Erasmus Mundus και αντίστοιχα μεταπτυχιακα με χρηματοδότηση στο εξωτερικό

iminspain

Δραστήριο μέλος

Ο iminspain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 566 μηνύματα.
Καλησπέρα σας,

Είμαι στο τέταρτο έτος σε σχολή στην οποία είναι πολύ δύσκολο να έχεις πολύ καλό βαθμό πτυχίου (Μαξ 10-15 άτομα το έτος να έχουν βαθμό 8+). Σκεφτόμουν για μεταπτυχιακά εκτός Ελλάδας, καθώς οι ευκαιρίες για τον κλάδο μου δεν με καλύπτουν και θέλω όσο το δυνατόν συντομότερα να μπορέσω να φύγω μόνιμα από την χώρα, για δικούς μου λόγους.

Το γεγονός ότι δεν έχω ελληνική ιθαγένεια ακόμα (γραφειοκρατία γαρ), με περιορίζει σε απίστευτο βαθμό στο να βρω προγράμματα χωρίς δυσβάσταχτα δίδακτρα ή που δεν χρειάζεται να έχω 11.000€ ανά πάσα στιγμή σε τραπεζικό λογαριασμό (= Γερμανία).

Για αυτό κοιτούσα τα προγράμματα του Erasmus Mundus μπας και έχω κάποια ευκαιρία, και έχω δύο προγράμματα σε κλάδο που σχετίζεται με την σχολή μου. Btw σπουδάζω Χημεία και τα μεταπτυχιακά αυτά σχετίζονται με Αναλυτική Χημεία.

1. Έχει κανείς εμπειρία με το Erasmus Mundus?? Θα μπορούσε να μου μιλήσει για αυτήν??

2. Για να σε δεχτούν, τί βαθμό περίπου χρειάζεσαι?? Αν έχεις βαθμό περίπου 7-7.15 Μαξ έχεις ελπίδες ή δεν αξίζει καν την προσπάθεια (μιας και είναι μεγάλος ο ανταγωνισμός)

3. Σε ένα από τα προγράμματα, είδα ότι απαιτούσαν 20 ECTS σε μαθηματικά, αλλά στο πρόγραμμα σπουδών μου σε μαθηματικά μετράνε μόνο 5 ECTS. Γίνεται να συνυπολογίζονται η Φυσική, τα μαθήματα Πληροφορικής και Φυσικοχημείας σε αυτά ή είναι απίθανο?
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top