A2-Goethe από το μηδέν: αναζητώ βιβλιογραφία

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,262 μηνύματα.
Καλησπέρα στη παρέα!

Ενδιαφέρομαι να ξεκινήσω Γερμανικά από το μηδέν, με σκοπό να πάω σε δύο χρόνια στο Erasmus.

Τα καλά νέα είναι πως το πανεπιστήμιο για το οποίο ενδιαφέρομαι δεν απαιτεί καμία γνώση Γερμανικών, μόνο ένα B2 στα Αγγλικά.

Όμως εγώ θα το ήθελα και για προσωπικούς λόγους.

Οπότε ερωτώ τον κόσμο: όσοι έχουν πάρει το Α2, ποιά βιβλία ακολούθησαν; Απαιτούνται διαφορετικά για γραμματική, ορθογραφία, mock exams και λοιπά; Είμαι ανοιχτός σε όλα, απλά ψάχνω κάποιες κατευθύνσεις.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
 

gazaki voutaniou

Νεοφερμένος

Η gazaki voutaniou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 113 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
προσωπικά είχα κάνει με το grammatikland για γραμματική (ψιλομέτριο) και το πακέτο beste freunde 2 (vocab/reading/ασκήσεις/mock exams) το οποίο είχε αρκετά καλο λεξιλόγιο και κείμενα. από επίπεδο/ποιότητα ασκήσεων δεν θυμάμαι γιατί μιλάω για εποχές γυμνασίου τώρα. ωστόσο αν επιλέξεις να κάνεις μαθήματα με καθηγητή θεωρώ ότι θα σου προτείνει ο ίδιος τα βιβλία με τα οποία προτιμάει να δουλεύει
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,262 μηνύματα.
προσωπικά είχα κάνει με το grammatikland για γραμματική (ψιλομέτριο) και το πακέτο beste freunde 2 (vocab/reading/ασκήσεις/mock exams) το οποίο είχε αρκετά καλο λεξιλόγιο και κείμενα. από επίπεδο/ποιότητα ασκήσεων δεν θυμάμαι γιατί μιλάω για εποχές γυμνασίου τώρα. ωστόσο αν επιλέξεις να κάνεις μαθήματα με καθηγητή θεωρώ ότι θα σου προτείνει ο ίδιος τα βιβλία με τα οποία προτιμάει να δουλεύει
That's the thing: δεν θα το κάνω με καθηγητή (not enough €€€).
 

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 739 μηνύματα.
κ εγω σκεφτομαι να αρχισω με αυτο βιβλιαρακι, εστω για τα βασικα προς το παρον
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20240626-222640~2.png
    Screenshot_20240626-222640~2.png
    481.2 KB · Εμφανίσεις: 14

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,262 μηνύματα.
κ εγω σκεφτομαι να αρχισω με αυτο βιβλιαρακι, εστω για τα βασικα προς το παρον
Κοίταξε αν θες μόνο για Εράσμους, απαιτείται στη χειρότερη ένα B2 στα Γερμανικά (τουλάχιστον για εμάς στο ΑΠΘ). Για το δε πανεπιστήμιο που με ενδιαφέρει δεν απαιτείται καν γνώση Γερμανικών αλλά απλώς "καλά" Αγγλικά (έχω Proficiency).

Οπότε, στη κυριολεξία, για ένα Α2 νομίζω και αυτό το βιβλιαράκι καλό είναι.

Μάλλον θα ακολουθήσω τη συμβουλή του @gazaki voutaniou και θα ξεκινήσω με τα εν λόγω βιβλία. Ίσως προλαβαίνω να δώσω τον Οκτώβρη.
 

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 739 μηνύματα.
Κοίταξε αν θες μόνο για Εράσμους, απαιτείται στη χειρότερη ένα B2 στα Γερμανικά (τουλάχιστον για εμάς στο ΑΠΘ). Για το δε πανεπιστήμιο που με ενδιαφέρει δεν απαιτείται καν γνώση Γερμανικών αλλά απλώς "καλά" Αγγλικά (έχω Proficiency).

Οπότε, στη κυριολεξία, για ένα Α2 νομίζω και αυτό το βιβλιαράκι καλό είναι.

Μάλλον θα ακολουθήσω τη συμβουλή του @gazaki voutaniou και θα ξεκινήσω με τα εν λόγω βιβλία. Ίσως προλαβαίνω να δώσω τον Οκτώβρη.
ναι,το βερολινο που θα ηθελα απαιτει β2 που ειναι το αντιστοιχο proficiency στα αγγλικα αν κτλβαινω σωστα.Αυτο λογικα θελει 3-4 χρονια
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,262 μηνύματα.
ναι,το βερολινο που θα ηθελα απαιτει β2 που ειναι το αντιστοιχο proficiency στα αγγλικα αν κτλβαινω σωστα.Αυτο λογικα θελει 3-4 χρονια
Όχι, B2 είναι το αντίστοιχο Lower στην εκάστοτε γλώσσα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top