Tips για εκμάθηση μπουζουκιού χωρίς καθοδήγηση

gazaki voutaniou

Νεοφερμένος

Η gazaki voutaniou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 113 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
καλησπέρα σας. ανέβασα και στο ρέντιτ χωρίς ανταπόκριση οπότε ζητώ και τα δικά σας φώτα (ως αντικειμενικά καλύτερο ελληνικό φόρουμ απ'το r/greece για να λέμε τις αλήθειες μας).

για background: στο δημοτικό είχα αρχίσει μαθήματα κλασικής κιθάρας που συνέχισα μέχρι και το γυμνάσιο, αλλά δεν έμαθα ποτέ ουσιαστική μουσική θεωρία (μόνο μια εισαγωγή στα ημιτόνια ειχαμε κάνει που ούτε που θυμάμαι τι συμπεριλάμβανε). ακόμα παίζω, αλλά από τότε που πήρα και ηλεκτρική, βασίζομαι πλήρως σε ταμπλατούρες και σπάνια μπορεί να παίξω καμιά πεντατονική για ζέσταμα. όλα αυτά τα λέω για να καταλάβετε ότι από θεωρητική μουσική δεν πολυσκαμπάζω.

εχτές λοιπόν, επειδή εδώ και κάτι χρόνια μάζευα λεφτά είτε για καινούρια ηλεκτρική είτε για καινούριο όργανο, αποφάσισα ότι θέλω να πάρω ένα μεταχειρισμένο μπουζουκάκι. τα λαϊκά/ρεμπέτικα είναι ένα είδος μουσικής που πραγματικά αγγίζει τη καρδιά μου πολύ περισσότερο από τις ροκιές που παίζω στη κιθάρα, όποτε νομίζω ότι δεν θα το παρατήσω μετά από, ξερωγω, μισό χρόνο.

το πρόβλημα είναι, ωστόσο, ότι θα χρειαστεί να είμαι αυτοδίδακτη. μένω σε χωριό και ο πιο κοντινός καθηγητής μπουζουκιού είναι κάνα μισάωρο από δώ, το οποίο μπορεί να μην είναι τρελή απόσταση αλλά φέτος δίνω πανελλαδικές και θα πήξω στα φροντιστήρια. όποτε. όσον αφορά τον χρόνο μεταφοράς κλπ: nope.

πιστεύετε ότι είναι δυνατόν να φτάσω σε καλό επίπεδο εξασκούμενη μόνη μου? επίσης, που μπορώ να βρώ τα *Πολύ πολύ* βασικά για το όργανο (νότες, μετά συγχορδίες, μετά δρόμους κ.ο.κ.)? μπήκα στο rembetikoforum αλλά δεν βρήκα τίποτα που δεν απαιτούσε προϋπάρχουσες γνώσεις για το αντικείμενο.

φχαριστώ πολύ λεβέντες. :).
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,310 μηνύματα.
  1. Μην μπαίνεις ρέντιτ.
  2. Δες το (1).
 

gazaki voutaniou

Νεοφερμένος

Η gazaki voutaniou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 113 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,542 μηνύματα.
Ο @nearos δεν παίζει μουσικά όργανα μόνος του; Κάτσε να επιστρέψει να μας πει :P
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top