Τι με συμβουλεύετε να κάνω;

Evi_Panay

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η evi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
χρηστο εχεις τελειωσει το σχολειο απο οτι βλεπω,σωστα?εχεις αρχισει μαθηματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marouli.kel

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 98 μηνύματα.
Η γνώμη μου ειναι πως τωρα πια ειναι απαραιτητο το proficiency! δηλαδη σχεδον σε ολα τα επαγγελματα ειναι δεδομενο. Προσωπικα το πηρα περισυ και ξεμπερδεψα. Ειναι ενα ζητημα γιατι ειναι αρκετα δυσκολο. Αν θεωρεις πως δεν εχεις πολλα κενα, οτι τα πας καλα, σ'αρεσουν τα αγγλικα κ εχεις χρονο προχωρα. Θελουν διαβασμα ομως!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Εγω παιδια δεν συνεχισα για Proficiency !
Καταρχας , οταν μπαινεις λυκειο , δεν εχεις και πολυ ελευθερο χρονο και τα αγγλικα στον συρρικνωνουν αυτον το χρονο και στον μηδενιζουν!
Ειναι τοσο μεγαλη η πιεση που λιγα παιδια μπορουν να ανταπεξελθουν !
Εγω εκανα και γερμανικα .. και ειλικρινα οσο και αν αγαπω τα αγγλικα δεν μπορουσα να συνεχισω....!
Και ειδικοτερα αν συνεχισεισ για Proficiency και επειτα απο 2 ολοκληρα χρονια προσπαθειας πασ να δωσεις και δεν το παρεις , θα εχεις πολυ μεγαλη απογοητευση !
Πρεπει στις ζωες μας να βαζουμε προτεραιοτητες !
Πρεπει να υπαρχει καποια ισσοροπια !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Eγω πιστευω πως πρεπει να δωσεις τωρα!;)
Γιατι μετα το Λυκειο θα τα παρατησεις σιγουρα και δεν θα εχεις καμια ορεξη να διαβάζεις αγγλικα και τελικα θα τα αφησεις.Εκτος αν θες να τα κανεις μια συντήρηση ετσι ωστε να μην τα ξεχάσεις,και να δωσεις επειτα στο πανεπιστημιο με ενα course ενος ετους περιπου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Γιατι μετα το Λυκειο θα τα παρατησεις σιγουρα και δεν θα εχεις καμια ορεξη να διαβάζεις αγγλικα και τελικα θα τα αφησεις.
μην εισαι τοσο απολυτος..πολλα ατομα δινουν proficiency και μετα το λυκειο...δεν ειναι εκει το θεμα
Εκτος αν θες να τα κανεις μια συντήρηση ετσι ωστε να μην τα ξεχάσεις,
τι συντηρηση να κανει??πλυντηριο ειναι?:P
εννοεις να μην χασει την επαφη της με την γλωσσα προφανως:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Nαι φιλτατη να μην χασει επαφη εννοούσα:P
Τεσπα ειναι δικη του επιλογη το τι θα κανει,αλλα κ συ μην εισαι απολυτη οτι καποιος θα ναι διαθεσιμος μετα απο καποια χρονια να διαβασει και να ξαναδιαβασει για να δωσει εξετασεις...Θα χει πεταξει το πουλί ως τοτε κ θα ναι αργα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Nαι φιλτατη να μην χασει επαφη εννοούσα:P
Τεσπα ειναι δικη του επιλογη το τι θα κανει,αλλα κ συ μην εισαι απολυτη οτι καποιος θα ναι διαθεσιμος μετα απο καποια χρονια να διαβασει και να ξαναδιαβασει για να δωσει εξετασεις...Θα χει πεταξει το πουλί ως τοτε κ θα ναι αργα:P
ναι σιγουρα απλα ανεφερα πως καποια ατομα το κανουν..
επισης απο την αρχη αν ειδες τα ποστ μου ελεγα πως καλυτερα να συνεχισει τωρα με το proficiency παρα μετα το λυκειο..
αναλογα με τις προτεραιοτητες και τους στοχους που βαζει ο καθενας βεβαια:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marouli.kel

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 98 μηνύματα.
στο φροντιστηριο που εκανα Αγγλικα στην ταξη του proficiency απ' τα 4-5 τμηματα τα μισα ηταν σιγουρα φοιτητες.. εμενα δεν θα μ'αρεσε να το δινω φοιτητης.. κ αυτοι που εδιναν μαλλον απο αναγκη για το χαρτι εδιναν... κατα την γνωμη μου δωσ' το μια και καλη γιατι τοτε οντως χανεις την επαφη σου κ ξεκινας παλι απ' την αρχη... κ σιγα τα 2 χρονια π χρειαζονται.. Γ' Γυμνασιου εδωσα Lower (Μαϊο), Α' Λυκειου εδωσα proficiency (Μαϊο) κ τωρα που το πηρα ξεμπερδεψα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
στο φροντιστηριο που εκανα Αγγλικα στην ταξη του proficiency απ' τα 4-5 τμηματα τα μισα ηταν σιγουρα φοιτητες.. εμενα δεν θα μ'αρεσε να το δινω φοιτητης.. κ αυτοι που εδιναν μαλλον απο αναγκη για το χαρτι εδιναν... κατα την γνωμη μου δωσ' το μια και καλη γιατι τοτε οντως χανεις την επαφη σου κ ξεκινας παλι απ' την αρχη... κ σιγα τα 2 χρονια π χρειαζονται.. Γ' Γυμνασιου εδωσα Lower (Μαϊο), Α' Λυκειου εδωσα proficiency (Μαϊο) κ τωρα που το πηρα ξεμπερδεψα..

μεσα σε 1 χρονο το εδωσες?:what:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.

marouli.kel

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 98 μηνύματα.
μεσα σε 1 χρονο το εδωσες?:what:
Για την ακριβεια 8 μηνες οπως μας λεγανε κιολας... :P
Γιατι παραξενο ειναι?
-----------------------------------------
Mαλλον εδωσε michigan ecce και ecpe.
οχι.. εδωσα lower Cambrigde μονο κ proficiency CPE και ECPE κ πηρα κ τα 2 :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Για την ακριβεια 8 μηνες οπως μας λεγανε κιολας... :P
Γιατι παραξενο ειναι?
εντατικα μαθηματα εκανες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marouli.kel

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 98 μηνύματα.
εντατικα μαθηματα εκανες?
εκανα 3 2ωρα την εβδομαδα κ 3-4 Σαββατα πηγαμε κ γραψαμε mock (παλια θεματα) για να δουμε τι βφαζουμε πανω κατω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
εκανα 3 2ωρα την εβδομαδα κ 3-4 Σαββατα πηγαμε κ γραψαμε mock (παλια θεματα) για να δουμε τι βφαζουμε πανω κατω..

εγω εδωσα Lower στη Β' γυμνασιου..advanced στη Γ΄γυμνασιου και
Proficiency Α'λυκειου..εσυ λογικα πηγες αμεσως για Proficiency..παντως ειναι καπως περιεργο μεσα σε εναν μονο χρονο... δεν το εχω ξανακουσει ειναι η αληθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Eρωτήσεις τέτοιου είδους είναι κάπως βλακώδεις, no offence. Εντάξει πες πως σου λέω κι εγώ τι πιστεύω ότι πρέπει να κάνεις. Τί θα γίνει μετά? Χμ... θα σου πω... Θα φανώ εγώ καλός που βοηθώ κόσμο με τις εκπληκτικές συμβουλές μου, εσύ θα με ευχαριστήσεις γιατί έτσι πρέπει να κάνεις και τελικά, παίζει και να μη σε έχω βοηθήσει καθόλου. Δε θα σου προτείνω λοιπόν εγώ τι θα κάνεις, θα ξεφύγω κάπως από τα καθιερωμένα. Απλούστατα γιατί εσύ είσαι η Panay και εγώ ο Shadowfax, άλλο το ένα, άλλο το άλλο. Σου λέω, εγώ το έδωσα φέτος. Και? Τί σημασία έχει? Εν ολίγοις, πρέπει εσύ μόνη σου να καταλάβεις αν θέλεις και προπαντός αν μπορείς να προσπαθήσεις. Να καθόμαστε τώρα και να αναλύουμε το ένα και τ' άλλο απλά χάσιμο χρόνου είναι. Αν πιστεύεις πως μπορείς να κάνεις την προετοιμασία χωρίς να χάσεις και το πρόγραμμά σου, αν πιστεύεις πως θα αντέξεις τότε πήγαινε. Αν όχι, άστο και αφοσιώσου στο σχολείο. Και μην ακούς βλακείες του τύπου ''Τώρα, γιατί μετά τα ξεχνάς blah blah blah...''. Kάνεις ένα μήνα γερή επανάληψη και τα θυμάσαι μιά χαρά.
Ιn the end, it's up to you. Have a nice day :bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Eρωτήσεις τέτοιου είδους είναι κάπως βλακώδεις, no offence. Εντάξει πες πως σου λέω κι εγώ τι πιστεύω ότι πρέπει να κάνεις. Τί θα γίνει μετά? Χμ... θα σου πω... Θα φανώ εγώ καλός που βοηθώ κόσμο με τις εκπληκτικές συμβουλές μου, εσύ θα με ευχαριστήσεις γιατί έτσι πρέπει να κάνεις και τελικά, παίζει και να μη σε έχω βοηθήσει καθόλου. Δε θα σου προτείνω λοιπόν εγώ τι θα κάνεις, θα ξεφύγω κάπως από τα καθιερωμένα. Απλούστατα γιατί εσύ είσαι η Panay και εγώ ο Shadowfax, άλλο το ένα, άλλο το άλλο. Σου λέω, εγώ το έδωσα φέτος. Και? Τί σημασία έχει? Εν ολίγοις, πρέπει εσύ μόνη σου να καταλάβεις αν θέλεις και προπαντός αν μπορείς να προσπαθήσεις. Να καθόμαστε τώρα και να αναλύουμε το ένα και τ' άλλο απλά χάσιμο χρόνου είναι. Αν πιστεύεις πως μπορείς να κάνεις την προετοιμασία χωρίς να χάσεις και το πρόγραμμά σου, αν πιστεύεις πως θα αντέξεις τότε πήγαινε. Αν όχι, άστο και αφοσιώσου στο σχολείο. Και μην ακούς βλακείες του τύπου ''Τώρα, γιατί μετά τα ξεχνάς blah blah blah...''. Kάνεις ένα μήνα γερή επανάληψη και τα θυμάσαι μιά χαρά.
Ιn the end, it's up to you. Have a nice day :bye:
Shadowfax δεν νομιζω πως ειναι τοσο ασχημο που ηθελε να ακουσει δυο -τρεις γνωμες παραπανω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Shadowfax δεν νομιζω πως ειναι τοσο ασχημο που ηθελε να ακουσει δυο -τρεις γνωμες παραπανω..

Προς Θεού, δεν είπα αυτό. Αν τη βοηθούν, εγώ περισσεύω. Απλά, γενικά μίλησα :):bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evi_Panay

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η evi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
ελενα σ ευχαριστω πολυ για την υποστηριξη!!!γενικα ευχαριστς για τς γνωμες σας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marouli.kel

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 98 μηνύματα.
Eρωτήσεις τέτοιου είδους είναι κάπως βλακώδεις, no offence. Εντάξει πες πως σου λέω κι εγώ τι πιστεύω ότι πρέπει να κάνεις. Τί θα γίνει μετά? Χμ... θα σου πω... Θα φανώ εγώ καλός που βοηθώ κόσμο με τις εκπληκτικές συμβουλές μου, εσύ θα με ευχαριστήσεις γιατί έτσι πρέπει να κάνεις και τελικά, παίζει και να μη σε έχω βοηθήσει καθόλου. Δε θα σου προτείνω λοιπόν εγώ τι θα κάνεις, θα ξεφύγω κάπως από τα καθιερωμένα. Απλούστατα γιατί εσύ είσαι η Panay και εγώ ο Shadowfax, άλλο το ένα, άλλο το άλλο. Σου λέω, εγώ το έδωσα φέτος. Και? Τί σημασία έχει? Εν ολίγοις, πρέπει εσύ μόνη σου να καταλάβεις αν θέλεις και προπαντός αν μπορείς να προσπαθήσεις. Να καθόμαστε τώρα και να αναλύουμε το ένα και τ' άλλο απλά χάσιμο χρόνου είναι. Αν πιστεύεις πως μπορείς να κάνεις την προετοιμασία χωρίς να χάσεις και το πρόγραμμά σου, αν πιστεύεις πως θα αντέξεις τότε πήγαινε. Αν όχι, άστο και αφοσιώσου στο σχολείο. Και μην ακούς βλακείες του τύπου ''Τώρα, γιατί μετά τα ξεχνάς blah blah blah...''. Kάνεις ένα μήνα γερή επανάληψη και τα θυμάσαι μιά χαρά.
Ιn the end, it's up to you. Have a nice day :bye:

ετσι οπως εχεις διατυπωσει την απαντηση σου στο θεμα μειωνεις τους αλλους νομιζω... και να σου πω.. το οτι κανεις μια καλη επαναληψη δεν σε σωζει.. 1ον εξαρταται ποσα χρονια θα περασουν για να δωσεις 2ον εξαρταται απο το ιδιο το ατομο και το πως λειτουργει κ 3ον παραδειγμα η αδερφη μου που ειχε παρει το proficincy στην ηλικια μας σαν τελειοφοιτη πανεπιστημιου αποφασισε να παει για μεταπτυχιακο στην Αγγλια. Εκει λοιπον στα πανεπιστημια δεν δεχονταν ουτε Cambridge ουτε michigan ουτε τιποτα ηθελαν ενα αλλο πτυχιο το οποιο κραταει για 2 χρονια Toifel και IELTS. Σ λεω λοιπον οτι ζοριστηκε να το δωσει κ φαντασου οτι ηταν
(και ειναι δηλαδη) φοβερη στα αγγλικα,ενιωσε οτι δεν μπορουσε πια να μαθαινει ευκολα λεξιλογιο κ δυσκολευοταν και στα προφορικα με το να μην τα εξασκει.. τελικα το πηρε αλλα αυτη δεν ενιωθε και πολυ σιγουρη.
Και εδω δεν ειναι για να την συμβουλεψουμε και να νιωσουμε εμεις καλα.. Ειναι για να ακουσει διαφορες γνωμες απο πολλα ατομα με διαφορετικες εμπειριες και μετα ΜΟΝΗ της συμφωνα με το πως το βλεπει να παρει την αποφαση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wtf

Νεοφερμένος

Ο wtf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Εκει λοιπον στα πανεπιστημια δεν δεχονταν ουτε Cambridge ουτε michigan ουτε τιποτα ηθελαν ενα αλλο πτυχιο το οποιο κραταει για 2 χρονια Toifel και IELTS.

<offtopic>
Απλά για να μην δημιουργηθούν λανθασμένες εντυπώσεις, τα πανεπιστήμια της Αγγλίας αναγνωρίζουν το Cambridge Proficiency μόνο αν έχουν περάσει το πολύ 3 χρόνια από την απόκτηση του. Το Michigan λογικό να μην το αναγνωρίζουν.
</off-topic>

Πάντως αν είναι να το δώσεις του χρόνου προσπάθησε το για να ξεμπερδεύεις. Αν είσαι άνθρωπος βέβαια που δεν πελαγώνει με την πίεση χρόνου κτλ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top