[04/06/2024] Αρχαία Ελληνικά Προσανατολισμού

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,487 μηνύματα.
Το καθιερωμένο θέμα του iSchool που γίνεται κάθε χρόνο για κάθε εξεταζόμενο μάθημα. :give_rose:

Καλή συνέχεια λοιπόν στα Γενικά Λύκεια με Αρχαία Ελληνικά, για όλους της ανθρωπιστικών σπουδών! :spasiklas::spasiklas::spasiklas:

Για γενικές συζητήσεις προτιμήστε το θέμα Πανελλήνιες 2024 - Κουβεντούλα. Για ό,τι αφορά τα Αρχαία (πως τα πήγατε, τι απαντήσεις δώσατε, προβληματισμοί για το μάθημα κτλ), αυτό το θέμα είναι το πλέον κατάλληλο.

Το θέμα θα παραμείνει κλειστό και θα ξεκλειδωθεί αύριο το πρωί όπου και θα προστεθούν τα θέματα και ενδεικτικές απαντήσεις σε αυτά, από διάφορα φροντιστήρια!

Και μην ξεχνάτε, να κάνετε τις δοκιμές σας στον Υπολογιστή Μορίων 2024:

Τα λέμε αύριο, καλή ξεκούραση και να ξυπνήσετε ακμαίοι!! :-* :clover: :clover: :clover:
Και μην ξεχάσετε να μπείτε να μας πείτε πως τα πήγατε!
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,579 μηνύματα.
Το θέμα είναι τώρα ανοιχτό. Καλή επιτυχία! :give_rose:
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 568 μηνύματα.
Τα θέματα, καλή επιτυχία σε όλους.
 

Συνημμένα

  • them_arxaia_gel_240604.pdf
    270.5 KB · Εμφανίσεις: 66

E.Z

Νεοφερμένος

Η E.Z αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Το περίμενα αυτό το 21 ότι θα πέσει...Νομίζω ήταν ευκολα τα θέματα, το δε Β3 ήταν δωράκι!
 

Kolokythiatoumpana

Νεοφερμένος

Η Kolokythiatoumpana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Το γνωστό καλό θα πω αρκετά βατό για κάποιον που είχε διαβάσει. Ωστόσο το άγνωστο εμένα προσωπικά με δυσκόλεψε παρά πολύ. Έβγαλα ελάχιστο νόημα με αποτέλεσμα να χάσω τη μισή μετάφραση, όλη την ερμηνευτική και αρκετά συντακτικά. Βέβαια δεν είχα κ το πιο καθαρό μυαλό: ήμουν πολύ κουρασμένη από το γνωστό καθώς έγραψα 4 σελίδες και μετά μόλις είδα το άγνωστο πανικοβλήθηκα. Δακρυζα μέσα στην αίθουσα. Ελπίζω ότι θα ανακαμψω στα λατινικά και την ιστορία μπας και πιάσω τη βάση που θέλω.
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 568 μηνύματα.
Το γνωστό καλό θα πω αρκετά βατό για κάποιον που είχε διαβάσει. Ωστόσο το άγνωστο εμένα προσωπικά με δυσκόλεψε παρά πολύ. Έβγαλα ελάχιστο νόημα με αποτέλεσμα να χάσω τη μισή μετάφραση, όλη την ερμηνευτική και αρκετά συντακτικά. Βέβαια δεν είχα κ το πιο καθαρό μυαλό: ήμουν πολύ κουρασμένη από το γνωστό καθώς έγραψα 4 σελίδες και μετά μόλις είδα το άγνωστο πανικοβλήθηκα. Δακρυζα μέσα στην αίθουσα. Ελπίζω ότι θα ανακαμψω στα λατινικά και την ιστορία μπας και πιάσω τη βάση που θέλω.
Είναι αλήθεια ότι ορισμένα σημεία του αγνώστου δεν ήταν εύκολα ως προς την μετάφραση. Σε κάθε περίπτωση έχεις δύο μαθήματα ακόμα. Συγκεντρώσου σε αυτά.
 

smarw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η smarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 362 μηνύματα.
εγω θεωρώ ότι τα πηγα καλά , στην μετάφραση έχω αμφιβολίες :dizzy2:
 

Scholar

Νεοφερμένος

Ο Scholar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Καλησπέρα! Εύχομαι στα παιδιά καλή δύναμη για τη συνέχεια.

Μια ερώτηση: οι απαντήσεις της ΚΕΕ είναι διαθέσιμες;
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο Poirot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
1717527759573.png

1717527775142.png
 

Scholar

Νεοφερμένος

Ο Scholar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ!
 

smarw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η smarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 362 μηνύματα.

στο β1 μονο αυτά μπορούσαμε να γράψουμε ; ζητούσε δυο χαρακτηριστικά και να τα συνδέσουμε με τη χαρακτηριστικά του νέου οικουμενικού κόσμου, γι αυτό αξιοποίησα αυτό που ελεγε για το προγραμμα πολιτισμικής ομογενοποίησης ουσιαστικά για τα κοινά ηθη , εθιμα και οτι προσταξε να θεωρουν πατριδα την οικουμενη.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


στο β1 μονο αυτά μπορούσαμε να γράψουμε ; ζητούσε δυο χαρακτηριστικά και να τα συνδέσουμε με τη χαρακτηριστικά του νέου οικουμενικού κόσμου, γι αυτό αξιοποίησα αυτό που ελεγε για το προγραμμα πολιτισμικής ομογενοποίησης ουσιαστικά για τα κοινά ηθη , εθιμα και οτι προσταξε να θεωρουν πατριδα την οικουμενη.
βασικά μολις είδα ότι κάθε τεκμηριωμένη απαντηση θεωρείται σωστή , ελπίζω να το πιάσουν
 
Top