Desktop για το πανεπιστήμιο

mike1234

Νεοφερμένος

Ο mike1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
μπορει καποιος να μου προτεινει ενα καλο desktop ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Michanikara

Νεοφερμένος

Ο Michanikara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
μπορει καποιος να μου προτεινει ενα καλο desktop ?

Ποιο είναι το μέγιστο χρηματικό ποσό που διαθέτεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mike1234

Νεοφερμένος

Ο mike1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.

Michanikara

Νεοφερμένος

Ο Michanikara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Υποθέτω ότι δεν θα κάνεις επεξεργασία βίντεο και ότι δεν συμπεριλαμβάνονται τα περιφερειακά(πληκτρολόγιο,οθόνη,ποντίκι κτλ) στο ποσό σου.Επειδή δεν έχω πολύ χρόνο, σου συνθέτω ένα ενδεικτικό σύστημα από το σκρουτζ:

Επεξεργαστής: i5 6600k - 253 ευρώ

Ψύκτρα επεξεργαστή: CoolerMaster Hyper 212X - 37 ευρώ

Mητρική: Asrock Z170 Extreme4 - 144 ευρώ

SSD: Samsung 850 Evo 250GB (Προαιρετικό) - 93 ευρώ

HDD: Western Digital Caviar Blue 1TB - 50 ευρώ

RAM: HyperX Fury 8GB DDR4-2133MHz (2x4) - 43 ευρώ

Κουτί: Aerocool Aero-500 - 37 ευρώ

Tροφοδοτικό: Be Quiet Pure Power 9 600W CM - 87 ευρώ
(αν πρόκειται να αλλάξεις κάτι μην διαλέξεις φθηνό τροφοδοτικό διότι διακινδυνεύεις ολόκληρο τον υπολογιστή. Σύμφωνα με αξιολογήσεις το συγκεκριμένο είναι αξιόπιστο σε αυτή την τιμή)

GPU: Gigabyte GeForce GTX1060 6GB - 321 ευρώ

Tο παραπάνω σύστημα δέχεται overclock, αν δεν ενδιαφέρεσαι για κάτι τέτοιο αλλάζει η μητρική και ο επεξεργαστής με ανάλογη μείωση στην τιμή. Υποτίθεται ότι τρέχει σχεδόν τα πάντα σε max settings σε ανάλυση 1920*1080 με οθόνη 60hz.

Σύνολο περίπου 1061 ευρώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
ποτέ δεν κατάλαβα τι πραγματικό όφελος έχεις απ' το να κάνεις overclock στο σύστημά σου πέρα απ' τη μούρη "είμαι overclocker". με τα παραπάνω λεφτά που δίνεις για αυτή τη πολυτέλεια εδώ ας πούμε παίρνεις ένα καλύτερο monitor.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ποτέ δεν κατάλαβα τι πραγματικό όφελος έχεις απ' το να κάνεις overclock στο σύστημά σου πέρα απ' τη μούρη "είμαι overclocker". με τα παραπάνω λεφτά που δίνεις για αυτή τη πολυτέλεια εδώ ας πούμε παίρνεις ένα καλύτερο monitor.

Πέρα από hobby δηλαδή να θες να τρέχεις τα πιο νέα παιχνίδια στα τέρματα, μπορείς να κάνεις overclock ένα παλιό σύστημα για να γίνει πιο γρήγορο. Έτσι κερδίζεις ένα δυο χρόνια πριν την επόμενξ αναβάθμιση αυξάνοντας έτσι το value for money του συστήματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
αυτό λέω με τα λεφτά που θα δινες για να μπορεί ένα σύστημα να σηκώσει OC μπορείς απλά να κάνεις αναβάθμιση. Και σιγά τη διαφορά δηλαδή θα πάρεις ένα 10% σε επιδόσεις και κάτι έγινε. Κια φυσικά ως αντάλλαγμα φθείρεις το μηχάνημά σου και μειώνεις τη διάρκεια ζωής. Και να πω να το κάνεις σε gpu που έτσι κι αλλιώς σε 2-3 χρόνια θα την αλλάξεις να το καταλάβω ( για αυτό και πολλές φορές αυτές έρχονται κι απ' τη μάνα τους έτσι ) μα και τη cpu;

βάλε:
+ 30-100 ευρώ μια ψύκτρα
+ 50-100 ευρώ για ένα καλύτερο κουτί που να χει καλό αερισμό και να σηκώνει υδρόφυξη
+ 30-50 ένα καλύτερο τροφοδοτικό να μπορεί να σηκώσει παραπάνω τάση
+ 30-50 μια μητρική με chipset που να σηκώνει OC
+ 30 για μια αντίστοιχη ram να σηκώνει παραπάνω συχνότητα
+ 30 για ξεκλείδωτη CPU

συμφέρει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Michanikara

Νεοφερμένος

Ο Michanikara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
ποτέ δεν κατάλαβα τι πραγματικό όφελος έχεις απ' το να κάνεις overclock στο σύστημά σου πέρα απ' τη μούρη "είμαι overclocker". με τα παραπάνω λεφτά που δίνεις για αυτή τη πολυτέλεια εδώ ας πούμε παίρνεις ένα καλύτερο monitor.

Ξεφεύγουμε από τη συζήτηση. Να σημειώσω ότι προσωπικά έχω παρατηρήσει αξιόλογη διαφορά στα FPS μετά το OC που έκανα στην παλιά μου κάρτα γραφικών, GTX 460. Για τους επεξεργαστές είναι άλλη ιστορία, εκεί εν μέρει συμφωνώ για την πολυτέλεια.

(Με μία αναζήτηση μπορεί κανείς να βρει δεκάδες συζητήσεις που μιλούν την αξία του OC.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
αυτό λέω με τα λεφτά που θα δινες για να μπορεί ένα σύστημα να σηκώσει OC μπορείς απλά να κάνεις αναβάθμιση. Και σιγά τη διαφορά δηλαδή θα πάρεις ένα 10% σε επιδόσεις και κάτι έγινε. Κια φυσικά ως αντάλλαγμα φθείρεις το μηχάνημά σου και μειώνεις τη διάρκεια ζωής. Και να πω να το κάνεις σε gpu που έτσι κι αλλιώς σε 2-3 χρόνια θα την αλλάξεις να το καταλάβω ( για αυτό και πολλές φορές αυτές έρχονται κι απ' τη μάνα τους έτσι ) μα και τη cpu;

βάλε:
+ 30-100 ευρώ μια ψύκτρα
+ 50-100 ευρώ για ένα καλύτερο κουτί που να χει καλό αερισμό και να σηκώνει υδρόφυξη
+ 30-50 ένα καλύτερο τροφοδοτικό να μπορεί να σηκώσει παραπάνω τάση
+ 30-50 μια μητρική με chipset που να σηκώνει OC
+ 30 για μια αντίστοιχη ram να σηκώνει παραπάνω συχνότητα
+ 30 για ξεκλείδωτη CPU

συμφέρει;

Γενικώς όχι δεν συμφέρει. Το overclocking είχε αξία στα 90ς και 2000ς όταν οι επεξεργαστές έχαν ένα πυρήνα και τα παιχνίδια φραφόντουσαν για ένα πυρήνα επίσης. Το multihreading σε αυτούς τους επεξεργαστές γινόταν με software και δεν υπήρχε hardware υποστήριξη. Τότε με overclocking μπορούσες να δεις αισθητή διαφορά στα games.

Πλέον όλα τα παιχνίδια είναι γραμμένα με αρχιτεκτονική παραλληλίας. Το βάρος έχει φύγει από την συχνότητα. Πλεον με τους πολλαπλούς πυρήνες τα περισσότερα παιχνίδια δεν capparoun καν στα 3.5ghz οπότε το overclocking έχει χάσει την αξία του. Όπως είπα και πριν αξίζει για παλιά μηχανήματα. Έχω ένα παλιό p4 στα 3.2 και τον ανεβασα στα 4.2. Έχει ένα mint πάνω και είναι μια χαρά pc για surfing, word κτλ. Νοτ bad για pc 15ετίας. Δεν πιάνει ποτέ πάνω από 40 βαθμούς χωρίς εξτρα ψύξη, αλλά και να καεί κλαιν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top