Γενικό -  Φροντιστήριο στο Λύκειο;

pavlos1908

Νεοφερμένος

Ο Παυλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Κι εγω κανω 5 ωρες την εβδομαδα εκ των οποιων οι 3 ωρες αλγεβρα, οι 2 γεωμετρια. Δευτερα 2 ωρες, Τεταρτη 1 ωρα, Σαββατο 2 ωρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Εγώ κάνω από ένα 2ωρο για το καθένα σε διαφορετικές μέρες.

Οι 5 ώρες είναι υπερβολικές νομίζω. =\
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris001

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,608 μηνύματα.
Θεωρώ πως είναι υπερβολικές οι ώρες για τα μαθηματικά της Α΄λυκείου. Εγώ στην Α΄ δεν έκανα φροντιστήριο αλλά από κάτι παιδιά που έκαναν μου είπαν ότι είχαν ένα 2ωρο άλγεβρα την εβδομάδα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
3ωρο και εισαι ok. Εγώ γεωμετρία κάνω 1 από τα 2 μιαμεσάωρα κάθε 15 μέρες. Κυρίως Άλγεβρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

George-20-

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σλοβακία (Ευρώπη). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Φυσική 3 ώρες (80 ευρώ), Μαθηματικά 4 ώρες (πότε Άλγεβρα, πότε Γεωμετρία ανάλογα με τις ανάγκες μου, 100 ευρώ με 2 παιδιά τμήμα) κι Έκθεση 1 ώρα κι 1 τέταρτο, 55 ευρώ.

Και Χημεία (θετική θα πάω) δε νομίζω να κάνω καθόλου στο Λύκειο γιατί ο καθηγητής είναι ΚΟ-ΡΥ-ΦΗ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Έκθεση, Χημεία, Φυσική φροντιστήριο; Α λυκείου; wtf?!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,114 μηνύματα.
Φυσική 3 ώρες (80 ευρώ), Μαθηματικά 4 ώρες (πότε Άλγεβρα, πότε Γεωμετρία ανάλογα με τις ανάγκες μου, 100 ευρώ με 2 παιδιά τμήμα) κι Έκθεση 1 ώρα κι 1 τέταρτο, 55 ευρώ.
!
Γεωμετρία δε χρειάζεται .. να σου κάνει δεν εξετάζεται πανελλαδικά (η αναλυτική που είναι στην γ λυκείου δεν έχει καμία σχέση)...
Έκθεση πάλι αχρείαστη είναι αλλά και που πας κακό δε κάνεις.
Φυσική συμφωνώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,314 μηνύματα.
Γεωμετρία δε χρειάζεται .. να σου κάνει δεν εξετάζεται πανελλαδικά (η αναλυτική που είναι στην γ λυκείου δεν έχει καμία σχέση)...
Έκθεση πάλι αχρείαστη είναι αλλά και που πας κακό δε κάνεις.
Φυσική συμφωνώ.
Αχρείαστη η έκθεση ; :confused:
Εμένα πιο πολύ οι τιμές μου έκαναν εντύπωση (τσιμπημένες , ειδικά στην έκθεση)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Στην Α λυκείου μην παραλήψετε φροντιστήρια είναι πολύ σημαντικά!

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Αχρείαστη η έκθεση ;

Δεν εννοεί αχρείαστη γενικά, εννοεί αχρείαστη για φροντιστήριο... Εδώ καλά καλά αμφισβητείται αν πρέπει να κάνεις έκθεση στη Γ λυκείου. Οχι όμως και απο Α λυκείου :S
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,314 μηνύματα.
Δεν εννοεί αχρείαστη γενικά, εννοεί αχρείαστη για φροντιστήριο... Εδώ καλά καλά αμφισβητείται αν πρέπει να κάνεις έκθεση στη Γ λυκείου. Οχι όμως και απο Α λυκείου :S
Πάντως , θέματα που σχετίζονται με την Έκθεση της Α' λύκειου μπορούν να πέσουν στις Πανελλήνιες και σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να παραμερίζεται το μάθημα ,είτε κάνεις φροντιστήριο , είτε όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Είναι δεδομένο οτι θέματα που σχετίζονται με την Έκθεση της Α λυκείου είναι σημαντικά και μπορεί να πέσουν στις πανελλήνιες, όμως αυτό δεν αποτελεί λόγο για να αρχίσεις φροντιστήριο για το συγκεκριμένο μάθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,314 μηνύματα.
Εγώ απλώς τονίζω τη σημασία του μαθήματος.Μεταξύ των μαθημάτων που παρέθεσε το παιδί πιο πάνω , η έκθεση σίγουρα δεν είναι αυτή που θεωρείται αχρείαστη. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Δεν υπάρχει η έννοια της σύγκρισης εδώ ("Μεταξύ των μαθημάτων"...). Άλλες δυσκολίες εμφανίζει ο καθένας μας σε συγκεκριμένα μαθήματα ανάλογα με τις κλίσεις του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,314 μηνύματα.
Δεν υπάρχει η έννοια της σύγκρισης εδώ ("Μεταξύ των μαθημάτων"...). Άλλες δυσκολίες εμφανίζει ο καθένας μας σε συγκεκριμένα μαθήματα ανάλογα με τις κλίσεις του.
Εξαρτάται σε τί είδους σύγκριση αναφέρεσαι.Εγώ δε μίλησα για τη δυσκολία τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Γενικότερα κάθε σύγκριση και άσκοπη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,314 μηνύματα.
Γενικότερα κάθε σύγκριση και άσκοπη.
Θα διαφωνήσω.Δυστυχώς ως προς τη χρησιμότητά τους για τις Πανελλήνιες υπάρχει σύγκριση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Εμένα πάντως μου φαίνεται λίγο υπερβολικό, και για να πω την αλήθεια, δε μου "κάθεται" πολύ καλά να βλέπω παιδιά να κάνουν φροντιστήριο σχεδόν σε όλα τα μαθήματα από την Α Λυκείου. Και δε μιλάω για πολύ μέτριους μαθητές που πραγματικά έχουν ανάγκη το φροντιστήριο, αλλά για καλούς μαθητές κυρίως. Όλοι λένε ότι κάνουν μαθήματα για να πάρουν τις βάσεις για τις Πανελλήνιες και για να μην έχουν κενά, αλλά πραγματικά το βρίσκω υπερβλολικό..
Προσωπικά δεν κάνω φροντιστήριο σε κανένα μάθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
1) Είπε κανένας ότι τα σχολεία μας είναι σωστά? Όμως (όπως γίνεται πάντα) φταίνε μόνον οι άλλοι (κράτος και καθηγητές) για αυτό? Εμείς σαν μαθητές δεν έχουμε τις ευθύνες μας?
2) Δεν μας έχουν κάνει κλίσμα στον εγκέφαλο ότι το σχολείο είναι χάλια και μόνο το φροντιστήριο αξίζει? Δεν απαξιώνουμε από την αρχή τον καθηγητή του σχολείου πριν τον γνωρίσουμε και κάνουμε θεό τον φροντιστή?
Δία, συμφωνώ απόλυτα με όλο το κείμενό σου.
Θα αναφέρω ένα ακραίο παράδειγμα για τη νοοτροπία αυτή, αν και τα έχω ξαναπεί.
Είχα την τύχη, στις δυο τελευταίες τάξεις του Λυκείου, να είμαι μαθητής σε ένα πολύ καλό ιδιωτικό σχολείο (με πλήρη υποτροφία, κατόπιν εξετάσεων και προηγούμενων διακρίσεων στην ΕΜΕ).
Είχαμε εξαιρετικούς καθηγητές στα περισσότερα μαθήματα.
Πως το αξιοποιούσαν αυτό αρκετοί μαθητές; Χάζευαν στο σχολείο (πληρωμένο από το μπαμπά), την ώρα του μαθήματος. Μετά τι έκαναν; Ιδιαίτερα (χρυσοπληρωμένα από το μπαμπά επίσης) με τους ίδιους καθηγητές. Έφταιγαν οι καθηγητές; Όχι βέβαια. Όλοι έκαναν σπουδαία δουλειά την ώρα του μαθήματος. Εγώ έκανα 5 ώρες τη βδομάδα φροντιστήριο (από ανασφάλεια των γονιών περισσότερο), μόνο στη Γ' Λυκείου.
Αξιοποίησα πλήρως το σχολείο. Λειτούργησε και ως φροντιστήριο για μένα. Είχα πολύ χρόνο για προσωπικό διάβασμα. Στη Γ' Λυκείου είχα περίπου 20 απουσίες. Τις τελευταίες μέρες έκανα ιδιαίτερα στο σχολείο. Είμασταν δυο τρεις μαθητές. Οι άλλοι διάβαζαν στο σπίτι, διότι κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς, δεν είχαν χρόνο για προσωπικό διάβασμα.
Εγώ κοιμόμουν στις 11-11.30 μ.μ. και οι περισσότεροι συμμαθητές μου διάβαζαν μετά τα μεσάνυχτα. Δε γίνεται και αλλιώς αν πηγαίνεις 5 ώρες την ημέρα φροντιστήριο.
Είναι προφανές λοιπόν ότι δε μπορεί να σταθεί το επιχείρημα: Ναι, αλλά εσύ πήγαινες σε ιδιωτικό. Η νοοτροπία του φροντιστηρίου είναι ριζωμένη στον Έλληνα μαθητή (κυρίως στους γονείς), μαζί με τη λογική ότι κάποιος φοβερός και τρομερός καθηγητής μπορεί να μας βάλει τις γνώσεις στο κεφάλι, χωρίς πολύ προσωπικό διάβασμα. Το έχω πει πολλές φορές. Το προσωπικό διάβασμα δε μπορεί να αντικατασταθεί από καθ' έδρας διδασκαλία. Απλά είναι αδύνατο.
Έκανα 4 χρόνια σε δημόσιο σχολείο και συνάντησα κάποιους αξιόλογους καθηγητές. Αυτούς τους καθηγητές, ειδικά στη Γ' Λυκείου, τους απαξιώνουμε πλήρως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Να πεταχτώ και εγώ λίγο στην κουβέντα και να πω κάτι: Τα φροντιστήρια δεν είναι ελληνικό φαινόμενο...Σήμερα έγραφα ένα άρθρο που λέει ότι οι Άγγλοι πάνε τα παιδιά τους σε tutors από 3 ετών από φόβο μήπως δεν πετύχουν στις τελικές εξετάσεις μετά από 15 χρόνια. Επίσης, σε Αμερική και Αγγλία, η νέα μόδα είναι τα ηλεκτρονικά φροντιστήρια, για να μην μετακινούνται κάν από το σπίτι τους.

Νομίζω ότι πρέπει να προβληματιστούμε ελαφρώς, και να σταματήσουμε την καραμέλα του σχολείου...Μπορεί τελικά να φταίνε ΚΑΙ άλλα πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top