[27/5/2008] Ιστορία / Βιολογία / ΑΟΔΕ Κατεύθυνσης / Χημεία-Βιοχημεία

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Δηλαδη συμφωνα με τις απαντησεις του υπουργειου ειναι λαθος?Εγω παλι πιστευω οτι συμφωνα με τα ορια της ασκησης ειναι σωστη αφου συμφωνα με το βιβλιο ο ορισμος του κωδικονιου ηταν αυτος που ειπα παραπανω....Τωρα απο εκει και περα τι να πω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalex12gr

Νεοφερμένος

Ο kalex12gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Δυστυχως ομως αυτα που αναφερεις ειναι εκτος του σχολειου...Οσο για το οτι εχουν ξεπεραστει μην ανησυχεις και εχω γνωση επι του θεματος...Επειδη ομως εξεταζομαι συμφωνα με αυτο το βιβλιο και αξιολογουμαι οταν μια εκφωνηση δεν ειναι σωστη τοτε το προβλημα δεν ειναι δικο μου που σκεφτηκα αυτην τη λυση...

Αυτό που δεν έχουν καταλάβει οι περισσότεροι είναι ότι η βιολογία δεν είναι κάτι στατικό που περιορίζεται σε ένα βιβλίο. Κάθε δευτερόλεπτο μαθαίνουμε κάτι καινούργιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris0705

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κρυονέρι (Αττική). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Δεν είμαι καν ούτε διανοούμε να γίνω μέλος αυτής της επιτροπής που ανέφερες γιατί είναι μόνο λόγια. Οι κύριοι αυτοί που βγαίνουν και διαμαρτύρονται είναι οι ίδιοι που επηρρεάζουν τα θέματα και που δεν έχουν κάνει τίποτα για να αλλάξει το συγκεκριμένο βιβλίο και η σημερινή κατάσταση στον χώρο της βιολογίας.
Δεν έχω τίποτα με εσένα, απλά με κάποιους συναδέλφους που προσπαθούν να καλύψουν τις αδυναμίες τους.
Τώρα σχετικά με τα θέματα, τα θεωρώ εύκολα, anti-sos και απαράδεκτα για αυτό το επίπεδο. Καμία κριτική σέψη, τίποτα το σημαντικό, απλά παπαγαλία, και κατεβατα. Και όσο η βιολογία γίνεται θεωρητικό μάθημα τόσο "τρελαίνομαι".
Πες τα χρυσόστομε!!! Κάθε φορά που κοιτάζει κανείς τις ενδεικτικες λύσεις και βλέπει τμήματα του βιβλίου από ένα σημείο μέχρι ένα άλλο δεν είναι να απορεί γιατί πολλές φορές κόβονται αυτοί που έχουν κριτική σκέψη και προάγονται οι παπαγάλοι. Κάποια στιγμή πρέπει να αλλάξει αυτό για να μάθουμε να σκεφτόμαστε και λίγο.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Ουτε εμενα μαρεσει η αποστηθιση αλλα εφοσον αυτο χρειαζεται για να πετυχω τους στοχους μου,αναγκαζομαι....Τωρα αν θελετε να πιασουμε τη συζητηση αυτη,νομιζω δεν ειναι σε αυτο το νημα ο καταλληλος χωρος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris0705

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κρυονέρι (Αττική). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Ουτε εμενα μαρεσει η αποστηθιση αλλα εφοσον αυτο χρειαζεται για να πετυχω τους στοχους μου,αναγκαζομαι....
Το δέχομαι και συμφωνώ απόλυτα, άλλωστε όλοι το ίδιο κάνουμε, απλά τα σημερινά θέματα ήταν στο 98% τουλάχιστον, θεωρητικά, αν συνεχίσουν έτσι η βιολογία εμφανίζεται σαν μάθημα που απαιτεί καθαρά αποστήθιση, γιατί να μην προάγουν έστω και λίγο την κριτική σκέψη με τα θέματα που βάζουν; Αυτό είναι το θέμα και όχι το πώς τελικά θα τα αντιμετωπίσουμε εμείς.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalex12gr

Νεοφερμένος

Ο kalex12gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Δυστυχώς σύμφωνα με τις απαντήσεις του Υπουργείου που έχουν οι διορθωτές στα χέρια τους μέχρι στιγμής είσαι λάθος. Επαναλαμβάνω ότι βιολογικά η λύση σου είναι σωστή αλλά μόνο βάση θεωρίας. Πρακτικά και στην πραγματικότητα αυτό που λές δεν συμβαίνει ποτέ γι αυτό είσαι λάθος. Να παρακαλάς να δώσουν διευκρινήσεις και τουλάχιστον να μην χάσεις όλα τα μόρια και να πάρεις τα 2/3 περίπου όπως έγινε και στα μαθηματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Πιστευω οτι θα δωσουν....Γιατι και αρκετοι βιολογοι το σκεφτηκαν αυτο...Τωρα τι να πω...Θα φανει...Παω για διαβασμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalex12gr

Νεοφερμένος

Ο kalex12gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
καλι συνεχεια και στα υπόλοιπα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Annamaria

Νεοφερμένος

Η Annamaria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Στην Ιστορια τα θεματα πιστευω οτι ηταν εντελως antisos!
Ηταν πολλες οι ερωτησεις και μεγαλης αναπτυξης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Λοιπον η μετάλλαξη γίνεται στην αρχική κωδική αλυσίδα. Επομένως αυτό που θέλει να γράψεις σε πρώτη φάση είναι το ίδιο mRNA με την μετάλλαξη που έχει γίνει άσχετα αν το κωδικώνιο που σχηματίζεται είναι λήξης.
Εν συνεχεία σε ρωτάει να πεις τι επιπτώσεις έχει και τελικά να πεις ότι σχηματίζεται κωδικόνιο λήξης.
Θεωρώ ότι θα μπορούσε να έχει παραληφθεί ότι ο αριθμός των κωδικονίων παραμένει σταθερός. Ο μόνος λόγος που αναφέρεται είναι για βοήθεια για να μην πεις για προσθήκη. Τελικά όμως αντί για βοήθεια μπέρδεψε πολύ κόσμο, ακόμα και αρκετούς βιολόγους που προφανώς έχουν παραμείνει προσκολλήμένοι στο βιβλίο και αναπαράγουν παπαγάλους.
Επίσης σου λέει ξεκάθαρα ότι το 4ο κωδικόνιο από ΑΑΑ γίνεται UAA. Σύμφωνα με την θεωρία λύσεις που προβάλεται, τότε δεν θα ήταν πια 4ο αλλά 7ο.

Αχ ακριβως αυτο εκανα :D

Δε νομιζω πως θα σου κοψουν ολα τα μορια Aendil γιατι δεν ειναι αβασιμο αυτο που λες σιγουρα και φταινει αυτοι με τα θεματα τους, μη σου πω οτι οφειλουν να μη στο κοψουν ολο κιολας... Αντε καλη συνεχεια, προβλεπω σφαγη και στη φυσικη :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Στην Ιστορια τα θεματα πιστευω οτι ηταν εντελως antisos!
Ηταν πολλες οι ερωτησεις και μεγαλης αναπτυξης!
Πάντως με άλλα παιδιά που μίλησα και δίνανε , μου είπαν πως τα θέματα ήταν για παιδιά ;).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Proudqueen

Δραστήριο μέλος

Η Proudqueen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
τριτοξαδελφα του αινσταιν? (καλα αστειευομαι-λιγο-)
ιστορια μου αμαρτια μου..
πικρα πικρααα
(παρακαλω αφηστε με στο παραληρημα μου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eliza04

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ελισαβετ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 136 μηνύματα.
εγω ακουσα απο καποια παιδια οτι δυσκολευτηκαν στις ερωτησεις αναπτυξης αλλα οι πηγες ηταν ευκολες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalex12gr

Νεοφερμένος

Ο kalex12gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Λοιπόν για να ολοκληρώσω την απάντησή μου στο συγκεκριμενο θεμα:
Λογω γονιδιακής ρύθμισης το συγκεκριμένο γονίδιο άσχετα με την μετάλλαξη θα συνεχίσει να μεταγράφεται κάτω από την επίδραση του ίδιου υποκινητη, με τον ίδιο συνδιασμό μεταγραφικών παραγόντων, τις ίδιες αμετάφραστες περιοχές και τελικά το mRNA θα έχει τον ίδιο αριθμό κωδικονίων (7). Το μόνο που θα επηρρεαστεί είναι η μετάφραση του συγκεκριμένου mRNA (πρόωρος τερματισμός) και όχι το ίδιο.
όπως σας λέει και στο κεφ 6 σελ 89 οι μεταλλάξεις, αλλαγές στην αλληλουχία του DNA, επιδρούν στο γονιδιακό προιόν δηλαδή στην πρωτεϊνη.
Η μόνη περίπτωση αλλαγής του mRNA είναι στην προσθήκη ή στην έλλειψη βάσεων. Και πάλι όμως θα επηρρεαστει μόνο το πλαίσιο ανάγνωσης και τίποτε άλλο (γιατι πιο πάνω διάβασα για αμετάφραστεσ περιοχές ,κλπ)
Η πρόταση ότι ο αριθμός των κωδικονίων παραμένει σταθερός αυτό ακριβώς δηλώνει. ότι δεν έχει γίνει προσθήκη η έλλειψη παρα μόνο αντικατάσταση. Σύμφωνα με τα παραπάνω και λοιπόν το mRNA παραμένει ίδιο με την μόνη αλλαγή της Α->Τ στο τέταρτο κωδικόνιο. Και μετά την μεταλλαγή τα υπόλοιπα κωδικόνια θα παραμείνουν ιδια. Το ότι σχηματίζεται κωδικόνιο λήξης αυτό θα επηρρεάσει μόνο την μετάφραση.
Επομένως η πρόταση ότι ο αριθμός των κωδικονίων παραμένει σταθερός δίνει ξεκάθαρα την λύση σε όποιον έχει κατανοήσει εις βάθος την θεωρία, και θεωρώ ότι δεν υπάρχει καμία ασάφεια, ίσα ίσα που βοηθάει.
Αν δεν έδινε αυτήν την πρόταση τότε τα πράγματα γίνονται περίπλοκα. Τότε θα έπρεπε να πάρετε όλες τις περιπτώσεις και συνδυασμούς μεταλλάξεων. όποιος ξέρει καλά βιολογία μπορεί να καταλάβει (και δεν εννοώ τους μαθητές!!!)
Αυτά είχα να πω κι ελπίζω να μήν το πάρουν κάποιοι πάλι προσωπικά.
Με εκτίμηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
φετος παντως μεχρι στιγμης σε γενικες γραμμες τα φετινα θεματα ειναι πολυ πιο δυσκολα απο περσυ....:'(
θα πεσουν οι βασεις ΣΙΓΟΥΡΑ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalex12gr

Νεοφερμένος

Ο kalex12gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Η πρόταση ότι ο αριθμός των κωδικονίων παραμένει σταθερός αυτό ακριβώς δηλώνει. ότι δεν έχει γίνει προσθήκη η έλλειψη παρα μόνο αντικατάσταση. Σύμφωνα με τα παραπάνω και λοιπόν το mRNA παραμένει ίδιο με την μόνη αλλαγή της Α->Τ στο τέταρτο κωδικόνιο. Και μετά την μεταλλαγή τα υπόλοιπα κωδικόνια θα παραμείνουν ιδια. Το ότι σχηματίζεται κωδικόνιο λήξης αυτό θα επηρρεάσει μόνο την μετάφραση.
Επομένως η πρόταση ότι ο αριθμός των κωδικονίων παραμένει σταθερός δίνει ξεκάθαρα την λύση σε όποιον έχει κατανοήσει εις βάθος την θεωρία, και θεωρώ ότι δεν υπάρχει καμία ασάφεια, ίσα ίσα που βοηθάει.
Αν δεν έδινε αυτήν την πρόταση τότε τα πράγματα γίνονται περίπλοκα. Τότε θα έπρεπε να πάρετε όλες τις περιπτώσεις και συνδυασμούς μεταλλάξεων. όποιος ξέρει καλά βιολογία μπορεί να καταλάβει (και δεν εννοώ τους μαθητές!!!)
Αυτά είχα να πω κι ελπίζω να μήν το πάρουν κάποιοι πάλι προσωπικά.
Με εκτίμηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,518 μηνύματα.
Υπάρχει κάποιος καθηγητής Οικονομίας/ΑΟΔΕ που ξέρει πως διορθώνονται τα γραπτά;

Αναρωτιέμαι πόσα θα μου έκοψαν στην ΑΟΔΕ που δεν ανέφερα ότι η προώθηση αφορά και τις μη κερδοσκοπικές επιχειρήσεις κτλ. :(


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Annamaria

Νεοφερμένος

Η Annamaria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
τριτοξαδελφα του αινσταιν? (καλα αστειευομαι-λιγο-)
ιστορια μου αμαρτια μου..
πικρα πικρααα
(παρακαλω αφηστε με στο παραληρημα μου)
:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Και εμπειρία από σχολείο έχω και από φροντιστήρια και από πολλά ιδιαίτερα.
Το σημαντικότερο είναι ότι έχω εμπειρία από την πραγματική βιολογία που νομίζετε οτι μαθαίνετε.
Και θα σε συμπληρώσω με τη φράση του Βιολόγου που είχα (όσο τον πρόλαβα):


(Καθώς μας έδειχνε το βιβλίο) "Αυτό παιδιά ΔΕΝ είναι βιολογία. Αυτό είναι μία μπούρδα. Στην οποία μπούρδα και θα εξεταστείτε."


Απ' τα λίγα που ξέρω, το βιβλίο αυτό δεν είναι η πραγματική βιολογία, αλλά πάνω σ' αυτά εξετάζεστε. Στα υπόλοιπα... με κάλυψε ο φίλος μας. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CleverCitizen

Νεοφερμένος

Ο CleverCitizen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
φετος παντως μεχρι στιγμης σε γενικες γραμμες τα φετινα θεματα ειναι πολυ πιο δυσκολα απο περσυ....:'(
θα πεσουν οι βασεις ΣΙΓΟΥΡΑ!

Συμφωνώ για τη δυσκολία αλλά πιστεύω ότι αυτό έγινε για να κρατηθούν οι βάσεις και να μην εκτοξευτούν στα περιζήτητα τμήματα Αθήνας Θεσσαλονίκης, αφού μειώθηκαν οι θέσεις....Στα περιφερειακά πιστεύω ότι θα έχουμε μικρή μείωση, αλλά ακόμη μένουν 2+1 μαθήματα οπότε ας μη λέμε τίποτα με σιγουριά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top