[2011] Ειδικές κατηγορίες & Μηχανογραφικά

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Αλεξία 93

Νεοφερμένος

Η Αλεξία 93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
η αδελφή μου σπουδάζει στο βόλο με μετεγγραφή εσωτερικού ( είμαστε και τρίτεκνοι) δικαιούμαι ειδικό ποσοστό στο πανεπιστήμιο Θεσσαλίας, επειδή αναφέρεται τρόπος εισαγωγής αδελφού πανελλαδικές εξετάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos18

Νεοφερμένος

Ο nikos18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
να κανω και εγω μια ερωτηση??ειμαι απο στερεα ελλαδα και ανοικω σε ειδικη κατηγορια με αδερφη που σπουδαζει στον νομο θρακης κ διεκδικω θεσεις εκει..οκ με αυτο..αλλα επειδη η οικογενεια μου δεν ξεπερναει και το εισοδηματικο οριο των 60.000 ευρω διεκδικω και τις επιπλεον θεσεις για τα τμηματα που εχω δηλωσει σε αθηνα-θεσσαλονικη?πειτε μου σας παρακαλω γιατι το εχς απορια...!!

δηλαδη μπορω να διεκδικησω τις ειδικες θεσεις σε αθηνα-θεσσαλονικη???

θελω να κανω μια ερωτηση..εγω ειμαι σε ειδικη κατηγορια με αδελφο που σπουδαζει στην Θρακη κ διεκδικω τις ειδικες θεσεις εκει οκ...επειδη ομως και η οικογενεια μου δεν υπερβενει το εισοδηματικο οριο των 60000 ευρω..μπορω να διεκδικησω και τις ειδικες θεσεις σε αθηνα-θεσσαλονικη στα τμηματα που εχω δηλωσει???απαντηστε πλιζ..

σορρυ για τις πολλες φορες που το εγραψα..μου εβγαζε οτι δεν ειχε βγει στον τοιχο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
να κανω και εγω μια ερωτηση??ειμαι απο στερεα ελλαδα και ανοικω σε ειδικη κατηγορια με αδερφη που σπουδαζει στον νομο θρακης κ διεκδικω θεσεις εκει..οκ με αυτο..αλλα επειδη η οικογενεια μου δεν ξεπερναει και το εισοδηματικο οριο των 60.000 ευρω διεκδικω και τις επιπλεον θεσεις για τα τμηματα που εχω δηλωσει σε αθηνα-θεσσαλονικη?πειτε μου σας παρακαλω γιατι το εχς απορια...!!
όχι από όσο ξέρω δικαιούσαι επιπλέον θέσεις μόνο για την περιοχή αν. μακεδονίας και θράκης (επειδή η αδερφή σ σπουδάζει εκει και ανήκεις σε αυτην την κατηγορία!)
Αυτό για το εισοδ. όριο θα το σκεφτόσουν αν σπούδαζε πχ αθήνα ή θεσσαλονίκη!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Michaelgr2009

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Michaelgr2009 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Παιδια πιστευεται οτι στα κοινωνικα κριτηρια οι βασεις θα ειναι πολυ μικρες?π.χ μια σχολητων 12980 στην Κρητη μ κοινωνικα κριητρια (2 εξτρα θεσεις)ποσο θα μπορούσε να παει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stergios1919

Νεοφερμένος

Ο stergios1919 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Ειμαι τριτεκνος αλλα δεν το δηλωσα στο μηχανογραφικο.Κινδυνευω να μην περασω φετος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
παιδια μια βοηθεια και για μενα...καταρχας να ξεκαθαρίσω κάτι..ειδική κατηγορία δεν ισχύει μόνο για τις στρατιωτικές και ασατυνομικές σχολές , εεε?
κατα δεύτερον εγώ που ανήκω σε ειδ.κατηγ.στα κοινωνικά κριτήρια μπαίνω στη σχολή με μικρότερη βάση ή μου αυξάνονται κατα ένα ποσοστό τα μόρια? μάλλον το πρώτο εεε? και ακόομα κατι? λέγοντας μικρότερη βάση ...να μη φανταστω τπτ ουσιώδες εεε? και τέλος τα τρίτεκνα δεν είναι άδικο να έουν ακόμα περισσότερες θέσεις απο τους υπόλοιπους των άλλων κατηγοριών?
ευχαριστω όποιον μου προσφέρει μια απαντησουλα....:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catherine1994

Πολύ δραστήριο μέλος

Η catherine1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,211 μηνύματα.
Οι στρατιωτικές, αστυνομικές σχολές εχουν "δικες τους" ειδικες κατηγοριες διαφορετικές από αυτες των πανεπιστημιων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mar7

Νεοφερμένος

Η mar7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
ανηκω σε οικογενεια με εισοδημα χαμηλοτερο των 45000 ευρω και με αδερφο ΑΜΕΑ...δικαιουμαι μεταγραφη σε αθηνα οπου ειναι και ο τοπος διαμονης ή καταργουνται καθε ειδους μεταγραφες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
καταργουνται καθε ειδους μεταγραφες

Δεν υπαρχουν ποια μεταγραφες μς την εννοια που ηπηρχαν .Πλεον υπαρχουν ειδικες κατηγοριες και ειναι κατι τελειως διαφορετικο !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mar7

Νεοφερμένος

Η mar7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
:worry: ξερεις κατι παραπανω σχετικα μ αυτες τις ''ειδικες κατηγοριες'' ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Δεν ξερω αν ανηκεις σε ειδικη κατηγορια. Φετος εδωσες ή θα δωσεις του χρονου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pride

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Επειδη με ρωτησε ενας φιλος που δεν περασ
Στο μηχανογραφικο αν καποιος δηλωνει ειδικη κατηγορια για την αθηνα δικαιουνταν τις ειδικες θεσεις μονο για τα τμηματα του Πειραια και της Αθηνας;
Για το Τει χαλκιδας που ειναι "διπλα" οχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

asteriss

Νεοφερμένος

Ο asteriss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια.
Αστερης λεγομαι και ειμαι μαθητης Γ' Λυκειου και θα προσπαθησω να σας εξηγησω οσο καλυτερα γινεται τι παιζει με τη περιπτωση μου, και θα παρακαλουσα οποιος γνωριζει κατι ή οποιος μπορει να βρει καποιον που να γνωριζει να απαντησει, θα με βοηθουσε αρκετα ετσι.

Εχουμε και λεμε, υπο κανονικες συνθηκες (απο 2009-2010 και πριν) θα επαιρνα Μετεγγραφη, οπως πηρε και η αδερφη μου. Καθως ειμαστε ορφανοι απο πατερα.
Τωρα με το καινουριο συστημα, αφου εψαξα πολυ, ανακαλυψα οτι ανηκουμε (εγω πλεον, καθως εκεινη περασε και πηρε τη μετεγγραφη) στις λεγομενες "Ειδικες Κατηγοριες". Συμφωνα με τα λεγομενα του Υπουργειου ανηκω στην περιπτωση των "Κοινωνικων Κριτηριων", οντας ορφανος.
Και, συμφωνα με το νομο λοιπον, απο τη στιγμη που το εισοδημα της οικογενειας ειναι κατω απο 60.000 ευρω (το πόσο κατω ας μη το συζητησουμε καλυτερα) δικαιουμαι να δηλωσω στο μηχονογραφικο περα απο τις βασικες προτιμησεις, και μερικες σχολες των ειδικων κατηγοριων εντος Θεσσαλονικης (η πολη που μενω) ωστε να διεκδικησω μια θεση ακομα και αν δεν παρω τα απαραιτητα μορια.

Τωρα εδω μπαινει το θεμα, εγω θελω να περασω Ιστορια - Αρχαιολογια στο Αριστοτελειο. Η Βαση του ειναι 15800 μορια. Μια σχολη στην οποια θα μπορουσα να περασω και να παρω μετεγγραφη για το Ιστορικο - Αρχαιολογικο Θεσσαλονικης ειναι η Ιστορια - Ανθρωπολογια Μυτιληνης, που πλεον εχει 11,500 μορια περιπου. Αν δεν καταργοντουσαν λοιπον, θα επαιρνα μετεγγραφη κανονικα, ηταν δικαίωμά μου δηλαδη, βασει νομου.
Βλεποντας λοιπον αυτον τον πινακα:
https://ypepth.opengov.gr/panaretos/wp-content/uploads/2011/06/Pinakas_eidikon_2011.pdf
αλλα και αυτον:
https://didefth.gr/kesyp/wp-content/uploads/baseis_comp_2011.pdf
Παρατηρησα τα εξης απιστευτα.
1. Στον πρωτο πινακα, οι Τριτεκνοι και Πολυτεκνοι των ειδικων κατηγοριων ειναι πααρα πολυ περισσοτεροι απο αυτους στην κατηγορια των κοινωνικων κρητιριων. Γιατι μπορει να συμβαινει αυτο? Ειναι λιγοτεροι αυτοι των "κοινωνικων κρητιριων" γενικοτερα, ή οι σχολες παιρνουν μονο 4-5 ανθρωπους (ενω Πολυτεκνους και Τριτεκνους παιρνουν καμια 50αρια ατομα)?
2. Στον δευτερο πινακα ατομα που ανηκουν στη κατηγορια των τριτεκνων-πολυτεκνων μπαινουν σε σχολες "τερατα", με απιστευτα λιγα μορια.
Χαρακτηριστικα Ιστορια - Αρχαιολογια, ενω η βαση ειναι 15.800 μορια, περασε ενας με 4.996!
Παρ' ολ' αυτα, εαν το μελετησετε θα δειτε οτι οί των "Κοινωνικων Κρητιριων" (περα του ασυνηθιστου μικρου του αριθμου τους) περνούν με 400-500 μορια χαμηλοτερα το πολυ.
Επομενως, με ποια ακριβως λογικη ισχυει αυτο?
Ξερει κανεις εαν εγω, γραφοντας 13000 μορια π.χ, μπορω να μπω στο Ιστορικο - Αρχαιολογικο Θεσσαλονικης οντας στη κατηγορια των «Κοινωνικών Κριτηρίων»?
Πώς δηλαδη περνούν Πολυτεκνοι με 5000 μορια, ενώ εγω που θα εχω 14000-15000 (προχειρος υπολογισμος) δεν θα περναω?
Ευχαριστω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Αυτα με τις 'ειδικες κατηγοριες' θα ισχυσουν και του χρονου? Εχει ανακοινωθει κατι? (Ρωταω για να ξερω αν θα επαναληφθουν τα αισχη που ειδαμε φετος, πχ εισαγωγη ατομων με 2 και 3 χιλιαδες μορια σε σχολες υψηλου ανταγωνισμου )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Κοιταξτε, αυτο φετος ηταν μια ακομα τρυπα στο συστημα! Πιστευω πως τωρα που συνειδητοποιησαν τι εγινε, θα το αλλαξουν μεχρι του χρονου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Εχει ανακοινωθει κατι επισημα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Νομιζω πως ειναι νωρις ακομα! Τωρα εχουν αλλα ζητηματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
θα 'τους παρει και θα τους σηκωσει ' αν ξαναγινει τετοια γελοιοτητα του χρονου :mpinelik: :angry: :angry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

asteriss

Νεοφερμένος

Ο asteriss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Ειναι σημαντικο παντως παιδια, αν ξερει καποιος να μου απαντησει.
Για ποιο λογο παίρνουν τοσους λιγους απο "Κοινωνικα Κρητηρια" και αν οντως ειναι -500 μορια maximum.
Δηλαδη ενας με 14000 μορια στη κατηγορια αυτη, θα μπορουσε να μπει σε σχολη με 15800?
Ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgos992

Νεοφερμένος

Ο giorgos992 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Καρλόβασι (Σάμος). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Πώς δηλαδη περνούν Πολυτεκνοι με 5000 μορια, ενώ εγω που θα εχω 14000-15000 (προχειρος υπολογισμος) δεν θα περναω?
Ευχαριστω.

Αν και έχει χιλιο-ειπωθεί το συγκεκριμένο θέμα, άς το ξαναπούμε και να το ειδικεύσουμε και λίγο:

Η βάση κάθε τμήματος -ειτε με τη γενικη σειρα ειτε με ειδικες κατηγοριες ή 10%- διαμορφώνεται απο τον τελευταίο (κατα φθίνουσα σειρά) επιτυχόντα.
Καθε χρόνο πριν τις πανελλήνιες ανακοινώνονται οι θέσεις των εισακτέων κάθε τμήματος. Αμα ειναι 100 οι θέσεις και 1000 οι υποψήφιοι η βάση θα διαμορφωθεί στα μόρια που είχε ο 100ος.

Ο προβληματισμός που έχεις ειναι πολύ σωστός γιατί αυτό είναι μια τρύπα του νέου συστήματος. Κάθε κατηγορία των ειδικών εισακτέων έχει και τη δική της βάση η οποία διαμορφώνεται όπως προείπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top