[Παλιό Σύστημα] Αρχές Φιλοσοφίας ή Πολιτική και Δίκαιο;

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Guest 512125

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εδώ θα βρεις το βιβλίο για το μάθημα Πολιτική και Δίκαιο:
https://digitalschool.minedu.gov.gr/courses/DSGL-B103/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Πφφ βαριεμαι θανασιμα μαθηματα ΚΠΑ στυλ οπότε με βλέπω φιλοσοφία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
μετα απο πολλη σκεψη αποφασισα να επιλεξω δικαιο...ειδα το βιβλιο της φιλοσοφιας και ειναι πραγματικα εξαιρετικα δυσνοητο:(:(:(........
Είναι δυσνόητο σε μερικά σημεία,αλλά αν έχετε κάποιον καθηγητή που θα σας το παρουσιάζει σε σχεδιάγραμμα ή δίνοντάς σας φωτοτυπίες με τα πιο σημαντικά,τότε θα σου αρέσει πολύ. Εγώ προσωπικά το βρίσκω πιο ενδαφέρον. Το δίκαιο είναι σχεδόν ίδιο με την Κοινωνική και πολιτική αγωγή της Γ' γυμνασίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick18

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nick18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Άγναντα (Άρτα). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
τελικα ας μου πει καποιος τι θα γινει φετος με τα παιδια που ειναι β λυκειου.θα ισχυσει αυτο με τις κατευθυνσεις α κια β και τα μαθηματα επιλογης?γιατι απο το 2006 η 2017 ειχαν πει οτι θα αλλαξει το συστημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Ουουφ σημερα μας εδωσαν τελευταια διορία μέχρι αύριο να αποφασίσουμε και δεν ξέρω ακόμα! Η φιλοσοφία μου φαίνεται πιο ενδιαφέρουσα αλλά άμα είναι παπαγαλιζέ λεω να πάρω καλύτερα δίκαιο που θα καταλαβαίνω και τί λέω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GhastaL

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GhastaL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Δεν το συζητώ. Με έναν καλό καθηγητή η Φιλοσοφία είναι το κάτι άλλο! Χωρίς παπαγαλία... Με έναν κακό καθηγητή, μάθημα προς αποφυγήν!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nadiawow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νάντια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Καλησπέρα σας και καλή χρονική χρονιά..!:hello:

Φέτος γνώρισα επιτέλους κ από κοντά, τι εστί κατεύθυνση...
Η φετινή χρονιά μου φαίνεται αρκετά "ξένη" καθώς μας έχουν δώσει να επιλέξουμε μαθήματα και κατευθύνσεις χωρίς να μας έχουν ενημερώσει ή συμβουλεύσει καθόλου πάνω σ'αυτό...
Θέλω να περάσω στο παιδαγωγικό και να γίνω δασκάλα ,γιατί ως επάγγελμα με ενδιαφέρει πάρα πολύ, και γιατί οι άλλες δυο μεγαλύτερες αδερφές μου έκαναν ακριβώς το ίδιο οπότε πάνω κάτω ξέρω τι έχω να αντιμετωπίσω.
Για αυτόν τον λόγο επέλεξα και την θεωρητική κατεύθυνση.Μας έδωσαν όμως να διαλέξουμε ανάμεσα σε αρχές φιλοσοφίας και πολιτικη και δίκαιο. Δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς είναι και διάλεξα λίγο στην τύχη.. Ένας καθηγητής που προσπάθησε να μας ενημερώσει λίγο για την θεωρητική έλεγε καλύτερα να μην επιλέξουμε αρχές φιλοσοφίας και οτι πολιτική και δίκαιο είναι πιο εύκολο μάθημα και δεν θα ταλαιπωρηθούμε τόσο. Η αλήθεια είναι οτι αντιθετα με την φιλοσοφια το δεύτερο δεν μου κινεί καθόλου το ενδιαφέρον ...

Για να μην σας κουράζω θα ήθελα να μάθω την γνώμη σας για αυτά τα δυο όπως και επίσης τι διαλέξατε εσείς...
Ωστόσο θα με βοηθούσατε αρκετά αν επίσης μου λέγατε την γνώμη σας για τα μαθήματα επιλογής..Επέλεξα αστρονομία ( συμβουλή της αδερφής μου) αλλά σε άλλα θέματα κατάλαβα ότι μάλλον ήταν λάθος επιλογή... Εσείς τι λέτε; :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αιθερόλαμνος

Νεοφερμένος

Η αιθερόλαμνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Παιδαγωγικό Ειδικής Αγωγής Θεσσαλίας (Βόλος) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 116 μηνύματα.
κοιτα.. όταν ημουν εγώ β' λυκειου ήταν και τα δυο υποχρεωτικα , άρα, έχω και για τα 2 μια ιδεα... οι αρχες φιλοσοφίες πραγματεύονται δυσνόητα αλλά συχνά ενδιαφέροντα θέμΑΤΑ... όμως το μάιθημα είναι αρκετά δύσκολο.. απαιτεί κριτικη ικανοτητα και υψηλη αντιληπτικοτητα.... ωστόσο, το μάθημα σχετίζεται με το γνωστό της γ΄ λυκείου και έτσι θα σου είναι κάποια πράγματα γνωριμα του χρόνου..
όσον αφορα το δικαιο νομιζω οτι είναι αρκετα πιο εύκολο και χρησιμο μαθημα... πραγματευεται τους θεσμους, το κρατος, τους νομους, τη βουλη, την Ε.Ε... θέματα πιο οικεια στον καθε μαθητη..
η επιλογή είναι δικη σου ανάλογα με τα ενδιαφεροντά σου και ΔΕΝ είναι βαρύνουσας σημασιας...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ορεστης12345

Νεοφερμένος

Ο ορεστης12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών Θράκης (Ξάνθη). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
το μονο που μπορω να πω ειναι οτι εφευγα απο τη χημεια κατευθυνσης στη β λυκειου για να παροκολουθησω αρχες φιλοσοφιας...μιλαμε για μαθημα που σε ταξιδευει ..δεν καταλαβαινεις πως περναει η ωρα,διοτι μαθαινεις για τα φιλοσοφικα ρευματα , συζητας ,γνωριζεις ακομα κ τον εαυτο σου......το αλλο ειναι το γνωστο παρωχημενο μαθημα που καναμε και στη γ γυμνασιου καπως και υπαρχει και στην κοινωνιολογια της γ....χωρις συζητηση αρχες φιλοσοφιας!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αιθερόλαμνος

Νεοφερμένος

Η αιθερόλαμνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Παιδαγωγικό Ειδικής Αγωγής Θεσσαλίας (Βόλος) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 116 μηνύματα.
το μονο που μπορω να πω ειναι οτι εφευγα απο τη χημεια κατευθυνσης στη β λυκειου για να παροκολουθησω αρχες φιλοσοφιας...μιλαμε για μαθημα που σε ταξιδευει ..δεν καταλαβαινεις πως περναει η ωρα,διοτι μαθαινεις για τα φιλοσοφικα ρευματα , συζητας ,γνωριζεις ακομα κ τον εαυτο σου......το αλλο ειναι το γνωστο παρωχημενο μαθημα που καναμε και στη γ γυμνασιου καπως και υπαρχει και στην κοινωνιολογια της γ....χωρις συζητηση αρχες φιλοσοφιας!!!

θα συμφωνησω στο οτι η φύση του μαθηματος(φιλοσοφια) είναι οπωσδηποτε πιο ενδιαφέρουσα αλλά αυτό εξαρτάται κι από τον καθηγητη..
το δικαιο αναμφιβολα είναι πιο βαρετο μαθημα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ορεστης12345

Νεοφερμένος

Ο ορεστης12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών Θράκης (Ξάνθη). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
θα συμφωνησω στο οτι η φύση του μαθηματος(φιλοσοφια) είναι οπωσδηποτε πιο ενδιαφέρουσα αλλά αυτό εξαρτάται κι από τον καθηγητη..
το δικαιο αναμφιβολα είναι πιο βαρετο μαθημα..

ναι υποκειμενικα ειν αυτα..εγω με εναν φιλο μου (απο θετικη κ αυτος ) πηγαιναμε κ καναμε συζητηση με την καθηγητρια και 2 ατομα ακομα και οι αλλοι της θεωρητικης ελεγαν τι σας αρεσει απο αυτη τη βλακεια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αιθερόλαμνος

Νεοφερμένος

Η αιθερόλαμνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Παιδαγωγικό Ειδικής Αγωγής Θεσσαλίας (Βόλος) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 116 μηνύματα.
ναι υποκειμενικα ειν αυτα..εγω με εναν φιλο μου (απο θετικη κ αυτος ) πηγαιναμε κ καναμε συζητηση με την καθηγητρια και 2 ατομα ακομα και οι αλλοι της θεωρητικης ελεγαν τι σας αρεσει απο αυτη τη βλακεια :P

μπράβο, πάντως!! μου φαίνεται τόσο περίεργο να αρέσει η φιλοσοφία σε μαθητη θετικής..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ορεστης12345

Νεοφερμένος

Ο ορεστης12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών Θράκης (Ξάνθη). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
μπράβο, πάντως!! μου φαίνεται τόσο περίεργο να αρέσει η φιλοσοφία σε μαθητη θετικής..:)
ναι υπαρχει μια ιδιαιτερη ανησυχια σε τετοιου ειδους φιλοσοφικα ζητηματα...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nadiawow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νάντια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Μάλιστα!
Ευχαριστώ πάρα πολύ παιδιά,με κάνατε να χαρώ γιατί όντως μου φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον και το δίκαιο τόσο βαρετό..!! :clapup:
Απλώς ήθελα και άλλες γνώμες γιατί όσο να 'ναι ,κατά την άποψη μου, είναι σημαντική απόφαση... .:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Φιλοσοφια φυσικα.Θυμαμαι,εκανα και μαθημα την ωρα της φιλοσοφιας,αρκετες φορες :P

Απλως,καταλαβα οτι ηταν αρκετα θεμα καθηγητη.Και τι γνωσεις εχει ο καθηγητης πανω στην φιλοσοφια.Το μαθημα ειναι οντως αρκετα ενδιαφερον,σε βαθμο που καθομασταν μεσα οταν χτυπουσε το κουδουνι.Αλλα μπορει ο μαθητης να το σιχαθει,αμα ο καθηγητης δεν το διδαξει με τον σωστο τροπο,δηλαδη με αρχες διαλογου και ανταλλαγης αποψεων,και οχι στειρα,απλως με παραδοση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Πάρε το μάθημα, στο οποίο μπαίνουν ευκολότερα βαθμοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αιθερόλαμνος

Νεοφερμένος

Η αιθερόλαμνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Παιδαγωγικό Ειδικής Αγωγής Θεσσαλίας (Βόλος) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Φιλοσοφια φυσικα.Θυμαμαι,εκανα και μαθημα την ωρα της φιλοσοφιας,αρκετες φορες :P

Απλως,καταλαβα οτι ηταν αρκετα θεμα καθηγητη.Και τι γνωσεις εχει ο καθηγητης πανω στην φιλοσοφια.Το μαθημα ειναι οντως αρκετα ενδιαφερον,σε βαθμο που καθομασταν μεσα οταν χτυπουσε το κουδουνι.Αλλα μπορει ο μαθητης να το σιχαθει,αμα ο καθηγητης δεν το διδαξει με τον σωστο τροπο,δηλαδη με αρχες διαλογου και ανταλλαγης αποψεων,και οχι στειρα,απλως με παραδοση.

τα είπες όλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Και τα δυο ειναι εξισου βαρετα και ανουσια.Κατα τ' αλλα η φιλοσοφια ισως ειναι πιο χρησιμη για τη Γ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αιθερόλαμνος

Νεοφερμένος

Η αιθερόλαμνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Παιδαγωγικό Ειδικής Αγωγής Θεσσαλίας (Βόλος) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Και τα δυο ειναι εξισου βαρετα και ανουσια.Κατα τ' αλλα η φιλοσοφια ισως ειναι πιο χρησιμη για τη Γ.

ανούσιο δεν είναι κανενα από τα δυο...:) το αν καταντούν βαρετα εξαρτάται σε καθε περιπτωση απο τον καθηγητη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

{~*1rèNe*~}

Τιμώμενο Μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,067 μηνύματα.
Νάντια, να σου πω πως για να περάσεις στο Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης, δεν είναι απαραίτητο να διαλέξεις τη Θεωρητική κατεύθυνση, μπορείς να διαλέξεις όποια από τις 3 θέλεις και πιστεύεις ότι θα είσαι καλύτερη, καθώς τα συγκεκριμένα τμήματα είναι και στο 1ο επιστημονικό πεδίο (πρόσβαση από θεωρητική) και στο 2ο (πρόσβαση από θετική και τεχνολογική.)
Τώρα, όσον αφορά τα 2 αυτά μαθήματα, απορώ γιατί το έκαναν έτσι. Μέχρι πέρυσι οι Αρχές φιλοσοφίας ήταν στη θεωρητική κατεύθυνση, μαζί με τα Αρχαία και τα Λατινικά, και η Πολιτική και Δίκαιο ήταν Γενικής Παιδείας για όλους...
Τέλοσπάντων, όπως σου είπαν και πιο πάνω, η Φιλοσοφία είναι πολύ ενδιαφέρουσα, αλλά είναι και δύσκολο σαν μάθημα. Και θεωρώ ότι το συγκεκριμένο μάθημα ή θα το αγαπήσεις ή θα το μισήσεις, και αυτό θα εξαρτηθεί από την καθηγήτρια/καθηγητή που θα στο διδάξει. Π.χ., εγώ είχα μία απαίσια καθηγήτρια, που το μόνο που έκανε ήταν να κοιτάζει το βιβλίο και να μας λέει με άλλα λόγια αυτά που έγραφε μέσα. Και στην εξέταση τα ήθελε αυτολεξί, και ουσιαστικά αυτό που κάναμε ήταν παπαγαλία χωρίς να κοιτάζουμε την ουσία. (Και εγώ, επειδή δεν ήμουν καλή στην παπαγαλία, έπαιρνα και κάτι βαθμούς πολύ μέτριους.)
Από την άλλη, το Δίκαιο είναι όντως πιο εύκολο και πιο εύκολα κατανοητό, και μαθαίνεις χρήσιμα πράγματα. Είναι μια πιο ασφαλής επιλογή. Αλλά είναι κάπως βαρετό, ειδικά αν ο καθηγητής είναι βαρετός (ναι, κι εδώ είχα μία καθηγήτρια περίεργη, που έκανε το μάθημα αδιάφορο.)
Συμπερασματικά, θα σου πρότεινα να προτιμήσεις τη Φιλοσοφία, γιατί σχετίζεται περισσότερο με την κατεύθυνσή σου (αν παραμείνεις σε αυτή), αλλά αν δεις ότι το διδάσκει κάποιος καθηγητής που ξέρεις ότι είναι πολύ αυστηρός/βαρετός, προτίμησε το Δίκαιο.
Επίσης, κοίτα ποιες άλλες σχολές θα σε ενδιέφεραν και σε ποια κατεύθυνση αντιστοιχούν, και γενικά ποια αντικείμενα/μαθήματα σου είναι πιο εύκολα και ενδιαφέροντα, για να διαλέξεις κατεύθυνση. Μπορείς ακόμα να αλλάξεις, αν θες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top