dekfinkat

Νεοφερμένος

Η dekfinkat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 60 ετών και Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Εχετε υπόψη σας από την ώρα της αίτησης μεταγραφής πόσος χρόνος χρειάζεται για να πάει ο φοιτητής στο σχολή που θα μεταγραφεί;
 

panosT436

Νεοφερμένος

Ο panosT436 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Καλησπέρα, όταν κάνουμε την αίτηση με οικονομικά κριτήρια και έχουμε αδελφό με εισόδημα το συμπληρώνουμε ανεξαρτήτως της ηλικίας του;(Δηλαδή 25 και άνω)
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,865 μηνύματα.
Καλησπέρα, όταν κάνουμε την αίτηση με οικονομικά κριτήρια και έχουμε αδελφό με εισόδημα το συμπληρώνουμε ανεξαρτήτως της ηλικίας του;(Δηλαδή 25 και άνω)
Αν ειναι γεννημενος πριν απο 1-1-1998 δεν δηλωνεις ΑΦΜ του.
Αν ειναι γεννημενος μετα απο 1-1-1998 και προς τα εδω δηλωνεις ΑΦΜ του εφοσον εργαζεται κανει δηλωση και δεν ειναι παντρεμενος.
Αυτο ισχυει και για την μετεγγραφη με αδελφια
 

mysticfallsgirl12

Νεοφερμένος

Η mysticfallsgirl12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Τα κοινωνικα ειναι πρωτα πρωτα και μπορεις να παραλειψεις κατι που εισαι μεν αλλα για δικου λογους δεν το θες.
Τα οικονομικα έπονται (αφμ) αυτα ειναι υποχρεωτικα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Ναι κοριτσι εχεις δικιο μου τα ειχες πει αλλα δεν θυμαμαι τι να κανω?
Το θεμα ειναι οτι τα ονοματα ειναι δυσκολομνημονευτα και τα παιδια πολλα με διαφορετικους συνδυασμούς .
Οκ...αστα αφτα... παμε στην ταμπακιερα.
Αν οι γονεις σου δεν μενουν αθηνα τοτε η μετεγγραφη ειναι δικη σου και δεν σε κουναει κανεις..τωρα πλεον και το 12.500 δεν χρειαζεται για σενα ειναι απεριοριστο
Ναι καταλαβαίνω λογικό να μην θυμάσαι. Οκ θα δείξει ευχαριστώ πολύ
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,865 μηνύματα.

ismember

Νεοφερμένος

Ο ismember αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Καλησπέρα. Για τις κατ' εξαίρεση μετεγγραφές για λόγους υγείας ποιο είναι το καθεστώς;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,865 μηνύματα.

ismember

Νεοφερμένος

Ο ismember αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Υπάρχει πρόβλεψη φέτος να αλλάξει κάτι;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,865 μηνύματα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Υπάρχει πρόβλεψη φέτος να αλλάξει κάτι;
Ειχα την ελπιδα οτι φεύγοντας η κεραμεως ο πιερακακης θα εδειχνε ενα πιο ανθρωπινο προσωπο....δυστηχως περυσι διαψευστηκα.
Τι θα μπορουσε να αλλαξει φετος..?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,865 μηνύματα.
 

Anamar

Νεοφερμένος

Η Anamar αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Λέτε να βγει η εγκύκλιος την Τρίτη;
 

ismember

Νεοφερμένος

Ο ismember αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Το μεγάλο και σημαντικό ερώτημα είναι, με την καθυστέρηση που έχει πάρει η όλη διαδικασία για το θεαθήναι, τι θα γίνει με τα παιδιά που ήδη παρακολουθούν στο τμήμα αρχικής εγγραφής τους και περιμένουν μετεγγραφή; Ουσιαστικά θα χαθεί το εξάμηνο. Ομοίως και για τα παιδιά τα οποία περίμεναν μετεγγραφή και παρακολουθούσαν στο τμήμα στο οποίο επιδίωκαν να μετεγγραφούν και τελικά δεν θα την πάρουν, λόγω της τροπολογίας για τρίτεκνους/πολύτεκνους.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,865 μηνύματα.
Το μεγάλο και σημαντικό ερώτημα είναι, με την καθυστέρηση που έχει πάρει η όλη διαδικασία για το θεαθήναι, τι θα γίνει με τα παιδιά που ήδη παρακολουθούν στο τμήμα αρχικής εγγραφής τους και περιμένουν μετεγγραφή; Ουσιαστικά θα χαθεί το εξάμηνο. Ομοίως και για τα παιδιά τα οποία περίμεναν μετεγγραφή και παρακολουθούσαν στο τμήμα στο οποίο επιδίωκαν να μετεγγραφούν και τελικά δεν θα την πάρουν, λόγω της τροπολογίας για τρίτεκνους/πολύτεκνους.
Για το πρωτο δεν υπαρχει ανυσυχια...οτι εγινε περυσι και φετος
Η επαρχια θα δωσει κωδικους πριν απο τα χριστουγενα και η αθηνα τελος ιανουαριου.. Το υπουργειο θα τους επιτηρησει.
Για το δευτερο ναι... παιδια για αθηνα και θεσσαλονικη που υπολογιζαν σε μετριες και μικρες σχολες να την παρουν με 6 μορια .. τωρα δυσκολευει η κατασταση
 

ThetikisMonster

Νεοφερμένος

Ο ThetikisMonster αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Καλημέρα παιδιά ήθελα να κάνω μερικές ερωτησούλες πάνω στις μεταγραφές. Λοιπόν θέλω να πάρω μεταγραφή από ηλεκτρολόγους ΑΠΘ σε ΕΜΠ και εν ολίγης έχω 6 μόρια από κοινωνικά και οικονομικά κριτήρια. Εκτός αυτού μπορώ να κάνω την κατά εξαίρεση μεταγραφή γιατί έχω μια ψυχιατρική πάθηση και η μάνα μου επίσης μια ιατρική πάθηση. Πώς πράτω εδώ κάνω την κατά εξαίρεση μεταγραφή και βάζω και τους οικονομικούς και ιατρικούς λόγους ; Και τι πιθανότητες έχω να την πάρω (την μεταγραφή);
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,865 μηνύματα.
Καλημέρα παιδιά ήθελα να κάνω μερικές ερωτησούλες πάνω στις μεταγραφές. Λοιπόν θέλω να πάρω μεταγραφή από ηλεκτρολόγους ΑΠΘ σε ΕΜΠ και εν ολίγης έχω 6 μόρια από κοινωνικά και οικονομικά κριτήρια. Εκτός αυτού μπορώ να κάνω την κατά εξαίρεση μεταγραφή γιατί έχω μια ψυχιατρική πάθηση και η μάνα μου επίσης μια ιατρική πάθηση. Πώς πράτω εδώ κάνω την κατά εξαίρεση μεταγραφή και βάζω και τους οικονομικούς και ιατρικούς λόγους ; Και τι πιθανότητες έχω να την πάρω (την μεταγραφή);
καλημερα φιλε
Ειναι δυσκολη η περιπτωση σου δυστηχως.
Οι ημμυ εμπ φαινεται οτι φετος θα γινει υποθεση τριτεκνων και θα ανεβει στα 6.5 μορια και πανω.
Εδω ειναι η διαχρονικη εικονα της σχολης .

1730024714930.png

1730024690067.png

Η προσωπικη μου εκτιμιση για το ποσοστο επιτυχια που ζητας ειναι κατω του 50% και εφοσον ο τελευταιος που θα κλεισει την πορτα δεν ειναι του απθ για να τον κερδισεις σε ισοβαθμια.
Για τον δρομο μεσω κατ εξαιρεση ο οποιος θα ανοιξει μετα τις κανονικες μετεγγραφες , οπου και θα κανεις αιτηση ...να πω οτι εχεις μηδενικες πιθανοτητες εκτος και εχεις καποιου ειδος ''σπρωξιμο''.
Το υπουρειο δεν τις αντιμετωπιζει ως χωρο αποκαταστασης απροβλεπτων και ανθρωπιστικων αδικιων οπως και θα επρεπε.
Τι λυσεις υπαρχουν?..συνεχιζεται στο επομενο
 

Anamar

Νεοφερμένος

Η Anamar αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
καλημερα φιλε
Ειναι δυσκολη η περιπτωση σου δυστηχως.
Οι ημμυ εμπ φαινεται οτι φετος θα γινει υποθεση τριτεκνων και θα ανεβει στα 6.5 μορια και πανω.
Εδω ειναι η διαχρονικη εικονα της σχολης .

View attachment 140676
View attachment 140675
Η προσωπικη μου εκτιμιση για το ποσοστο επιτυχια που ζητας ειναι κατω του 50% και εφοσον ο τελευταιος που θα κλεισει την πορτα δεν ειναι του απθ για να τον κερδισεις σε ισοβαθμια.
Για τον δρομο μεσω κατ εξαιρεση ο οποιος θα ανοιξει μετα τις κανονικες μετεγγραφες , οπου και θα κανεις αιτηση ...να πω οτι εχεις μηδενικες πιθανοτητες εκτος και εχεις καποιου ειδος ''σπρωξιμο''.
Το υπουρειο δεν τις αντιμετωπιζει ως χωρο αποκαταστασης απροβλεπτων και ανθρωπιστικων αδικιων οπως και θα επρεπε.
Τι λυσεις υπαρχουν?..συνεχιζεται στο επομενο
Κύριε Γιάννη, η ισοβαθμία έχει να κάνει με φοιτητές που προέρχονται μόνο από την ίδια σχολή;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,865 μηνύματα.

Anamar

Νεοφερμένος

Η Anamar αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Αμα θες απαντηση επανελαβε την ερωτηση χωρις το Γιάν

Αμα θες απαντηση επανελαβε την ερωτηση χωρις το κυριε.
Γιάννη, αυτό που έγραψες πριν λίγο <<και εφοσον ο τελευταιος που θα κλεισει την πορτα δεν ειναι του απθ για να τον κερδισεις σε ισοβαθμια>>, τι σημαίνει; Δηλαδή όσοι ισοβαθμίσουν στα μόρια, πρέπει να φοιτούν στην ίδια σχολή από την οποία ζητούν μετεγγραφή για να κερδίσει τελικά αυτός που έχει τα περισσότερα;
 

ThetikisMonster

Νεοφερμένος

Ο ThetikisMonster αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
καλημερα φιλε
Ειναι δυσκολη η περιπτωση σου δυστηχως.
Οι ημμυ εμπ φαινεται οτι φετος θα γινει υποθεση τριτεκνων και θα ανεβει στα 6.5 μορια και πανω.
Εδω ειναι η διαχρονικη εικονα της σχολης .

View attachment 140676
View attachment 140675
Η προσωπικη μου εκτιμιση για το ποσοστο επιτυχια που ζητας ειναι κατω του 50% και εφοσον ο τελευταιος που θα κλεισει την πορτα δεν ειναι του απθ για να τον κερδισεις σε ισοβαθμια.
Για τον δρομο μεσω κατ εξαιρεση ο οποιος θα ανοιξει μετα τις κανονικες μετεγγραφες , οπου και θα κανεις αιτηση ...να πω οτι εχεις μηδενικες πιθανοτητες εκτος και εχεις καποιου ειδος ''σπρωξιμο''.
Το υπουρειο δεν τις αντιμετωπιζει ως χωρο αποκαταστασης απροβλεπτων και ανθρωπιστικων αδικιων οπως και θα επρεπε.
Τι λυσεις υπαρχουν?..συνεχιζεται στο επομενο
Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση και περιμένω για τη συνέχεια (για τις λύσεις).
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,865 μηνύματα.
Κύριε Γιάννη, η ισοβαθμία έχει να κάνει με φοιτητές που προέρχονται μόνο από την ίδια σχολή;
Λοιπον καλη μου Αnamar
Το ειπα ετσι πρακτικα στο παιδι παραπανω γιατι αν κοντραριστει με συνφοιτητη απθ εχουν περιπου τα ιδια μορια πανω κατω και παιζεται ποιος εχει τα παραπανω.
Ενω αν κοντραριστει με ενα παιδι της κοζανης σιγουρα εχει παραπανω μορια πανελληνιων..
Εδω διαχρονικα υπαρχει μια τρομερη στρεβλωση στην ισοβαθμια των μετεγγραφων...η οποια δεν μπορει να επιληθει με καταμερισμο των θεσεων γιατι ειναι λιγες.
Στην ιδια δεξαμενη μετεγγραφων μπαινουν παιδια με διαφορετικο ειδος μοριων
πχ.. Παιδια Γελ, επαλ,νυχτερινων γελ, νυχτερινων επαλ, 10% κλπ.
Οποτε καποια στιγμη συγκρουεται σε ισοβαθμια ενα παιδι γελ με ενα επαλ
και φυσικα το γελ χανει γιατι τα μορια επαλ ειναι πολυ περισσοτερα.
Τωρα (2019 και μετα) δεν υπαρχει καμια θεραπεια.... πριν υπηρχαν οι ενστασεις οπου ελεγες ..εγω εχω δυσκολοτερα μορια γιατι με συγκρινεις με ενα παιδι με ευκολοτερα μορια ?....και ετσι και οι δυο επαιρναν την μετεγγραφη.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top