Mensa

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Κοιτα,καταρχην εγω δεν εκανα αυτοπροβολη ουτε για την εξυπναδα ουτε για ευφυια,απλος ειπα οτι προκριθηκα στον συγκεκριμενο διαγωνισμο και ειμαι διαθεσιμος στο να δωσω πληροφοριες για οποιον τις χρειαζεται,αυτος ηταν ο στοχος των ποστ μου και πιστευω να βοηθησα,
...
Μετα,στο τι προσφερει και ποιος ειναι ο σκοπος της,συμφωνω σφοδρα οτι ενας ανθρωπος διανοουμενος θα το ελεγα εγω η πνευματικος τελος παντων θα επρεπε να προσφερει στο κοινωνικο περιβαλλον και να μην κανει αυτοπροβολη,εξαλλου εγω δεν ισχυριστηκα κατι παρομοιο

Δεν υπήρχε πρόθεση για προσωπική νύξη, σε βεβαιώνω, μόνο θεωρητικός σχολιασμός κάποιων θεμάτων.

Τωρα,περι τινος προκειται σε απανταει αποσπασμα απο την ιστοσελιδα της που προβαλλω αυτεξουσιο:
MENSA είναι ένας παγκόσμιος οργανισμός, μια διεθνής κοινωνία ανθρώπων, των οποίων ο Δείκτης Νοημοσύνης βρέθηκε υψηλός (στο ανώτερο 2% του ανθρώπινου πληθυσμού-το μοναδικό κριτήριο για να γίνει κάποιος μέλος). Ο Δ.Ν. μετράται με αναγνωρισμένα και αξιόπιστα τεστ, την σύνταξη των οποίων επιμελούνται ειδικοί ψυχολόγοι.

Οσο για το τι δρασεις περνουν μερος στην MENSA,καταρχας εκτος απο τις θεματικες που διοργανώνονται με διαφορα θεματα,υπαρχουν και οι ομαδες ειδικου ενδιφεροντος που μπορεις να δεις εδω https://www.mensa.org.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=47&Itemid=59&lang=el
Επισης ενα μελος μπορει να αρθρογραφησει στο ανοιχτο περιοδικο της MENSA.
Ειναι μια ακομη κοινοτητα με λιγα λογια,οπως και τοσες αλλες κοινοτητες που υπαρχουν ανα τον κοσμο.

Εν ολίγοις μου κάνει σαν ένα υπερσύνολο από θεματικά fora, με προϋποθέσεις συμμετοχής που αφορούν τις νοητικές ικανότητες (σχετικά ή άσχετα με το αντικείμενο με το οποίο θα ασχοληθείς εντός του "οργανισμού". Ένα club "εκλεκτών". Καλά το κατάλαβα;


Τί είναι η ΜΕΝΣΑ

Η MENSA είναι ένας παγκόσμιος οργανισμός, μια διεθνής κοινωνία ανθρώπων, των οποίων ο Δείκτης Νοημοσύνης βρέθηκε υψηλός (στο ανώτερο 2% του ανθρώπινου πληθυσμού-το μοναδικό κριτήριο για να γίνει κάποιος μέλος). Ο Δ.Ν. μετράται με αναγνωρισμένα και αξιόπιστα τεστ, την σύνταξη των οποίων επιμελούνται ειδικοί ψυχολόγοι.

• Η MENSA είναι μια ζωντανή και φιλική διεθνής οργάνωση και αριθμεί περίπου 115.000 μέλη σε όλο τον κόσμο.
• Η MENSA παρέχει ένα φάσμα από ελκυστικές προοπτικές.
• Στη MENSA μας αρέσει να συζητάμε, να συναντιόμαστε, να αλληλογραφούμε και να διασκεδάζουμε.
• Στη MENSA μπορείς ελεύθερα να αναπτύξεις τις ιδέες, σκέψεις και απόψεις σου.
• Μπορείς να συναντήσεις και να συναναστραφείς ενδιαφέροντες άνδρες και ενδιαφέρουσες γυναίκες από όλες τις ηλικίες και να ενημερώνεσαι για συναντήσεις που γίνονται σε όλες τις χώρες του κόσμου.
• Μπορείς να αλληλογραφείς με μέλη από όλο τον κόσμο και να λαμβάνεις ειδικές εκδόσεις και περιοδικά με ελληνικά και διεθνή θέματα.
• Μπορείς να δημοσιεύσεις δικά σου άρθρα.
• Μπορείς (ως μέλος) να συμμετέχεις σε: Ομάδες Ειδικών Ενδιαφερόντων (S.I.G.)


Δεδομένου ότι όλα τα παραπάνω μπορείς να τα κάνεις και εκτός Mensa, με πολλούς ενδιαφέροντες, εξαιρετικά ευφυείς, απλά ευφυείς ή λιγότερο ευφυείς, ανθρώπους που όλοι έχουν κάτι να προσφέρουν, φαίνεται πως καλά κατάλαβα, και το όλο θέμα είναι εξ' αρχής ελιτίστικο.





Αληθινά κρατιέμαι να μη σχολιάσω για να μη φανώ κακός την "κοινωνική παρέμβαση" που υποτίθεται ότι προσπαθεί να κάνει η Mensa ώστε να συνεισφέρει "στην προσπάθεια της χώρας, να βγει από την δύσκολή κατάσταση στην οποία έχει περιέλθει" και "να βοηθήσει το κοινωνικό σύνολο".
https://koinonikiparemvasimensa.blogspot.com/p/blog-page.html
https://koinonikiparemvasimensa.blogspot.com/p/blog-page_08.html

Ε καλά είσαι πολύ αυστηρός με τον μέσο Έλληνα εργοδότη, προκατειλημμένος σχεδόν:P

Κάτσε να σκεφτώ... έχω άδικο; Μπαααα... :P

Και βασικά γιατι με κάνεις και αναρωτιέμαι, εσύ ως εργοδότης με ποια κριτήρια θα έκρινες;

Δεν νομίζω ότι αφορά και πολλούς αυτό, θα έχει σχετικό πμ σε λίγο πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
https://koinonikiparemvasimensa.blogspot.com/p/blog-page_08.html ομολογω οτι με αυτο το αρθρο αηδιασα,υποθαλπτει μια τοσο ελιστιστικη αποψη,λες και γραφεται απο αριστοκρατικη ταξη προς αλλους αριστοκρατες,is just for laughs.

Εν ολίγοις μου κάνει σαν ένα υπερσύνολο από θεματικά fora, με προϋποθέσεις συμμετοχής που αφορούν τις νοητικές ικανότητες (σχετικά ή άσχετα με το αντικείμενο με το οποίο θα ασχοληθείς εντός του "οργανισμού". Ένα club "εκλεκτών". Καλά το κατάλαβα;

Εκλεκτων δεν το λες,αλλα οτι ειναι ενα club αποτελουμενο απο συγκεκριμενα ατομα ειναι,δεν μπορω να φερω αντιλογο.

Δεδομένου ότι όλα τα παραπάνω μπορείς να τα κάνεις και εκτός Mensa, με πολλούς ενδιαφέροντες, εξαιρετικά ευφυείς, απλά ευφυείς ή λιγότερο ευφυείς, ανθρώπους που όλοι έχουν κάτι να προσφέρουν, φαίνεται πως καλά κατάλαβα, και το όλο θέμα είναι εξ' αρχής ελιτίστικο.

Συμφωνω απολυτα,εγω δεν υποστηριξα εξαλλου οτι οι υπολοιποι ειναι χαζοι,αυτο θα ηταν τουλαχιστον ηλιθιο.Ελιτιστικο επαναλαμβανω δεν το λες,διοτι δεν ειναι μια ομαδα που εχει την εξουσια και καλα,απλος αποτελειται απο συγκεκριμενα ατομα με χαρακτηριστικές ιδιαιτεροτητες θα ελεγα...


Δεν μπορώ να πω πως σε καταλαβαίνω. Ναι έχω πάρει μέρος σε έναν διαγωνισμό αλλά γιατί πρώτον είχε χρηματικό έπαθλο και δεύτερων γιατί όταν κέρδισα μου άνοιξε τις πόρτες για να κάνω γνωριμίες. Πάντως για την χαρά του ευ αγωνίζεσται δεν το κανα

Εγω ουτε για τα λεφτα το εκανα,γιατι ετσι και αλλιως δεν εχει καποιο χρηματικο επαθλο ουτε ειχα αναγκη για γνωριμιες :P
Απλος ηθελα να με δοκιμασω πανω στον συγκεκριμενο διαγωνισμο,its not too strange XD
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

3v@Ki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η V for Vlammenh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 302 μηνύματα.
Dr House πες μου πως εσυ και οι υπολοιπες..διανοιες...θα λυσετε το οικονομικο προβλημα του πλανητη και ισως πειστω και εγω και πολλοι αλλοι (μηπως ειναι πολυ ευτελες πραγματακι για εσας?) χμμμ...τοτε βρειτε το φαρμακο για τον καρκινο..ανακαλυψτε ζωη σε καποιον αλλο πλανητη...φτιαξτε τουλαχιστον τον πρωτο καφε με αρωμα φρρεσκοβρεγμενου υακινθου...καντε κατι τελος παντων!! γιατι αν ειναι να διαβαζεις και να λυνεις βιβλια τυπου "τεστ ευφυιας" για να ανταποκριθεις σε ενα αναλογο τεστ που υποτιθεται πως μετραει το iQ και οχι το ποσο καλα διαβασμενος πηγες...και τελικα να συναντας καποιους που το μονο που σε ενωνει μαζι τους ειναι οτι διαβασατε τα ιδια βιβλια προετοιμασιας ωστε να διαλαλεις παντου οτι εισαι μελος της MANSA τοτε μολις εγω ανακαλυψα κατι...οτι η ελλαδα οχι μονο πηγε πισω με την προηγουμενη γενια αλλα θα παει ακομα πιο πισω με αυτην που ερχετε που αποτελειται απο παιδια 3ης λυκειου που αντι να σκεφτονται το μελλον το δικο τους και ολων λυνουν ασπρομαυρα τετστακια για να κοιμουνται ησυχοι αφου ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΛΗ ΤΗΣ MANSA!! (Dr House μην το παρεις προσωπικα.... (οχι οτι αμα το παρεις θα με πειραξει) ) καληνυχτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
3v@Ki απορω αμα εκανες τον κοπο να διαβασεις οσα ειπα σε προηγουμενα ποστ,εξ αρχης ξεκαθαρισα πως ηθελα να δωσω πληροφοριες πανω στο συγκεκριμενο θεμα...out of target.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3v@Ki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η V for Vlammenh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 302 μηνύματα.
μα πληροφοριες ζητησα...ποια προβληματα λυνετε ως διανοιες? (αυτο δεν κανουν οι διανοιες?) αν κανω λαθος διορθωσε με...μαλλον δεν ειμαι διανοια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
https://koinonikiparemvasimensa.blogspot.com/p/blog-page_08.html ομολογω οτι με αυτο το αρθρο αηδιασα,υποθαλπτει μια τοσο ελιστιστικη αποψη,λες και γραφεται απο αριστοκρατικη ταξη προς αλλους αριστοκρατες,is just for laughs.
Υποθέτω είναι επίσης επίσημη θέση μιας οργάνωσης της οποίας είσαι μέλος, να τα προσέχεις αυτά. :P

Από τη μία "εθνικά συμφέροντα" λες κι έχω τα ίδια συμφέροντα με τον εφοπλιστή κι από την άλλη ξεκάθαρη αναφορά σε κοινωνικές και αναπτυξιακές ανισορροπίες...

Συμφωνω απολυτα,εγω δεν υποστηριξα εξαλλου οτι οι υπολοιποι ειναι χαζοι,αυτο θα ηταν τουλαχιστον ηλιθιο.Ελιτιστικο επαναλαμβανω δεν το λες,διοτι δεν ειναι μια ομαδα που εχει την εξουσια και καλα,απλος αποτελειται απο συγκεκριμενα ατομα με χαρακτηριστικές ιδιαιτεροτητες να πω...

Η "ελίτ" δεν συνεπάγεται και εξουσία, αρκεί μια ξεχωριστή θέση για ένα σύνολο ανθρώπων, πιο μορφωμένων ή κατά βάση πιο έξυπνων από το μέσο όρο (όπως εδώ).
Συνεπώς, μιας και όλα τα θέματα που αναπτύσσονται θα μπορούσαν να συζητιούνται εντός ενός κοινού σχετικού ακαδημαϊκού συνόλου, ή ακόμη μέσα σε ολόκληρη την κοινωνία (ποδηλατόφιλοι, σκακιστές και -καλοί- παίκτες πόκερ υπάρχουν παντού νομίζω) ο περιορισμός σε ένα κλειστό κύκλο με ιδιαίτερες ικανότητες καθιστά τον οργανισμό εξ ορισμού ελιτίστικο.
Αυτό από μόνο του δε σημαίνει κάτι. Θα μπορούσε για κάποιον να είναι καλό, για κάποιον άλλο κακό, για κάποιον άλλο κάτι μακρινό που ζηλεύει ή για έναν άλλο απλά κάτι αδιάφορο. Δεν προσπαθώ εδώ να κρεμάσω ηθική ταμπέλα, μόνο να ξεκαθαρίσω για μένα (και ίσως για άλλους) περί τίνος πρόκειται. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Η "ελίτ" δεν συνεπάγεται και εξουσία, αρκεί μια ξεχωριστή θέση για ένα σύνολο ανθρώπων, πιο μορφωμένων ή κατά βάση πιο έξυπνων από το μέσο όρο (όπως εδώ).
Συνεπώς, μιας και όλα τα θέματα που αναπτύσσονται θα μπορούσαν να συζητιούνται εντός ενός κοινού σχετικού ακαδημαϊκού συνόλου, ή ακόμη μέσα σε ολόκληρη την κοινωνία (ποδηλατόφιλοι, σκακιστές και -καλοί- παίκτες πόκερ υπάρχουν παντού νομίζω) ο περιορισμός σε ένα κλειστό κύκλο με ιδιαίτερες ικανότητες καθιστά τον οργανισμό εξ ορισμού ελιτίστικο.
Αυτό από μόνο του δε σημαίνει κάτι. Θα μπορούσε για κάποιον να είναι καλό, για κάποιον άλλο κακό, για κάποιον άλλο κάτι μακρινό που ζηλεύει ή για έναν άλλο απλά κάτι αδιάφορο. Δεν προσπαθώ εδώ να κρεμάσω ηθική ταμπέλα, μόνο να ξεκαθαρίσω για μένα (και ίσως για άλλους) περί τίνος πρόκειται.

Αμα το δουμε απο αυτη την οπτικη γωνια,τοτε θα μπορουσαμε να την χαρακτηρισουμε ως ελιτιστικη ομαδα,αλλα αυτο δεν πρεπει να την κανει αμεσως αρνητικη,και το λεω αυτο διοτι,οι περισσοτερες ελιτ παραπεμπουν σε κατι αρνητικο οπως μια οικονομικη ελιτ,και πολυ καλα κανουν,απλος εδω εχουμε μια ιδιαιτερη ομαδα ανθρωπων με γνωμονα το μυαλο τους και οχι τα χρηματα, την ''αριστοκρατικη καταγωγη'' τους η την κοινωνικη καταξιωση τους.


Υποθέτω είναι επίσης επίσημη θέση μιας οργάνωσης της οποίας είσαι μέλος, να τα προσέχεις αυτά.

Από τη μία "εθνικά συμφέροντα" λες κι έχω τα ίδια συμφέροντα με τον εφοπλιστή κι από την άλλη ξεκάθαρη αναφορά σε κοινωνικές και αναπτυξιακές ανισορροπίες...

Ασε,το κειμενο ειναι πολυ Fail.Αυτοι που το εγραψαν πρεπει να μπηκαν με βυσμα στην MENSA...LOL XD
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andante

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andante αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Ελιτιστική ομάδα βεβαίως και είναι από την στιγμή που η εισαγωγή κάποιου καθορίζεται από την νοημοσύνη όπως την ορίζουν και την εξετάζουν αυτοί και μάλιστα βασίζεται σε μια κατηγοριοποίηση του πληθυσμού σε ομάδες ευφυίας (ή πνευματικής ικανότητας) σύμφωνα με την οποία τα μέλη της ΜΕΝSA ανήκουν στο υψηλότερο 2 % του πληθυσμού...και δεν είναι μόνο η MENSA, υπάρχουν και άλλες ομάδες με πιο δύσκολα test που ψάχνουν το 0.5 % του πληθυσμού κτλπ.

Τα test αυτά χρησιμοποιούνται από το 1900 περίπου, αλλά η χρήση τους έγινε πιο έντονη κατά την διάρκεια των πολέμων ιδιαίτερα από τους ναζί που τα χρησιμοποιούσαν σε βαθμό εμμονής στα πλαίσια των πειραμάτων/ερευνών τους. Δεν πιστεύω οτι τα τέστ από μόνα τους είναι κάτι κακό, ίσα ίσα που είναι καλή εξάσκηση για το μυαλό, αλλά η δημιουργία κλειστών από την υπόλοιπη κοινωνία κοινωνιών και κλάμπ όπου συζητάει η δήθεν "ελίτ" με βρίσκει απολύτως αντίθετο. Όλων των ανθρώπων η γνώμη είναι άξια εφόσον έχουν γνώμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Απλά πληροφοριακά πάντως, κι εγώ μπορώ τώρα να φτιάξω μια ομάδα στην οποία θα επιτρέπω να μπουν όλοι εκτός απ' τους πολιτικούς μηχανικούς της Πάτρας. Θα είναι μια καθαρά ελιτιστική και ρατσιστική ομάδα σε βάρος σας, ναι, αλλά τι, δε μπορώ να το κάνω? :P

Το θέμα με τη mensa, και νομίζω και το επίπεδο στο οποίο τελικά πρέπει να γίνει και η συζήτηση --ίσως γίνεται ήδη, δεν ξέρω-- δεν είναι ο ελιτισμός της αλλά η ίδια η διαδικασία που σε βάζει να περάσεις κι άρα κατεπέκταση η χρησιμότητά της/point της. Όλες οι ομάδες αν το σκεφτείς έχουν ελιτιστικά χαρακτηριστικά, πρέπει να έχεις κάτι, να συμφωνείς με κάτι, να είσαι κάτι και να μην είσαι κάτι άλλο για να μπεις. Δεν είνα πρόβλημα αυτό, ή τουλάχιστον εμένα δε μ' ενοχλεί δεδομένης της διαφορετικότητας όλων μας. Και μ' αυτό το σκεπτικό δε με νοιάζει και η ίδια η mensa ή ό,τι προσπαθεί να προωθήσει τέλος πάντων.

Απλά αν αναγκαστώ να την κρίνω θα αμφισβητήσω κυρίως τον τρόπο εισαγωγής απ' τη στιγμή που για μένα η ίδια η φύση του IQ σήμερα είναι λίγο ή πολύ αυθαίρετη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

infinity

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 190 μηνύματα.
Ακόμα και αν είμαι μέλος της μενσα είμαι κατά της οργάνωσης αυτής.Είναι προφανώς ελιτιστικη και σχεδόν όλα τα μέλη της έχουν μια γενικότερα "ρατσιστική" νοοτροπία.Έκανα το τεστ αποκλειστικά για τον εαυτό μου για να ελεγξω τις δυνατότητες μου, αλλά επειδή γνώριζα απο πριν διάφορα μέλη και κατάλαβαινα λίγο πολυ πως λειτουργούν, πολύ απλά δεν ασχολήθηκα ποτέ.Ούτε την εξυμνώ, ούτε την βρίζω, απλώς κρατάω μια παθητική στάση, δεν είναι ότι με ενδιαφέρει και ιδιαίτερα άλλωστε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Aν και η άποψή μου για τέτοιες οργανώσεις πλησιάζει κάποιες όπως του @Andante, 3 πόστ πάνω,θα κάνω το τεστ και ευελπιστώ να μπω.Σκοπός μου είναι να το χρησιμοποιήσω στην αίτηση που θα κάνω για τα πανεπιστήμια του εξωτερικού,μιας και θεωρώ ότι θα αυξήσει τις πιθανότητες αποδοχής τη πρώτης μου επιλογής.(θα δηλώσω για πανεπιστήμια της Αγγλίας).
28 Σεπτεμβρίου έχει εξέταση.
Τέστ της μορφής που θα γίνει η εξέταση: https://www.iqtest.dk/main.swf (σε αυτό είμαι εντός ορίου mensa)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,064 μηνύματα.
....... αίτηση που θα κάνω για τα πανεπιστήμια του εξωτερικού,μιας και θεωρώ ότι θα αυξήσει τις πιθανότητες αποδοχής τη πρώτης μου επιλογής.(θα δηλώσω για πανεπιστήμια της Αγγλίας).....
Τα πανεπιστήμια της Μ. Βρετανιας δεν ασχολούνται με τέτοια. Μόνο στις ΗΠΑ κάποια.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Είναι σίγουρο αυτό;Θα το ψάξω λίγο βασικά...
Θεώρησα ότι επειδή η Mensa είναι παγκόσμια οργάνωση θα είχε κάποιο βάρος στην αίτηση.
Αν είναι έτσι μη χαλάω και τσάμπα λεφτά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top