Eίναι οι αστυνομικοί απαραίτητοι;

[split] Eίναι οι αστυνομικοί απαραίτητοι;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 24)
  • Ναι

    Ψήφοι: 22 91.7%
  • Όχι

    Ψήφοι: 2 8.3%

Σίμος53101

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σίμος53101 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Ο Κομμουνισμός είναι μια ωραίο ιδεολογία παρόλα δεν έχει εφαρμοστεί πουθενά με επιτυχία σε μεγάλη έκταση (δεν μιλάω για στρουμφοχωριά και μοναστήρια). Δεν είναι περίεργο πόσα τόσα χρόνια ανθρώπινης ιστορίας τόσα κράτη δεν έχουμε πουθενά κουμουνισμό;

Κράζετε τους αστυνομικούς αλλά να ξέρετε ότι κοινωνικό σύστημα χωρίς έλεγχο δε μπορεί να υπάρξει με επιτυχία. Είναι κρίμα να υποστηρίζετε ιδεολογίες που να δε μπορούν να εφαρμοσοτύν και να κράζετε τους αστυνομικούς που πολλοί από αυτούς πραγματικά κουράζονται και βάζουν την ζωή τους σε κίνδυνο κάθε μέρα.
Και σε εμένα πάει αυτό που λες; Εγώ έχω την ίδια ακριβώς αντίληψη για το θέμα του κομμουνισμό(χώρις να εμβαθύνω καθώς δεν μου το επιτρέπει και το γνωστικό μου επίπεδο, 15 χρονών είμαι). Μάλλον δεν το άφησα να εννοηθεί στο προηγούμενο μύνημα. Τόσες χώρες του βορειοανατολικού μπλοκ έχουν καταρρεύσει λόγω του συγκεκριμένου συστήματος.

Όσον αφορά την αστυνομία.. Υποστηρίζω ακράδαντα την φράση: "Αυτοί την δουλειά τους κάνουν"... Πλην εξαιρέσεων βέβαια.



οι αυθαιρεσίες δεν είναι αποτέλεσμα μόνο υλικού τρόπου ζωής
αλλά και διαστροφικών ορέξεων

οι διαστροφικές ορέξεις και η τρέλα δεν έχουν σχέση με το χρήμα...;)
Ανέφερα την κατάσταση της φτώχειας γιατί πιστεύω ότι αυτή είναι ο κύριος παράγοντας που οδηγεί στην αυθαιρεσία ή γενικά την αύξηση των επιπέδων εγκληματικότητας.
Σαφώς και επηρεάζουν και άλλα θέματα όπως η τρέλα και από τρέλα έχουμε πολύυυυ.........:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,120 μηνύματα.
Και σε εμένα πάει αυτό που λες;

Όχι συμφωνώ με αυτά που λες. Στον christos0987 αναφερόμουνα κυρίως
Συγνώμη κ. διαχειριστές. Το θέμα ήταν "Η απόγνωση ενός θεωρητικού για το 5ο πεδίο". Από το μήνυμα Νο5 και μετά ξεφύγαμε εντελώς OFF. Μήπως πρέπει τα μηνύματα από το 5ο και μετά να γίνουν split με τίτλο "Χρειαζόμαστε ή όχι αστυνομία" (ή κάτι παρόμοιο)? :)]

Ολο το θέμα σχεδόν ήταν off :O
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xdf21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xdf21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 191 μηνύματα.
Ας υποθεσουμε οτι δεν υπαρχει αστυνομια..

Εμενα, μαζι με 10 παρακμιακους, τι θα μας εμποδιζε να φτιαξουμε μια ομαδουλα οπλισμένων και να γυρναμε απο σπιτι σε σπιτι να αδειαζουμε τα λεφτα των ιδιοκτητων??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Ας υποθεσουμε οτι δεν υπαρχει αστυνομια..

Εμενα, μαζι με 10 παρακμιακους, τι θα μας εμποδιζε να φτιαξουμε μια ομαδουλα οπλισμένων και να γυρναμε απο σπιτι σε σπιτι να αδειαζουμε τα λεφτα των ιδιοκτητων??


Μα και με την αστυνομία αυτό γίνεται.





υγ.
Εγώ έχω την ίδια ακριβώς αντίληψη για το θέμα του κομμουνισμό(χώρις να εμβαθύνω καθώς δεν μου το επιτρέπει και το γνωστικό μου επίπεδο, 15 χρονών είμαι).
λολ
και εγώ την ίδια αντίληψη έχω για το θέμα του κομμουνισμό από τα 15 μ :D



υγ2.
Με πήραν στρατοδικείο επειδή δε δέχτηκα να κάνω σε στρατιωτες εμβόλια (και με τιμώρησαν) τιμωρήθηκα ενώ είχα απόλυτα δίκιο.

Καλά, σοβαρά μιλάς τώρα ή μήπως υπερρρρβάλλλλεις λίιιιιγο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Είναι ανόητο να αναρωτιόμαστε αν το κράτος έχει ανάγκη την αστυνομία,την πυροσβεστική,τα δημόσια σχολεία,την εφορία,τη ΔΕΗ,και πάει λέγοντας.Ο κρατικός μηχανισμός είναι απαραίτητος,και κάθε σοβαρό κράτος διαθέτει όλες τις εκφάνσεις του,ώστε να μπορεί να ρυθμίζει όλα τα ζητήματα που ενδεχομένως,χωρίς παρέμβαση,επηρεάζουν την ευημερία της πλειοψηφίας των πολιτών.

Αυτό που πρέπει να μας απασχολεί,είναι γιατί ο δικός μας κρατικός μηχανισμός νοσεί σε όλα τα επίπεδα.

Αλλά να ρωτήσω:τι από όλα δε νοσεί πλέον:

η πολιτικη? (ποιά "ιδεολογία" έχει μείνει ανεπηρέαστη απο συμφέροντα που εμείς δε γνωρίζουμε καν? )

ο κρατικός μηχανισμός? (Ελληνας δημόσιος υπάλληλος = ανεκδοτο , Ελληνας αστυνομικος = σακος του μποξ , Ολυμπιακες αερογραμμες (οσο δεν ηταν ιδιωτικη) = δεξαμενη που μας γεμιζει ψηφαλακια

η εκκλησία? (που αναμιγνύεται με την πολιτική πλέον , και προκαλεί με τη συσσώρευση πλούτου)

η οικογένεια? (σε κάποιο ποσοστό?)

η εκπαίδευση? (πηγε δεκέβρης - να θυμηθώ να κάνω κατάληψη, ολο και καποια αφορμη θα βρεθει )

τα κοινωνικά πρότυπα? (Ελλάδα έχεις ταλέντο,αλλα δεν πρόκειται να αναδειχθεί μέσα από μ******ς της ελληνικης ιδιωτικης τηλεόρασης )


Δηλαδή δεν κατάλαβα,αν το εκπαιδευτικό μας σύστημα δεν παράγει μορφωμένα πρόσωπα,αλλά ελλειπέστατα εξειδικευμένα άτομα,θα κάψουμε τα σχολεία,ή θα προχωρήσουμε σε αναδιοεγάνωση της παιδείας? (Κι όχι,δεν εννοώ το σχέδιο που σκέφτηκαν για τα ΑΕΙ - ΤΕΙ, δες αντίστοιχο θέμα)

Αντί η γενιά μου να επιθυμεί ξύλωση της κρατικής οργάνωσης,ας ψάξει κανέναν τρόπο να διορθώσει τα κακώς κείμενα της κοινωνίας γενικότερα.Γιατί με αυτά που ακούω κι από αυτήν την πλευρά εδώ,δεν είμαι σίγουρος πως θα ήταν καλή ιδέα το να μεγαλώσω παιδιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Κοιτάζουμε πολύ το δέντρο και χάνουμε το δάσος πιστεύω.... τέτοιες αόριστες γενικεύσεις είναι παράγοντες που οδηγούν στον απόλυτο μηδενισμό, στην καλλιέργηση της αντίληψης ότι το κράτος είναι παρακμιακό στο σύνολό του, όλοι είναι διεφθαρμένοι, επικρατεί μια ύψιστη γενικότερα φαυλότητα σε όλους τους τομείς κλπ...

Δεν πρέπει να σχηματίζουμε άποψη από μερικές εξαιρέσεις... ο ρόλος της αστυνομίας είναι να υπηρετεί το κράτος και την ασφάλεια των πολιτών. Επιβάλλουν τον έλεγχο ώστε να προστατευτούν τα υπόλοιπα άτομα από τις ενέργειες των εγκληματιών [και αυτούς από τους εαυτούς τους κατ'επέκταση...]. Το γεγονός ότι μερικοί παρεξηγούν τη θέση και τις αρμοδιότητές τους και κάνουν κατάχρηση της εξουσίας τους είναι άλλο θέμα...

η κοινωνία που έχει ανάγκη την αστυνομία παύει να είναι ανθρώπινη...για τα φαινόμενα εγκληματικότητας καλό θα ήταν πριν κατηγορούμε τους ενόχους να εξετάζουμε και κάτω από ποιες συνθήκες έγιναν ... αν δεν υπήρχε κοινωνική ανισότητα δεν θα μου έκλεβε ο άλλος το αμάξι μου. αν είχε και αυτός θα μου το έκλεβε?αν δεν είχα ούτε εγώ θα μου το έκλεβε?...
Αυτό το πιστεύεις πραγματικά ή έτσι το λές? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
"Φυλακές και Καταπίεση",εκδόσεις Ελεύθερος Τύπος,του Peter Kropotkin.

Ένα μικρό και εύπεπτο βιβλίο.Σταματώ εδώ γιατί αν σχολιάσω όλα όσα ειπώθηκαν,θα ματώσει ο εγκέφαλός μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top