Ποιό πεδίο ειναι καλύτερο για Μηχανικός Υπολογιστων και Ηλεκτρονικών Συστημάτων;

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,038 μηνύματα.
Οταν λες μηχ υπολογιστών εννοείς τις σχολές σε ολη την ελλάδα και του παδά σωστά?
Σωστά.
Κοίτα, προσωπικά μου αρέσει η πρακτική προσέγγιση. Μπορούμε να κάτσουμε να συζητάμε μέρες ολόκληρες για το τι είναι καλύτερο, αλλά δεν νομίζω οτι έχει νόημα. Απλώς δες τα προγράμματα σπουδών και σε συνδυασμό με όσα σου είπα και όσα έχεις διαβάσει και εσύ απο εδώ και απο εκεί επέλεξε οτι σου κάνει κλίκ. Είναι ο safest τρόπος.
 

arc

Νεοφερμένος

Ο arc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Σωστά.
Κοίτα, προσωπικά μου αρέσει η πρακτική προσέγγιση. Μπορούμε να κάτσουμε να συζητάμε μέρες ολόκληρες για το τι είναι καλύτερο, αλλά δεν νομίζω οτι έχει νόημα. Απλώς δες τα προγράμματα σπουδών και σε συνδυασμό με όσα σου είπα και όσα έχεις διαβάσει και εσύ απο εδώ και απο εκεί επέλεξε οτι σου κάνει κλίκ. Είναι ο safest τρόπος.
Οταν έρθει η ώρα γιατι μην ξεχνάμε είμαι ακομα 2α λυκείου.
 

marina.marina

Νεοφερμένος

Η marina.marina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και Γονιός Μαθητή. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Καλοπροαίτερη συμβουλή: ξεκίνα από την ορθογραφία.

Δεν φαντάζεσαι πόσο άσχημα βαράει στο μάτι. Ακόμη και σε πανεπιστημιακό επίπεδο.
Συγνώμη για την παρέμβαση...αλλά υπάρχουν ανάμεσά μας και δυσλεξικοί. Να το έχετε πάντα στο μυαλό σας γτ τέτοια μνμτα πληγώνουν
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,038 μηνύματα.
Οταν έρθει η ώρα γιατι μην ξεχνάμε είμαι ακομα 2α λυκείου.
Αργοπορημένα το είδα αυτό, αλλά...ναι. Όταν έρθει η ώρα φυσικά.
Εαν και μέχρι τότε αλλάζουν πολλά η αλήθεια είναι, τόσο όσον αφορά εσένα τον ίδιο, αλλά και την αγορά. Και αλλάζουν άλλο τόσο μέχρι να βγεις απο την σχολή απο την στιγμή που μπήκες.

Πλέον όλα τα τμήματα τεχνολογίας έχουν αρχίσει να "σκοτώνουν" τους περισσότερους κλάδους που δεν αφορούν την τεχνητή νοημοσύνη και το software engineering γιατί εκεί είναι τα λεφτά αυτή την στιγμή. Αυτό βέβαια είναι πολύ ριψοκίνδυνο για τον ίδιο τον απόφοιτο, καθώς απο εκεί που υπόσχονται δουλειές με όλο αυτό το hype της πληροφορικής, έχουμε ήδη βρεθεί με κορεσμό στις jr θέσεις. Δεν σου κάνει καλό η σχολή όταν σε σπρώχνει αναγκαστικά προς μια συγκεκριμένη κατεύθυνση επαγγελματικά, γιατί χάνεσαι σε ένα pool με πάρα πολύ κόσμο.

Για εμένα χίλιες φορές να πας σε ένα πεδίο δηλαδή και μια ειδικότητα με πολύ λιγότερο ανταγωνισμό, και ας έχει και πιο δύσκολη αποκατάσταση/λιγότερες θέσεις εργασίας, απο το να πας σε κάτι mainstream που πάνε όλοι γιατί άκουσαν οτι έχει καλή αποκατάσταση. Δηλαδή ψάξτε στα μηχανογραφικά για σχολές που πολλοί τις αγνοούν ή δεν τους γεμίζουν το μάτι ή δεν τις ξέρουν, γιατί απο αυτές μπορεί να έχετε πιο εύκολη αποκατάσταση τελικά(έστω και με περισσότερο ψάξιμο), σε σχέση με μια σχολή που την τελειώνουν πολλοί γιατί έχει μεγάλη ζήτηση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top