[12/06/2024] Οικονομία προσανατολισμού

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,628 μηνύματα.
Το καθιερωμένο θέμα του iSchool που γίνεται κάθε χρόνο για κάθε εξεταζόμενο μάθημα. :give_rose:

Καλή συνέχεια λοιπόν στα Γενικά Λύκεια με Οικονομία, για μαθητές σπουδών οικονομίας και πληροφορικής! :spasiklas::spasiklas::spasiklas:

Για γενικές συζητήσεις προτιμήστε το θέμα Πανελλήνιες 2024 - Κουβεντούλα. Για ό,τι αφορά την Οικονομία (πως τα πήγατε, τι απαντήσεις δώσατε, προβληματισμοί για το μάθημα κτλ), αυτό το θέμα είναι το πλέον κατάλληλο.

Το θέμα θα παραμείνει κλειστό και θα ξεκλειδωθεί αργότερα όπου και θα προστεθούν τα θέματα και ενδεικτικές απαντήσεις σε αυτά, από διάφορα φροντιστήρια!

Και μην ξεχνάτε, να κάνετε τις δοκιμές σας στον Υπολογιστή Μορίων 2024:

Καλή ξεκούραση και να ξυπνήσετε ακμαίοι!! :-* :clover: :clover: :clover:
Και μην ξεχάσετε να μπείτε να μας πείτε πως τα πήγατε!
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,628 μηνύματα.
Το θέμα είναι τώρα ανοιχτό. Καλή επιτυχία! :give_rose:
 

Helen06

Δραστήριο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 454 μηνύματα.
Παιδιά έχω να πω ότι ήταν αρκετά δύσκολα κάτι που φανηκε απ' το γεγονός ότι διάλεξαν για θεωρία αυτή που διάλεξαν (έπιανε μια μισή σελίδα μπρος πίσω). Έχασα μόνο το δ2 και το μισό δ3. Υπάρχουν ελπίδες να πέσουν οι βάσεις παντωςςς
 

artemis.lnrd

Νεοφερμένος

Η artemis.lnrd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Μου φάνηκε ότι ήταν δυσκολότερα από προηγούμενα χρόνια. Επίσης η θεωρία δεν είχε σχέση με τα σος που έλεγαν οι περισσότεροι. Προσωπικά τα πήγα πάρα πολύ καλά. Επιτέλους τελειώσαμε και τα αποτελέσματα σίγουρα θα μας δικαιώσουν!!!🩷🩷
 

Helen06

Δραστήριο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 454 μηνύματα.
Τα θέματα όντως καμία σχέση. Προσωπικά είχα κάνει με το φροντ όλα τα θέματα από το 2000 και αυτό όχι μόνο ήταν δύσκολο -απαιτητικο αλλά ήθελε αρκετή σκέψη και σε μπερδεύε πολύ εύκολα. Παρά τρίχα να έχανα δηλαδή όλο το θέμα δ. Ήθελε πολύ καλή συγκέντρωση. Πέρα από αυτά όμως καλή επιτυχία σε όλους τώρα καλοκαιρακιι
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,181 μηνύματα.
Προσωπικά έδωσα πανελλήνιες το 21' και τα θέματα είχαν πράγματα που δεν είχα στη ύλη αλλά έμαθα στο πανεπιστήμιο οπότε δεν μπορώ να εκφέρω τελείως αντικειμενική άποψη-αυτό που μπορώ να πω είναι πως το Γ θέμα ήταν λίγο tricky- για το Δ δεν το έχω διδαχθεί οπότε άποψη δεν μπορώ να εκφέρω
 

phleidhs

Νεοφερμένος

Ο Πηλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Θέμα Δ ήταν δημιουργηικό και σίγουρα κόστισε κάποιους μόρια.Αναρωτιέμαι τι γίνουν με τις βάσεις λόγου μαθηματικά και ΑΟΘ
 

Helen06

Δραστήριο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 454 μηνύματα.
Θέμα Δ ήταν δημιουργηικό και σίγουρα κόστισε κάποιους μόρια.Αναρωτιέμαι τι γίνουν με τις βάσεις λόγου μαθηματικά και ΑΟΘ
Σίγουρα θα πέσουν αρκετα μόρια, δε γίνεται τέτοια θέματα να τα παρομοιάζουν παρόμοιας δυσκολίας με τα περσινά (όπως διάβασα τώρα). Οκ αν τα έβρισκες εννοείται ότι ήταν εύκολα αλλά ήταν αρκετά μπερδεύτηκα καμία σχέση ούτε καν με επαναληπτικές
 

phleidhs

Νεοφερμένος

Ο Πηλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Σίγουρα θα πέσουν αρκετα μόρια, δε γίνεται τέτοια θέματα να τα παρομοιάζουν παρόμοιας δυσκολίας με τα περσινά (όπως διάβασα τώρα). Οκ αν τα έβρισκες εννοείται ότι ήταν εύκολα αλλά ήταν αρκετά μπερδεύτηκα καμία σχέση ούτε καν με επαναληπτικές
Θέλω να πιστεύω πως αφορμή ήταν το εξαήμερο που είχαμε λόγω εκλογών και ότι η πληροφορική αν και σχετικά λίγο πιο δύσκολη από πέρυσι ήταν βατή.Αν κρίνω από το Ματζικερτ που έγινε στην φυσική τότε η Επιτροπή σίγουρα είχε ήθελε να κάνει τα θέματα πιο δύσκολα.
 

vasoula!

Νεοφερμένος

Η vasoula! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Συγνώμη για την άσχετη ερώτηση αλλά ποια βοηθήματα χρησιμοποιήσατε; Καλά αποτελέσματα σε όλους!
 

Helen06

Δραστήριο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 454 μηνύματα.
Σαββάλα μπλε και καμαρινος για μακρο
 

vasoula!

Νεοφερμένος

Η vasoula! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 14 μηνύματα.

agg41

Νεοφερμένος

Ο agg41 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Πήγε αρκετά χάλια σήμερα και μαζί με τα προηγούμενα μαθήματα δεν βλέπω να περνάω στην πρώτη μου επιλογή (επιστήμης υπολογιστών Ηράκλειο) εκτός και αν γίνει θαύμα και πρώτη φορά πέσει αντι να ανέβει η βάση.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 28,560 μηνύματα.
Είδα τα θέματα και αυτό που έχω να πω είναι ότι ήταν τα πιο δύσκολα θέματα των τελευταίων ετών, σίγουρα πιο δύσκολα σε σχέση με τα περσινά όπως και πιο δύσκολα σε σχέση με το 2019 που έδινα εγώ. Για την ακρίβεια το θέμα Δ ήταν δύσκολο όχι όλο το διαγώνισμα, τα πρώτα 3 θέματα ήταν ok δεν ζητούσαν κάτι το δύσκολο.
 

Coconut201

Νεοφερμένος

Ο Coconut201 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
ΘΕΜΑ Α 12/25
ΘΕΜΑ Β 5/25 (τουλάχιστον έβγαινε από τη λογική και τα διαγράμματα τα έκανα σωστά)

Εδώ να πω πως δεν είχα κάνει καθόλου επανάληψη θεωρία + είχα κενά στα 3 τελευταία κεφάλαια επειδή δεν τα είχα διαβάσει ποτέ εκτός από τις αδυναμίες του ΑΕΠ (που υποτίθεται ήταν "sos")... Μισώ αυτό το μάθημα, ναι.

Τέλος πάντων,
ΘΕΜΑ Γ 18/25
Λέτε να μου κόψουν όλες τις μονάδες για το Γ5 αν είχα σωστό σκεπτικό αλλά κατά λάθος (βασικά, κατά άγχος) έβαλα ανάποδα τα νούμερα; :angel:

ΘΕΜΑ Δ 25/25
Πρώτη φορά βλέπω κάποια ερωτήματα. Δεν ξέρω πώς το έκανα όλο σωστό...

Οι σκέψεις μου:

Αν μου έλεγες να κάνω παλιότερα θέματα πανελληνίων, θα τα έκανα με κλειστά τα μάτια και σε 30 λεπτά.
Αυτά που έπεσαν φέτος ήταν γεμάτα πρωτοτυπίες και ήθελαν αρκετή σκέψη. Αν δεν πέσουν οι βάσεις δεν ξέρω τι να πω... Στόχο 10+ είχα, μάλλον 11-12 θα πάρω οπότε καλά είμαι.

Επίσης, αν δω άτομο στην τηλεόραση και πει ότι στο Χ μάθημα σήμερα τα θέματα ήταν βατά... Δεν ξέρω τι θα κάνω πραγματικά :yes::yes::yes:
 

Helen06

Δραστήριο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 454 μηνύματα.
Μπράβο σου αρχικά για τα αποτελέσματα. Όσο για το τελευταιο ήδη ορισμένα φροντιστήρια στο ίντερνετ χαρακτήρισαν τα θέματα <<βάτα>> και όμοιας δυσκολίας με τα περσινά. Αυτό με συγχιζει πιο πολύ όχι ότι έχασα τζάμπα 10 μονάδες. Βγαίνει ο καθένας από το πουθενά να χαρακτηρίσει τα θέματα ως βατα
 

Coconut201

Νεοφερμένος

Ο Coconut201 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Μπράβο σου αρχικά για τα αποτελέσματα. Όσο για το τελευταιο ήδη ορισμένα φροντιστήρια στο ίντερνετ χαρακτήρισαν τα θέματα <<βάτα>> και όμοιας δυσκολίας με τα περσινά. Αυτό με συγχιζει πιο πολύ όχι ότι έχασα τζάμπα 10 μονάδες. Βγαίνει ο καθένας από το πουθενά να χαρακτηρίσει τα θέματα ως βατα
Δεν ξέρω πραγματικά... Το ΘΕΜΑ Δ δεν παίζει να έχει ξαναπέσει παρόμοιας δυσκολίας. Θεμα Γ εντάξει, είχε αρκετούς υπολογισμούς αλλά το Γ5 ήταν και αυτό παράξενο. Εγώ πιστεύω πως τα φροντιστήρια δεν μπαίνουν στα παπούτσια μας... Μα ακόμα και στα μαθηματικά είπαν κάποιοι πως ήταν βατά. Δεν το καταλαβαίνω αυτό.

Οι περισσότεροι μαθητές Γ' λυκείου που πήγαν φροντιστήρια παίζει να έχουν κάνει σίγουρα 500+ ασκήσεις σε κάθε μάθημα, οπότε δεν γίνεται να έχουμε άδικο με αυτά που βλέπουμε στις πανελλήνιες.

Και φυσική σήμερα έγινε σφαγή απ' ό,τι άκουσα.
 

Paniklas

Νεοφερμένος

Ο Paniklas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Προσωπικά, δεν θα έλεγα ότι ήταν βάτα αλλά ούτε και κάτι το τόσο τρελό. Αυτό που εννοώ είναι πως είναι αυτό που περίμενα απο θέματα επιπέδου πανελληνίων μπορεί να ήταν πιο δύσκολα από τα περσινά ναι, αλλά ήταν αναμενόμενο αφού είχαμε σχεδόν μια εβδομάδα να διαβάσουμε (περισσότερο χρόνο σε σχέση με άλλες χρονιές) και επίσης μετά από τα γελοία θέματα της πληροφορικής προφανώς θα θέλαν να μην βάλουν κάτι πάλι πολύ εύκολο
 

Φινεύς

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 330 μηνύματα.
Όχι και από το πουθενά, φροντιστές οικονομολόγοι είναι. Το ότι διατηρούν συγκεκριμένη γραμμή σχολιασμού σχεδόν κάθε χρόνο είναι άλλου Παππά Ευαγγέλιο αλλά ως ένα βαθμό είναι πιο αντικειμενικοί από τον μαθητή. Εννοείται πως ο διαγωνιζόμενος είναι ο μόνος, ο οποίος βιώνει την κατάσταση και αντιλαμβάνεται τη δυσκολία της, αλλά επίσης ο διαγωνιζόμενος ίσως δεν είναι κατάλληλα προετοιμασμένος, ίσως δεν έκανε ολοκληρωμένη επανάληψη, ίσως πίστευε μόνο σε "sos". Σε γενικές γραμμές εμπιστεύομαι τον κάθε μαθητή πολύ περισσότερο από τον φροντιστή σε ότι έχει να κάνει με τη ψυχολογία κατά την εξέταση, αλλά στο θέμα της δυσκολίας τείνουμε να είμαστε πάντα υπερβολικοί. :happy:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top