Συζήτηση για τα πιστοποιητικά αγγλικών

Εριφύλη

Περιβόητο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,020 μηνύματα.
Και επίσης πλέον μετράνε τα πτυχία αγγλικών στην δουλειές ή δεν τα κοιτάνε καν;
Μετράει το να πεις ότι ξέρεις καλά ή άριστα την αγγλική γλώσσα. Συνήθως δεν ζητάνε την πιστοποίηση.
 

Helen06

Δραστήριο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Πληροφοριακά Συστήματα Μακεδονίας. Έχει γράψει 508 μηνύματα.
Για το εξωτερικό εννοώ για δουλειές κυρίως όχι για σπουδές. Δηλαδή δεν αξίζει να προχωρήσω έστω σε toefl,lrn, nocn, toeic;
 

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,500 μηνύματα.
Μετράει το να πεις ότι ξέρεις καλά ή άριστα την αγγλική γλώσσα. Συνήθως δεν ζητάνε την πιστοποίηση.

Συνήθως ναι, αλλά είναι ανάλογα τη θέση και την εταιρία. Στην εταιρία πληροφορικής που εργάζομαι, στα δικαιολογητικά για την πρόσληψη, μου είχαν ζητήσει να επισυνάψω μεταξύ άλλων και το C2. Παλιά ως φοιτητής που δουλευα στη λιανική, δε μου το είχαν ζητήσει.
Στο βιογραφικό καλό είναι να βάζουμε ο,τι μπορούμε να αποδείξουμε.

Για παράδειγμα, αν ειναι να πάει κάποιος σεζόν σε ξενοδοχείο για σερβιτόρος, δε νομίζω να το ζητήσουν. Υποθέτω όμως, αν είναι για θέση reception για παράδειγμα, θα το ζητήσουν.
 

Εριφύλη

Περιβόητο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,020 μηνύματα.
Συνήθως ναι, αλλά είναι ανάλογα τη θέση και την εταιρία. Στην εταιρία πληροφορικής που εργάζομαι, στα δικαιολογητικά για την πρόσληψη, μου είχαν ζητήσει να επισυνάψω μεταξύ άλλων και το C2. Παλιά ως φοιτητής που δουλευα στη λιανική, δε μου το είχαν ζητήσει.
Στο βιογραφικό καλό είναι να βάζουμε ο,τι μπορούμε να αποδείξουμε.

Για παράδειγμα, αν ειναι να πάει κάποιος σεζόν σε ξενοδοχείο για σερβιτόρος, δε νομίζω να το ζητήσουν. Υποθέτω όμως, αν είναι για θέση reception για παράδειγμα, θα το ζητήσουν.
Ε καλά, στην πληροφορική προφανώς θα στο ζητήσουν γιατί χρειάζεται. Και σε σερβιτόρους μπορεί να το ζητήσουν, ειδικά σε σεζόν που έχει να κάνει με τουρίστες.

Τώρα για άλλες δουλειές δεν νομίζω να το ζητήσουν.
 

Helen06

Δραστήριο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Πληροφοριακά Συστήματα Μακεδονίας. Έχει γράψει 508 μηνύματα.
απλά θα ήθελα να πάρω και τηλέφωνο και τον καθηγητή μου που σίγουρα θα ξέρει. Αλλά αμα τον ρωτήσω αν χρειάζεται θα μου πει σίγουρα ναι
 

Εριφύλη

Περιβόητο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,020 μηνύματα.
απλά θα ήθελα να πάρω και τηλέφωνο και τον καθηγητή μου που σίγουρα θα ξέρει. Αλλά αμα τον ρωτήσω αν χρειάζεται θα μου πει σίγουρα ναι
Αν εννοείς δουλειά σε αυτό που σπουδάζεις εσύ πολύ πιθανόν να στο ζητήσουν πάντως, στην πληροφορική είναι απαραίτητο.

Τώρα για άσχετες δουλειές δεν θα στο ζητήσουν.
 

Helen06

Δραστήριο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Πληροφοριακά Συστήματα Μακεδονίας. Έχει γράψει 508 μηνύματα.
Αν εννοείς δουλειά σε αυτό που σπουδάζεις εσύ πολύ πιθανόν να στο ζητήσουν πάντως, στην πληροφορική είναι απαραίτητο.

Τώρα για άσχετες δουλειές δεν θα στο ζητήσουν.
Δε ξέρωωω, η μόνη λύση είναι να πάρω τηλ τον καθηγητή μου και να του εξηγήσω τι θέλω, και ότι δε θέλω το μισιγκαν
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top