Μοριακή Βιολογία vs Μηχανολόγος Μηχανικός

sakoulias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Παιδια καλησπερα σε ολους εχω βγαλει 18419 μορια στο 3ο πεδιο και 18389 μορια στο 4ο-2ο πεδιο και εχω δικαιωμα μετεγγραφης.Το δίλημμα μου ειναι το εξης:Μου αρεσει υπερβολικα σαν σχολη και το αντικειμενο εργασιας η Μοριακη Βιολογια και Γενετικη στην Αλεξανδρουπολη.Εχω ομως πολλους ενδοιασμους διοτι 1ον ειναι πολυ μακρια και δεν θελω να φυγω τοσο μακρια και 2ον αν παραβλεψουμε την μειωμενη αποκατασταση οι αμοιβες ειναι λιγες και σε καμμια περιπτωση αντιπροσωπευτικες των σπουδων(κατα την γνωμη μου).Ετσι ολο και περισσοτερο σκεφτομαι να παω Μηχανολογος Μηχανικος στο ΑΠΘ ειτε απευθειας ειτε με μετεγγραφη,μια σχολη που μου αρεσει μεν λιγοτερο απο την ΜΒΓ δε.Και σκεφτομαι αυτην την σχολη διοτι εχει σαφως καλυτερες αμοιβες απο την ΜΒΓ και καλυτερη αποκατασταση...Θα ηθελα να ακουσω την γνωμη σας για τις σχολες και το κυριοτερο τι θα κανατε στην θεση μου τι θα διαλεγατε?Ευχαριστω προκαταβολικα...:no1::no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Τελείως άκυρες μεταξύ τους σχολές. Ούτε σύγκριση δε μπορώ να κάνω για να σου πω έστω και το παραμικρό σαν συμβουλή. Μόνο αυτό ίσως: Πήγαινε όπου θα 'σαι πιο καλά, και μη σκέφτεσαι μακροπρόθεσμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Προσωπικα, δεν θα επελεγα ποτε μια σχολη με αμφιβολο επαγγελματικο μελλον. Οποτε σιγουρα αναμεσα στα 2 θα επελεγα τη μηχανολογων.

Αλλα αφου σου αρεσει τοσο η βιολογια γιατι δε σκεφτεσαι το απλο βιολογικο; νομιζω πως θα ηταν μια πολυ καλη λυση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sakoulias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
@who:Το ξερω οτι δεν εχουν καμμια σχεση αλλα τι να κανουμε μονο για αυτες τις 2 σχολες ψηνομαι οι υπολοιπες δεν με πολυσυγκινουν:D:D

@aleka:Δεν θέλω με τίποτα απλό βιολογικο διοτι απ' οσο ξερω οι ευκαιριες για ερευνα ειναι παρομοιες-λιγοτερες με την ΜΒΓ αρα και οι αμοιβες...Επισης δεν μπορω καθολου οικολογιες-ζωολογιες και τετοια οποτε...Α και δεν θελω να δουλεψω ως καθηγητης οποτε δεν βρισκω κανεναν λογο να παω βιολογικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
θα διαλεγα αυτο που μου αρεσει περισσοτερο.οι 2 σχολες εχουν τελειως διαφορετικο περιεχομενο σπουδων,αρα εαν σου αρεσει τοσο πολυ η ΜΒ&Γ πιθανον να μην σου αρεσει η μηχ. μηχ.παντως,να ξερεις οτι εαν δεν σου αρεσει το επαγγελμα σου,δηλαδη η μιση μερα σου,τοτε μαλλον θα εισαι δυστυχισμενος κατα ενα τροπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sakoulias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Ναι οκ αυτο ειπα πριν, μου αρεσει αρκετα Μηχ.Μηχανικος αλλα λιγοτερο απο ΜΒΓ οχι οτι δεν μου αρεσει καθολου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
@aleka:Δεν θέλω με τίποτα απλό βιολογικο διοτι απ' οσο ξερω οι ευκαιριες για ερευνα ειναι παρομοιες-λιγοτερες με την ΜΒΓ αρα και οι αμοιβες...Επισης δεν μπορω καθολου οικολογιες-ζωολογιες και τετοια οποτε...Α και δεν θελω να δουλεψω ως καθηγητης οποτε δεν βρισκω κανεναν λογο να παω βιολογικο.

Οι ευκαιριες για ερευνα ειναι ακριβως οι ιδιες απο το απλο βιολογικο. Δεν υπαρχει διαφορα.

Οι οικολογιες-ζωολογιες κλπ ειναι καποια μαθηματα που θα ανεχτεις αλλα δε θα ξανασυναντησεις μπρεστα σου. Δεν ειναι δυνατον ολα τα μαθηματα μιας σχολης να μας αρεσουν, σιγουρα καποια θα ειναι δυσαρεστα. Να τονισω εδω πως μεσα στο βιολογικο επιλεγεις κατευθυνση το 3ο η 4ο ετος-θα σε γελασω, μια απο τις οποιες ειναι η γενετικη. Αρα αυτα τα μαθηματα δε θα σε παιδεψουν πολυ.

Το τελευταιο μην το πεις με βεβαιοτητα. Μπορει τωρα να μην θελεις να εργαστεις σαν καθηγητης, αυριο μεθαυριο ομως δεν ξερεις τι προτεραιοτητες θα εχεις στη ζωη σου. Επισης, αν θελεις ερευνα πρεπει να εισαι αποφασισμενος για εξωτερικο, καθως εδω τα πραγματα δεν ειναι τοσο ευοιωνα.

Γενικοτερα, εμενα παντα μου αρεσε να μη δεσμευομαι και να επιλεγω κατι το οποιο απο την αρχη μου δινει πολλες δυνατοτητες, γι αυτο σου προτεινα το βιολογικο.

Η αποφαση ομως ειναι δικη σου και σου ευχομαι καλη επιτυχια σε ο,τι και αν επιλεξεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top