[18/05/09] Μαθηματικά και Στοιχεία Στατιστικής

Πως σας φάνηκαν τα θέματα;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 0)
  • Εύκολα

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Μέτριας δυσκολίας

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δύσκολα

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δεν έδινα σήμερα / Δε δίνω πανελλαδικές

    Ψήφοι: 0 0.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Albatross

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Μόλις συνειδητοποίησα ότι έκανα πατάτα...

Στο υποερώτημα για την μονοτονία στο 4ο θέμα, ξέχασα να κλείσω το διάστημα..!
Ηταν:
f γν. αύξουσα στο (0,2] , f γν. φθίνουσα στο [2,+οο), ενω εγώ τα έβαλα (0,2) κ (2,+οο)...

Περιμένω εκτιμήσεις για τις απώλειες :D Παίζει να μου κόψουν πάνω από 2 μόρια;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Η έννοια της μονοτονιας δεν υπάρχει σε σημειο.
Η σωστη έκφραση είναι αυτη που έγραψες τωρα, αλλά απο τη στιγμη που η συναρτηση είναι συνεχής στο 2, δεν παιζει και πολυ μεγάλο ρόλο εάν έκλεισες το διάστημα ή όχι.
Πανω απο 2 οχι με τιποτα, μπορει και 1 μπορει και κανενα αν είναι στα κεφια του ο διορθωτης ή αν έχεις πολύ καλό γραπτό ή αν δεν το προσεξει καν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lolek

Νεοφερμένος

Ο lolek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Η έννοια της μονοτονιας δεν υπάρχει σε σημειο.
Η σωστη έκφραση είναι αυτη που έγραψες τωρα, αλλά απο τη στιγμη που η συναρτηση είναι συνεχής στο 2, δεν παιζει και πολυ μεγάλο ρόλο εάν έκλεισες το διάστημα ή όχι.
Πανω απο 2 οχι με τιποτα, μπορει και 1 μπορει και κανενα αν είναι στα κεφια του ο διορθωτης ή αν έχεις πολύ καλό γραπτό ή αν δεν το προσεξει καν


+1
δεν θεωρείται μαθηματικά λάθος εφόσον είναι συνεχής
Στην κατεύθυνση το συναντάς ως ανοιχτό
-----------------------------------------
Πράγματι στην εκφώνηση, λέει ότι τα Α και Β είναι ασυμβίβαστα. Στην απόδειξη το αναφέρεις για να δικαιολογήσεις ότι το AUΒ έχει κ+λ στοιχεία.


θα συμφωνήσω απολύτως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αύριο αρχίζει η διόρθωση. Από πληροφορίες που έχω, σε κάποιο βαθμολογικό υπάρχει οδηγία να φεύγουν δύο μόρια λόγω έλλειψης Venn. Θα δείξει.
Από κει και πέρα ναι, όταν αποδεικνύεις τους κανονες λογισμού πάντα πρέπει να παραδέχεσαι (και να φαίνεται αυτό) ότι τα ενδεχόμενα είναι ισοπίθανα, διαφορετικά, στην απόδειξη που έπεσε, δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον κλασικό ορισμό και να πεις ότι P(AUB)=N(AUB)/N(Ω) και σαφώς το ότι είναι ισοπίθανα δεν εννοείται, όπως δεν εννοείται οτιδήποτε άλλο γενικά στις εξετάσεις αν δεν διατυπώνεται ρητά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Albatross

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Η έννοια της μονοτονιας δεν υπάρχει σε σημειο.
Η σωστη έκφραση είναι αυτη που έγραψες τωρα, αλλά απο τη στιγμη που η συναρτηση είναι συνεχής στο 2, δεν παιζει και πολυ μεγάλο ρόλο εάν έκλεισες το διάστημα ή όχι.
Πανω απο 2 οχι με τιποτα, μπορει και 1 μπορει και κανενα αν είναι στα κεφια του ο διορθωτης ή αν έχεις πολύ καλό γραπτό ή αν δεν το προσεξει καν

Κι εγώ έτσι είχα την εντύπωση ότι είναι, αλλά καθηγήτρια που ρώτησα μου είπε ότι έπρεπε να το κλείσω...και ότι μαλλον θα κόψει 1 μόριο...

Ελπίζω να μην το προσέξει λοιπόν :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Αύριο αρχίζει η διόρθωση. Από πληροφορίες που έχω, σε κάποιο βαθμολογικό υπάρχει οδηγία να φεύγουν δύο μόρια λόγω έλλειψης Venn. Θα δείξει.
Από κει και πέρα ναι, όταν αποδεικνύεις τους κανονες λογισμού πάντα πρέπει να παραδέχεσαι (και να φαίνεται αυτό) ότι τα ενδεχόμενα είναι ισοπίθανα, διαφορετικά, στην απόδειξη που έπεσε, δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον κλασικό ορισμό και να πεις ότι P(AUB)=N(AUB)/N(Ω) και σαφώς το ότι είναι ισοπίθανα δεν εννοείται, όπως δεν εννοείται οτιδήποτε άλλο γενικά στις εξετάσεις αν δεν διατυπώνεται ρητά.

Και τι θα γράψεις δηλαδή; "Για τα ισοπίθανα Α και Β ισχύει...κλπ"; Αφού σου ζητάει για οποιαδήποτε ενδεχόμενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rolingstones

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΞΕΝΟΦΩΝ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 884 μηνύματα.
απλα θα διευκρινισεις οτι την αποδεικνυω για απλα ισοπιθανα ενδεχομενα:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
+1
δεν θεωρείται μαθηματικά λάθος εφόσον είναι συνεχής
Στην κατεύθυνση το συναντάς ως ανοιχτό
Στην κατευθυνση ομως, στο ερωτημα που ρωτουσε για μονοτονια, εκλεινε το διαστημα στο σημειο αλλαγης της μονοτονιας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geogytheio

Νεοφερμένος

Ο giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γύθειο (Λακωνία). Έχει γράψει 118 μηνύματα.
εγω πιστευω δε θα κοψουν τιποτα ουτε για την μονοτονια αν το αφησες ανοιχτο το διαστημα ουτε για την αποδειξη....... ας προσεχαν στις εκφωνησεις του για την αποδειξη να δηλωναν ακριβως τι ηθελαν....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Albatross

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Ναι, στην κατεύθυνση ήταν κλειστό....

Μάλλον θα εξαρτηθεί από τον βαθμολογητή :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pilasboy

Νεοφερμένος

Ο Pilas Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Αύριο αρχίζει η διόρθωση. Από πληροφορίες που έχω, σε κάποιο βαθμολογικό υπάρχει οδηγία να φεύγουν δύο μόρια λόγω έλλειψης Venn. Θα δείξει.
Από κει και πέρα ναι, όταν αποδεικνύεις τους κανονες λογισμού πάντα πρέπει να παραδέχεσαι (και να φαίνεται αυτό) ότι τα ενδεχόμενα είναι ισοπίθανα, διαφορετικά, στην απόδειξη που έπεσε, δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον κλασικό ορισμό και να πεις ότι P(AUB)=N(AUB)/N(Ω) και σαφώς το ότι είναι ισοπίθανα δεν εννοείται, όπως δεν εννοείται οτιδήποτε άλλο γενικά στις εξετάσεις αν δεν διατυπώνεται ρητά.



MAΛλοΝ ΕΙΣΑΙ λαθος......σελ 150 σχολικου βιβλιου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kvgreco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 256 μηνύματα.
Ναί έπρεπε πούμε ότι:
Γιά ισοπίθανα απλά ενδεχόμενα ισχύει....κ.λ.π και αποδεικνύουμε.
Στο τέλος της απόδειξης θα έπρεπε να πούμε ότι η σχέση ισχύει και στην περίπτωση μη ισοπίθανων απλών ενδεχομένων.(Η σχέση όχι η απόδειξή της!)

Να κάνω μιά διόρθωση.
Έπρεπε λοιπόν να πούμε.(Εγώ το έχω γράψει έτσι και μού είπε ο καθηγητής μου ότι είναι σωστό).
Γιά τα ασυμβίβαστα ενδεχόμενα Α και Β του δειγματικού χώρου Ω ο οποίος αποτελείται από ισοπίθανα απλά ενδεχόμενα ισχύει ...κ.λ.π
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Αυτό που έπρεπε να ανφερθεί νομίζω είναι ότι τα απλά ενδεχόμενα από τα οπποία αποτελείται ο δειγματικός χώρος Ω είναι ισοπίθανα για να μπορεί να εφαρμοσθεί ο κλασικός ορισμός της πιθανότητας ενός ενδεχομένου. Τα Α και Β προφανώς δεν είναι ισοπίθανα αν αποτελούνται από διαφορετικό αριθμό απλών ενδεχομένων του Ω. Μόνο στην περίπτωση που περιλαμβάνουν τον ίδιο αριθμό απλών (ισοπίθανων) ενδεχομένων είναι τα Α και Β ισοπίθανα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marilenaki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαριλένα.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 244 μηνύματα.
:D
Μόλις συνειδητοποίησα ότι έκανα πατάτα...

Στο υποερώτημα για την μονοτονία στο 4ο θέμα, ξέχασα να κλείσω το διάστημα..!
Ηταν:
f γν. αύξουσα στο (0,2] , f γν. φθίνουσα στο [2,+οο), ενω εγώ τα έβαλα (0,2) κ (2,+οο)...

Περιμένω εκτιμήσεις για τις απώλειες :D Παίζει να μου κόψουν πάνω από 2 μόρια;;

πρέπει κανονικά κλειστό λόγω της συνέχειας.......
σε επίπεδο γενικής όχι δεν κοβουν..
και στην κατεύθυνση που λέει ο λόγος 1-2 μορια και αν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dragonver

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dragonver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Αύριο αρχίζει η διόρθωση. Από πληροφορίες που έχω, σε κάποιο βαθμολογικό υπάρχει οδηγία να φεύγουν δύο μόρια λόγω έλλειψης Venn. Θα δείξει.
Από κει και πέρα ναι, όταν αποδεικνύεις τους κανονες λογισμού πάντα πρέπει να παραδέχεσαι (και να φαίνεται αυτό) ότι τα ενδεχόμενα είναι ισοπίθανα, διαφορετικά, στην απόδειξη που έπεσε, δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον κλασικό ορισμό και να πεις ότι P(AUB)=N(AUB)/N(Ω) και σαφώς το ότι είναι ισοπίθανα δεν εννοείται, όπως δεν εννοείται οτιδήποτε άλλο γενικά στις εξετάσεις αν δεν διατυπώνεται ρητά.

Αχ αυτές οι πληροφορίες σου με το διάγραμμα του Venn να φεύγουν δύο μόρια. Ούτε Venn έκανα, απλά είπα ότι είναι ισοπίθανα. 100 πήρα. Δεν είναι οσο αυστηροί φανταζόμουνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marilenaki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαριλένα.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Αχ αυτές οι πληροφορίες σου με το διάγραμμα του Venn να φεύγουν δύο μόρια. Ούτε Venn έκανα, απλά είπα ότι είναι ισοπίθανα. 100 πήρα. Δεν είναι οσο αυστηροί φανταζόμουνα.



πολύ ελαστικοί ήταν φέτος.. σε όλα!!!
καλά στη γενική ήταν 3 λαλούν και 2 χορεύουν.... έπρεπε να δουν κάτι σοβαρό για να κόψουν!!! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top