Tablet vs Laptop για τη σχολή

kalhkardia

Νεοφερμένος

Η kalhkardia αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους, πέρασα φέτος στη σχολή Βιοτεχνολογίας του ΓΠΑ. Έχω μάθει ότι η σχολή πέρα από πολλά εργαστήρια απαιτεί και το γράψιμο πολλών αναφορών/εργασιών. Σκέφτηκα να αγοράσω είτε ένα τάμπλετ που θα επιτρέπει την σύνδεση πληκτρολογίου είτε ένα λάπτοπ . Οι απαιτήσεις που έχω δεν είναι κάτι τρελό καθώς δεν ασχολούμαι με gaming κτλ, θα ήθελα απλώς να μπορώ να κάνω τη δουλειά μου χωρίς να κολλάει και να βγάλει αξιοπρεπώς τα 5 χρόνια που διαρκεί η σχολή μου. Δυστυχώς δεν έχω μεγάλο budget , μέχρι 500 ευρώ βαριά βαριά (θα δουλέψω αυτόν τον μήνα για να τα βγάλω). Δεν ξέρω τι θα ήταν καλύτερο για την περίπτωση μου όσον αφορά τη σχολή, το budget μου και τις απαιτήσεις που έχω . Αξίζει να πάρω κάποιο φθηνό λάπτοπ και να δώσω 400-500 ευρώ αλλά να μην ξέρω αν θα αντέξει ή ένα τάμπλετ των 200 ευρώ θα είναι οκ μαζί με ένα πληκτρολόγιο;; Ακούω γνώμες καθώς και προτάσεις για ηλεκτρονικές συσκευές!!
 

iminspain

Δραστήριο μέλος

Ο iminspain αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 576 μηνύματα.
Καλησπέρα,

Εγώ τώρα τελειώνω το Χημικό, οπότε σε καταλαβαίνω ως προς τις απαιτήσεις με εργασίες και αναφορές.

Τα τάμπλετ είναι τέλεια για να κρατάς τις σημειώσεις από τα μαθήματα κλπ, αλλά λόγω της μικρής τους οθόνης (συγκριτικά με τα λάπτοπ) εμένα προσωπικά δε με βολεύει καθόλου ούτε να γράφω εκεί ούτε να διαβάζω. Το budget δυστυχώς είναι θέμα, αλλά αν βρεις αξιοπρεπές λάπτοπ στο budget σου, θα είσαι πολύ καλύτερα.

Εγώ είχα πάρει refurbished λάπτοπ στα 300€ και έχει πολλά προβλήματα (ειδικά blue screen) + πλέον πρέπει να το έχω συνεχώς στη πρίζα (μετά από σχεδόν 4 χρόνια χρήσης), οπότε δε θα σε συμβούλευα προς αυτήν την κατεύθυνση.

Επίσης, αν τυχόν βρεις κάτι και στα 600 ευρώ που αξίζει τα λεφτά του και μπορεί κάποιος συγγενής να βοηθήσει (έστω και δανεικά ή οτιδήποτε) θα είναι καλό investment θεωρώ
 

iminspain

Δραστήριο μέλος

Ο iminspain αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 576 μηνύματα.

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Επιστημών της Εκπαίδευσης & Κοινωνικής Εργασίας Πατρών και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 7,747 μηνύματα.
Καλύτερα πάρε ένα λάπτοπ και μια γραφίδα
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,437 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους, πέρασα φέτος στη σχολή Βιοτεχνολογίας του ΓΠΑ. Έχω μάθει ότι η σχολή πέρα από πολλά εργαστήρια απαιτεί και το γράψιμο πολλών αναφορών/εργασιών. Σκέφτηκα να αγοράσω είτε ένα τάμπλετ που θα επιτρέπει την σύνδεση πληκτρολογίου είτε ένα λάπτοπ . Οι απαιτήσεις που έχω δεν είναι κάτι τρελό καθώς δεν ασχολούμαι με gaming κτλ, θα ήθελα απλώς να μπορώ να κάνω τη δουλειά μου χωρίς να κολλάει και να βγάλει αξιοπρεπώς τα 5 χρόνια που διαρκεί η σχολή μου. Δυστυχώς δεν έχω μεγάλο budget , μέχρι 500 ευρώ βαριά βαριά (θα δουλέψω αυτόν τον μήνα για να τα βγάλω). Δεν ξέρω τι θα ήταν καλύτερο για την περίπτωση μου όσον αφορά τη σχολή, το budget μου και τις απαιτήσεις που έχω . Αξίζει να πάρω κάποιο φθηνό λάπτοπ και να δώσω 400-500 ευρώ αλλά να μην ξέρω αν θα αντέξει ή ένα τάμπλετ των 200 ευρώ θα είναι οκ μαζί με ένα πληκτρολόγιο;; Ακούω γνώμες καθώς και προτάσεις για ηλεκτρονικές συσκευές!!
Νομιζω οτι για πανεπιστημιο κλασσικων ή θεωρητικων σπουδων η μονη λυση ειναι λαπτοπ.
τα ταβλετ και τα παρελκομενα του δημιουργηθηκαν για αλλου ειδους εργασιες ...
Τα 400-500 ειναι αρκετα για κατι καλο.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top