O Χυτήρης ομολόγησε ότι η εφαρμογή του Μνημονίου απέτυχε

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Μύθος 1:
Το μνημόνιο απέτυχε, άρα γιατί να τον ξαναακολουθήσουμε.
Το μνημόνιο δεν απέτυχε διότι δεν εφαρμόστηκε. Κανείς δεν γνωρίζει εάν πετύχαινε ή αποτύγχανε την αποστολή του διότι απλά ΔΕΝ ΕΦΑΡΜΟΣΤΗΚΕ. Το Μνημόνιο προέβλεπε μία σειρά από διαρθρωτικές αλλαγές, όπως κλείσιμο ζημιογώνων ΔΕΚΟ, αποκρατικοποιήσεις, άνοιγμα των κλειστών επαγγελμάτων και άλλα πολλά. Από όλα αυτά, το μόνον που έγινε ήταν το εύκολο κομμάτι. Δηλαδή οριζόντιες περικοπές σε μισθούς και συντάξεις. Το τί θα συνέβαινε λοιπόν εάν ο Παπανδρέου εφήρμοζε γρήγορα όλα όσα είχε δεσμευθεί να πράξουμε ουδείς το γνωρίζει. Το πιθανότερο πάντως είναι ότι τώρα θα ήμασταν πολύ καλλίτερα. Γιατί όπως είπα και παραπάνω θα είχαμε κάνει πράγματα που οφείλαμε σαν Κράτος να είχαμε κάνει.
Και για του λόγου το αληθές ιδού το κείμενο του μνημονίου: https://elitebloggin.com/?p=98
όντος εδώ και 6 μήνες η κυβέρνηση έκανε ελάχιστα, απέφυγε να έρθει σε σύγκρουση με τον λαό λόγο πολιτικού κόστους,δεν έκανε τίποτα για να έρθει ανάπτυξη, και δέν μείωσε τους φόρους νέων επιχειρήσεων ούτε μείωσε την γραφειοκρατία για να στηθεί μια νέα επιχείρηση, με αποτέλεσμα να πάνε τόσοι μήνες χαμένοι τρώγοντας τα δανεικά της τρόικας.

Μύθος 2:
ΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ, ΜΑΣ ΔΑΝΕΙΖΑΝ ΛΕΦΤΑ ΟΙ ΡΩΣΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΚΙΝΕΖΟΙ: Αυτός ο δεύτερος μύθος είναι ιδιαιτέρως διαδεδομένος στο διαδίκτυο. Οι Ρώσοι δημοσίως μας είπαν να πάμε στο ΔΝΤ. Ενώ από την άλλη μεριά ο Κινέζος μας είπε μέσα στην Βουλή: «Η Κίνα σας στηρίζει όσο στηρίζετε το Μνημόνιο!». Τα πρακτικά της Βουλής των Ελλήνων διαθέσιμα για τον καθένα στο https://www.hellenicparliament.gr/
όντος αυτή ήταν η θέση τους.

Μύθος 3:
ΟΛΑ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ ΣΤΙΣ ΞΕΝΕΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΕ ΜΙΣΘΟΥΣ ΚΑΙ ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ:
Και αυτό αποτελεί μεγάλο ψεύδος και εύκολα πείθεται κάποιος ο οποίος δεν γνωρίζει βασικά πράγματα από οικονομικά. Η χώρα μας έχει ετήσιο έλλειμμα, δηλ το Κράτος μας μπαίνει κάθε χρόνο μέσα. Έχει και πρωτογενές έλλειμμα. Άρα ένα τμήμα των δανείων πηγαίνει για να καλύψουμε τις ανάγκες μας. Φυσικά το μεγαλύτερο τμήμα στους δανειστές μας και σε αντίθετη περίπτωση θα χρεοκοπούσαμε. Εάν λοιπόν δεν παίρναμε αυτά τα χρήματα, πράγματι δεν θα είχαμε να πληρώσουμε μισθούς και συντάξεις.
και εδώ έχει δίκιο καθώς το έλλημα της Ελλάδας έιναι πρωτόγεννες που σημαίνει οτι ακόμα και όλα τα χρέη και οι τόκοι να σβηστούν, πάλη τα χρήματα του κράτους δέν θα φτάνουν για να πληρωθούν οι συντάξεις και θα αναγκαστούμε σε νέο δανεισμό

υγ: σε αυτό το τόπικ φαίνετε καθαρα΄πόσο φασισμός-λογοκρισία-και προπαγάνδα κρύβεται πίσω απο ένα προσωπείο δημοκρατίας ορισμένων. (δημοκρατίας αυτών που συμφωνούν μαζί μας βέβαια) γκεμπελίστικες μέθοδοι αποδόμησης ενός κειμένου μέσω αδικαιολόγητης απαξίωσης του συγγραφέα και ύβρεων προς αυτόν που το δημοσίευσε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Παντως όσο κι αν διαφωνουμε, ΔΕΝ πρεπει να περναμε σε προσωπικες επιθεσεις, όπως έγινε παραπανω.
Καλός είναι ο αντίλογος σε όλα τα πραγματα.
Αυτή είναι η μαγεία της ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ!

"Δημοκρατία σημαίνει διαφωνώ με αυτό που λες αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμα σου να το λες!"
Μοντεσκιέ

Άδωνης,ΛΑΟΣ & θαυμαστές τους καμμιά μα καμμία όμως σχέση με τη δημοκρατία!!!! Μ΄αρέσει που μπαίνετε στον κόπο να απαντάτε σ΄αυτά που λέει ο Άδωνης.....
Το "ρητό" που παρέθεσες το είπε ο Βολταίρος νομίζω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Αρισταρχε δεν νομιζω πως ειπα κατι που να σε προσβαλει,σου ειπα απλα να μην βλεπεις τηλεοραση γιατι απλα εχεις παπαγαλισει αυτα που σου λενε και τα πιστευεις,!οτι προβαλει η τηλεοραση και τιποτε αλλο! δεν σε ξερω,μου αρκει που ασπαζεσαι τον Αδωνη,δεν χρειαζεται να μου πεις κατι αλλο! γιατι πρεπει αυτη η μορφη αναπτυξης να ειναι σε χρονο dt ? αυτα τα dt τα θελουνε για να παρουμε την επομενη δοση,αμα δεν θελουμε την επομενη δοση,δεν θα βιαζεται η κυβερνηση να βρει λεφτα (οπως σου λεει η τηλεοραση!)και ξαναλεω για συνταξεις και μισθους ΥΠΑΡΧΟΥΝ λεφτα! Υπαρχει καποια μορφη αναπτυξης οσο θα υπαρχει μνημονιο ?? μα το μνημονιο ειναι χρεοκοπια,απλα το τραιναρει λιγο,δεν μπορεις να το καταλαβεις ? ρε φιλε επειδη πολλα λες χωρις να ξερεις πραγματικα τιποτα εκτος τα της τηλεορασης (και ξαναλεω ,δεν πιστετω πως εγω ξερω πολυ περισσοτερα,δες ρε τι εγινε σε αλλες χωρες με το δντ) gaspar σε ευχαριστω πολυ που με θαυμαζεις!!!τι επιχειρημα θες ακριβως? για ποιο θεμα? αδωνης-λαος και το θεμα τελιωνει,δεν θελει κατι παραπανω!αλλα αμα θες επιχειρημα πες μου,σε τι απο οτι υποστηριζω θες να επιχειρηματολογησω? ο garch πιο πισω,μιλησε για τους "μυθους" αρα τι θες να πω παλι τα ιδια? για ποια πλατεια μιλας ακριβως?? solonas07 δεν ειμαι αποστασιοποιημενος,απλα δεν γνωριζω,και οσο περναει ο καιρος και τα χρονια διαβαζω και το ψαχνω, και σε αυτη την αναζητηση μου εχω επιλεξει να ακουω ακαδημαικους,ΟΧΙ ακροδεξιους πολιτικους (και πασις φυσεως πολιτικους) οι οποιοι εχουν μεγαλα κερδη οταν προπαγανδιζουν το καθε τι(οπως καποιους ψηφοφορους σαν εσενα).... και ποιος σου ειπε ρε βλακακο οτι θελω να κερδισω κανενα κοινο? ενας απλος πολιτης ειμαι που προσπαθω να διαβασω,να μαθω,να σπουδασω,και που τσαντιζομαι οταν βλεπω σχεδον συνομιλικους μου,να ασπαζονται τον αδωνη,και λυπαμαι οταν καταλαβαινω οτι η κριτικη σκεψη ειναι πολυ χαμηλα,και με αυτον τον δικο μου,λαθος τροπο,προσπαθω να σε πεισω,οχι να ακουσεις εμενα, αλλα να ψαχτεις παραπανω, να μην ακους μονο τον αδωνη,να διαβασεις και 2-3-4 αλλες αποψεις,και νταξει μετα εαν συνεχισεις να τον ασπαζεσαι,δεν ξερω....... και τελος θα ηθελα να συμφωνησω με τον ἅλς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Αρίσταρχε είδες αυτό που σου απάντησε ο Garch?

Anyway, το μόνο που ξέρω εγώ είναι ότι βρισκόμαστε σε αδιέξοδο. Κρατώντας το μνημόνιο και γενικά εφαρμόζοντας τους όρους που μας δίνουν εμείς έχουμε περισσότερο χρόνο ζωής. Ο λαός θα γίνεται όλο και πιο φτωχός αλλά σιγά σιγά. Ωστόσο ανάπτυξη ΔΕΝ θα υπάρξει. Που την βλέπεται την ανάπτυξη στις μνημονιακές μεθόδους? Το χρέος δεν θα μικραίνει αλλά θα μεγαλώνει (κατά την χαζή άποψή μου) γιατί πολύ απλά η Ελλάδα κάθε φορά που δεν θα πληρώνει εξ ολοκληρωτικά μια δόση, θα βαραίνει με ένα μεγάλο τόκο στην πλάτη της. Και αμφιβάλλω αν θα μπορούσαμε ποτέ με την τωρινή ανάπτυξη να ξεπληρώσουμε.
Απο την άλλη, αν αποφασίσουμε να μην ακολουθήσουμε το μνημόνιο, η Ευρώπη θα σταματήσει να μας δανείζει και θα χρεοκοπήσουμε. Εκεί είναι η απόλυτη φτώχεια. Αλλά με σωστή πολιτική θα έχουμε καλύτερη ανάπτυξη, με βάση την απόλυτη φτώχεια πάντα.

Τώρα, επειδή είστε και πολύ πολιτικοποιημένοι, απαντήστε μου για να ξέρω που κάνω λάθος, και όχι, δεν το λέω ειρωνικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top