Sorbonne B2

Sorbonne B2
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 4)
  • DELF B2

    Ψήφοι: 3 75.0%
  • SORBONNE B2

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Ίσα είναι.

    Ψήφοι: 1 25.0%

mission possible

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο mission possible αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 826 μηνύματα.
Αυτό είναι ένα μόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Παιδιά η καθηγήτρια των γαλλικών μου συνέστησε να το δώσω. Εσείς τι λέτε; Αξίζει; Έχει κανένας δει online σε καμια ιστοσελίδα περίπου πώς είναι (είχε δημιουργηθεί παρόμοιο θέμα αλλά οι σελίδες δεν ισχύουν και είναι κλειδωμένο); Αλλά έχω μία ερώτηση. Είναι αλήθεια επίπεδο Β2? Στo site του ifa λέει ότι αντιστοιχεί στο DELF B1. Μήπως είναι προτιμότερο να δώσω το DELF B2? Merci beaucoup!

Για όσους βαριούνται να γράφουν , έβαλα δημοσκόπηση :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

chrislg

Νεοφερμένος

Ο chrislg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,931 μηνύματα.
Σαν επιπεδο και αναγνωριση είναι το ίδιο (και στο εξωτερικο) Το Σορμπον είναι πιο παραδοσιακό και πιο λογοτεχνικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
IFA: Το Sorbonne - B2 απευθύνεται σε όλους τους υποψηφίους των οποίων το επίπεδο είναι αυτό του DELF - B1. Απαιτεί 500-600 ώρες διδασκαλίας γαλλικής ως ξένης γλώσσας.

Καμιά άλλη άποψη; Ευχαριστώ francofilisvasos+chrislg!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
οι περισσοτεροι καθηγητες θεωρουν το delf b2 πιο δυσκολο!αλλα οποιο και να δωσεις εχει την ιδια αναγνωριση αλλα και αξια!απλως το ενα ειναι πιο παραδοσικακο οπως ειπε και ο αποπανω και ειδικα σε παραπανω επιπεδα c1 c2 !αλλα εσυ δωσε οποιο σε ικανοποιει η' μπορεις και τα 2 θα ειναι μια καλη εμπειρια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Mμ... Απλά το λέω επειδή όπως παρέθεσα πάνω , "IFA: Το Sorbonne - B2 απευθύνεται σε όλους τους υποψηφίους των οποίων το επίπεδο είναι αυτό του DELF - B1.". Δηλαδη αν το δώσω θα βρίσκομαι σε επίπεδο Β1;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Mμ... Απλά το λέω επειδή όπως παρέθεσα πάνω , "IFA: Το Sorbonne - B2 απευθύνεται σε όλους τους υποψηφίους των οποίων το επίπεδο είναι αυτό του DELF - B1.". Δηλαδη αν το δώσω θα βρίσκομαι σε επίπεδο Β1;

Aν στη θέση του Σορβοννε - Β2 βάλλεις το DELF - B2 θα καταλάβεις

Δηλαδή :

Το DELF- B2 απευθύνεται σε όλους τους υποψηφίους των οποίων το επίπεδο είναι αυτό του DELF - B1.".

Eλπίζω να κατάλαβες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
AAA ναι, ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Nτε ριεν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Έχω ακούσει από πολλούν ότι αν στο SORBONNE B2 πάρεις πάνω απο την βάση του, οι επιπλέον μονάδες γίνεται να αποθηκευτούν για το Sorbonne I. Ισχύει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Όχι ακριβώς. Απλά απαλλάσσεσαι από τις εξετάσεις γραμματικής του Σορμπόν C1.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mizzkaterinoula

Νεοφερμένος

Η Mizzkaterinoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Αποφασισα να δωσω το sorbonne Β2...υπαρχει κανεις που να το εχει δωσει? Αν ναι εχει να προτεινει κατι? Ποιο βιβλιο για γραμματικη μου προτεινεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vassia!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Και εγώ δίνω sorbonne b2 κάνω το βιβλίο sorbonne b2 kosvoyannis.. Μπορείται να μου προτρίνεται τίποτα ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
σου προτεινω το αντιστοιχο βιβλιο(εννειται επιπεδο) του roboly
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Mizzkaterinoula υπάρχει ένα βιβλίο γραμματικής που το κάνουμε στο φροντιστήριο το οποίο είναι πολύ παλιό αλλά ανταποκρίνεται πλήρως στις απαιτήσεις του sorbonne b2. Μη σε παραξενέψει το γεγονός ότι είναι για το DELF (το delf το παλιό, όχι το ανανεωμένο). Λέγεται "Comment reussir la grammmaire du NOUVEAU DELF NIVEAU B" editions kauffmann, francoise dangon - jean roques-tesson.

Αρκετά καλό βιβλίο με πολλές και τσιμπημένες σε διάφορα σημεία ασκήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pantelis_P

Νεοφερμένος

Ο Pantelis_P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Έχω ακούσει από πολλούν ότι αν στο SORBONNE B2 πάρεις πάνω απο την βάση του, οι επιπλέον μονάδες γίνεται να αποθηκευτούν για το Sorbonne I. Ισχύει;
Ναι, κάτι τέτοιο συμβαίνει. Ο βαθμός που παίρνεις στο B2 της Σορβόνης διαιρούνται δια το 2 και κάτι γίνεται, δε θυμάμαι ακριβώς. Πάντως, ένας γνωστός μου πήρε στο B2 της Σορβόνης 80 ή κάπου εκεί κοντά και στο SORBONNE 1 έπρεπε να γράψει -1 (λογικά θα υπάρχει και μία βάση όμως)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

socially excluded

Δραστήριο μέλος

Η socially excluded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Εγώ θα σε συμβούλευα να δώσεις το Delf B2. (αν και λίγο αργά το λέω :P) Κατά την γνώμη μου, το Sorbonne είναι πιο εύκολο από το Delf. Πολλοί επιλέγουν Sorbonne γιατί το θεωρούν πιο εύκολο, αλλά το πτυχίο το οποίο πιστεύω πως δείχνει αν κάποιος ξέρει καλά γαλλικά είναι το Delf. π.χ. σίγουρα πιο εύκολα θα περνούσες το Sorbonne C2 παρά το Dalf C2. Αυτό γιατί η ύλη είναι συγκεκριμένη. Είναι κάτι αντίστοιχο με τα αγγλικά που οι περισσότεροι δίνουν proficiency του michigan και όχι του campridge. Αν και γενικά αυτά τα δύο πτυχία έχουν ίση αξία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Εγώ θα σε συμβούλευα να δώσεις το Delf B2. (αν και λίγο αργά το λέω :P) Κατά την γνώμη μου, το Sorbonne είναι πιο εύκολο από το Delf. Πολλοί επιλέγουν Sorbonne γιατί το θεωρούν πιο εύκολο, αλλά το πτυχίο το οποίο πιστεύω πως δείχνει αν κάποιος ξέρει καλά γαλλικά είναι το Delf. π.χ. σίγουρα πιο εύκολα θα περνούσες το Sorbonne C2 παρά το Dalf C2. Αυτό γιατί η ύλη είναι συγκεκριμένη. Είναι κάτι αντίστοιχο με τα αγγλικά που οι περισσότεροι δίνουν proficiency του michigan και όχι του campridge. Αν και γενικά αυτά τα δύο πτυχία έχουν ίση αξία.
παιδια δεν ξερω αν αυτο ισχυει ,αλλα η καθηγητρια μου,που αγαπα το σορμπον,προσφατα ειχε παει σε ενα σεμιναριο και εκει της ειπαν οτι αν και το σορμπον ειναι καλο σε αναγνωριση,πολλες φορες στα πανεπιστημια της γαλλιας(σε πολλα),προτιμουν delf-dalf.αλλα εγω που δεν εχω ποτε δωσει σορμπον,ολους αυτους που το κανουν,τους σεβομαι ιδιαιτερα διοτι η λογοτεχνια στα γαλλικα,δεν ειναι και μικρο πραγμα....!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Εγώ θα σε συμβούλευα να δώσεις το Delf B2. (αν και λίγο αργά το λέω :P) Κατά την γνώμη μου, το Sorbonne είναι πιο εύκολο από το Delf. Πολλοί επιλέγουν Sorbonne γιατί το θεωρούν πιο εύκολο, αλλά το πτυχίο το οποίο πιστεύω πως δείχνει αν κάποιος ξέρει καλά γαλλικά είναι το Delf. π.χ. σίγουρα πιο εύκολα θα περνούσες το Sorbonne C2 παρά το Dalf C2. Αυτό γιατί η ύλη είναι συγκεκριμένη. Είναι κάτι αντίστοιχο με τα αγγλικά που οι περισσότεροι δίνουν proficiency του michigan και όχι του campridge. Αν και γενικά αυτά τα δύο πτυχία έχουν ίση αξία.

"Κατά την γνώμη μου, το Sorbonne είναι πιο εύκολο από το Delf."

1) Δεν είναι πιο εύκολο, απλώς το Delf είναι ανεβασμένου επιπέδου (π.χ. το Β2 το βλέπω σαν Γ1, το dalf Γ1 πολλοί λένε ότι είναι πιο δύσκολο από το Γ2)
2) Κακό είναι αυτό;
3) Στο Delf σου δίνουν ένα κείμενο του 20ου (σπανίως) ή του 21ου αι. το οποίο καταλαβαίνεται! Στο Sorbonne θα σου δώσει ένα λογοτεχνικό κείμενο των τελών του 18ου ή των αρχών του 19ου αι, γεμάτο με νοήματα που φαίνονται με την τρίτη ανάγνωση και γραμματικές ιδιομορφίες.

"αλλά το πτυχίο το οποίο πιστεύω πως δείχνει αν κάποιος ξέρει καλά γαλλικά είναι το Delf"

1) Γαλλικά δεν είναι μόνο να ξέρεις να διαβάζεις ένα κείμενο στην εφημερίδα, αλλά να έχεις καταφέρει μέσω της γλώσσας να καταλάβεις 2-3 πράματα για τον γαλλικό πολιτισμό. Ευτυχώς το Sorbonne το καταφέρνει άριστα αυτό.
2) Ξέρω πολλούς που έχουν πάρει το Delf Β2 αλλά ούτε πρόταση δεν μπορούν να βγάλουν. Κυρίως επειδή πολλές ασκήσεις του Delf είναι χαζές κατά την άποψή μου.
3) Το Delf δεν έχει γραμματική, οπότε οι περισσότεροι που το παίρνουν (οι οποίοι κυρίως χάνουν βαθμούς απο γραμματικά λάθη στην έκθεση) δεν ξέρουν ούτε το plaire πως κλίνεται. Ας μήν μιλήσω για Passe simple, Passe anterieur κλπ...

"σίγουρα πιο εύκολα θα περνούσες το Sorbonne C2 παρά το Dalf C2. Αυτό γιατί η ύλη είναι συγκεκριμένη"

1) Και τι σημαίνει αυτό, Δηλαδή όταν η ύλη είναι συγκεκριμένη, τα πράγματα γίνονται εύκολα; Μπορεί να σου βάλει μια άσκηση στην λογοτεχνία την οποία να μην την έχεις ξαναδει. Και δεν βάζουν ούτε εύκολα κείμενα ούτε εύκολες ερωτήσεις

Σε ευχαριστω πάντως για το μήνυμά σου :)

(Επαναλαμβάνω για 100000η φορά ( :P ) δεν διαφημίζω το Πανεπιστήμιο της Σορβόννης)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top