HELP!! αγγλική φιλολογία ή ψυχολογία?

miss indecisive

Νεοφερμένος

Η miss indecisive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Αν είσαι σπουδαστής σε τμήμα αγγλικής φιλολογίας ή ψυχολογίας ή απόφοιτος please help!! Καλησπέρα. Ειμαι απόφοιτος Λυκείου εξωτερικού και δίνω τωρα σε 5 μέρες πανελλήνιες ομογενών. Ας πούμε θεωρητικά οτι πιάνω και τις δυο σχολές οσον αφορά τα μόρια. Ποιο τμήμα θεωρείτε απο προσωπική εμπειρία ότι είναι "καλύτερο", σε ο,τι αφορα την επαγγελματική αποκατάσταση? Βλέπετε, δεν ζούσα Ελλάδα εδω και πολύ καιρό και δεν έχω ιδεα σχετικά με τις κοινωνικές και επαγγελματικες καταστάσεις και προοπτικές στην Ελλάδα. Και άσχετα με αυτο. Ποιο τμήμα θεωρείτε πιο ενδιαφέρον? Ποιο απο τα δυο βγαίνει σαν σχολή 'ευκολότερα'? Τα μαθήματα και οι καθηγητές, πώς είναι? Οι εξετάσεις? Σε πόσα μαθήματα εξετάζεται κανείς καθε εξάμηνο? Επίσης, ποιο τμήμα θα μου επέτρεπε να έχω τον περισσότερο ελεύθερο χρόνο? Αλλα και ψυχική ικανοποίηση αργότερα στην επαγγελματική ζωή-μαζι με τον ελεύθερο χρόνο (είναι σημαντικό για μένα). Ειδικά στην φιλοσοφική ΑΠΘ, εχει κάνεις γνώση ή εμπειρίες που θα μπορούσε να μοιραστεί μαζί μου? Εχω ψιλοφρικαρει και κυριολεκτικά αδυνατώ να επιλέξω οσο και αν το έχω ψάξει και αναλύσει τους τελευταίους μήνες. Εχω ήδη διαβάσει τα προγράμματα των σχολών, εχω κατεβάσει τα pdf έχω ψάξει και αναλύσει τα πάντα. Αλλα και παλι δεν μπορώ να αποφασίσω. Όποια χρήσιμη πληροφορία ή γνώση μπορείτε να προσφέρετε, που θα με βοηθήσει να φτάσω σε μια απόφαση, θα ήμουν ευγνώμων. Ευχαριστώ.
-miss indecisive
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 7,260 μηνύματα.
Αγγλική φιλολογία
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.
Ποιο τμήμα θεωρείτε απο προσωπική εμπειρία ότι είναι "καλύτερο", σε ο,τι αφορα την επαγγελματική αποκατάσταση
Αυτό κανείς δεν μπορεί να το απαντήσει με σιγουριά. Στην Ελλάδα και οι δύο κλάδοι είναι κορεσμένοι
Ποιο τμήμα θεωρείτε πιο ενδιαφέρον?
Την ψυχολογία
Ποιο απο τα δυο βγαίνει σαν σχολή 'ευκολότερα';
Η αγγλική φιλολογία μάλλον (αλλά έχω ακούσει ότι είναι δύσκολη). Νομίζω ότι εξαρτάται από το επίπεδο σου στα αγγλικά το κατά πόσο εύκολη είναι
Επίσης, ποιο τμήμα θα μου επέτρεπε να έχω τον περισσότερο ελεύθερο χρόνο?
Αγγλική φιλολογία


Καλή επιτυχία! Μην βιαστείς να διαλέξεις ποια από τις δύο σχολές θα βάλεις πρώτη. Μπορείς να μιλήσεις και με φοιτηές αν ψάξεις διάφορες ομάδες στο ίντερνετ και να σου πουν και αυτοί την γνώμη τους που είναι πιο έμπειροι.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,720 μηνύματα.
Αν είσαι σπουδαστής σε τμήμα αγγλικής φιλολογίας ή ψυχολογίας ή απόφοιτος please help!! Καλησπέρα. Ειμαι απόφοιτος Λυκείου εξωτερικού και δίνω τωρα σε 5 μέρες πανελλήνιες ομογενών. Ας πούμε θεωρητικά οτι πιάνω και τις δυο σχολές οσον αφορά τα μόρια. Ποιο τμήμα θεωρείτε απο προσωπική εμπειρία ότι είναι "καλύτερο", σε ο,τι αφορα την επαγγελματική αποκατάσταση? Βλέπετε, δεν ζούσα Ελλάδα εδω και πολύ καιρό και δεν έχω ιδεα σχετικά με τις κοινωνικές και επαγγελματικες καταστάσεις και προοπτικές στην Ελλάδα. Και άσχετα με αυτο. Ποιο τμήμα θεωρείτε πιο ενδιαφέρον? Ποιο απο τα δυο βγαίνει σαν σχολή 'ευκολότερα'? Τα μαθήματα και οι καθηγητές, πώς είναι? Οι εξετάσεις? Σε πόσα μαθήματα εξετάζεται κανείς καθε εξάμηνο? Επίσης, ποιο τμήμα θα μου επέτρεπε να έχω τον περισσότερο ελεύθερο χρόνο? Αλλα και ψυχική ικανοποίηση αργότερα στην επαγγελματική ζωή-μαζι με τον ελεύθερο χρόνο (είναι σημαντικό για μένα). Ειδικά στην φιλοσοφική ΑΠΘ, εχει κάνεις γνώση ή εμπειρίες που θα μπορούσε να μοιραστεί μαζί μου? Εχω ψιλοφρικαρει και κυριολεκτικά αδυνατώ να επιλέξω οσο και αν το έχω ψάξει και αναλύσει τους τελευταίους μήνες. Εχω ήδη διαβάσει τα προγράμματα των σχολών, εχω κατεβάσει τα pdf έχω ψάξει και αναλύσει τα πάντα. Αλλα και παλι δεν μπορώ να αποφασίσω. Όποια χρήσιμη πληροφορία ή γνώση μπορείτε να προσφέρετε, που θα με βοηθήσει να φτάσω σε μια απόφαση, θα ήμουν ευγνώμων. Ευχαριστώ.
-miss indecisive
Ως πιο δυσκολο η φιλολογια .
Η φιλολογια και η νομικη ειναι τα παλουκια του 1ου πεδιου.
Ως απασχοληση καλυτερη η ψυχολογια
Κανεις δεν πληρωνει για να εκπολιτίσει το μυαλό του...απλα κλεβουμε.
Στην ψυχολογια και θα πληρωσεις να μην θυμωνεις πολυ ...και θα πληρωσεις για να σου παρει ο αλλος τα λευτα απο την τσεπη..
Κοιτα ..στην ελλαδα βεβαια αμα στεναχωριομαστε κοιταμε τον ηλιο ..δεν πληρωνουμε... ε δεν εχουμε κιολας.
 

Alessandra Eliza

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Alessandra Eliza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Μαθηματικών Ιωαννίνων και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 245 μηνύματα.
Αν είσαι σπουδαστής σε τμήμα αγγλικής φιλολογίας ή ψυχολογίας ή απόφοιτος please help!! Καλησπέρα. Ειμαι απόφοιτος Λυκείου εξωτερικού και δίνω τωρα σε 5 μέρες πανελλήνιες ομογενών. Ας πούμε θεωρητικά οτι πιάνω και τις δυο σχολές οσον αφορά τα μόρια. Ποιο τμήμα θεωρείτε απο προσωπική εμπειρία ότι είναι "καλύτερο", σε ο,τι αφορα την επαγγελματική αποκατάσταση? Βλέπετε, δεν ζούσα Ελλάδα εδω και πολύ καιρό και δεν έχω ιδεα σχετικά με τις κοινωνικές και επαγγελματικες καταστάσεις και προοπτικές στην Ελλάδα. Και άσχετα με αυτο. Ποιο τμήμα θεωρείτε πιο ενδιαφέρον? Ποιο απο τα δυο βγαίνει σαν σχολή 'ευκολότερα'? Τα μαθήματα και οι καθηγητές, πώς είναι? Οι εξετάσεις? Σε πόσα μαθήματα εξετάζεται κανείς καθε εξάμηνο? Επίσης, ποιο τμήμα θα μου επέτρεπε να έχω τον περισσότερο ελεύθερο χρόνο? Αλλα και ψυχική ικανοποίηση αργότερα στην επαγγελματική ζωή-μαζι με τον ελεύθερο χρόνο (είναι σημαντικό για μένα). Ειδικά στην φιλοσοφική ΑΠΘ, εχει κάνεις γνώση ή εμπειρίες που θα μπορούσε να μοιραστεί μαζί μου? Εχω ψιλοφρικαρει και κυριολεκτικά αδυνατώ να επιλέξω οσο και αν το έχω ψάξει και αναλύσει τους τελευταίους μήνες. Εχω ήδη διαβάσει τα προγράμματα των σχολών, εχω κατεβάσει τα pdf έχω ψάξει και αναλύσει τα πάντα. Αλλα και παλι δεν μπορώ να αποφασίσω. Όποια χρήσιμη πληροφορία ή γνώση μπορείτε να προσφέρετε, που θα με βοηθήσει να φτάσω σε μια απόφαση, θα ήμουν ευγνώμων. Ευχαριστώ.
-miss indecisive
Αρχικά θα σου έλεγα να δεις πρώτα πως θα γράψεις γιατί μπορεί να μην έχεις τα μόρια για κάποια από αυτές, κάτι που φυσικά το απευχομαι.
Προσωπικά βρίσκω πιο ενδιαφέρουσα την ψυχολογία ΑΛΛΑ είναι δύσκολη δουλειά καθώς έχεις να κάνεις (και) με άτομα με αναπηρία, μαθησιακές δυσκολίες, κακοποιημένα άτομα ακόμη και με άτομα με βαριές ψυχιατρικές διαταραχές καθώς και αυτοί (πρέπει να ) επισκέπτονται (και) ψυχολογο.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top