SOS - άσκηση στις Διεθνείς Οικονομικές Σχέσεις

dhmhtrhs1994

Νεοφερμένος

Ο dhmhtrhs1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπερα στην ομαδα..εχει ποσες μερες που σπαω το κεφαλι μου για αυτην την ασκηση..θα μπορουσε καποιος να μου απαντησει αν ειναι Σ η Λ με την καταλληλη εξηγηση?Σας ευχαριστω πολυ

Αν η οικονομία μιας χώρας βρίσκεται σε ένα σημείο επί της Καμπύλης Παραγωγικών Δυνατοτήτων της (βλ. το παρακάτω σχήμα), όπου η κλίση της ΚΠΔ είναι πιο επίπεδη (δηλ, μικρότερη) από την κλίση της Κοινωνικής Καμπύλης Αδιαφορίας, η οποία τέμνει την ΚΠΔ στο σημείο αυτό, τότε το βιοτικό επίπεδο της χώρας θα αυξηθεί, αν η παραγωγή των δύο αγαθών μεταβληθεί κατά τρόπο ώστε η οικονομία της χώρας να κινηθεί προς τα κάτω (δεξιά) επί της ΚΠΔ. Σωστό ή λάθος; Τεκμηριώστε την άποψή σας.
1718093481712.png
 

dhmhtrhs1994

Νεοφερμένος

Ο dhmhtrhs1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
θα μπορουσε να με βοηθησει καποιος παιδια? Συγνωμη για τον χρονο σας και ευχαριστω.
 

flowermd

Νεοφερμένος

Η flowermd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Εμένα μου φαίνεται σωστό. Αλλά θα πρέπει να μην πειραχθεί το εισόδημα ή οι τιμές των δύο αγαθών γιατί τότε αλλάζουν κλίση οι καμπύλες αδιαφορίας. Αν έχουμε ως μόνη μεταβλητή την αύξηση της παραγωγής και όχι κάτι άλλο θα πρέπει το S να αυξηθεί πολύ περισσότερο από το Τ,(κάτι που γίνεται μόνο ως μία ξαφνική τεχνολογική πρόοδος π.χ. κάποια εφεύρεση) ώστε να είναι η κλίση της PPF μικρότερη από αυτή της Κοινωνικής Καμπύλης Αδιαφορίας.
'Ομως τώρα αν αυξάνεται περισσότερο το S και με μαζική παραγωγή αυτό θα επηρεάσει την τιμή του S η οποία μακροχρόνια θα μειωθεί και θα έχει όφελος η κοινωνία συνολικά, κάτι που θα επηρεάσει την κλίση της Κοινωνικής Καμπύλης Αδιαφορίας.Tότε ο Οριακός Λόγος Υποκατάστασης λογικά επειδή MRS=Ps/Pt θα μικρύνει αλλά ίσως όχι σε τόσο μεγάλο βαθμό.
Πάντως η όποια μετακίνηση του σημείου προς τα δεξιά και κάτω θα βοηθήσει το κοινωνικό σύνολο ασχέτως ανάλυσης με σκληρά μαθηματικά επειδή μακροπρόθεσμα θα αναγκαστούν και οι δύο επιχειρήσεις να μειώσουν την τιμή τους και ταυτόχρονα αυξάνεται και το συνολικό προΪόν που διατίθεται στην αγορά άρα σαφώς και βελτιώνεται το συνολικό βιοτικό επίπεδο. Τώρα οι η κάθε επιχείρηση ως επιχείρηση είναι άλλο θμα. Οι καταναλωτές πάντως θα ωφεληθούν.
Δεν ξέρω αν σε βοήθησα κάπως
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top