Skin picking

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,691 μηνύματα.

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Έχεις γενικά θέμα με το άγχος ; Θέλω να πω, θα περιέγραφες τον εαυτό σου ως αγχώδη άνθρωπο ;
ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΝΑΙ !
αλλα δεν ξερω πώς να το αντιμετωπισω , ακουω μουσικουλα , ζωγραφιζω , μιλαω για αυτο που με αγχωνει αλλα δεν σταματαει ποτε …
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,691 μηνύματα.
ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΝΑΙ !
αλλα δεν ξερω πώς να το αντιμετωπισω , ακουω μουσικουλα , ζωγραφιζω , μιλαω για αυτο που με αγχωνει αλλα δεν σταματαει ποτε …
Όταν συμβαίνει αυτό, παίρνε βαθιές ανάσες και προσπάθησε σιγά σιγά να αδειάσεις την σκέψη σου. Αντικατέστησε τυχόν κακές σκέψεις με καλές σκέψεις. Μην σκέφτεσαι το χειρότερο σενάριο αλλά το καλύτερο και συγκεκριμένα το σενάριο που θα ήθελες εσύ. Και εαν όλα αποτύχουν, απλά σκέψου οτι ο ήλιος θα ανατείλει και αύριο,και εσύ θα είσαι ακόμα εδώ και θα μπορείς να προσπαθήσεις εκ νέου να κάνεις καλύτερα ότι ήθελες να κάνεις την προηγούμενη μέρα.

Δεν είμαι ψυχολόγος αλλά αρκετά συχνά οι ιδεοψυχαναγκαστικές διαταρραχές γίνονται trigger απο το άγχος,την ανασφάλεια,τον φόβο κτλπ. Ίσως φαίνεται οτι έχει αναχθεί σε ιδεοψυχαναγκαστική διαταρραχή αυτή η συνήθεια σου, αλλά επί της ουσίας εξακολουθεί να πηγάζει απο το άγχος σου. Εαν εξισορροπήσεις αυτό, τότε θα απαλλαχθείς και απο την κακή συνήθεια.
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Μην σκέφτεσαι το χειρότερο σενάριο αλλά το καλύτερο
ΠΩΣ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΥΤΟ 🥲🥲🥲🥲🥲🥲🥲🥲🥲🥹🥹🥹🥹🥹🥹🥹🥹
ιδεοψυχαναγκαστικές διαταρραχές γίνονται trigger απο το άγχος,την ανασφάλεια,τον φόβο κτλπ. Ίσως φαίνεται οτι έχει αναχθεί σε ιδεοψυχαναγκαστική διαταρραχή αυτή η συνήθεια σου, αλλά επί της ουσίας εξακολουθεί να πηγάζει απο το άγχος σου. Εαν εξισορροπήσεις αυτό, τότε θα απαλλαχθείς και απο την κακή συνήθεια.
επισης εχεις δικιο , σιγουρα απο το αγχος προερχεται , ισως και το hyperactivity που εχω μερικες φορες. Ελπιζω καποια στιγμη να ξεπεραστουν ολα αυτα και να ζω χωρις τοοσο αγχος
Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες και τα λογια 🥺🥺❤️
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,691 μηνύματα.
ΠΩΣ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΥΤΟ 🥲🥲🥲🥲🥲🥲🥲🥲🥲🥹🥹🥹🥹🥹🥹🥹🥹
Στην αρχή με το ζόρι αλλάζεις το focus σου. Σταδιακά θα βλέπεις οτι όντως τα πράγματα θα σου πηγαίνουν καλύτερα λόγω του μειωμένου άγχους σου, και θα προκαλέσεις positive feedback οπότε ο οργανισμός σου αυτόματα θα μάθει να σκέφτεται θετικά στο default. Αλλά για να γίνει αυτό, πρέπει να κάνεις την αρχή...έστω και με το ζόρι. Δουλεύει trust me,το έχω δοκιμάσει. Follow the procedure even if you don't believe it ;) .
επισης εχεις δικιο , σιγουρα απο το αγχος προερχεται , ισως και το hyperactivity που εχω μερικες φορες. Ελπιζω καποια στιγμη να ξεπεραστουν ολα αυτα και να ζω χωρις τοοσο αγχος
Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες και τα λογια 🥺🥺❤️
Το hyperactivity το φτιάχνεις με walking/διάδρομο. Τριάντα λεπτά την ημέρα περπάτημα μπορούν να έχουν πάρα πολύ ευεργετικά αποτελέσματα τόσο για τον οργανισμό σου σε φυσικό επίπεδο αλλά και ψυχολογικό. Επίσης βρες και άλλες ασχολίες, πράγματα που σε ενδιαφέρουν πολύ. Είτε ταινίες, είτε παιχνίδια στον υπολογιστή είτε κάποιο βιβλίο. Εμένα με ηρεμεί πολύ π.χ. να διαβάζω φυσική στον ελεύθερο μου χρόνο.

Υπομονή πάντως και μικρά βήματα για να αρχίσεις να περιορίζεις το άγχος. Το οποίο θα καταφέρεις μόνο όταν βρεις να κάνεις πράγματα που θα σε ελκύουν τόσο που θα ξεχνάς φόβους κτλπ. Το άγχος πάντα τελειώνει εκεί που αρχίζει η ζωή. Ελπίζω να βγάλεις άκρη :) .
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,674 μηνύματα.
Μια φίλη μου προκειμένου να σταματήσει να σκαλίζει/ τρώει τα πετσακια της, έφτιαχνε τα νύχια της. Τα έχει μονίμως φτιαγμένα εδώ και χρόνια. Δεν έχει θέμα πλέον. Πέρα από αλοιφές και τα σχετικά, μπορείς να βρεις τρόπους που θα σε αποτρέψουν από το skin picking.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top