Έχετε πάρει ποτέ μέρος σε κάποιον διαγωνισμό της ΕΜΕ;

kostasrzs

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Άρτα (Άρτα). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Εγώ δεν ήθελα να δώσω:readrules:,αλλά η κόρη του μαθηματικού τα 'χει με τον αδερφό μου,με πίεσε και θα παω αυριο (1/11/2008).Καλή επιτυχία κι ο θεός βοηθός:papas:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Δήλωσα κι εγώ συμμετοχή για το διαγωνισμό. Εντάξει, είμαι λίγο μικρή και μπορεί να μην έχω κάνει στο σχολείο όλα τα μαθηματικά που θα πέσουν, αλλά η προσπάθεια μετράει.

ΥΓ: Καλή επιτυχία djimako!


Eυχαριστώ! Επίσης!:thanks:

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!!! ΔΕ ΜΑΣΑΜΕ!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
εγω μαλλον δν θα παω... βαριεμαι να σηκωθω τοσο πρωι... αμα κατσει ομως θα παω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
εγω μαλλον δν θα παω... βαριεμαι να σηκωθω τοσο πρωι... αμα κατσει ομως θα παω!


Να σηκωθείς...δεν έχεις να χάσεις και τίποτα.

Τις υπόλοιπες μέρες της εβδομάδας δηλαδή πως ξυπνάς το πρωί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
αυτο ειναι το θεμα... καθε μερα ξυπναω στις 6,50.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
θα παω....απλα ετσι να δω πως ειναι...βασικα θα παω ολους τους διαγωνισμους με τη σειρα...ετσι για την εμπειρια:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Για να δούμε τι θα δούνε τα ωραία γαλάζοπράσινα ματάκια μας αύριο...

Θα δείξει η νεκροψία...
:P



ΚΑΛΗ ΜΑΣ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Λοιπόν μόλις γύρισα... Και.....


Έσκισα :yeah: :yeah:

Έλυσα 1ο, 4ο (ω ναι) και μισό 2ο θέμα...

Το 4ο το έλυσα μόνο εγώ γιατί ρώτησα κάθε παιδί ξεχωριστά:p

Μέτρησα συνολικά 10 σχέσεις στο τελευταίο...:p


Είμαι χαρούμενος..Παιδιά αξίζει να πάτε...Δεν ξέρετε ποτέ τι μπορεί να γίνει...


Ελπίζω να περάσω στον ευκλείδη:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
μπραβο ρε τζιμη :D..καλη επιτυχια σε ολους.. αν θελετε πειτε κανα θεμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
εγω οπως ειχα πει απο χθες δν πηγα.... να φανταστεις κοιμομουν απο τις 11,30 μεχρι τωρα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Λοιπόν μόλις γύρισα... Και.....


Έσκισα :yeah: :yeah:

Έλυσα 1ο, 4ο (ω ναι) και μισό 2ο θέμα...

Το 4ο το έλυσα μόνο εγώ γιατί ρώτησα κάθε παιδί ξεχωριστά:p

Μέτρησα συνολικά 10 σχέσεις στο τελευταίο...:p


Είμαι χαρούμενος..Παιδιά αξίζει να πάτε...Δεν ξέρετε ποτέ τι μπορεί να γίνει...


Ελπίζω να περάσω στον ευκλείδη:D
Μπραβοο! :bravo: Οχι εσυ που ελεγες οτι θα πατωσεις...

[κακος mode on] βασικα αν εγραφες στις πανελληνιες ετσι, πατος θα ηταν... [κακος mode off]
:mad2:


πλακιζω εννοειται! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki

Δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 732 μηνύματα.
Λοιπόν μόλις γύρισα... Και.....


Έσκισα :yeah: :yeah:

Έλυσα 1ο, 4ο (ω ναι) και μισό 2ο θέμα...

Το 4ο το έλυσα μόνο εγώ γιατί ρώτησα κάθε παιδί ξεχωριστά:p

Μέτρησα συνολικά 10 σχέσεις στο τελευταίο...:p


Είμαι χαρούμενος..Παιδιά αξίζει να πάτε...Δεν ξέρετε ποτέ τι μπορεί να γίνει...


Ελπίζω να περάσω στον ευκλείδη:D


ΟΛΕ ΟΛΕ ΟΛΕ!!!!!!!!:DΜπράβο Δημήτρη!Συγχαρητήρια!:):no1::jumpy::jumpy::jumpy::jumpy::jumpy::jumpy::jumpy::jumpy::jumpy::jumpy::jumpy::jumpy::jumpy::jumpy::jumpy::jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamkiller

Νεοφερμένος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Μόλις γύρισα κι εγώ, κάθισα 2 ώρες γεμάτες.

Τα θέματα μέτρια θα τα έλεγα, άλλες φορές έχουν βάλει πιο δύσκολα κι άλλες πιο εύκολα.

Έλυσα το 1ο, το 2ο, το 4ο, και μισό 3ο. Να βάλω τις λύσεις ή πρέπει να περιμένω για να ανεβούν στο site της Ε.Μ.Ε.;

Congrats djimmako!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

neni

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η neni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Καλημέρα! Συγχαρητήρια και στους 2! Εγώ έπιασα λίγα περισσότερα από τα μισα (όχι και άσχημα για 2α γυμνασίου, όπως μου είπαν).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Μόλις γύρισα κι εγώ, κάθισα 2 ώρες γεμάτες.

Τα θέματα μέτρια θα τα έλεγα, άλλες φορές έχουν βάλει πιο δύσκολα κι άλλες πιο εύκολα.

Έλυσα το 1ο, το 2ο, το 4ο, και μισό 3ο. Να βάλω τις λύσεις ή πρέπει να περιμένω για να ανεβούν στο site της Ε.Μ.Ε.;

Congrats djimmako!


Πως το έλυσες το 2ο και το 3ο ρε θηρίο...Εγώ πιο εύκολο βρήκα το 4ο :p


YΓ: Γιατί δε δουλεύει το latex; :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamkiller

Νεοφερμένος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
https://rapidshare.com/files/159601240/Thalis2008-09.pdf.html
Τα θέματα όλων των τάξεων

Στο 2ο παραγοντοποίησα και στο τέλος κατέληξα σε

(z + 1) (x + y + xy + 1) = 45

Είπα ότι επειδή το 45 είναι περιττός θα πρέπει και οι δύο παράγοντες να είναι περιττοί. Πήρα όλα τα δυνατά γινόμενα ( 9 * 5, 3 * 15 κ.λ.π.) και αντικαθιστούσα. Στο τέλος πρέπει να βρήκα 5,6 διατεταγμένες τριάδες. ( 2 σελίδες μου πήρε αυτή η παλιοάσκηση :()

Στο 3ο κατέληξα ότι αν θέλουμε να δημιουργήσουμε 2 ισοσκελή τρίγωνα συνδέοντας τη βάση με την απέναντι κορυφή, θα πρέπει το αρχικό τρίγωνο να είναι ορθογώνιο και ισοσκελές.
Κόλλησα όμως στο τι γίνεται αν φέρουμε από μία προσκείμενη γωνία στην απέναντι πλευρά.

Νένη, εγώ στην β' γυμνασίου είχα πάει στον ευκλείδη έχοντας λύσει 2,5 :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emmanuella

Νεοφερμένος

Η Εμμανουέλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Κι εγώ πήγαααα !!!!

Λοιπόν ... βρήκα τα θέματα αρκετά εύκολα ...

Φυσικά έλυσα το 1ο ... που ήταν άκρως γελοίο ... ( και φυσικά δεν είναι τυχαιιιιιία η λύση του x= 2008 :P )

Έλυσα το 4ο που στηριζόταν στην εξίσωση Euler

Έλυσα το 3ο με τα τριγωνα .... Βέβαια παίζει να έχω κάνει λάθος τα τρίγωνα ως σχήμα ....

Τώρα το 2ο .... καλύτερα να μην το σχολιάσω .... Όμως είχε λύση εύκολη ... αλλά βαρέθηκαααα :s

Σχόλιο : Όλα τα θέματα ήταν καλά ... στηριζόντουσαν σε αποδείξεις και πορίσματα που γνωρίζουμε ... αλλά θέλανε σκέψηηηηη .... ήταν και λίγο νωρίς ... :!:

Αλλά έχω μια απορία βρε παιδιά ...:hmm:
Υποτίθεται ότι λύνουμε, κατά μεγαλύτερο ποσοστό, σύμφωνα με αυτά που μάθαμε στη 3η Γυμνασίου ...
Όλα όμως ήταν ασκήσεις φετινές !!! :down:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Κι εγώ πήγαααα !!!!

Λοιπόν ... βρήκα τα θέματα αρκετά εύκολα ...

Φυσικά έλυσα το 1ο ... που ήταν άκρως γελοίο ... ( και φυσικά δεν είναι τυχαιιιιιία η λύση του x= 2008 :P )

Έλυσα το 4ο που στηριζόταν στην εξίσωση Euler

Έλυσα το 3ο με τα τριγωνα .... Βέβαια παίζει να έχω κάνει λάθος τα τρίγωνα ως σχήμα ....

Τώρα το 2ο .... καλύτερα να μην το σχολιάσω .... Όμως είχε λύση εύκολη ... αλλά βαρέθηκαααα :s

Σχόλιο : Όλα τα θέματα ήταν καλά ... στηριζόντουσαν σε αποδείξεις και πορίσματα που γνωρίζουμε ... αλλά θέλανε σκέψηηηηη .... ήταν και λίγο νωρίς ... :!:

Αλλά έχω μια απορία βρε παιδιά ...:hmm:
Υποτίθεται ότι λύνουμε, κατά μεγαλύτερο ποσοστό, σύμφωνα με αυτά που μάθαμε στη 3η Γυμνασίου ...
Όλα όμως ήταν ασκήσεις φετινές !!! :down:


Και εγώ μόλις είδα αυτή τη λύση δεν κάθισα να την ξανακοιτάξω μήπως έχω κάποιο λάθος...αμέσως κατάλαβα ότι ήταν σωστή:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamkiller

Νεοφερμένος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Αλλά έχω μια απορία βρε παιδιά ...:hmm:
Υποτίθεται ότι λύνουμε, κατά μεγαλύτερο ποσοστό, σύμφωνα με αυτά που μάθαμε στη 3η Γυμνασίου ...
Όλα όμως ήταν ασκήσεις φετινές !!! :down:

Δίκιο έχεις. Ειδικά το 4ο θέμα δε λυνόταν σε καμία περίπτωση χωρίς Euler. Εκτός κι αν κάποιος ήταν η μετενσάρκωση του Euler και το έβρισκε μόνος του :P

Εμμανουέλα, πώς το έλυσες αυτό με τα τρίγωνα; Δύο περιπτώσεις πήρες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Μπορει να γραψει καποιος την ταυτοτητα του Euler; Κατι μου λεει το ονομα, αλλα πανε και κατι χρονια απο τοτε που τελειωσα την Α' Λυκειου... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top