HR ή Μάρκετινγκ;

Maria20897

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Maria20897 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 166 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά, ειμαι φοιτήτρια στο τμήμα πολιτικης επιστημης και του χρόνου θα κάνω ένα minor στο deree. Ωστόσο, δεν είμαι σίγουρη αν θέλω να κάνω στο hr ή το μάρκετινγκ. Η αλήθεια είναι ότι ο τομέας του hr μου αρέσει περισσότερο αλλά φοβάμαι το ζήτημα της επαγγελματικής αποκατάστασης.
Θα ήθελα να ακούσω γνώμες και για τις δυο ειδικότητες και τι θα επιλέγατε εσεις.😊
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Για το HR μπορείς να δεις εδώ ότι θες : (1) Επιλογή μεταπτυχιακού | iSchool

Εγώ θα σου πρότεινα Marketing και να το συνδιάσεις αν είναι δυνατόν μετά με περισσότερες πιστοποιήσεις πάνω στα analytics...
 

Maria20897

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Maria20897 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 166 μηνύματα.
Για το HR μπορείς να δεις εδώ ότι θες : (1) Επιλογή μεταπτυχιακού | iSchool

Εγώ θα σου πρότεινα Marketing και να το συνδιάσεις αν είναι δυνατόν μετά με περισσότερες πιστοποιήσεις πάνω στα analytics...
Σε Ευχαριστω για την άμεση απάντηση!
Η αλήθεια είναι ότι μου αρέσει το marketing απλά φοβάμαι ότι ίσως δεν έχω τα ανάλογα skills🥲
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Και τα 2 έχουν ζήτηση. Μακροπρόθεσμα θα έλεγα marketing.
Πλέον χρησιμοποιούνται πολλά AI εργαλεία για CV Screening, assessments κλπ οπότε το HR σε κάποια χρόνια δε θα έχει τόσο αντικείμενο. Ποιος σου λέει οτι και το recruiting δε θα γίνεται μέσω AI σε κάποια χρόνια;
 

Maria20897

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Maria20897 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 166 μηνύματα.
Και τα 2 έχουν ζήτηση. Μακροπρόθεσμα θα έλεγα marketing.
Πλέον χρησιμοποιούνται πολλά AI εργαλεία για CV Screening, assessments κλπ οπότε το HR σε κάποια χρόνια δε θα έχει τόσο αντικείμενο. Ποιος σου λέει οτι και το recruiting δε θα γίνεται μέσω AI σε κάποια χρόνια;
Καλησπέρα!! Όπως προείπα, φοβάμαι ότι δεν διαθέτω τα ανάλογα skills του μάρκετινγκ. Κάπου διάβασα ότι πρέπει να εισαι καλος στα μαθηματικά, πρέπει να εισαι αρκετά δημιουργικός και δεν έχω δουλέψει καθόλου πάνω σε αυτό και φοβάμαι αρκετά.
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Κάπου διάβασα ότι πρέπει να εισαι καλος στα μαθηματικά
Ναι για να κανεις Marketing Analysis πρεπει να ξέρεις βασική στατιστική και να χειρίζεσαι καλά το excel αλλά αυτό δεν είναι τόσο τρελό ούτε δύσκολο...
δεν έχω δουλέψει καθόλου πάνω σε αυτό
Για όλους υπάρχει η 1η φορά χαχχαχ
 

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Καλησπέρα!! Όπως προείπα, φοβάμαι ότι δεν διαθέτω τα ανάλογα skills του μάρκετινγκ. Κάπου διάβασα ότι πρέπει να εισαι καλος στα μαθηματικά, πρέπει να εισαι αρκετά δημιουργικός και δεν έχω δουλέψει καθόλου πάνω σε αυτό και φοβάμαι αρκετά.

Ούτε τα skills του HR διαθέτεις υποθέτω, γι' αυτό εξάλλου θα κάνεις μεταπτυχιακό, για να τα αποκτήσεις.
Επίσης, δε ξέρω κατά πόσο θα χρειαστείς τα μαθηματικά. Ειδικά το Digital Marketing δε θέλει καθόλου μαθηματικά.
Τώρα αν θες να ασχοληθείς με ανάλυση (Marketing/Data Analysis), εκεί θέλει, αλλά πολύ basic μη φανταστείς κάτι ιδιαίτερο. Θα τα μάθεις πολύ γρήγορα.
 

Maria20897

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Maria20897 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 166 μηνύματα.
Ούτε τα skills του HR διαθέτεις υποθέτω, γι' αυτό εξάλλου θα κάνεις μεταπτυχιακό, για να τα αποκτήσεις.
Επίσης, δε ξέρω κατά πόσο θα χρειαστείς τα μαθηματικά. Ειδικά το Digital Marketing δε θέλει καθόλου μαθηματικά.
Τώρα αν θες να ασχοληθείς με ανάλυση (Marketing/Data Analysis), εκεί θέλει, αλλά πολύ basic μη φανταστείς κάτι ιδιαίτερο. Θα τα μάθεις πολύ γρήγορα.
Και από τα: digital marketing, marketing communications & marketing management, ποιο θεωρείς καλύτερο;
 

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Και από τα: digital marketing, marketing communications & marketing management, ποιο θεωρείς καλύτερο;
Το να σου πω εγώ ποιο θεωρώ καλύτερο, έχει νόημα; Εσένα είναι τι σου αρέσει.
Αν ακολουθήσεις Digital Marketing, πήγαινε καλύτερα στη Knowcrunch και όχι σε κολέγιο για μεταπτυχιακό.
 

Maria20897

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Maria20897 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 166 μηνύματα.
Το να σου πω εγώ ποιο θεωρώ καλύτερο, έχει νόημα; Εσένα είναι τι σου αρέσει.
Αν ακολουθήσεις Digital Marketing, πήγαινε καλύτερα στη Knowcrunch και όχι σε κολέγιο για μεταπτυχιακό.
Δεν θα κάνω μεταπτυχιακό πάνω σε αυτό. Παράλληλες σπουδές θα κάνω, ένα minor.
 

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.

Maria20897

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Maria20897 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 166 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top