Δυσκολεύομαι σε δύο ασκήσεις. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με τις λύσεις;

Eleni12

Νεοφερμένος

Η Eleni12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Αν μπορείτε να μου τις λύσετε...
 

Συνημμένα

  • 1621496631479.jpg
    1621496631479.jpg
    2.4 MB · Εμφανίσεις: 245
  • 1621496648635.jpg
    1621496648635.jpg
    2 MB · Εμφανίσεις: 229

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 19,416 μηνύματα.
@eukleidhs1821 έλα στο φυσικό σου περιβάλλον.
 

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,666 μηνύματα.
Δεν ασχολειται με φυσικες ο Ευκλειδης ειναι γνησιος μαθηματικος
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,734 μηνύματα.

Eustace

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eustace αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Eleni εκει στην 1η ασκηση στο (β) ερωτημα που λεει διαγραμμα s-t, ξερεις τι εννοει?
Λογικα τη μετατοπιση σε σχεση με τον χρονο
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τωρα να μου πεις και με το χ-t τι εννοει;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,734 μηνύματα.
Ελα ντε, αλλα οκ , μαλλον πλεονασμος , με χ εννοει την μετατοπιση του ενος και με s του αλλου σωματος , αλλα ας περιμενουμε την Ελενη που ηταν μες την ταξη.
 

T C

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T C αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Ρε παιδιά στην ασκηση 2 σας βγαίνει καλό νούμερο?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,734 μηνύματα.

T C

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T C αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 226 μηνύματα.

Eustace

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eustace αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 172 μηνύματα.

Eustace

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eustace αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Κι εμενα. Οποτε νταξει εισαι
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,734 μηνύματα.
Παιδια θα δημοσιευσετε εσεις την 2η να μεινω εγω στην πρωτη ? παιζει?
 

T C

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T C αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 226 μηνύματα.

Συνημμένα

  • Screenshot_20210520-152959.png
    Screenshot_20210520-152959.png
    293.3 KB · Εμφανίσεις: 186

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,904 μηνύματα.
Λογικα τη μετατοπιση σε σχεση με τον χρονο
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τωρα να μου πεις και με το χ-t τι εννοει;
Συνήθως με x(t) συμβολίζεται η θέση ενός κινητού σώματος, ενώ με s(t) συμβολίζεται το διάστημα που έχει διανύσει το κινητό μέχρι την χρονική στιγμή t.
 

T C

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T C αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μετα από κάποιες δυσκολίες καταφέρνω να την ανεβάσω
Μικρη παρένθεση.. Επειδη τις έκανα λιγο βιαστικά, αν υπαρξει καποια απορία σχετικα με οτιδήποτε ρωτηστε, ολο και κάποιος θα απαντήσει!
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,734 μηνύματα.
Συνήθως με x(t) συμβολίζεται η θέση ενός κινητού σώματος, ενώ με s(t) συμβολίζεται το διάστημα που έχει διανύσει το κινητό μέχρι την χρονική στιγμή t.
Τραβηγμενο μου κανει για την ταξη αυτη , δεν ξερω παλι ,αλλα ας περιμενουμε το κοριτσι.
 

Eustace

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eustace αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Συνήθως με x(t) συμβολίζεται η θέση ενός κινητού σώματος, ενώ με s(t) συμβολίζεται το διάστημα που έχει διανύσει το κινητό μέχρι την χρονική στιγμή t.
Ναι αλλα οταν εχεις δυο σώματα ποιο ειναι το σημειο αναφορας σου για να φτιάξεις το χ-t;
μηπως θετεις ως μηδεν και τα δυο σημεια εναρξης;
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,904 μηνύματα.
Τραβηγμενο μου κανει για την ταξη αυτη , δεν ξερω παλι ,αλλα ας περιμενουμε το κοριτσι.

Δεν την έχω διαβάσει την άσκηση να σου πω την αλήθεια, απλά έπεσε το μάτι μου πάνω στην ερώτηση. Προφανώς αυτό είναι κάτι που συνηθίζεται και όχι αυστηρός κανόνας. Οπότε ναι,κάλλιστα θα μπορούσε να μην είναι έτσι. Για να το λες βέβαια αυτό, μάλλον σημαίνει οτι ο υπολογισμός του διαστήματος δεν γίνεται χωρίς ολοκλήρωμα να υποθέσω ;
 
Top