Bοήθεια/Απορίες στη Φυσική Προσανατολισμού

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,065 μηνύματα.
Έχω χάσει τον μπούσουλα μου..
Θ.Μ.Κ.Ε. είναι. Δες στο θέμα των ασκήσεων τα μηνύματα 366 και 629. Η πρώτη σου είναι σαν το α της 366 αλλά θα βάλεις και έργο βάρους mgh. Kαι η άλλη ΘΜΚΕ είναι. Θα σε βοηθήσει να δεις το μήνυμα 629.

Ο μπούσουλας σου εδώ είναι:
jack sparrow compass GIF
 

gazaki voutaniou

Νεοφερμένος

Η gazaki voutaniou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 114 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
IMG_20240721_215432.jpg
IMG_20240721_220027.jpg

μπορεί κάποιος να εξηγήσει γιατί αυτός ο τρόπος είναι λάθος?
εφόσον η Fελ θα είναι η μόνη δύναμη που ασκείται στο σώμα μετά την κατάργηση της εξωτερικής, θα είναι η Fεπαναφοράς. και το σημείο στο οποίο έχει τη μέγιστη τιμή της (δλδ εκεί που Fελ=mg) θα είναι και η ακραία θέση της ταλάντωσης, με θέση ισορροπίας την ΘΦΜ.
ο σαββάλας δίνει την iii ως σωστή (χρησιμοποιεί τη σχέση mg=kx → x=(mg)/k και το αντικαθιστά στην εξίσωση της ενέργειας) . καταλαβαίνω το γιατί, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το δικό μου σκεπτικό είναι λάθος.
αύγουστος σε μια βδομαδούλα και ακόμα με αυτά παλεύω λολ
 

thanasispan

Νεοφερμένος

Ο thanasispan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Η θέση που καταργείται η Fej δεν είναι ακραία. Το σώμα μέχρι εκεί, συνεχώς επιταχύνεται άρα έχει ταχύτητα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top