Oδηγός Φοιτητών

lucky sunray

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lucky sunray αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,441 μηνύματα.
τα λεει ολα ο τιτλος...πολλοι ισχυριζονται οτι ειναι η πιο ωραια περιοδο αλλοι διαφωνουν.Τελικα ειναι μια περιοδος αλλαγης για τον καθενα δεν υπαρχει αμφιβολια! Στην ουσια ομως τι αλλαζει; Ολοι εχουμε καταληξει σε καποια διαπιστωσεις ανεξαρτητως σχολης.Ας μοιραστουμε εμπειριες αλλα κυριως συμβουλες προς τους μελλοντικους φοιτητες και ας καταρριψουμε καποιους "μυθους" που υπαρχουν για να μην βρεθουν προ εκπληξεων...
Ας πουμε τα καλα και τα κακα του θεματος!!!

αρχιστε να λετε και θα πω κι εγω στην συνεχεια:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
λοιπον αρχιζω
προς μελλοντικους ΕΜΠιτες εχω να πω:
μεθοδικοτητα-προσπαθεια-διαβασμα (εαν θελετε να τελειωσετε δηλαδη ,ειμαι πρωτο ετος και το λεω αυτο!!!)
προς ολους τους αλλους
μπορει να πιστευετε οτι τα φοιτικα χρονια ειναι τα καλυτερα (και ειναι) αλλα δεν ειναι οσο ξενοιαστα φανταζεστε,αυτο θα το συνειδητοποιησετε στην αρχη ειτε στο τελος οσο πιο γρηγορα τοσο το καλυτερο για εσας.
να επισκεπτεστε οι αρρενες, τα παιδαγωγικα /φιλοσοφικα πανεπιστημια,υπαρχει αφθονια φοιτητριων.
να κανετε πραγματα δημιουργικα και να μην κατακρεουργειτε τον ελευθερο χρονο σας (ακομα και με βαρυ προγραμμα διαβασματο υπαρχει μην ανησυχειτε)και να κανετε πραγματα που αργοτερα δεν θα εχετε ειτε τον χρονο ειτε τα κουραγια να τα κανετε.
να ταξιδεψετε ,ειτε με τις σχολες ειτε μονοι σας.
να γνωρισετε κοσμο και να κανετε πολλους φιλους
να μην αφησετε ταβερνα για ταβερνα χωρις να δοκιμασετε την κουζινα της
να φροντισετε να ανοιξετε τους οριζοντες σας ,τοσο απο θεμα γνωσεων τοσο ομως απο θεμα εμπειριων και να ασκειτε κριτικη στο καθετι,ειστε νεοι οχι παππουδες...
αυτα παω για διαβασμα τωρα!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Υπάρχουν δύο είδη φοιτητών,οι εμπίτες,και οι υπόλοιποι που φοιτούν σε ανυπόλυπτα αει/τει της πλάκας.:PΜόνο η δυσκολία αφορά κάθε τμήμα ξεχωριστά,και όχι όλο το πανεπιστήμιο/πολυτεχνείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
δεν το ειπα με προθεση διακρισης αναμεσα στους φοιτητες ,αλλα επειδη εκει σπουδαζω εγω για αυτο το υδριμα μπορω να εκφερω αποψη
επισης δεν ανεφερα οτι οι υπολοιποι ειναι φοιτητες της πλακας προς θεου.

ας μην αρχισουμε παλι αυτα τα περι ανωτερωτητας-κατωτερωτητας ειναι παιδαριωδη
και εχουμε βγει και εκτος θεματος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lucky sunray

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lucky sunray αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,441 μηνύματα.
παιδια μην μου χαλατε το θεμα και ειναι ακομα στην αρχη:redface::P


λοιπον συμφωνω με μιχαλη και προσθετω..
να βαλουμε καλες επιστημονικες βασεις
να αξιοποιησουμε το χρονο με ολα αυτα που δεν μπορουσαμε στο σχολειο λογω πανελληνιων(χομπυ,κτλ)
να αρχισουμε να ειμαστε υπευθυνοι πλεον για οτι κανουμε
να αποβαλλουμε την βαθμοθηρια
και προς μελλοντικους χημικους
ποτε δεν παμε σε εργαστηριο λες και μπαινουμε σε παιδικη χαρα..ολο και κατι θα σπασουμε η θα χαλασουμε:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top