Advanced-C1

manos_p

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Manos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Καλημέρα σε όλους!
Έδωσα το Δεκέβρη lower και τώρα συνεχίζουμε για Advanced!Εχθές έκανα πρώτη φορά μάθημα και η καθηγήτρια μου είπε να αποφασίσω για ποιο/α διπλώματα να δώσω..Είμαι λίγο μπερδεμένος και θα ήθελα και να μου πείτε τις απόψεις σας και εμπειρίες σας από αυτά τα διπλώματα.
Πάνω κάτω τα διπλώματα C1 είναι:
ΚΠΓ Γ1
City and Guilds C1 Expert
CAE του Cambridge
ALCE της Ελληνοαμερικάνικης ένωσης
Edexcel Level 4
:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
για μενα δωσε το ALCE...Αν παλι εισαι του cambridge δωσε το CAE...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaskom

Νεοφερμένος

Η vaskom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
γεια σου μάνο.. Δεν είμαι ειδική πάνω στο θέμα,αλλά μπορώ να σου μεταφέρω τις γνώμες που μου έδωσαν όταν είχα και εγώ το ίδιο δίλημμα με εσένα. για City and Guilds δεν μπορώ να πω γιατί δεν υπήρχε όταν εγώ έδινα, αν και θα ήθελα πολύ να μεταφέρει κάποιος την άποψή του, να μας πει, π.χ. πως είναι το επίπεδό του, γιατί εγώ το σκέφτομαι για proficiency..τελος πάντων,γυρίζω σε σένα..μένα με συμβούλεψαν να δώσω το κρατικό (όπως και έκανα) γιατί είναι το μοναδικό πτυχίο που σίγουρα δεν θα χάσει ποτέ την εγκυρότητά του..μιας και είναι κρατικό!!! κάτι ακούγεται πως έχει ψηφιστεί νόμος που τα άλλα πτυχία των ξένων πανεπιστημίων (αυτα που αναφέρεισ πιο πάνω) θα σταματήσουν να ισχύουν..απλά δεν έχει τεθεί σε ισχύ ακόμα ο νόμος, φαντάζομαι για να αποφύγει η κυβέρνηση τις αντιδράσεις των πανεπ. αυτών.. κάποια στιγμή όμως θα γίνει..άρα γιατί να μην είσαι καλυμένος??? και το επίπεδο είναι παρόμοιο του michigan θελει δηλαδη πολύ λεξιλόγιο...

ελπίζω να σε βοήθησα, και θα εκτιμούσα αν κάποιος βοηθούσε και μένα στην επιλογή του proficiency, μιας και ακόμα δεν υπάρχει το αντίστοιχο επίπεδο στο κρατικό..
ευχαριστώ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
ναι αλλα το κρατικο ακομα δν αναγνωριζεται απο τα ξενα πανεπιστημια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaskom

Νεοφερμένος

Η vaskom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
αυτό δεν το γνωρίζω.. τότε ο φίλος manos πρέπει να το σκεφτεί καλά,, και αν έχει αποφασίσει σε ποιο πανεπιστήμιο θέλει να σπουδάσει (ελλάδα ή εξωτερικό)..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos_p

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Manos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Βασικά θέλω ένα δίπλωμα να έχει ισχύει και στην Ελλάδα αλλά και στο εξωτερικό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

reaction

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ηλιάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 136 μηνύματα.
εγω θα το δω αλλιως ουτως ή αλλως για να πας στο εξωτερικο θα χρειαστεις proficiency εγω μεχρι να το παρω εδωσα το κρατικο γ1 που και ευκολο σχετικα ηταν μην παιδευεσαι σε αυτο το επιπεδο καλυτερα να ζοριστεις λιγο παραπανω για γ2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΛΑΖΑΡΟΣ ΚΙΚΙΔΗΣ

Νεοφερμένος

Ο ΛΑΖΑΡΟΣ ΚΙΚΙΔΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Ξερετε αν υπαρχει βιβλιο για το C1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Και βέβαια υπάρχει. Αλλά δεν έχω κάνει ποτέ για το κρατικό επίπεδο του Γ1, ούτε καν για Γ1.

Νομίζω πως αξίζει, αν το θες και αν νιώθεις ότι σου αρέσει η γλώσσα, να στοχεύσεις στο Γ2. Το advanced, εξάλλου, είναι ένα mini-profiency!

Της ΕΑ ένωσης (Michigan) θα σου πρότεινα.

Όσον αφορά την κατάργηση των ιδιωτικών διπλωμάτων, θεωρώ ότι είναι ελάχιστες οι πιθανότητες να συμβεί. Τα 8/10, υπολογίζω, να μην πω δηλαδή και παραπάνω, των εχόντων κάποιο πιστοποιητικό γλωσσομάθειας το έχουν πάρει από ξένο πανεπιστήμιο. Θα γίνει μεγάλο αλαλούμ. Αυτό που άκουσα εγώ, είναι ότι σκοπέυουν να καταργήσουν τη χορήγηση της επάρκειας για τη διδασκαλία της γλώσσας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΣΟΦΙΑ-ΦΑΙΗ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Λεχαινά (Ηλεία). Έχει γράψει 171 μηνύματα.
για μενα δωσε το cambridge που εχει και μεγαλη βαρυτητα.Τ κρατικο δν νομιζω να σε βοηθησει ιδιαιτερα στο μελλον.Σκεψου ποιον θα προτιμησουν?εσενα με κρατικο ή αλλον με cambridge?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΛΑΖΑΡΟΣ ΚΙΚΙΔΗΣ

Νεοφερμένος

Ο ΛΑΖΑΡΟΣ ΚΙΚΙΔΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
το παραβολο για το κρατικο απο που το αγοραζουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evi_Panay

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η evi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
πιστευω πωσ πρεπει να δωσεις το advanced!ειναι πολυ ευκολο πιστευω σε σχεση με τα υπολοιπα κ αναγνωριζεται στο ε3ςτερικο σεψ αντιθεση με το alce που πια δεν αναγνωριζεται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aliki_s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η aliki_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 234 μηνύματα.
ALCE...τα άλλα είναι κάπως χάσιμο χρόνου, αφού είτε δεν αναγνωρίζονται παντού, είτε είναι αγγούρια (Κειμπριτζ).

Και βέβαια υπάρχει. Αλλά δεν έχω κάνει ποτέ για το κρατικό επίπεδο του Γ1, ούτε καν για Γ1.

Νομίζω πως αξίζει, αν το θες και αν νιώθεις ότι σου αρέσει η γλώσσα, να στοχεύσεις στο Γ2. Το advanced, εξάλλου, είναι ένα mini-profiency!

Της ΕΑ ένωσης (Michigan) θα σου πρότεινα.

Όσον αφορά την κατάργηση των ιδιωτικών διπλωμάτων, θεωρώ ότι είναι ελάχιστες οι πιθανότητες να συμβεί. Τα 8/10, υπολογίζω, να μην πω δηλαδή και παραπάνω, των εχόντων κάποιο πιστοποιητικό γλωσσομάθειας το έχουν πάρει από ξένο πανεπιστήμιο. Θα γίνει μεγάλο αλαλούμ. Αυτό που άκουσα εγώ, είναι ότι σκοπέυουν να καταργήσουν τη χορήγηση της επάρκειας για τη διδασκαλία της γλώσσας...

Εξάκτλυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
To alce ειναι μια πατατα και μιση!
Για διαβαστε λιγο αυτο το τοπικ σε ενα αλλο φορουμ και δειτε τι εστι alce:P

https://www.insomnia.gr/forum/showpost.php?p=2469824&postcount=1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
To alce ειναι μια πατατα και μιση!
Για διαβαστε λιγο αυτο το τοπικ σε ενα αλλο φορουμ και δειτε τι εστι alce:P

https://www.insomnia.gr/forum/showpost.php?p=2469824&postcount=1

Εντάξει μπορεί να είναι πατάτα γιατί δεν έχει "όνομα". Το θέμα είναι ότι αυτό είναι σκάλες παραπάνω σε επίπεδο από το ECPE του Michigan, και ας είναι στα χαρτιά σε χαμηλότερο επίπεδο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Ναι ρε Μητσο αλλα τι να το κανω αγορι μου να το παρω και να μου λενε δεν αναγνωριζετε...:P:(
Ειναι δωρον αδωρον...Τσαμπα και ο κοπος για μια πατατα.Και στο κατω κατω αφου ειναι πιο δυσκολο απο το ECPE γιατι να μην δωσει κανεις κατευθιαν αυτο και να παιδευεται με το alce?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

reaction

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ηλιάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 136 μηνύματα.
για μενα δωσε το cambridge που εχει και μεγαλη βαρυτητα.Τ κρατικο δν νομιζω να σε βοηθησει ιδιαιτερα στο μελλον.Σκεψου ποιον θα προτιμησουν?εσενα με κρατικο ή αλλον με cambridge?
Αυτο δεν εχει σχεση ολοι το γνωριζουν το κρατικο και το λεω εγω που δουλευω ηδη και μολις το Μαιο πηρα το πτυχιο μου απο το Τει...Μια χαρα το δεχονται μονο σε επιπεδο μεταπτυχιακου δν το δεχονται στο εξωτερικο κι αυτο οχι παντου..μη λεμε οτι θελουμε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Συγγνώμη, αλλά είναι παράλογο το δίπλωμα επιπέδου του C1 να είναι δυσκολότερο από αυτό του C2 του ίδιου πανεπιστημίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Παραλογο φιλε Crook?
Για δυο διαφορετικους φορεις που δεν εχουν καμια σχεση μεταξυ τους?
Οταν ALCE= Hellenic American Union και ECPE:Πανεπιστημιο του Michigan?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Συγγνώμη, αλλά είναι παράλογο το δίπλωμα επιπέδου του C1 να είναι δυσκολότερο από αυτό του C2 του ίδιου πανεπιστημίου.

Kαι όμως είναι...

Αν δεις θέματα θα καταλάβεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top