HMTY ΠΠ vs ΗΜΜΥ ΑΠΘ

bour1992

Νεοφερμένος

Ο bour1992 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λευκάδα (Λευκάδα). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Είμαι μεταξή των δύο αυτων τμημάτων.
Θα μπορούσατε να μου πείτε ποιο από τα δύο τμηματα είναι καλήτερο απο άποψη ποιότητας σπουδών?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hmmyτονο

Νεοφερμένος

Η hmmyτονο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Δεδομένου ότι είχα τον ίδιο προβληματισμό πέρσυ τέτοιο καιρό, :) θα σου πω ότι οι περισσότεροι στην Ελλάδα θεωρούν ότι η σειρά για καλύτερες σπουδές σαν ηλεκτρολόγος είναι Αθήνα(ΕΜΠ)-Θεσσαλονίκη(ΑΠΘ)-Πάτρα(ΗΜΤΥ)-Ξάνθη(ΔΠΘ). Ωστόσο είχα μια συζήτηση με έναν καθηγητή πανεπιστημίου, ο οποίος βρισκόταν για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα στο MIT. Μου είπε πως όταν επέλεγαν από ποια πανεπιστήμια της Ελλάδας θα δέχονταν ηλεκτρολόγους, για μεταπτυχιακές σπουδές, όταν έβλεπαν απόφοιτους από Νότια Ελλάδα (εντάξει κ με καλό βαθμό εννοείται) δηλ Αθήνα, Πάτρα, Κρήτη, τους επέλεγαν αυθωρεί κ παραχρήμα. Αντιθέτως όταν έβλεπαν ΑΠΘ, ΔΠΘ, τους απέκλειαν εκτός κ αν ήταν ο 1ος/2ος απ'τη σχολή του. Τι κατάλαβα εγώ; Ό,τι αν ενδιαφέρεσαι για μεταπτυχιακές σπουδές σε εξωτερικό, η Πάτρα έχει μάλλον καλύτερη φήμη. Επίσης υποτίθεται πως εκεί γίνεται και έρευνα!! :eek:
Εγώ καθαρά λόγω πόλης, κ καλύτερης φοιτητικής ζωής κατά τη γνώμη μου, δεν τον άκουσα :P κ διάλεξα Θεσσαλονίκη! :whistle:
Μέχρι στιγμής, είμαι αρκετά ενθουσιασμένη από τη σχολή μου, κ σε καμία περίπτωση δε το μετάνιωσα! :)
Δεν ξέρω αν βοήθησα, τα συμπεράσματα δικά σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Η Κρητη δεν βγαζει ηλεκτρολογους. Για ΗΜΜΥ Ξανθη αξιζει?ποιοτητα σπουδων οργανωση κλπ.η το κυρος ειναι τοσο χαμηλο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hmmyτονο

Νεοφερμένος

Η hmmyτονο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Εδώ μπορεί οι της Κρήτης να μην έχουν θεωρητικά ισόκυρο πτυχίο αλλά στο εξωτερικό μια χαρά τους αναγνωρίζουν ως ηλεκτρολόγους! :P
Για το ΗΜΜΥ Ξάνθης απ' ότι είδα υπάρχει ένα νέο thread με αρκετές infos! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top