξέρω τι κάνω, που βαδίζω... Νιώθει κανένας άλλος έτσι; Δηλαδή, ούτε εντελώς χάλια, ούτε εντελώς χαλαρά😪. Η ιστορία είναι ανυπόφορη, δεν μπορώ να την μάθω, η εισαγωγή στα λατινικά το ίδιο με αποτέλεσμα το 20 που θέλω να κινδυνεύει, τα αρχαία είναι χίλια πράγματα διαφορετικά, ή έκθεση απρόβλεπτη. Τι θα κάνω..;
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,902 μηνύματα.
Καλησπέρα και πάλι. Τον τελευταίο καιρό νιώθω πως θα αποτύχω εντελώς. Ενώ διαβάζω περισσότερο από ποτέ, νιώθω δεν μαθαίνω τίποτα. Το θέμα είναι πρέπει να διαβάζω, δεν αρκούν οι μερικές ώρες πλέον, έχω πιο πολλά να κάνω. Ως αποτέλεσμα χάνω 10+ ώρες χωρίς να έχω μάθει τίποτα στο τέλος, και νιώθω χάλια, άχρηστη. Από την άλλη όμως, είμαι αρκετά μπροστά στην ύλη, πάω για τρίτη επανάληψη και πράγματα που θεωρούνται γενικά δύσκολα τα καταφέρνω εύκολα π.χ μετατροπές στα λατινικά. Με λίγα λόγια δεν ξέρω τι κάνω, που βαδίζω... Νιώθει κανένας άλλος έτσι; Δηλαδή, ούτε εντελώς χάλια, ούτε εντελώς χαλαρά😪. Η ιστορία είναι ανυπόφορη, δεν μπορώ να την μάθω, η εισαγωγή στα λατινικά το ίδιο με αποτέλεσμα το 20 που θέλω να κινδυνεύει, τα αρχαία είναι χίλια πράγματα διαφορετικά, ή έκθεση απρόβλεπτη. Τι θα κάνω..;
Αυτό που έχεις πάθει λέγεται κορεσμός και το παθαίνει πολύς κόσμος.
Το έξτρα διάβασμα δεν θα εξασφαλίσει καλύτερη απόδοση μόλις φτάσεις σε αυτό το σημείο, ή να το θέσω αλλιώς,θα επενδύεις πολλές ώρες διαβάσματος με ελάχιστο κέρδος. Και στην χειρότερη περίπτωση μπορεί να υπονομεύσει και την εως τώρα προσπάθεια λόγω κούρασης. So απλά και ωραία θα πω , breeath. Πήγαινε καμιά βόλτα, ξεκουράσου λίγες μέρες και πιάστα ξανά μόλις νιώσεις αναζωογονημένη.

Ούτως η άλλως το να περνάς τα ίδια και τα ίδια πολλαπλές φορές δεν έχει νόημα αφού δεν επιτρέπεις στον εαυτό σου να αντιληφθεί ποιες πληροφορίες είσαι πιο επιρρεπής να ξεχάσεις. Θέλεις λοιπόν να υπάρξει αυτό το κενό και να ξεχάσεις κάποια πράγματα, για να έχει περισσότερη ουσία η επανάληψη και να μην κολλήσεις στις εξετάσεις πουθενά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο Poirot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 3,123 μηνύματα.
Αγαπητή συνυποψήφια,

Η αλήθεια είναι πως βρισκόμαστε πλέον 1,5 μήνα πριν τις εξετάσεις και η πίεση της προηγούμενης περιόδου έχει συσσωρευτεί μπαίνοντας στην "τελική ευθεία", όπως αρέσκονται να λένε οι καθηγητές.

Προφανώς η διάθεση και η αποδοτικότητα του διαβάσματος δε θα είναι ίδια με αυτή του πρώτου καιρού, όπου υπήρχε ακόμη ένα κάποιο κέφι και μία επιθυμία να προχωρήσεις στην ύλη. Άλλωστε στις επαναλήψεις βλέπουμε και ξαναβλέπουμε πράγματα που έχουμε ήδη κάνει, οπότε βαριόμαστε και το αντικείμενο που διαβάζουμε. Σε προσωπικό επίπεδο, βλέπω πλέον Οικονομία στην Ιστορία και Πρωταγόρα στο Γνωστό και βγάζω σπυριά... :lol: Για την εισαγωγή των λατινικών που έθιξες βέβαια, είναι αυτή που κι εγώ φοβάμαι θα σταθεί εμπόδιο στις υψηλές στοχεύσεις μου - μια αιωνιότητα δεν αρκεί για να τη μάθεις.

Προσπάθησε να ξεκουραστείς Μεγάλο Σάββατο και Κυριακή του Πάσχα τουλάχιστον (και περισσότερο ει δυνατόν αλλά κατανοώ ότι είναι κάπως δύσκολο με τον όγκο που έχει συσσωρευτεί) και να πάρεις μια ανάσα γιατί we have already eaten the camel, and now there is the queue που έλεγε και ο Τσίπρας. :P Αν σε παρηγορεί πάντως, η κούραση και η "κοιλιά" αποδοτικότητας είναι γενική απ' ό,τι βλέπω και από τον εαυτό μου και από συμμαθήτριες και συμμαθητές μου.

Σου εύχομαι να έχεις τα προσδοκώμενα αποτελέσματα στην προσπάθειά σου και είμαι σίγουρος ότι αυτή η κούραση που έχεις εμφανίσει δε θα έχει επιπτώσεις στην τελική επίδοση. :happy:
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 10,515 μηνύματα.
Ολοι ή πιο σωστά οι περισσότεροι έχουμε βρεθεί στη θέση σου. Ο χρόνος δε σου αρκεί, γιατί πιθανότατα σκέφτεσαι πόσο χρόνο έχεις στη διάθεση σου και πόσος θεωρητικά σου χρειάζεται.

Οπως το περιγράφεις φαίνεται ξεκάθαρα οτι κάνεις περισσότερο ποσοτικό παρά ποιοτικό διαβασμα. Θα μου πεις και πως να κάνω ποιοτικό διαβασμα βρε συ Πακ;
Ναι, η αλήθεια είναι οτι δεν υπάρχει κάποια μαγική συνταγή, απλά πρέπει να είσαι εκεί όταν κάνεις το κάθε τι.
Οχι, πχ να διαβάζεις ιστορία και να σκέφτεσαι πως εχεις να κάνεις Χ πράγματα μετά στα αρχαία, τα οποια απαιτούν Ψ χρόνο και εσύ εχεις διαθέσιμο Ω χρόνο (όπου Ω<Ψ).

Πραγματικά αυτά που διαβάζεις μπαίνουν μέσα στο κεφάλι σου και αν νομίζεις εσύ το αντίθετο, στο υπογράφω.
Απλά είσαι αγχωμένη, πιεσμένη, κουρασμένη και δεν ξέρω και γω τι άλλο.

Ηρεμία, βόλτες έξω από το σπίτι και να μιλάς. Να λες τι σε αγχώνει στους γονείς σου, στους φιλους σου, εδω; Οπου θες.
Να εξωτερικεύεις το άγχος σου.

Ολα θα πάνε καλά.
 

nimbus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nimbus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γεωπονίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 235 μηνύματα.
Θα ακουστώ το λιγότερο αναίσθητη, που ναι είμαι, αλλά δεν αγχώνομαι για τίποτα, τουλάχιστον σε βαθμό που να με επηρεάζει. Μία εξέταση είναι που θα καθορίσει τι θα σπουδάσεις και πού, όχι αν θα πεθάνεις ή όχι. Υπάρχουν πιο σημαντικά πράγματα στη ζωή, τουλάχιστον 100 πριν τις πανελλήνιες. :cool:
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 10,515 μηνύματα.
Σχετικό- άσχετο αλλά το θρεντ σου μου θύμισε το εν λόγω meme:

20220418_204328.png


Μπορώ να ταυτιστώ άνετα με αυτό το meme :hehe:

(Btw είναι από ένα προφιλ στο ινστα που παρακολουθούσα φανατικά το 2019/20)
 

xakounaamatata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xakounaamatata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 342 μηνύματα.
Θα ακουστώ το λιγότερο αναίσθητη, που ναι είμαι, αλλά δεν αγχώνομαι για τίποτα, τουλάχιστον σε βαθμό που να με επηρεάζει. Μία εξέταση είναι που θα καθορίσει τι θα σπουδάσεις και πού, όχι αν θα πεθάνεις ή όχι. Υπάρχουν πιο σημαντικά πράγματα στη ζωή, τουλάχιστον 100 πριν τις πανελλήνιες. :cool:
όπως το δει κανεις. Εγω το θεωρω σημαντικο πραγμα γιατι καθοριζει το μελλον μου.
 

Schlimazel

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Schlimazel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
όπως το δει κανεις. Εγω το θεωρω σημαντικο πραγμα γιατι καθοριζει το μελλον μου.
Καθορίζει το μέλλον σου μέχρι ένα σημείο. Ξέρεις τι; Είσαι σιγουρη οτι καιγεσαι για τις πανελλήνιες στην πραξη και όχι απλά για να τα έχεις καλά με τον εαυτό σου; Στην πράξη να ξέρεις πως ό,τι και να γινει μπορεί να διορθωθεί. Αλλά τώρα δεν έμεινε πολύς καιρός και αυτή η τελειομανία που σε έπιασε θέλει καλή διαχείριση γιατι θα σου γυρίσει μπουμερανγκ και είναι κρίμα.

Σκέψου πως όσο και να διογκώνεις τις πανελλήνιες στο κεφάλι σου, η απλότητα τους δεν αναιρείται. Δε θέλει σκέψη, διάβασμα θέλει, μέχρι τώρα τα κατάφερνες δουλεύοντας, δεν κάνεις κάτι νέο τώρα, κάνει ό,τι ξερεις πως έκανες και πριν. Μην αφήσεις την κούραση να σε λυγίσει.
Πάρτο απο εδώ, γύρνα το απο εκεί και θα βγουν. Στο εγγυώμαι πως θα βγουν. Είναι μέσα στο κεφάλι σου. Είναι μεσα στο δικό μου και πόσων που τα έμαθαν 5 χρόνια πριν. Δε θα χαθούν απο σένα σε διάστημα 2μιση ημερών

Οι πανελλήνιες δεν θα διαμορφώσουν τίποτα, δεν θα αλλάξει τίποτα, για αυτό και μην φοβάσαι. Εσύ θα τα διαμορφώσεις όλα. Αλλά πριν πάμε στο άμεσο μέλλον, παμε στις πανελλήνιες, τις οποίες και αυτές εσύ τις διαμορφώνεις. Δεν έχεις άλλη επιλογή. Κάθε μέρα διάβασε σαν να ειναι η πρώτη, ό,τι εχεις για την επόμενη μέρα/βδομάδα. Και τελείωσε το όσο καλύτερα μπορείς!

Καλη δύναμη!
 

jYanniss

Νεοφερμένος

Ο jYanniss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Αυτό που έχεις πάθει λέγεται κορεσμός και το παθαίνει πολύς κόσμος.
Το έξτρα διάβασμα δεν θα εξασφαλίσει καλύτερη απόδοση μόλις φτάσεις σε αυτό το σημείο, ή να το θέσω αλλιώς,θα επενδύεις πολλές ώρες διαβάσματος με ελάχιστο κέρδος. Και στην χειρότερη περίπτωση μπορεί να υπονομεύσει και την εως τώρα προσπάθεια λόγω κούρασης. So απλά και ωραία θα πω , breeath. Πήγαινε καμιά βόλτα, ξεκουράσου λίγες μέρες και πιάστα ξανά μόλις νιώσεις αναζωογονημένη.

Ούτως η άλλως το να περνάς τα ίδια και τα ίδια πολλαπλές φορές δεν έχει νόημα αφού δεν επιτρέπεις στον εαυτό σου να αντιληφθεί ποιες πληροφορίες είσαι πιο επιρρεπής να ξεχάσεις. Θέλεις λοιπόν να υπάρξει αυτό το κενό και να ξεχάσεις κάποια πράγματα, για να έχει περισσότερη ουσία η επανάληψη και να μην κολλήσεις στις εξετάσεις πουθενά.
Νομίζω το αρτιότερο σχόλιο που εχω δει, τα είπες όλα.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,902 μηνύματα.
Νομίζω το αρτιότερο σχόλιο που εχω δει, τα είπες όλα.

Τα έχουμε περάσει αυτά...
Θυμάμαι έδινα ένα μάθημα, ηλεκτρακουστική. Πραγματικά πανέμορφο αντικείμενο αλλά εξαιρετικά πολύπλοκο διότι εμπλέκονται ρευστά,ηλεκτρομαγνητισμός,μηχανική,ακουστική,ηλεκτρονικά κτλπ. Οπότε είναι ιδιαίτερα βαρύ από μαθηματικής και φυσικής άποψης.

Τέλος πάντων, η ύλη ήταν γύρω στις 300 σελίδες περίπου. Οπότε είχα αρχίσει να διάβαζω ,να λύνω ασκήσεις και παραδείγματα, και το είχα ρίξει στην επανάληψη. Σε κάποια φάση, πρώτη φορά μου συνέβη, ο εγκέφαλος μου απλά κουράστηκε σε τέτοιο βαθμό που δεν είχα κουράγιο να διαβάσω ουτε μισή πρόταση. Εν τέλει λέω παρατατο το ότι είναι να γίνει θα γίνει. Ευτυχώς το πέρασα με ένα 8,5 που είναι ένας αρκετά αξιοπρεπής βαθμός.

Θέλει μέτρο οπότε. Να προσπαθούμε και να διαβάζουμε σκληρά, αλλά δεν αρκεί να μάθουμε να ξεκινάμε το πολύ διάβασμα. Πρέπει να μάθουμε και πότε να το σταματάμε !
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 886 μηνύματα.
Σε κάποια φάση, πρώτη φορά μου συνέβη, ο εγκέφαλος μου απλά κουράστηκε σε τέτοιο βαθμό που δεν είχα κουράγιο να διαβάσω ουτε μισή πρόταση.

Περιεργο, εγω το παθαινω συνεχεια... :hmm: :dizzy2: :crazy::knife::whistle:
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 865 μηνύματα.
Υπομονή, ανεξαρτήτως επιδόσεων, όλοι σε μεγάλο ή μικρό βαθμό αισθανόμαστε αυτό τον κορεσμό/τέλμα που γεννά άγχος.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,161 μηνύματα.
Καλησπέρα και πάλι. Τον τελευταίο καιρό νιώθω πως θα αποτύχω εντελώς. Ενώ διαβάζω περισσότερο από ποτέ, νιώθω δεν μαθαίνω τίποτα. Το θέμα είναι πρέπει να διαβάζω, δεν αρκούν οι μερικές ώρες πλέον, έχω πιο πολλά να κάνω. Ως αποτέλεσμα χάνω 10+ ώρες χωρίς να έχω μάθει τίποτα στο τέλος, και νιώθω χάλια, άχρηστη. Από την άλλη όμως, είμαι αρκετά μπροστά στην ύλη, πάω για τρίτη επανάληψη και πράγματα που θεωρούνται γενικά δύσκολα τα καταφέρνω εύκολα π.χ μετατροπές στα λατινικά. Με λίγα λόγια δεν ξέρω τι κάνω, που βαδίζω... Νιώθει κανένας άλλος έτσι; Δηλαδή, ούτε εντελώς χάλια, ούτε εντελώς χαλαρά😪. Η ιστορία είναι ανυπόφορη, δεν μπορώ να την μάθω, η εισαγωγή στα λατινικά το ίδιο με αποτέλεσμα το 20 που θέλω να κινδυνεύει, τα αρχαία είναι χίλια πράγματα διαφορετικά, ή έκθεση απρόβλεπτη. Τι θα κάνω..;

Kαλώς ήρθες στη ζωή. :) Σήμερα γεννήθηκες; :D Δυστυχώς αυτό το συναίσθημα θα το φας στη μάπα όσο ζεις. Είτε τώρα, είτε αύριο, είτε στο εξωτερικό, παντού. Όσο περνάνε τα χρόνια βλέπω ότι κάπου έχει χαθεί η μαγεία της μάθησης και της σκέψης. Επικρατεί μια στείρα πληροφόρηση χωρίς απαραίτητα αυτό να σημαίνει κάτι και όχι μόνο στην Ιστορία. Στηρίζονται θέσεις εργασίας και εκπαιδευτικά συστήματα πάνω σε ύλη που πρέπει να την αποστηθίσεις και όχι να αφομοιώσεις γιατί απλά, αυτοί που σχεδιάζουν αυτά τα εκπαιδευτικά συστήματα δεν έχουν καθήσει ποτέ να διαβάσουν την ύλη αυτή που προτείνουν.

Προσπάθησε να μάθεις 5-10 πράγματα καλά αλλά καλά. Να τα νιώθεις ότι τα έμαθες.

:paladin:
 

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Για την ιστορία διαβάζεις μονο απο το σχολικό?
 

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πραγματικά οι χειρότερες μέρες των εξετάσεων, είναι αυτές οι "λίγο πριν".
Όσο πιο σημαντική είναι η εξέταση τόσο πιο έντονα τα συναισθήματα. Συμφωνώ με τον Samael.
Χρειάζεσαι λίγη ξεκούραση. Πίστεψε, αν το επιτρέψεις στον εαυτό σου, ακόμα και δύο ώρες να βγεις να κάνεις κάτι από άλλο, θα γυρίσεις άλλος άνθρωπος.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,921 μηνύματα.
Πραγματικά οι χειρότερες μέρες των εξετάσεων, είναι αυτές οι "λίγο πριν".
Όσο πιο σημαντική είναι η εξέταση τόσο πιο έντονα τα συναισθήματα. Συμφωνώ με τον Samael.
Χρειάζεσαι λίγη ξεκούραση. Πίστεψε, αν το επιτρέψεις στον εαυτό σου, ακόμα και δύο ώρες να βγεις να κάνεις κάτι από άλλο, θα γυρίσεις άλλος άνθρωπος.
εγω γτ πιστευω οτι το μεγαλο αγχος ειναι μετα την εξεταση αν δεν πας καλα ή φοβασαι οτι εχεις κανει πατατα??πριν την εξεταση ελπιζεις.δεν λεω οτι δεν εχεις αγχος αλλα ελπιζεις
 

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
εγω γτ πιστευω οτι το μεγαλο αγχος ειναι μετα την εξεταση αν δεν πας καλα ή φοβασαι οτι εχεις κανει πατατα??πριν την εξεταση ελπιζεις.δεν λεω οτι δεν εχεις αγχος αλλα ελπιζεις
Είναι αλήθεια αυτό. Υπάρχει κι αυτό το άγχος. Απλά είναι άλλου είδους. Είναι πιο πολύ τρόμος 😜
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top