[06/06/2022] Αρχαία Ελληνικά Προσανατολισμού

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Γενικά είναι συνηθισμένο οι υποψήφιοι να θεωρούν πιο δύσκολα τα θέματα της δικής τους χρονιάς. Πιθανόν γιατί στις άλλες χρονιές τα βλέπουν χωρίς άγχος και πίεση
Ίσως ναι συμφωνώ απόλυτα .. Επισης ειναι υποκειμενικό μαθημα ακομη κ ως προς το άγνωστο αναλόγως τι είδους κειμένου εχεις κανει προετοιμασία , τι λεξιλόγιο εχεις μαθει κτλ..
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 579 μηνύματα.
Ίσως ναι συμφωνώ απόλυτα .. Επισης ειναι υποκειμενικό μαθημα ακομη κ ως προς το άγνωστο αναλόγως τι είδους κειμένου εχεις κανει προετοιμασία , τι λεξιλόγιο εχεις μαθει κτλ..
Ακριβώς. Για αυτό καλό είναι οι υποψήφιοι να μην δίνουν σημασία σε σχόλια που κάνουν συγκρίσεις με προηγούμενα θέματα.
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 865 μηνύματα.
Η εκτίμηση μου ειναι στο 90-93, έκανα κάποιες αστοχίες που δεν έπρεπε και δεν είμαι απολύτως ικανοποιημένος απο την επίδοσή μου, δεδομένης της καταβληθείσας προσπάθειας. Προχωράμε!
 

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Ενδεικτικές απαντήσεις από την Κ.Ε.Ε.:

1654533502965.png

1654533527647.png
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 974 μηνύματα.

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.

Εριφύλη

Περιβόητο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,668 μηνύματα.
Κάτι εμέ το άγνωστο πέρυσι ήταν πιο δύσκολο.
IMG_20220606_214501.jpg
IMG_20220606_214449.jpg
 

Maragakiz

Νεοφερμένος

Ο Maragakiz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Κάτι εμέ το άγνωστο πέρυσι ήταν πιο δύσκολο.
View attachment 103553View attachment 103554
Θα διαφωνήσω . Το άγνωστο πέρυσι ήταν ευκολότερο . Ζητήθηκε η αρχή του αποσπάσματος , το πιο εύκολο σημείο , αρκεί να μην δημιουργούταν σύγχυση με το «Άνυτος» , που πολλοί το εξέλαβαν ως επίθετο και όχι ως μηνυτή του Σωκράτη . Εξάλλου , για την ερώτηση κατανόησης , της στάση του Σωκράτη τη γνωρίζουν οι υποψήφιοι ήδη από την εισαγωγή .
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο Poirot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 3,123 μηνύματα.
Θα διαφωνήσω . Το άγνωστο πέρυσι ήταν ευκολότερο . Ζητήθηκε η αρχή του αποσπάσματος , το πιο εύκολο σημείο , αρκεί να μην δημιουργούταν σύγχυση με το «Άνυτος» , που πολλοί το εξέλαβαν ως επίθετο και όχι ως μηνυτή του Σωκράτη . Εξάλλου , για την ερώτηση κατανόησης , της στάση του Σωκράτη τη γνωρίζουν οι υποψήφιοι ήδη από την εισαγωγή .
Δημιουργήθηκε όντως τέτοια σύγχυση πέρυσι; Περίεργο πάντως γιατί και αυτό υπάρχει στην εισαγωγή.
 

Maragakiz

Νεοφερμένος

Ο Maragakiz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Δημιουργήθηκε όντως τέτοια σύγχυση πέρυσι; Περίεργο πάντως γιατί και αυτό υπάρχει στην εισαγωγή.
Κι όμως , ναι . Εδώ είχα συμμαθητή μου που στο «Σωκράτης ουδέ προς τον θάνατον εμαλακίσατο» το εξέλαβε όπως νομίζω καταλαβαίνεις . Δυστυχώς , το επίπεδο των υποψηφίων έχει πέσει τα τελευταία χρόνια γι αυτό δεν βλέπουμε και υψηλές βαθμολογίες . Και γι αυτό η επιτροπή έχει κατευθυνθεί σε μια απλοποίηση και ευκολοποίηση των θεμάτων ( Δες θέματα 2017 και πριν ) . Όμως αυτό είναι ένα άλλο μεγάλο ζήτημα .
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 865 μηνύματα.
Κι όμως , ναι . Εδώ είχα συμμαθητή μου που στο «Σωκράτης ουδέ προς τον θάνατον εμαλακίσατο» το εξέλαβε όπως νομίζω καταλαβαίνεις . Δυστυχώς , το επίπεδο των υποψηφίων έχει πέσει τα τελευταία χρόνια γι αυτό δεν βλέπουμε και υψηλές βαθμολογίες . Και γι αυτό η επιτροπή έχει κατευθυνθεί σε μια απλοποίηση και ευκολοποίηση των θεμάτων ( Δες θέματα 2017 και πριν ) . Όμως αυτό είναι ένα άλλο μεγάλο ζήτημα .
Φετος, παντως, η επιτροπη εσπευσε να επαναφερει την δυσκολια του αγνωστου
 

Scholar

Νεοφερμένος

Ο Scholar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Κατ' αρχάς, να ευχηθώ στους υποψηφίους καλή δύναμη στη συνέχεια του αγώνα τους.

Ως φιλόλογος, θα ήθελα να σχολιάσω την άσκηση Γ4.β. για τη μετατροπή του ευθέος λόγου σε πλάγιο και να εκφράσω τη διαμαρτυρία μου σχετικά μ' αυτήν. Φοβάμαι λοιπόν ότι η μετατροπή αυτή έκρυβε ιδιαιτερότητες και δυσκολίες που δεν ήταν καθόλου εύκολο να τις προσπελάσει ένας μαθητής, όσο καλά διαβασμένος κι αν ήταν. Φοβάμαι επίσης ότι - όπως έχει γίνει συχνά στο παρελθόν - οι εισηγητές του κειμένου δεν μπήκαν στον κόπο να λύσουν την άσκηση πριν τη βάλουν. Όλα αυτά βέβαια δεν τα ξέρω, τα υποθέτω όμως κρίνοντας από τον βαθμό δυσκολίας κάποιων ασκήσεων, και εν προκειμένω της συγκεκριμένης.
Από την ενδεικτική απάντηση της ΚΕΕ, σωστό είναι μόνο το σφᾶς, αλλά πόσοι άραγε μαθητές το έγραψαν; Ωστόσο, και το τούτους ή το αὐτοὺς δεν πρέπει να θεωρηθούν λάθος, παρόλο που είναι. Είμαι βέβαιος επίσης ότι πολλά παιδιά είδαν καθαρή ταυτοπροσωπία και έγραψαν: οἱ Κορίνθιοι ἔλεγον τότε καὶ ἀδικούμενοι τὸν πόλεμον ἐγείρειν, λύση που, κατά μια λογική, είναι κι αυτή σωστή και, κατά τη γνώμη μου, κανείς δεν έχει δικαίωμα να τη θεωρήσει λανθασμένη. Γιατί πρέπει όλες αυτές οι λύσεις να γίνουν δεκτές; Διότι, απλούστατα, οι απαιτούμενες γνώσεις για τη λύση αυτής της συγκεκριμένης άσκησης δεν καλύπτονται από τη διδασκόμενη ύλη· δεν είναι δυνατόν, επομένως, να θεωρηθεί ο μαθητής υπεύθυνος για όποιαν απάντηση δώσει.
Για να μην κουράζω περισσότερο με φιλολογικές λεπτομέρειες, προτείνω να δει κανείς τις απαντήσεις της ΚΕΕ, της ΟΕΦΕ και των Φροντιστηρίων για την άσκηση Γ4.β., για να καταλάβει τη σύγχυση. Αναρωτιέμαι όμως: αν μια άσκηση συντακτικού επιδέχεται τόσες λύσεις (μία σωστή, άλλες λιγότερο σωστές, άλλες λάθος) πώς είναι δυνατόν να τίθεται σε πανελλήνιες εξετάσεις;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,728 μηνύματα.
Τα θέματα στα Αρχαία Ελληνικά ή ο ορισμός της αναλγησίας

 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 974 μηνύματα.
Κατ' αρχάς, να ευχηθώ στους υποψηφίους καλή δύναμη στη συνέχεια του αγώνα τους.

Ως φιλόλογος, θα ήθελα να σχολιάσω την άσκηση Γ4.β. για τη μετατροπή του ευθέος λόγου σε πλάγιο και να εκφράσω τη διαμαρτυρία μου σχετικά μ' αυτήν. Φοβάμαι λοιπόν ότι η μετατροπή αυτή έκρυβε ιδιαιτερότητες και δυσκολίες που δεν ήταν καθόλου εύκολο να τις προσπελάσει ένας μαθητής, όσο καλά διαβασμένος κι αν ήταν. Φοβάμαι επίσης ότι - όπως έχει γίνει συχνά στο παρελθόν - οι εισηγητές του κειμένου δεν μπήκαν στον κόπο να λύσουν την άσκηση πριν τη βάλουν. Όλα αυτά βέβαια δεν τα ξέρω, τα υποθέτω όμως κρίνοντας από τον βαθμό δυσκολίας κάποιων ασκήσεων, και εν προκειμένω της συγκεκριμένης.
Από την ενδεικτική απάντηση της ΚΕΕ, σωστό είναι μόνο το σφᾶς, αλλά πόσοι άραγε μαθητές το έγραψαν; Ωστόσο, και το τούτους ή το αὐτοὺς δεν πρέπει να θεωρηθούν λάθος, παρόλο που είναι. Είμαι βέβαιος επίσης ότι πολλά παιδιά είδαν καθαρή ταυτοπροσωπία και έγραψαν: οἱ Κορίνθιοι ἔλεγον τότε καὶ ἀδικούμενοι τὸν πόλεμον ἐγείρειν, λύση που, κατά μια λογική, είναι κι αυτή σωστή και, κατά τη γνώμη μου, κανείς δεν έχει δικαίωμα να τη θεωρήσει λανθασμένη. Γιατί πρέπει όλες αυτές οι λύσεις να γίνουν δεκτές; Διότι, απλούστατα, οι απαιτούμενες γνώσεις για τη λύση αυτής της συγκεκριμένης άσκησης δεν καλύπτονται από τη διδασκόμενη ύλη· δεν είναι δυνατόν, επομένως, να θεωρηθεί ο μαθητής υπεύθυνος για όποιαν απάντηση δώσει.
Για να μην κουράζω περισσότερο με φιλολογικές λεπτομέρειες, προτείνω να δει κανείς τις απαντήσεις της ΚΕΕ, της ΟΕΦΕ και των Φροντιστηρίων για την άσκηση Γ4.β., για να καταλάβει τη σύγχυση. Αναρωτιέμαι όμως: αν μια άσκηση συντακτικού επιδέχεται τόσες λύσεις (μία σωστή, άλλες λιγότερο σωστές, άλλες λάθος) πώς είναι δυνατόν να τίθεται σε πανελλήνιες εξετάσεις;
Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σας. Κανονικά θα πρέπει να γίνει δεκτή και η ταυτοπροσωπία, αφού οι Κορίνθιοι απαρτίζουν την Πελοποννησιακή Συμμαχία. Πιστεύω ακράδαντα ότι οι υποψήφιοι που θα έχουν ολόσωστο το ερώτημα θα είναι ελάχιστοι και έτσι θα δεχθούν και την άλλη επιλογή. Για την επιλογή "τούτους'' κι εγώ ενίσταμαι, αφού νοηματικά παραπέμπει σε κάποιο τρίτο πρόσωπο.
Το πρόβλημα με την αποδοχή της ταυτοπροσωπίας ωστόσο είναι η κατανομή της βαθμολογίας. Οι 4 αλλαγές (αντωνυμία, χρονικό επίρρημα, μετοχή, απαρέμφατο) βαθμολογούνται με 1 μονάδα η κάθεμια στην περίπτωση της ετεροπροσωπίας, ενώ με την ταυτοπροσωπία θα πρέπει οι 2 μόνο αλλαγές (το χρονικό επίρρημα και το απαρέμφατο) να λάβουν από 2 μονάδες.
 

Pen_addict

Νεοφερμένος

Ο Pen_addict αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Το γνωστό ήταν σχετικά βατό, δεν είχε τεράστια δυσκολία τουλάχιστον για μένα. Το άγνωστο προσωπικά το βρήκα κάπως τσιμπημένο αλλά κουτσά στραβά βγήκε η μετάφραση. Βέβαια υποθέτω ότι κάποιος που ασχολείται με τα αρχαία από την πρώτη λυκείου, δηλαδή για ένα ικανοποιητικό χρονικό διάστημα, θα του φαίνονταν σχετικά εύκολα, όμως για τον «μέσο» μαθητή, ας πούμε εμένα π.χ. που τα είχα ψιλοπαρατήσει τα αρχαία γιατί σκόπευα να πάω θετική αλλά άλλαξα γνώμη με αποτέλεσμα να διαβάσω την τελευταία χρονιά, ήταν κάπως απαιτητικά.
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 865 μηνύματα.
Προσωπικά, μίλησα με την καθηγήτρια του σχολείου μου και η ίδια ισχυρίστηκε πως , στην περίπτωση της ταυτοπροσωπίας, η ίδια θα έκοβε ένα μόριο για την μεταβολή του "νύν". Το ελπίζω γιατί πάνω στο άγχος μου δεν το τροποποίησα, όπως και πολλοί συνυποψήφιοι, όχι γιατί δεν γνώριζα την μεταβολή αυτή καθ'εαυτήν(στα λατινικά έχουμε απαυδήσει με την μεταβολή του nunc σσ tunc), αλλά η πίεση του απαιτητικού κειμένου δεν άφηνε ιδιαίτερα περιθώρια
 

Scholar

Νεοφερμένος

Ο Scholar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Το πρόβλημα με την αποδοχή της ταυτοπροσωπίας ωστόσο είναι η κατανομή της βαθμολογίας. Οι 4 αλλαγές (αντωνυμία, χρονικό επίρρημα, μετοχή, απαρέμφατο) βαθμολογούνται με 1 μονάδα η κάθεμια στην περίπτωση της ετεροπροσωπίας, ενώ με την ταυτοπροσωπία θα πρέπει οι 2 μόνο αλλαγές (το χρονικό επίρρημα και το απαρέμφατο) να λάβουν από 2 μονάδες.

Πολύ σωστή παρατήρηση!
 

xakounaamatata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xakounaamatata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 342 μηνύματα.
Γενικά υπάρχουν πολλές απόψεις για το άγνωστο ειδικά για την μετατροπή. Φαντάζομαι θα υπάρχουν διευκρινήσεις και για τις 2 περιπτώσεις(ταυτοπροσωπία/εταιροπροσωπία)
 

xakounaamatata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xakounaamatata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 342 μηνύματα.
Να ναι καλά, όμως εύχομαι να μην βρεθώ στην σχολή του(φιλολογία).
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top