Υπάρχουν αντρικά και γυναικεία επαγγέλματα;

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,117 μηνύματα.
οφφτόπικ: Τα κόκκινα είναι λάθος.

Μικρή ευθύνη; Όχι άγχος; Θεωρώ ότι κάνεις πλάκα. :D 25 παιδάκια στην ευθύνη σου και αυτό είναι κάτι μικρό και καθόλου αγχωτικό. Μάλιστα, μάλιστα. Πλάκα έχει. :D
Σε πείσμα σου θα παρατήσω το παιδαγωγικό και θα πάω να γίνω ΗΜΜΥ.


Πάλι δεν έγινα κατανοητός (δεν είπα ότι το παιδαγωγικό δεν έχει ευθύνη έχει και μεγάλη). Είναι κατάλληλη η θέση του παιδαγωγού για μια γυναίκα γιατί η γυναίκα μπορεί να χειριστεί την ψυχολογία ενός παιδιού καλύτερα (κατά μέσο όρο). Και τα ίδια τα παιδιά προτιμάνε πιστεύω δασκάλες (όπως και τα περισσότερα έχουν περισσότερη αδυναμία στην μαμά αντί τον μπαμπά).



Το παιδαγωγικό έχει πολύ μεγάλη ευθύνη (είπα πως έχει μικρή για να κάνω το γραπτό πιο δραματικό) και το θεωρώ λειτούργημα (αλλά πιστεύω ότι η ευθύνη είναι πιο μικρή από τους ΗΜΜΥ υποκειμενικό ). Το παιδαγωγικό έχει 3 θετικά
το μικρό ωράριο (μπορεί να συνδυαστεί με οικογένεια), πολλές διακοπές.
μονιμότητα
τα καλύτερα παιδιά βγαίνουν από δασκάλους γονείς

well sorry κιολας, αλλα όταν πετάς μια βόμβα, τι περιμένεις να γίνει? να σε γεμίσουν θετικές ψήφους?


άλλο να το περιμένεις και άλλο να το βλέπεις :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράνοια

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σεμίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 236 μηνύματα.
-Καλά δεν φτάνει που οι γυναίκες έχουν δουλειά μιλάνε κιόλας,μην σας πω ότι καλύτερα να μην δουλεύουν και να ασχολούνται με το σπίτι.-Έλεος.Το ότι ένας άντρας μπορεί να αντέξει καλύτερα σε μια οικοδομή ας πούμε λόγω της μυϊκής δύναμης είναι το πλέον λογικό.Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι μια γυναίκα δεν μπορεί να σταθεί σε ένα τέτοιο επάγγελμα.Δηλαδή αν είναι δυνατόν εν έτη 2011 να μιλάμε για διαχωρισμό επαγγελμάτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,064 μηνύματα.
Οι εργοδότες με αυτό τον τρόπο σκέφτονται (Δεν είμαι σύμφωνος με αυτό)...
Σίγουρα τέτοια προβλήματα με τους εργοδότες υπάρχουν. Ειδικά οι εργοδότες δεν θέλουν τις γυναίκες λόγω της εγκυμοσύνης. (Αν και κάποιες φορές τις προτιμούν για ...άλλους λόγους ;)).
Όμως πέρα από αυτό, η κοινωνία στην Ελλάδα δεν πολυδέχεται τις γυναίκες σε κάποια επαγγέλματα. Να πώ ένα χοντρό παράδειγμα: Πόσες γυναίκες γυναικολόγοι υπάρχουν? Το οικογενειακό μου περιβάλλον είναι ιατρικό και ακούω πολλά. Οι λίγες γυναίκες γυναικολόγοι που υπάρχουν, δεν έχουν και σπουδαία πελατεία γιατί οι ίδιες οι γυναίκες δεν τις εμπιστεύονται, ενώ λογικά θα έπρεπε να ισχύει το αντίθετο.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σελήνη

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Βασική ερώτηση: Τι σχέση έχει το μήνυμά μου με το split (πέρα απ'το "φόκο δε σχολιάζω"); Καλοί μου μοδς, επαναφέρετε το στο άλλο τόπικ, μη χάσει και η κοπέλα τις κοσμοϊστορικές συμβουλές μου. :pfff:
Πέρα από αυτό, φόκο, στηρίζεις τα λεγόμενά σου στην ισχύουσα κατάσταση (δε θα αρνηθώ ότι ορισμένα από αυτά που λες δυστυχώς ισχύουν). Αν όμως εναρμονιστούμε αδιαμαρτύρητα με δαύτη, θεωρείς ότι υπάρχει πιθανότητα αυτή να αλλάξει κάποτε,ως δια μαγείας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,117 μηνύματα.
Βασική ερώτηση: Τι σχέση έχει το μήνυμά μου με το split (πέρα απ'το "φόκο δε σχολιάζω"); Καλοί μου μοδς, επαναφέρετε το στο άλλο τόπικ, μη χάσει και η κοπέλα τις κοσμοϊστορικές συμβουλές μου. :pfff:
Πέρα από αυτό, φόκο, στηρίζεις τα λεγόμενά σου στην ισχύουσα κατάσταση (δε θα αρνηθώ ότι ορισμένα από αυτά που λες δυστυχώς ισχύουν). Αν όμως εναρμονιστούμε αδιαμαρτύρητα με δαύτη, θεωρείς ότι υπάρχει πιθανότητα αυτή να αλλάξει κάποτε,ως δια μαγείας;

Συγγνώμη θα διορθώσω :(

_____

Είναι ο τρόπος που σκέφτομαι (δε θεωρώ σε καμία περίπτωση τις γυναίκες κατώτερες) .....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
-με την ιδια λογικη να μην υπαρχουν γυναικες αρχιτεκτονες διοτι θα πρεπει να πηγαινουν στις οικοδομες και θα κολλαει το τακουνι στο μπετο...
-να μην υπαρχουν αντρες κομμωτες,διακοσμιτες,stylist διοτι ολα αυτα ειναι γυναικεια επαγγελματα...
-να μην υπαρχουν αντρες chef διοτι οι γυναικες εχουν αποκλειστικα αυτο το προνομιο...


δεν διαφωνουμε οτι το παιδαγωγικο ειναι μεγαλη ευθυνη αλλα δεν μπορει να λες οτι τρωμε Χ λογωτου φυλου μας...ξερουμε οτι το καπιταλιστικο συστημα εχει ουσιαστικα στηριχθει στο γυναικιο πληθυσμο...αλλα το γεγονος οτι πρεπει να κανουμε δουλειες που θεωρειται αποκλειστικα ''γυναικειες ''σε εμενα ακουγεται απολυτα φαλλοκρατικο...ε ΟΧΙ !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
μα οι περισσοτεροι ειναι πουστρακια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
-με την ιδια λογικη να μην υπαρχουν γυναικες αρχιτεκτονες διοτι θα πρεπει να πηγαινουν στις οικοδομες και θα κολλαει το τακουνι στο μπετο...
-να μην υπαρχουν αντρες κομμωτες,διακοσμιτες,stylist διοτι ολα αυτα ειναι γυναικεια επαγγελματα...
-να μην υπαρχουν αντρες chef διοτι οι γυναικες εχουν αποκλειστικα αυτο το προνομιο...


δεν διαφωνουμε οτι το παιδαγωγικο ειναι μεγαλη ευθυνη αλλα δεν μπορει να λες οτι τρωμε Χ λογωτου φυλου μας...ξερουμε οτι το καπιταλιστικο συστημα εχει ουσιαστικα στηριχθει στο γυναικιο πληθυσμο...αλλα το γεγονος οτι πρεπει να κανουμε δουλειες που θεωρειται αποκλειστικα ''γυναικειες ''σε εμενα ακουγεται απολυτα φαλλοκρατικο...ε ΟΧΙ !

έχει δίκιο, και, άλλωστε, αν δεν παλέψεις γι αυτο που σου ανήκει, (μια θέση εργασίας ανεξαρτήτως φύλου) αν δεν καταγγείλεις αυτή την ανισότητα και δεν πας ενάντια στη σύμβαση, πώς θα αλλάξει η νοοτροπία της κοινωνίας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,064 μηνύματα.
well sorry κιολας, αλλα όταν πετάς μια βόμβα, τι περιμένεις να γίνει? να σε γεμίσουν θετικές ψήφους?
Νομίζω ότι ο Fockos παρεξηγήθηκε. Δεν λέει ότι οι γυναίκες δεν είναι ικανές για κάποια επαγγέλματα. Απλά λέει ότι η κοινωνική πραγματικότητα στη χώρα μας είναι τέτοια, που στα επαγγέλματα αυτά οι γυναίκες θα έχουν πρόβλημα να βρουν δουλειά. (Και δεν νομίζω να έχει και άδικο, ε?)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
Νομίζω ότι ο Fockos παρεξηγήθηκε. Δεν λέει ότι οι γυναίκες δεν είναι ικανές για κάποια επαγγέλματα. Απλά λέει ότι η κοινωνική πραγματικότητα στη χώρα μας είναι τέτοια, που στα επαγγέλματα αυτά οι γυναίκες θα έχουν πρόβλημα να βρουν δουλειά. (Και δεν νομίζω να έχει και άδικο, ε?)


ναι δεν λέω, συμφωνώ πώς οι γυναίκες είναι υποτιμημένες στον εργασιακό τομέα σήμερα. απλώς λέω, όταν πετάς μια βόμβα, δίχως να εξηγείς τίποτα, είναι λογικό να φας στη μάπα αρνητικές ψήφους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
ακριβως αυτα που λεει η ευα!!!!αν δεν παλεψουμε πως θα σταματησουν οι μεσαιωνικες αντιληψεις περι γυναικας στην αγορα εργασιας???

Δια εχει αδικο που το αποδεχεται και μας το πλασαρει σαν επιχειρημα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
εγω παντως αναμεσα στο να ειμαι σε μια οικοδομη και στα μπετα για να ειμαι ανεξαρτητη θα προτιμουσα να καθομαι σπιτι και να μεγαλωνω μουλικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
εγω παντως αναμεσα στο να ειμαι σε μια οικοδομη και στα μπετα για να ειμαι ανεξαρτητη θα προτιμουσα να καθομαι σπιτι και να μεγαλωνω μουλικα


εγω παλι οχι............ετσι αλλωστε δεν προωθουμε αυτες τις αντιληψεις?:hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
πιστεύω οτι το ΗΜΜΥ δεν είναι για γυναίκες. και ότι η καλύτερη δουλειά για γυναίκα είναι το παιδαγωγικό δημοτικής


Ένα από τα πολλά -1 δικά μου.Όχι, δεν υπάρχουν γυναικεία και αντρικά επαγγέλματα.Εγώ π.χ. θέλω να δουλέψω σαν αξιωματικός του πολεμικού ναυτικού( ή οτιδήποτε έχει να κάνει με δουλειά μέσα στο πλοίο). Δεν μπορώ να αναλύσω πολύ το θέμα τώρα επειδή βιάζομαι, πάντως όταν θα γυρίσω θα το κάνω σίγουρα. Άναψες μια φεμινίστρια τώρα. :P;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Νομίζω ότι ο Fockos παρεξηγήθηκε. Δεν λέει ότι οι γυναίκες δεν είναι ικανές για κάποια επαγγέλματα. Απλά λέει ότι η κοινωνική πραγματικότητα στη χώρα μας είναι τέτοια, που στα επαγγέλματα αυτά οι γυναίκες θα έχουν πρόβλημα να βρουν δουλειά. (Και δεν νομίζω να έχει και άδικο, ε?)



Ας παλέψουν τότε για να αλλάξει η κατάσταση.Γιατί πρέπει να την αποδέχονται?

Κάποτε έκαιγαν σουτιέν στις πλατείες...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasool

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Αυτα ειναι στερεοτυπα των αρχων του 20ου αιωνα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bloody-mary

Νεοφερμένος

Η bloody-mary αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Όχι τόσο όσο παλιά... χάρη στην κοινωνική επανάσταση με την οποία ανυψώθηκε η θέση της γυναίκας - όχι τόσο όσο θα έπρεπε αλλά κι αυτό είναι μια αρχή - πλέον έχουν πάψει να περιμένουν συγκεκριμένες και προκαθορισμένες επιλογές επαγγελμάτων εξίσου και απο τα 2 φύλα. Πλέον ισχύει η άποψη ότι πρέπει να κάνεις το επάγγελμα που σου αρέσει, είτε αυτό είναι κομμωτής για κάποιον άντρα είτε ηλεκτρολόγος για μια γυναίκα. Παρόλα αυτά, πάω στοίχημα ότι σας ακόυγεται περίεργα ειδικά το δεύτερο, οι προκαταλήψεις συνεχίζουν να μαστίζουν την κοινωνία στην οποία ζούμε και ειδικά στην χώρα αυτή η οποία βρίσκεται γενικά πολύ πίσω. Επομένως όχι! σήμερα τα επαγγέλματα παύουν να διαχωρίζονται σε γυναικεία και αντρικά. Εάν όμως δεν πάψουν να μας κυριαρχούν οι προκαταλήψεις δεν πρόκειται ούτε να αλλάξουμε ούτε να γνωρίσουμε και να αποδεκτούμε το κάτι διαφορετικό απο μας. Άλλωστε η κάθε αρχή οφείλει και ξεκινάει απο κάθε έναν εμάς ξεχωριστά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
χχαχα και πολυ καλα εκαναν!!!!!:clapup::clapup:

δεν θελω να χαρακτηρισθω φεμινιστρια αλλα .........καποια πραγματα τα θεωρω δεδομενα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 8 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top