[18/5/2016] Αρχαία Ελληνικά Κατεύθυνσης

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,488 μηνύματα.
Πολύ ωραία τα θέματα των αρχαίων φέτος, ούτε τσιμπημένα, ούτε γελοία. Τα Ηθικά Νικομάχεια ήταν η αγαπημένη μου ενότητα στο βιβλίο :happy:

Το άγνωστο ήταν όσο δύσκολο έπρεπε, ενώ οι ασκήσεις ήταν αρκετά απλές. Δεν είχε μετατροπή ευθέος σε πλάγιο ή το αντίθετο, δεν είχε υποθετικό λόγο, οπότε δεν έχετε δικαιολογία... :P
Όσο για το ᾤμην που "κανείς δεν το έγραψε", το οἴομαι/οἶμαι είναι από τα πιο στανταρ ανώμαλα ρήματα που υπάρχουν στη γραμματική και εμφανίζονται συχνά στα κείμενα. Όπως λέω πάντα: "Αν δεν έχετε κάνει φύλλο και φτερό τη γραμματική, μην μπείτε καν στον κόπο να γράψετε αρχαία".

Σε κάθε περίπτωση, καλή επιτυχία και καλή δύναμη :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 755 μηνύματα.
:flowers: Είναι πολύ χαρακτηριστικό το παράδειγμα που μου θέτεις, ώστε αρνούμαι να το πιστέψω! :rolleyes: Αλλά αφού μου το λες! :) Πράγματι όμως , και τα Αρχαία και τα Λατινικά, θεωρούνται ως δύο ξένες γλώσσες! :book: Μετά την αποφοίτησή μας απ' το σχολείο, δεν τα αντικρύζουμε ξανά μπροστά μας (εκτός και αν μελετάμε τα Ιταλικά, οπότε υπάρχει μια παρηγοριά, δεδομένου ότι τα Λατινικά, είναι τα αρχαία Ιταλικά τρόπον τινά)! :angelnot: Βέβαια, προσωπικά είχα μια ιδιαίτερη προτίμηση στο Συντακτικό, και συνεπώς είναι μια ικανοποίηση να εντοπίζεις τους συντακτικούς τύπους! :) Και εσύ τη γραμματική ή το συντακτικό προτιμάς σε γενικές γραμμές; Έδωσες σήμερα τα Αρχαία; :rolleyes: :book:

Δε μπορω να πω οτι μου αρέσει κάποιο απο τα δυο αλλα θα προτιμούσα να ασχοληθώ 5 ώρες με γραμματική παρά 2 ώρες με συντακτικό ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ροβερτα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ροβερτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Δε μπορω να πω οτι μου αρέσει κάποιο απο τα δυο αλλα θα προτιμούσα να ασχοληθώ 5 ώρες με γραμματική παρά 2 ώρες με συντακτικό ;)
:) :studying: Καλή επιτυχία με την Ιστορία τώρα ! :studying: (Αγαπημένο μου μάθημα και αυτό!) :studying: :book:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αλεξης23

Νεοφερμένος

Ο αλεξης23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
θα συμφωνησω με το διαβαθμισμενης δυσκολιας αλλα κατα την γνωμη μου ηταν απαιτητικα τα σχολια ηθελε αρκετα. και η γραμματικη ηταν και αυτη αν οχι δυσκολη πονηρη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fay Key

Νεοφερμένος

Η Fay Key αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Νομίζω πως το γνωστό ήταν αρκετά εύκολο, τώρα για το άγνωστο ήταν σαφώς ευκολότερο από πέρυσι αλλά σε καμια περίπτωση(για μένα τουλάχιστον)πολύ εύκολο. Πάντως τα πήγα πολύ καλά στις γραμματικές ασκήσεις έχοντας διαβάσει ελάχιστα πράγματα όλο το χρόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
χαχα οκ..παμε τωρα για ιστορια φιλε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Τα στατιστικά θα δείξουν παιδιά ότι γεαψατε γραψατε συφκεντρωθειτε στο επόμενο μάθημα τωρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αλεξης23

Νεοφερμένος

Ο αλεξης23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
δεν λεω πως δεν ηταν ευκολο εγω απλα νομιζω κατα την δικη μου αποψη ηταν αρκετα αυτα που επρεπε να γραψεις και σαυτο το κομματι νομιζω ηταν δυσκολο στο οτι ηταν πολλα τα σχολια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Πολύ ωραία τα θέματα των αρχαίων φέτος, ούτε τσιμπημένα, ούτε γελοία. Τα Ηθικά Νικομάχεια ήταν η αγαπημένη μου ενότητα στο βιβλίο :happy:

Το άγνωστο ήταν όσο δύσκολο έπρεπε, ενώ οι ασκήσεις ήταν αρκετά απλές. Δεν είχε μετατροπή ευθέος σε πλάγιο ή το αντίθετο, δεν είχε υποθετικό λόγο, οπότε δεν έχετε δικαιολογία... :P
Όσο για το ᾤμην που "κανείς δεν το έγραψε", το οἴομαι/οἶμαι είναι από τα πιο στανταρ ανώμαλα ρήματα που υπάρχουν στη γραμματική και εμφανίζονται συχνά στα κείμενα. Όπως λέω πάντα: "Αν δεν έχετε κάνει φύλλο και φτερό τη γραμματική, μην μπείτε καν στον κόπο να γράψετε αρχαία".

Σε κάθε περίπτωση, καλή επιτυχία και καλή δύναμη :D

Αγαπητέ μου jj! :inlove:
Ο,τι και να έπεφτε φέτος εσένα θα σου άρεσε όπως και να χει, οπότε περιττή πληροφορία. Αριστοτέλης ήταν αυτός, δεν θα ταν αγαπημένη ενότητα; Κάτι θα πήγαινε στραβά αν δεν σου άρεσε. Τότε θα έπρεπε να σε πληρώσουν για να τους τα πεις και να τα γράψουν. Κινητή γραμματική έχεις γίνει πια, για ηρέμησε λιγάκι, τσίλαρε! Και φυσικά όπως έχω πει και άλλες φορές μην επαναλαμβάνεσαι γίνεσαι κουραστικός.
Με αγάπη.

δεν λεω πως δεν ηταν ευκολο εγω απλα νομιζω κατα την δικη μου αποψη ηταν αρκετα αυτα που επρεπε να γραψεις και σαυτο το κομματι νομιζω ηταν δυσκολο στο οτι ηταν πολλα τα σχολια...

Τα σχόλια πάντα θα ναι πολλά, αν ήταν θα σας έλεγαν γράψτε μια περίληψη και φύγετε. :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αλεξης23

Νεοφερμένος

Ο αλεξης23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
δεν μιλησα για περιληψη αυτο ειναι υπερβολη αλλα ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ επιμενω οτι ηταν πολλα 3 ωρες εχεις και πρεπει καπως να το διαχειρηστεις..και το γνωστο και και το αγνωστο. και η γραμματικη καποια ηταν δυσκολα. οι χρονοι νομιζω ηταν τσιμα τσιμα οκ στο αγνωστο εβγαινε μεταφραση μονο προς το τελος ηταν καπως περιεργο εγω παντως απο οτι μου λενε παιδια ετσι και ετσι τα εχουν παει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofiamp

Νεοφερμένος

Η sofiamp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Εγώ συνειδητοποίησα πως στο β2 ερώτημα απάντησα σε ένα ολόκληρο κείμενο χωρίς να διαχωρίσω τα ερωτήματα σε α και β .... αυτό θα θεωρηθεί λάθος ή δεν θα το λάβουν υπόψιν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Στο σχολείο δεν σας έκαναν τρίωρα διαγωνίσματα για να δείτε πως είναι; Δεν μπορεί. Η περίληψη που είπα ήταν εντελώς σε ειρωνικό τόνο, μάλλον δεν το κατάλαβες. :P Ισως να χες κενά στην γραμματική γιατί αυτά θεωρούνται γνωστά, μπορεί να ταξίδευες αλλού εκείνη την ώρα, ποιος ξέρει. Τώρα βέβαια ό,τι έγραψες έγραψες δεν μπορείς να το διορθώσεις οπότε μην ασχολείσαι άλλο, κοίταξε το επόμενο μάθημα.

@sofiamp άμα είναι σωστά γιατί να στο πάρουν λάθος; Ας δείξουν λίγο έλεος και λύπηση οι διορθωτές, τι να πρωτογράψετε και εσείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

sofiamp

Νεοφερμένος

Η sofiamp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ελπιζω πως θα με λυπηθουν γιατι ειναι κριμα να χασω 15 μοναδες ενω εχω απαντησει σωστα ...ευχαριστω παντως Μάιρα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
δεν μιλησα για περιληψη αυτο ειναι υπερβολη αλλα ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ επιμενω οτι ηταν πολλα 3 ωρες εχεις και πρεπει καπως να το διαχειρηστεις..και το γνωστο και και το αγνωστο. και η γραμματικη καποια ηταν δυσκολα. οι χρονοι νομιζω ηταν τσιμα τσιμα οκ στο αγνωστο εβγαινε μεταφραση μονο προς το τελος ηταν καπως περιεργο εγω παντως απο οτι μου λενε παιδια ετσι και ετσι τα εχουν παει...

Συμφωνώ κι εγώ με αυτό. Δεν αναφέρομαι σε σάλτσες και περιττά σχόλια. Έπρεπε όντως να γράψεις πολλά για να είναι ολοκληρωμένη η απάντηση. Πάντως ούτε κι εγώ διαχώρισα το α) από το β) :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

αλεξης23

Νεοφερμένος

Ο αλεξης23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
δεν νομιζω πως πως θα θεωρηθει και σοβαρη παραληψη δεν ειμαι διορθωτης βεβαια για να ξερω αλλα αν εχσις απαντησει δεν θα σου το κοψει το θεμα αντε να χασεις κανα μοριακι και αν....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofiamp

Νεοφερμένος

Η sofiamp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Υπάρχουν καθηγητές πάντως που μου είπαν πως μπορεί να μου το κόψει ολόκληρο και εξαρτάται από τον καθηγητή αλλά αυτοί δεν διορθώνουν άρα δεν έχουν μου είπαν τις οδηγίες του υπουργείου...αυτές λογικά δεν ανακοινώνονται από το υπουργείο στο ίντερνετ εεε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Υπάρχουν καθηγητές πάντως που μου είπαν πως μπορεί να μου το κόψει ολόκληρο και εξαρτάται από τον καθηγητή αλλά αυτοί δεν διορθώνουν άρα δεν έχουν μου είπαν τις οδηγίες του υπουργείου...αυτές λογικά δεν ανακοινώνονται από το υπουργείο στο ίντερνετ εεε?

Ανακοινώνονται αργότερα. Έτσι μου είπαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αλεξης23

Νεοφερμένος

Ο αλεξης23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
ε αν ανακοινωνονται θα δουμε ενταξει παιδια καφριλα να στο κοψει ολο αντικειμενικα..πιθανον να χαθουν καποια μοριακια κατ εμε..εσεις στα σχολεια σας τι αντιδρασεις ειδατε?εμενα στο δικο μου οχι και τις καλυτερες απογοητευτικα θαελεγα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
ε αν ανακοινωνονται θα δουμε ενταξει παιδια καφριλα να στο κοψει ολο αντικειμενικα..πιθανον να χαθουν καποια μοριακια κατ εμε..εσεις στα σχολεια σας τι αντιδρασεις ειδατε?εμενα στο δικο μου οχι και τις καλυτερες απογοητευτικα θαελεγα...

Φυσούσαν και ξεφυσούσαν :P Προφανώς οι περισσότεροι προτιμούσαμε Πλάτωνα παρά Αριστοτέλη. Με όσους μίλησα μου είπαν πως τα πήγαν έτσι κι έτσι. Πάντως κανείς δεν μου είπε πως έκανε την τελευταία άσκηση (ανάλυση μετοχής σε δευτερεύουσα) σωστά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αλεξης23

Νεοφερμένος

Ο αλεξης23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
η αιτιολογηση μπερδεψε πολυ κοσμο πρωτη φορα μπαινει τετοια ερωτηση δλδ αιτιολογηση της απαντησης εμενα μου εκανε και περιεργια που καλοι μαθητες δεεεεν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 0 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top