Failure is the key to success

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Δεν ισχύει σε μένα ο τίτλος του θέματος! Δεν το πιστεύω με τίποτα!
Κακως... τελικα δεν γινεται να μην εχουμε καποιες αποτυχιες στη ζωη μας. Δεν ειμαστε τελειοι. Το οτι αποτυγχανουμε καποιες φορες στη ζωη μας, δεν μας κανει αποτυχημενους ανθρωπους.

Μεχρι πριν λιγο καιρο ουτε εγω το πιστευα. Το θεωρουσα ως δικαιολογια των αποτυχημενων (και ας χαρακτηριζα κι εγω ετσι τον εαυτο μου). Τελικα καταλαβα οτι ειχα αδικο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Κακως... τελικα δεν γινεται να μην εχουμε καποιες αποτυχιες στη ζωη μας. Δεν ειμαστε τελειοι. Το οτι αποτυγχανουμε καποιες φορες στη ζωη μας, δεν μας κανει αποτυχημενους ανθρωπους.

Μεχρι πριν λιγο καιρο ουτε εγω το πιστευα. Το θεωρουσα ως δικαιολογια των αποτυχημενων (και ας χαρακτηριζα κι εγω ετσι τον εαυτο μου). Τελικα καταλαβα οτι ειχα αδικο...

Εμένα η μία αποτυχία διαδέχεται την άλλη και έτσι δεν πιστεύω πια στην προσπάθεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Εμένα η μία αποτυχία διαδέχεται την άλλη και έτσι δεν πιστεύω πια στην προσπάθεια!
Οσο δεχεσαι τις αποτυχιες τη μια πισω απο την αλλη χωρις να κανεις τιποτα, δεν θα αλλαξει κατι. Αν ομως δεις τις αποτυχιες με αλλο ματι και αρχισεις να προσπαθεις και να κρατας τα οποια θετικα τους (γιατι τελικα σχεδον ΚΑΘΕ κατασταση εχει θετικα), θα δεις αλλαγη. Εγω τουλαχιστον απο τοτε που αρχισα να αλλαζω τροπο σκεψης, ολα μου φαινεται οτι πανε καπως καλυτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Κι εγώ θεωρώ ότι, κάποιες αποτυχίες στη ζωή είναι απαραίτητες. Αν δε γνωρίσεις το μαύρο πώς θα χαρείς το άσπρο? Το θέμα είναι κατά πόσο κάποιος είναι διατεθειμένος και έχει την ικανότητα να μάθει από τα λάθη του και να προχωρήσει μπροστά. Θεωρώ ότι δεν υπάρχει μεγαλύτερη εμπειρία στη ζωή ενός ανθρώπου από τις εκάστοτε αποτυχίες που γνωρίζει. Το θέμα για μένα όμως παραμένει, κατά πόσο είναι ικανός να εκμεταλλευτεί ό,τι "πληροφορίες" πήρε από αυτές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Το να βλέπεις τα φαινομενικά θετικά σε κάνει να νιώθεις καλύτερα εκείνη τη στιγμή, όχι τελείως καλά!
-----------------------------------------
Οσο δεχεσαι τις αποτυχιες τη μια πισω απο την αλλη χωρις να κανεις τιποτα, δεν θα αλλαξει κατι. Αν ομως δεις τις αποτυχιες με αλλο ματι και αρχισεις να προσπαθεις και να κρατας τα οποια θετικα τους (γιατι τελικα σχεδον ΚΑΘΕ κατασταση εχει θετικα), θα δεις αλλαγη. Εγω τουλαχιστον απο τοτε που αρχισα να αλλαζω τροπο σκεψης, ολα μου φαινεται οτι πανε καπως καλυτερα.

Όντως μετράει και η ικανότητά του να εκμεταλλεύται τις κατάστασεις και τις πληροφορίες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Το να βλέπεις τα φαινομενικά θετικά σε κάνει να νιώθεις καλύτερα εκείνη τη στιγμή, όχι τελείως καλά!

Για μένα, αν δεν προσπαθήσεις να χρησιμοποιήσεις τα "φαινομενικά καλά" στο μέλλον, αν δηλαδή δε μάθεις από τα λάθη σου, είσαι τουλάχιστον βλάκας. Κανείς δεν είναι χαρούμενος σε μια αποτυχία. Σίγουρα θα υπάρχουν και θετικά μέσα στο όλο "κακό" πάντως. Το θέμα είναι να σου δώσουν κουράγιο, να τα εκμεταλλευτείς και να συνεχίσεις, να μην τα ξανακάνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Για μένα, αν δεν προσπαθήσεις να χρησιμοποιήσεις τα "φαινομενικά καλά" στο μέλλον, αν δηλαδή δε μάθεις από τα λάθη σου, είσαι τουλάχιστον βλάκας. Κανείς δεν είναι χαρούμενος σε μια αποτυχία. Σίγουρα θα υπάρχουν και θετικά μέσα στο όλο "κακό" πάντως. Το θέμα είναι να σου δώσουν κουράγιο, να τα εκμεταλλευτείς και να συνεχίσεις, να μην τα ξανακάνεις.
Δεν υπάρχουν πάντα θετικά! Πιστεψε με! Αν υπάρχουν δέχομαι αυτό που λες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Δεν υπάρχουν πάντα θετικά! Πιστεψε με! Αν υπάρχουν δέχομαι αυτό που λες!
Υπαρχουν θετικα. Το θεμα ειναι να βγαλουμε τις παρωπιδες και να τα δουμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Δεν υπάρχουν πάντα θετικά! Πιστεψε με! Αν υπάρχουν δέχομαι αυτό που λες!

Δεκτό. Σε ένα αρκετά μεγάλο ποσοστό, είναι και στην ιδιοσυγκρασία του κάθε ανθρώπου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Μετράει και το τι εμπειρίες έχει ο καθένας! Γιατί αν έχει πολλες κακές εμπειρίες, δεν μπορεί να τα δει τα θετικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Κι' αυτό δεκτό. Δέξου όμως και το σενάριο να μην έχει προσπαθήσει καν να βρει κάτι θετικό. Μ' αυτή τη λογική τα 4/5 του πλανήτη θα 'πρεπε να είχαμε αυτοκτονήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Green 13

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 565 μηνύματα.
Ο Τζορνταν ειχε πει οτι για να φτασει στην τοσο μεγαλη καριερα ειχε χασει 35 κρισιμα σουτ στο τελευταιο λεπτο, 1500 σουτ συνολικα και αλλα τοσα ριμπαουντ...

Οποτε η αποτυχια ενδυναμωνει την μετεπειτα επιτυχια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fabulous

Δραστήριο μέλος

Η Mαρία. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 544 μηνύματα.
Σίγουρα μαθαίνουμε απ' τα λάθη μας κι έτσι είμαστε σίγουροι για την επόμενη φορά που θα δοκιμάσουμε κάτι παρόμοιο. Απλά, όταν βιώσεις μια αποτυχία είναι λίγο επώδυνη, με αποτέλεσμα να μην μπορείς να την θυμηθείς στην επιτυχία σου κι όταν είσαι ευτυχισμένος και να κάτσεις να ψάξεις που οφείλεται κι αν όντως, η επιτυχία στηρίζεται στην αποτυχία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Σίγουρα μαθαίνουμε απ' τα λάθη μας κι έτσι είμαστε σίγουροι για την επόμενη φορά που θα δοκιμάσουμε κάτι παρόμοιο. Απλά, όταν βιώσεις μια αποτυχία είναι λίγο επώδυνη, με αποτέλεσμα να μην μπορείς να την θυμηθείς στην επιτυχία σου κι όταν είσαι ευτυχισμένος και να κάτσεις να ψάξεις που οφείλεται κι αν όντως, η επιτυχία στηρίζεται στην αποτυχία.

Ξέρεις τί απάντησε ο Edison όταν ρωτήθηκε που οφείλονταν οι τόσες αποτυχημένες απόπειρες του για να ''ανάψει το φως''? Πού οφείλονταν δηλαδή τα λάθη του?

''Λάθη? Δεν έκανα λάθη. Απλά τώρα ξέρω 99 τρόπους για τους οποίους η εφέυρεσή μου δε δούλευε!'' ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Ξέρεις τί απάντησε ο Edison όταν ρωτήθηκε που οφείλονταν οι τόσες αποτυχημένες απόπειρες του για να ''ανάψει το φως''? Πού οφείλονταν δηλαδή τα λάθη του?

''Λάθη? Δεν έκανα λάθη. Απλά τώρα ξέρω 99 τρόπους για τους οποίους η εφέυρεσή μου δε δούλευε!'' ;)

Καλό! Σαν να ήρθε η αισιοδοξία μέσα μου!Ευχαριστώ!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
Εγω σκεφτομαι τα λαθη μου στις πανελληνιες.. αν ξαναεδινα,απο αυτα τα λαθη θα μαθαινα και θα εδινα μεγαλυτερη προσοχη.Κατα συνεπεια θα τα πηγαινα καλυτερα.Οποτε σε καποια πραγματα οντως ισχυει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Luis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Luis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Δεν είναι λίγο απαισιόδοξο το θέμα!?! Τέλος πάντων, η αποτυχία μπορεί να οδηγήσει σε κάποια ανάκαμψη. Όπως λέει και ο Παλαμάς στο δωδεκάλογο του Γύφτου μόνο όταν ένας λαός φτάσει στην απόλυτη εξαθλίωση μπορεί και πάλι να αρχίσει την ανοδική του πορεία. Σε ατομικό επίπεδο, μάλλον απογοήτευση γεννά η αποτυχία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Εγω σκεφτομαι τα λαθη μου στις πανελληνιες.. αν ξαναεδινα,απο αυτα τα λαθη θα μαθαινα και θα εδινα μεγαλυτερη προσοχη.Κατα συνεπεια θα τα πηγαινα καλυτερα.Οποτε σε καποια πραγματα οντως ισχυει..
Εγω κυριως σ' αυτο στηριζομαι για να γραψω καλα του χρονου! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Είναι κάπως δύσκολο να φτάσεις να "επιτύχεις" με την πρώτη.
Ακόμα και στα "συμβατικά" επίπεδα επιτυχίας, έχεις περάσει απο διάφορα πρωιμότερα στάδια (πχ διαγωνίσματα/test στο σχολείο/φροντιστήριο/whatever) οπου τα λάθη που έχεις κάνει εκεί σε βοηθήσανε να βρείς πιο είναι το σωστό (στα συστήματα ελέγχου αυτό το πράγμα το λέμε ανάδραση :P)

Αυτά απο μέα, παρ'όλο που δεν συμφωνώ με τον όρο αποτυχία, μου φαίνεται κάτι το μη αναστρέψιμο (καταβόθρα, fail, game over). Θα προτιμούσα τον όρο "λιγότερο επιτυχία" (ή την επιτυχία, λιγότερο αποτυχία ανάλογα με ποιος το ποτήρι το βλέπει μισοάδειο ή μισογεμάτο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Luis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Luis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Σε μια ταινία είχα δει ένα πολύ ωραίο ρητό. "Bad art is more tragically beautiful than good art, 'cause presents human failure". Πως φαίνεται??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top