6ο μάθημα για Πανελλήνιες

Dwritsa_kAts

Νεοφερμένος

Η Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Το θεμα το ανοιγω για να δω μερικες ακομα γνωμες και τελικα να κανω την πιο σωστη επιλογη για μενα.. ειμαι 50-50!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
Εγω θα επαιρνα βιολογια γενικης. Τη διαβασα δυο μερες πριν τις ενδοσχολικες (ολη) και την κατανοησα πληρως! Μ' αρεσε κιολας! Βεβαια ισως φταιει το οτι ημουν θετικη και ειχα μαθει να διαβαζω " βιολογια" απο την κατευθυνση.

Τι κατευθυνση εισαι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Προτεινω φυσικη, ειναι σχετικα ευκολο μαθημα ,και τρωει πολυ λιγοτερο χρονο απο το να αποστιθηζεις δεκαδες σελιδες βιολογιας :)
(παιζεις λολ?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ssalex

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ssalex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
αν δεν θες να ανοιξεις τριτο πεδιο , δεν υπαρχει λογος να παρεις βιολογια...αν λαβουμε υπ οψιν τα φετινα θεματα κερδισμενοι βγηκαν οσοι ειχαν επιλεξει φυσικη..(οπως εγω :) ) οποτε επειδη θα δωσεις του χρονου [ κ αν θυμαμαι ειναι αν οχι η τελευταια τοτε μια απο τις τελευταιες χρονιες του τωρινου συστηματος ] πιστευω πως δεν αξιζει να ρισκαρεις..φυσικη δεν εχουν λογο να χτυπησουν το μαθημα..σκεψου οτι δν το παιρνει σχεδον κανενας κ επιπλεον δεν ανοιγει πεδιο :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VolPe

Νεοφερμένος

Ο VolPe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Nομιζω ειναι απλο το θεμα αν εισαι θεωρητικη παιρνεις βιολογια(εχουμε την αποστηθιση στο πετσι μας) αν οχι φυσικη:D
(γιατι δεν ανοιγει καποιος ενα θεμα να μαζευτουμε ολοι οι καμμενοι με το λολ?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Δεν μας είπες όμως τι κατευθυνση είσαι για να μας βοηθήσεις λιγάκι :P
Αν είσαι θεωρητική το πρώτο που πρέπει να σκεφτείς νομίζω ότι είναι το ποιο πεδίο θέλεις να ανοίξεις!
Ύστερα σε όποια κατευθυνση και αν είσαι πολύ βασικό είναι το ποιο μάθημα σου αρέσει περισσότερο και που είσαι πιο καλός!
Εγώ έδωσα βιολογία (από θεωρ.) , σχετικά εύκολη μου φάνηκε! Βέβαια θα πρέπει να προσέξεις λίγο τις ασκήσεις, δεν είναι κάτι όμως... είναι πολύ απλές! Να το έχεις και λίγο και δεν θέλει τπτ παραπάνω:)
Για φυσική τι να σου πω δεν έχω ιδέα τι γίνεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dwritsa_kAts

Νεοφερμένος

Η Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Ευχαριστω καταρχην για τις γνωμες που γραψατε! :) Ειμαι τεχνολογικη κατεύθυνση! Θελω να περασω πληροφορικη! δηλαδη με ενδιαφερει 2ο και 4ο πεδιο... δεν εχει πολυ καιρο βεβεαια π ψαχνομαι με τα πεδια κτλ γιατι μεχρι τωρα κατα την γνωμη μ ηταν αχρηστο, δουλεια μ ηταν να διαβαζω.. :) Πολλοι μ λενε να παρω φυσικη γιατι δινουν πολυ λιγοτεροι υποψηφιοι κ ετσι βαζουν πιο ευκολα θεματα ενω στην βιολογια το αντιθετο...α και κατι αλλο! αν διαλεξω φυσικη θα κανω ιδιαιτερα! αν διαλεξω βιολογια μονη μ! δεν ειναι θεμα ανωμαλιας οχι :P Aπλα ο φυσικος π μ κανει ιδιαιτερα στην κατ, ειναι φιλος και θα μ κανει και στο γενικης αν το διαλεξω...εξαιρετικος καθηγητης btw :P

Και ναι μανωλη παιζω λολ 1,5 χρονο :P (ασχετο)..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lolarikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lolarikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 284 μηνύματα.
Για Βιολογια Γενικης δεν μπορω να εκφερω γνωμη καθως δεν ασχοληθηκα καθολου μια ολοκληρη χρονια. Ωστοσο θα σε συμβουλευα αν εχεις μια σχετικη αλγεβρικη ευχερεια να επιλεξεις ανετα Φυσικη Γενικης. Το μαθημα ειναι περιορισμενο σε υλη και θεωρια αλλα και οι ασκησεις ειναι στανταρ μοντελα χωρις ιδιεταιρη ποικιλια. Μετα απο την επιλυση λιγων προβληματων θα διαπιστωσεις οτι ολα κυμαινονται στο ιδιο στυλ. Δεν μπορω δε να πω οτι ειναι και χρησιμο αφου το πρωτο κεφαλαιο μελεταται πιο αναλυτικα στην κατευθυνση( με εξαιρεση τον διασκεδασμο), το δευτερο ειναι επιστημονικα ξεπερασμενο (εκτος απο ακτινες χ), και το τριτο ισα που προσεγγιζεται επιφανειακα οσον αφορα τις εννοιες του. Παρολαυτα ειναι ενα μαθημα που το 20 φανταζει κατα την γνωμη μου ευκολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
αν δεν θες να ανοιξεις τριτο πεδιο , δεν υπαρχει λογος να παρεις βιολογια...αν λαβουμε υπ οψιν τα φετινα θεματα κερδισμενοι βγηκαν οσοι ειχαν επιλεξει φυσικη..(οπως εγω :) ) οποτε επειδη θα δωσεις του χρονου [ κ αν θυμαμαι ειναι αν οχι η τελευταια τοτε μια απο τις τελευταιες χρονιες του τωρινου συστηματος ] πιστευω πως δεν αξιζει να ρισκαρεις..φυσικη δεν εχουν λογο να χτυπησουν το μαθημα..σκεψου οτι δν το παιρνει σχεδον κανενας κ επιπλεον δεν ανοιγει πεδιο :D

Ετσι λεγανε και για τα μαθηματικα. Σιγα μη βαλουν δυσκολα και καψουν τα λιγα ατομα που δινουν απο θεωρητικη. Τους ηρθε κεραμιδα ομως οταν ειδαν τα θεματα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Παντως σκεψου και τα μαθηματικα. Να φανταστεις φετος ημουν θεωρητικη και πηρα 20.Θα γλυτωσεις απειρο χρονο σε σχεση με βιολογια.Εγω παντως δεν το μετανιωσα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,112 μηνύματα.
Βιολογία γιατί είναι εύκολη σαν να διαβάζεις παραμύθι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VolPe

Νεοφερμένος

Ο VolPe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Βιολογία γιατί είναι εύκολη σαν να διαβάζεις παραμύθι

Μονο που τα παραμυθια δεν τα εξεταζεσαι πανελλαδικως.:)

Θα βασιστω σε αυτο που ειπες dwritsa οτι αν κανεις βιολογια θα διαβασεις μονη σου ενω φυσικη θα κανεις ιδιαιτερο,και θα σου προτεινω χωρις δευτερη σκεψη φυσικη.Το φροντιστηριο στη βιολογια ειναι απαραιτητο για να κατανοησεις σε βαθος τις εννοιες αλλα και να εξασκηθεις στις πιο πολυπλοκες ασκησεις ωστε να πας πληρως προετοιμασμενη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dwritsa_kAts

Νεοφερμένος

Η Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
για μαθηματικα δεν το σκεφτομαι με τιποτα παντως π το ανεφερε ενα παιδι πιο πανω!! μ φτανουν της κατευθυνσης :P και εγω σκεφτομαι πως θα ειναι μεγαλο συν τα ιδιαιτερα αν διαλεξω φυσικη... μμ μαλλον προς τα εκει με βλεπω να το γυριζω! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,913 μηνύματα.
Αν δεν σε κουράζει η παπαγαλία πάρε βιολογία... Ευκολάκι, με γελοίες ασκήσεις. Φυσική από το λίγο που διάβασα για ενδοσχολικές ούτε εκεί είναι τίποτα τρελό, άν εξαιρέσεις τους τύπους και τις πράξεις. Ξέφύλλισε λίγο τα βιβλία και κρίνε.

P.S. Dota owns LoL
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ssalex

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ssalex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
φυσικη δαγκωτο σε λεωωω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Παντως αν ασχοληθεις σοβαρα με τα μαθηματικα κατευθυνσης ,τα γενικης μετα θα σου φαινονται γελοια.Εξ'αλλου απο τα τρια κεφαλαια των γενικης το 1ο ειναι ιδιο με της κατευθυνσης σε απλοποιημενη μορφη αρα στην ουσια ειναι δυο κεφαλαιακια 1 στατιστικη και 2 πιθανοτητες, ευκολα και αυτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dwritsa_kAts

Νεοφερμένος

Η Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Απο ότι καταλαβα..ειναι τελειως θεμα υποκειμενικο για το ποιο μαθημα ειναι πιο ευκολο αναμεσα σε φυσικη-βιολογια-μαθηματικα :P ισως τα 2 τελευταια να ειναι πιο ευκολα, μα οσο ευκολα κ να ναι..μονο με το σχολειο κ το προσωπικο μ διαβασμα? θα τα καταφερω οσο αν παρω φυσικη και κανω ιδιαιτερα..? νομιζω πως ειναι ενα θετικο.. γιατι δεν γινεται και τελειο μαθημα στα αλλα δυο στο σχολειο μ... :/:


P.S i know, DOTA is it's mother :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Yannis92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Yannis92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 331 μηνύματα.
Εγω φετος απογοητευτικα πολυ απο την Βιολογια για τους λογους που ολοι ξερουμε για τα θεωρητικα μαθηματα! Επισης εχω ακουσει απο καθηγητες οτι αν διαβαζεις στη φυσικη γενικης ειναι ευκολο να γραψεις πολυ καλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Η βιολογία έχει πολύ μικρή ύλη και βγαίνει εύκολα σχετικά, δε θα σε κουράσει, δε θα σου φάει χρόνο από τα άλλα μαθήματα και είναι ενδιαφέρουσα. Εξάλλου κάποια πράγματα προφανώς θα τα ξέρεις ήδη (τρύπα του όζοντος, φαινόμενο θερμοκηπίου κλπ). Πιστεύω με ένα καλό βοήθημα μπορείς άνετα να τη βγάλεις και μόνη σου και ό,τι απορία έχεις να τη ρωτάς στο σχολείο. Οι ασκήσεις δεν είναι κάτι το δύσκολο κατά τη γνώμη μου, ειδικά του δεύτερου κεφαλαίου, απλές δυνάμεις θέλουν, τίποτα το σύνθετο και τα διαγράμματα του πρώτου εφαρμογή της θεωρίας του βιβλίου. Εγώ σου προτείνω ανεπιφύλακτα βιολογία γενικής πάντως. Για τα άλλα μαθήματα δε μπορώ να πω κάτι, δε τα ξέρω καθόλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dante ravenclaw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dante ravenclaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
Η βιολογία έχει πολύ μικρή ύλη και βγαίνει εύκολα σχετικά, δε θα σε κουράσει, δε θα σου φάει χρόνο από τα άλλα μαθήματα και είναι ενδιαφέρουσα. Εξάλλου κάποια πράγματα προφανώς θα τα ξέρεις ήδη (τρύπα του όζοντος, φαινόμενο θερμοκηπίου κλπ). Πιστεύω με ένα καλό βοήθημα μπορείς άνετα να τη βγάλεις και μόνη σου και ό,τι απορία έχεις να τη ρωτάς στο σχολείο. Οι ασκήσεις δεν είναι κάτι το δύσκολο κατά τη γνώμη μου, ειδικά του δεύτερου κεφαλαίου, απλές δυνάμεις θέλουν, τίποτα το σύνθετο και τα διαγράμματα του πρώτου εφαρμογή της θεωρίας του βιβλίου. Εγώ σου προτείνω ανεπιφύλακτα βιολογία γενικής πάντως. Για τα άλλα μαθήματα δε μπορώ να πω κάτι, δε τα ξέρω καθόλου.

Ναι αλλά η βιολογία χρειάζεται αποστήθιση.Και σε μερικά σημεία είναι αρκετά δύσκολη η παπαγαλία,όπως στις άμυνες στο 1ο κεφάλαιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top