Ποιο Proficiency να επιλέξω;

Εριφύλη

Περιβόητο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,431 μηνύματα.
Αλλά επειδή, θέλω να έχω κι ένα χαρτί (έτσι😌) από τα εύκολα πιο θεωρείται καλύτερο; Τύπου TOEIC δηλαδή και τέτοια που δεν έχουν έκθεση και προφορικά..

Αν είναι να δηλώσω τώρα να το πάρω Δεκέμβρη (που σίγουρα θα το πάρω αυτό).
 

Εριφύλη

Περιβόητο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,431 μηνύματα.
Α τώρα είδα ότι αυτό γίνεται κάθε εβδομάδα.. θα πάω μέσα στον μήνα, δεν βαριέσαι🙃

Διάβασα ότι το TOEIC αναγνωρίζεται σε πανεπιστήμια και στο εξωτερικό και δεν λήγει κιόλας.
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο Poirot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 3,834 μηνύματα.
Α τώρα είδα ότι αυτό γίνεται κάθε εβδομάδα.. θα πάω μέσα στον μήνα, δεν βαριέσαι🙃

Διάβασα ότι το TOEIC αναγνωρίζεται σε πανεπιστήμια και στο εξωτερικό και δεν λήγει κιόλας.
Έχω την αίσθηση ότι το TOEIC έχει διάρκεια 2 χρόνων και είναι κάπως αντίστοιχο του IELTS
 

Εριφύλη

Περιβόητο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,431 μηνύματα.
Έχω την αίσθηση ότι το TOEIC έχει διάρκεια 2 χρόνων και είναι κάπως αντίστοιχο του IELTS
Όχι λέει ότι δεν λήγει.. εκτός αν κάποιος εργοδότης σου ζητήσει να το επαναλάβεις για να δει αν οι γνώσεις σου παραμένουν στο ίδιο επίπεδο
 

Εριφύλη

Περιβόητο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,431 μηνύματα.
Καλά σε αυτό δεν διαβάζω καν, θα πάω μέσα στον μήνα έτσι🥺

Ξέρετε που δηλώνω την αίτηση;
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,431 μηνύματα.

Εριφύλη

Περιβόητο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,431 μηνύματα.
Δεν θέλω να κάνω προετοιμασία γιατί βαριέμαι😂 και δεν έχω και τον χρόνο.. θέλω απλά ένα αναγνωρισμένο proficiency.

Από αυτά λοιπόν που δεν θέλουν προετοιμασία (δλδ χωρίς έκθεση και προφορικά) ποιο θεωρείται καλύτερο; Γιατί διάβασα ότι το TOEIC είναι το καλύτερο και αναγνωρίζεται σχεδόν παντού στο εξωτερικό..

(να πω κάπου εδώ ότι εμένα δεν με ενδιαφέρουν ούτε μεταπτυχιακά ούτε διδακτορικά ούτε δημόσιο, απλά έτσι, να έχω κάτι απτό)
 

Εριφύλη

Περιβόητο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,431 μηνύματα.
Μόλις έκανα ένα απαιτητικό TOEIC τεστ και έπιασα 980 (990 είναι το τοπ για proficiency).
 

Εριφύλη

Περιβόητο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,431 μηνύματα.
Έχει δώσει κάποιος TOEIC; Να μου πει λίγο τι παίζει και τι δίνεις..

Ε εντάξει αυτή η πιστοποίηση είναι θαύμα. Γίνεται δεκτό και για μεταπτυχιακά και για Erasmus. Αλλά κάτι διάβασα ότι το c2 στον ΑΣΕΠ μετράει σαν advanced c1 δλδ. Ισχύει;
 

nearos

Διακεκριμένο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 6,577 μηνύματα.
Έχει δώσει κάποιος TOEIC; Να μου πει λίγο τι παίζει και τι δίνεις..

Ε εντάξει αυτή η πιστοποίηση είναι θαύμα. Γίνεται δεκτό και για μεταπτυχιακά και για Erasmus. Αλλά κάτι διάβασα ότι το c2 στον ΑΣΕΠ μετράει σαν advanced c1 δλδ. Ισχύει;
Εγω μισιγκαναίος είμαι.. Του c2 απο θαύμα..
παντως το πτυχίο C1 Advanced αποδεικνύει πανευρωπαϊκά την πολύ καλή γνώση ξένης γλώσσας, ενώ το πτυχίο C2 Proficiency αποδεικνύει την επάρκεια της ξένης γλώσσας σε άριστο επίπεδο, σύμφωνα με το ευρωπαϊκό πλαίσιο αναφοράς για τις ξένες γλώσσες.

Συμφωνα με την HAU τα εξέταστρα του TOEIC κοστίζουν 150 ευρώ. Νομιζω τοσα ειχα δωσει και για το προφισιενσι... Καλη επιτυχία :)
 

Εριφύλη

Περιβόητο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,431 μηνύματα.
Εγω μισιγκαναίος είμαι.. Του c2 απο θαύμα..
παντως το πτυχίο C1 Advanced αποδεικνύει πανευρωπαϊκά την πολύ καλή γνώση ξένης γλώσσας, ενώ το πτυχίο C2 Proficiency αποδεικνύει την επάρκεια της ξένης γλώσσας σε άριστο επίπεδο, σύμφωνα με το ευρωπαϊκό πλαίσιο αναφοράς για τις ξένες γλώσσες.

Συμφωνα με την HAU τα εξέταστρα του TOEIC κοστίζουν 150 ευρώ. Νομιζω τοσα ειχα δωσει και για το προφισιενσι... Καλη επιτυχία :)
Όχι εγώ proficiency θα δώσω, αλλά είδα ότι στον ΑΣΕΠ φτάνει μέχρι C1 (απ' ότι κατάλαβα). Δλδ το c2 το δέχεται σαν c1. Κάτι τέτοιο.

Καλά δεν με νοιάζει για τον ΑΣΕΠ, απλά θέλω μια πιστοποίηση έτσι, για να την έχω :upside:
 

nearos

Διακεκριμένο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 6,577 μηνύματα.
Σου ταιριαζει το κέιμπριτζ, ετσι με το artistic υποκριτικο τραγουδιστικό στύλ των ανωτέρων τάξεων.
Κοίτα, ολα τους με λιγα λογια λενε "εγω ξερω εγγλέζικα" οπότε αμα σκοπεύεις να μείνεις ελλάδα το ιδιο θα βοηθήσουν όλα πιστεύω. Τωρα αμα θες εξωτερικο εκει εχω ακουστα οτι ειναι σημαντικοτερο το ielts, toeic, cambridge
 

Εριφύλη

Περιβόητο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,431 μηνύματα.
Σου ταιριαζει το κέιμπριτζ, ετσι με το artistic υποκριτικο τραγουδιστικό στύλ των ανωτέρων τάξεων.
Κοίτα, ολα τους με λιγα λογια λενε "εγω ξερω εγγλέζικα" οπότε αμα σκοπεύεις να μείνεις ελλάδα το ιδιο θα βοηθήσουν όλα πιστεύω. Τωρα αμα θες εξωτερικο εκει εχω ακουστα οτι ειναι σημαντικοτερο το ielts, toeic, cambridge
Μωρέ θα έδινα Cambridge, το χω, αλλά βαριέμαι να ξανά πιάσω γραμματική😂

Για αυτό είπα να πάω σε κάτι πιο εύκολο και γρήγορο (κάθε εβδομάδα εξετάζεται).
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο Poirot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 3,834 μηνύματα.
Σου ταιριαζει το κέιμπριτζ, ετσι με το artistic υποκριτικο τραγουδιστικό στύλ των ανωτέρων τάξεων.
Κι εγώ το σκέφτηκα αυτό για την Εριφύλη, είναι αρκετά λογοτεχνική εξέταση και σίγουρα θα της πήγαινε. Όπως και τα Sorbonne στα γαλλικά, μάλιστα όταν έδινα εγώ το C1 είχαμε κι ένα θεατρικό έργο στην ύλη.
 

Εριφύλη

Περιβόητο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,431 μηνύματα.
Κι εγώ το σκέφτηκα αυτό για την Εριφύλη, είναι αρκετά λογοτεχνική εξέταση και σίγουρα θα της πήγαινε. Όπως και τα Sorbonne στα γαλλικά, μάλιστα όταν έδινα εγώ το C1 είχαμε κι ένα θεατρικό έργο στην ύλη.
Το Sorbonne θα το δώσω οπωσδήποτε.. για αυτό τώρα δεν θέλω να σπαταλήσω χρόνο στα αγγλικά, τα γαλλικά με αφορούν περισσότερο💜
 

nearos

Διακεκριμένο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 6,577 μηνύματα.
Το Sorbonne θα το δώσω οπωσδήποτε.. για αυτό τώρα δεν θέλω να σπαταλήσω χρόνο στα αγγλικά, τα γαλλικά με αφορούν περισσότερο💜
ωραια ειναι τα γαλλικα... Μακαρι να ασχολιομουν μαζί τους, εχω δώσει όρκο να μη ξαναπιασω ξενη γλωττα ομως.

Ευτυχώς για εσένα το πεδίο σου (υποκριτική, γενικα τα θεατρικομουσικο τερτίπια) εχουνε περισσότερη εμφαση και λατρεία στα γαλλικά, παρά τα αγγλικά. Οποτε υποθέτω αμα θες μια αμεση πιστοποίηση ειναι καλο σχεδιο τοτες να μην πιασεις κειμπριτζ η μισιγκαν ισως υπαρχουν ατομα που μπορουν να βοηθησουν με τα αντιστοιχα τους πτυχια

@γιαννης_00 αμα μπορεις να της το λυσεις και αυτο θα σου βαλουμε ενα μνημα στο front page του ischool
 

Εριφύλη

Περιβόητο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,431 μηνύματα.
Έλα ρε παιδιά, τα αγγλικά είναι πανάσχημη γλώσσα🥺😂 δεν με νοιάζουν, για αυτό θέλω απλώς μια καλή πιστοποίηση.

Γαλλικά μόνο❤️
 

nearos

Διακεκριμένο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 6,577 μηνύματα.
Έλα ρε παιδιά, τα αγγλικά είναι πανάσχημη γλώσσα🥺😂 δεν με νοιάζουν, για αυτό θέλω απλώς μια καλή πιστοποίηση.

Γαλλικά μόνο❤️
Ειναι ωραιότατα τα γαλλικα, συμφωνώ.
Βλαστημαγα την ωρα και τη στιγμη καθε φορα που πήγαινα αγγλικα. Και ηταν τρομερά βαρετά γιατι ηδη τα ήξερα άπταιστα, αλλα τρισχειρότερα επειδή δεν ηξερα τι να βαλω στη γραμματικη. Απανταγα απλα "αυτο μου ακουγεται σωστό"
Ειχα την ευκαιρία να κανω ειτε γαλλικα ειτε ρωσικα ειτε αραβικα και ο βλακας διαλεξα αραβικα΄. Ερμαιο της μοίρας μου είμαι.
Ειχα ξανακανει μια απόπειρα γαλλικων στο λύκειο αλλα δε με αφησε η διευθύντρια να αλλάξω γιατι δηθεμ θα "χάλαγαν τα τμήματα" αλλα στην αρχή της χρονιάς ο διευθυντής ηρθε και ρώτησε ποιός θέλει να κανει γαλλικα γιατι ειναι ελλειπή το τμήμα αλλα εγώ ελειπα γιατι είχα γιατρό. Ε, καποιοι το λενε γκαντεμια αυτο, εγω το λεω θεϊκή παρέμβαση, δε γινεται αλλιως
 

Εριφύλη

Περιβόητο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,431 μηνύματα.
Αυτό το πράγμα που μιλάμε και διαβάζουμε άπταιστα αγγλικά, αλλά δεν ξέρουμε ίχνος γραμματικής πώς λύνεται;😂
 

nearos

Διακεκριμένο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 6,577 μηνύματα.
Αυτό το πράγμα που μιλάμε και διαβάζουμε άπταιστα αγγλικά, αλλά δεν ξέρουμε ίχνος γραμματικής πώς λύνεται;😂
ε τι; και ελληνικα απταιστα μιλαμε και δε ξερω να σου πω τι ειναι προσωπο και τι ειναι ρηματικο συνολο και τι ειναι προοδευτικος συνδεσμος πασοκ κιναλ και μαλακιες.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top