Υιοθέτησε ένα βιβλίο, πρέπει να ζήσει!

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Καλημέρα! Εγώ θα πάω σήμερα. Ελπίζω να βρω αυτά που θέλω, κυρίως λογοτεχνία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σελήνη

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
'Σπέρα μάγκες!!:P
Πήγα στο παζάρι. Δεν θέλω να σας απογοητεύσω αλλά εγώ δεν ενθουσιάστηκα μαζί του. Οι τιμές βέβαια ήταν πολύ χαμηλές (4 με 5 ευρώ τα περισσότερα βιβλία) αλλά είχε σοβαρές ελλείψεις κλασικών βιβλίων. Βασικά, επειδή ήταν παζάρι είχε βιβλία 10ετίας, 20ετίας, 30ετίας και κάποια πολύ παλιά αλλά λίγα από αυτά ήταν κλασικά, τα υπόλοιπα ήταν άγνωστα διαφόρων εποχών. Για παράδειγμα, δεν άξιζε να πάρεις βιβλίο Θετικών επιστημών, Πληροφορικής, Ιατρικής..κλπ γιατί ήταν παλιά και ξεπερασμένα, οι γνώσεις έχουν ανανεωθεί. Υπήρχαν κάποια κλασικά μυθιστορήματα, λογοτεχνία (π.χ "Καλύβα του μπαρμπα - Θωμά") ιστορικά, πολιτικά, κάποιες ποιητικές συλλογές, τέχνες, αλλά μικρή ποικιλία. Είχε 10 διαφορετικές εκδόσεις με ποιήματα Καβάφη αλλά δεν βρήκα Κώστα Ουράνη. Υπήρχαν γενικά, πολλά βιβλία μαγειρικής, κηπουρικής, παραψυχολογίας, παραϊατρικής, παραεπιστήμης..κλπ από 70s. Με καλό ψάξιμο, έβρισκες και κάποια πιο κλασικά. Δεν ξέρω... δεν σας λέω μην πάτε, αλλά εγώ δεν βρήκα τίποτα από αυτά που έψαχνα...:(

Υ.Γ Η άποψη είναι καθαρά προσωπική.

Ναι, αυτό ισχύει από όσο θυμάμαι. Είναι ένας από τους λόγους που έχω χρόνια να πάω, αφού κάθε χρόνο είχαν λίγο-πολύ τα ίδια βιβλία- αυτό και η ασφυκτική πολυκοσμία είναι τα μεγάλα μειονεκτήματά του. Με αρκετό ψάξιμο, βέβαια, πάντα κάτι ενδιαφέρον βρίσκεται, αν και συνηθέστερα σε όχι-και-τόσο-γνωστές εκδόσεις.
Σε μια τέτοια έκδοση του παζαριού είχα πρωτοδιαβάσει την πανούκλα... Αναμνήσεις.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Καλημέρα! Εγώ θα πάω σήμερα. Ελπίζω να βρω αυτά που θέλω, κυρίως λογοτεχνία.

Καλημέρα!
Τελικά πώς σου φάνηκε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Για παράδειγμα, δεν άξιζε να πάρεις βιβλίο Θετικών επιστημών, Πληροφορικής, Ιατρικής..κλπ γιατί ήταν παλιά και ξεπερασμένα, οι γνώσεις έχουν ανανεωθεί.


:blink:

...είπε η Ποπ, και πέταξε στην άκρη τον σκονισμένο τόμο του Heath, με τον τίτλο "The Thirteen Books of the Elements", σκεφτόμενη "χμμμ, στο Λύκειο έπαιρνα καλό βαθμό στη γεωμετρία, τι να το κάνω;"

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
:blink:

...είπε η Ποπ, και πέταξε στην άκρη τον σκονισμένο τόμο του Heath, με τον τίτλο "The Thirteen Books of the Elements", σκεφτόμενη "χμμμ, στο Λύκειο έπαιρνα καλό βαθμό στη γεωμετρία, τι να το κάνω;"

Επομένως επισκέφτηκες κι εσύ το παζάρι..Είχε ακόμη μεγάλη προσέλευση?Τι απέκτησες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Είχε ακόμη μεγάλη προσέλευση?Τι απέκτησες?


Είχε μεγάλη προσελευση.
Aπέκτησα πόνους στα πόδια, τόσος κόσμος, με πάτησαν ίσα με 4 φορές :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Είχε μεγάλη προσελευση.
Aπέκτησα πόνους στα πόδια, τόσος κόσμος, με πάτησαν ίσα με 4 φορές :mad:

Όπως ανέφερα και σε προηγούμενο ποστ μερικοί είχαν νοοτροπία σουπερμάρκετ...Λες και θα τους έπαιρνες το τελευταίο καρβέλι ψωμί πριν κλείσει το μαγαζί..Αλλά κατά τα άλλα δεν μπορεί να μην είδες κάτι που να σε ενδιέφερε.Αν μη τι άλλο, είχε ποικιλία..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Αλλά κατά τα άλλα δεν μπορεί να μην είδες κάτι που να σε ενδιέφερε

Ναι, ήταν μια κοκκινομάλλα θυμάμαι... :P





Υγ. πείτε κάνα καλό σάιτ για βιβλιοπρασίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Ναι, ήταν μια κοκκινομάλλα θυμάμαι... :P





Υγ. πείτε κάνα καλό σάιτ για βιβλιοπρασίες.

Τελικά δεν πήγαμε όλοι στο Παζάρι για "βιβλιοφιλικούς" σκοπούς...:)
Τι εννοείς με το "βιβλιοπρασίες"?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
εννοείς βιβλίο+δημοπρασίες :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Καλημέρα!
Τελικά πώς σου φάνηκε?

Καλημέρα:)
Πάνω κάτω όπως τα περιέγραψες αλλά ..... προς το "καλύτερο" μάλλον! Μετά από ψάξιμο (με βοήθεια )βρήκα παλιές εκδόσεις μεγάλων έργων (εννοείται λογοτεχνικών, π.χ. Ντοστογιέβσκι ,αλλά και Ελλήνων), που τώρα πια δεν τα βρίσκεις στα βιβλιοπωλεία και αν τα βρεις , έχω την εντύπωση ότι δεν έχουν την επιμέλεια που τους αξίζει! Θες η μετάφραση, θες η σελιδοποίηση, όλα τελοσπάντων. Έχω την εντύπωση ότι οι παλαιότεροι είχαν ένα σεβασμό στους συγγραφείς, στα έργα τους, στο βιβλίο γενικότερα. Προσωπική άποψη βέβαια!!!
Τώρα το σύνδρομο του σούπερ μάρκετ έχει μπει στη ζωή μας για τα καλά εκεί θα μπορούσες να δικαιολογήσεις κάποιους ότι ποτέ δεν είχαν βιβλία ή βιβλιοθήκη (καταλαβαίνεις τι εννοώ όχι το έπιπλο) και "αρπάζουν" την ευκαιρία, να αποκτήσουν,πόσο μάλλον που είναι παλιές εκδόσεις ώστε να φαίνονται ότι τα είχαν από παλιά:P Ίσως είναι κακία αυτό που λέω :/:.Ή να βρήκαν τώρα την ευκαιρία να διαβάσουν αυτά που δεν είχαν διαβάσει τόσο καιρό! Καλοσύνη τώρα:P
Πιστεύω ότι πάντα κάτι βρίσκεις και ποτέ δεν χάνεις πηγαίνοντας σε έκθεση ή παζάρι βιβλίων:)
Αυτά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Καλημέρα:)
Πάνω κάτω όπως τα περιέγραψες αλλά ..... προς το "καλύτερο" μάλλον! Μετά από ψάξιμο (με βοήθεια )βρήκα παλιές εκδόσεις μεγάλων έργων (εννοείται λογοτεχνικών, π.χ. Ντοστογιέβσκι ,αλλά και Ελλήνων), που τώρα πια δεν τα βρίσκεις στα βιβλιοπωλεία και αν τα βρεις , έχω την εντύπωση ότι δεν έχουν την επιμέλεια που τους αξίζει! Θες η μετάφραση, θες η σελιδοποίηση, όλα τελοσπάντων. Έχω την εντύπωση ότι οι παλαιότεροι είχαν ένα σεβασμό στους συγγραφείς, στα έργα τους, στο βιβλίο γενικότερα. Προσωπική άποψη βέβαια!!!
Τώρα το σύνδρομο του σούπερ μάρκετ έχει μπει στη ζωή μας για τα καλά εκεί θα μπορούσες να δικαιολογήσεις κάποιους ότι ποτέ δεν είχαν βιβλία ή βιβλιοθήκη (καταλαβαίνεις τι εννοώ όχι το έπιπλο) και "αρπάζουν" την ευκαιρία, να αποκτήσουν,πόσο μάλλον που είναι παλιές εκδόσεις ώστε να φαίνονται ότι τα είχαν από παλιά:P Ίσως είναι κακία αυτό που λέω :/:.Ή να βρήκαν τώρα την ευκαιρία να διαβάσουν αυτά που δεν είχαν διαβάσει τόσο καιρό! Καλοσύνη τώρα:P
Πιστεύω ότι πάντα κάτι βρίσκεις και ποτέ δεν χάνεις πηγαίνοντας σε έκθεση ή παζάρι βιβλίων:)
Αυτά!

Καλησπέρα!
Πολύ χαίρομαι που σου άρεσε..Ίσως επειδή πήγα στην αρχή του παζαριού και ο κόσμος ήταν πολύ ενθουσιώδης να είχα αυτή την εντύπωση (πάντως αμφιβάλλω αν μερικοί θα διαβάσουν ένα καρότσι βιβλία..:D).
Βασικά σκέφτομαι μήπως πάω μια πιο χαλαρή ώρα για να ψάξω με την ησυχία μου..Μήπως έπεσε το μάτι σε ιστορικά μυθιστορήματα?Δεν μπόρεσα να βρω κάτι τις προάλλες..

εννοείς βιβλίο+δημοπρασίες :worry:

Γνωρίζω τα συνθετικά της λέξης...:redface:
Μάλλον η πρακτική μου είναι άγνωστη.
Λυπάμαι, δεν μπορώ να βοηθήσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ζαννα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ζαννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 134 μηνύματα.
Μήπως έπεσε το μάτι σε ιστορικά μυθιστορήματα?Δεν μπόρεσα να βρω κάτι τις προάλλες..

Πηγα κι εγω στο παζαρι αυτο. Πρωτη φορα ειναι που παω και εμεινα παρα πολυ ενθουσιασμενη :D
Ειχε πολλα μυθιστορηματα που αναφερονται σε σημεια της ιστοριας.Εγω π.χ. πηρα ενα μυθιστορημα για τον Μαγγελανο.Τετοιο ιστορικο ενοεις?Ποιο ακριβως σε ενδιαφερει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Πηγα κι εγω στο παζαρι αυτο. Πρωτη φορα ειναι που παω και εμεινα παρα πολυ ενθουσιασμενη :D
Ειχε πολλα μυθιστορηματα που αναφερονται σε σημεια της ιστοριας.Εγω π.χ. πηρα ενα μυθιστορημα για τον Μαγγελανο.Τετοιο ιστορικο ενοεις?Ποιο ακριβως σε ενδιαφερει?
Εννοώ ένα μυθιστόρημα βασισμένο μεν σε ιστορικά γεγονότα αλλά με αφηγηματική γραφή. Όχι αμιγώς ιστορικό...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Εννοώ ένα μυθιστόρημα βασισμένο μεν σε ιστορικά γεγονότα αλλά με αφηγηματική γραφή. Όχι αμιγώς ιστορικό...:)

Θα βρεις, αρκεί να πας και να ψάξεις με την ησυχία σου:)

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Ευελπιστώ! Μόνο να βρεθεί ο χρόνος..Αν πάντως βρω θα σας ενημερώσω...Ας πει και κανένας άλλος αν ξέθαψε κανένα διαμαντάκι, σίγουρα κάτι θα μας ξέφυγε..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top