Οργανωμένοι φοιτητές ενάντια στις καταλήψεις

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
ξανασκεψου τι ειπες. στην αμερικη και στην αγγλια ενα μεγαλο ποσοστο του πληθυσμου δεν εχει ουσιαστικη προσβαση στην εκπαιδευση..
η κοινη λογικη σου απλα ειναι προβληματικη
Αυτό το στηρίζεις κάπου;Γιατί νομίζω πιο πολλοί πτυχιούχοι σε σχέση με το συνολικό πληθυσμό υπάρχουν στις ΗΠΑ παρά στην Ελλάδα.
Και η Ελλάδα με την δημόσια παιδεία της(η τουλάχιστον αυτή υποστηρίζει) έχει περισσότερη ανεργεία σε σχέση με χώρες με ιδιοτικοποιημένν.Δεν λέω η ανεργεία δεν είναι μόνο εκπαιδευτικό πρόβλημα αφορά όμως και την εκπαίδευση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Τουλάχιστον το παραδέχομαι. Ξέρεις τι λέει μια παροιμία; Αν μπορείς να φτιάξεις τον εαυτό σου τέλειο, τότε φτιάξε και την κοινωνία τέλεια. Αν μπορέσεις, θα σε ακολουθήσω...
θα προτιμουσα να εισαι μαζι στην δημιουργεια αυτης της τελειας(για μενα καλυτερης) κοινωνιας.

Γιατί όμως; Και να φανταστείς ότι και ο τύπος (ΜΜΕ) είναι το κύτταρο της Δημοκρατίας. Μήπως να φιμώσουμε τα ΜΜΕ για να ακούγονται οι αντιπροτάσεις των αγωνιστών (με τις πιστωτικές κάρτες); Μήπως δεν ξέρουμε τι θέλουμε; Μήπως βαρεθήκαμε αυτήν την Δημοκρατία που με τόσο Αίμα και Κοινωνικούς Αγώνες την αποκτήσαμε; Ξέρεις είναι πολύ εύκολο να γκρεμίζεις κάτι που έφτιαξαν κάποιοι άνθρωποι με πολύ κόπο και εσύ απλά το γεύεσαι....:)
τα ΜΜΕ μπορουν να γινουν φορεας της δημοκρατιας, μπορει ομως να γινουν και φορεις προπαγανδας.
δεν θεωρω οτι το παρον πολιτευμα ειναι δημοκρατικο, γιατι ο λαος δεν ενδιαφερεται. ο μεσος ενηλικος ανθρωπος δεν ειναι πολιτης με την εννοια του ορου. οι κοινωνικοι αγωνες ηταν βηματα μπροστα. πολλοι απο αυτους ξεκινησαν απο τα πανεπιστημια

οσο και αν συμφωνω με τα λογια σου, θεωρω οτι ειναι υποχρεωση μου να προσπαθησω να κανω κατι καλυτερο, προσπαθοντας να πεισω εστω και εναν να κοιταξει κατι διαφορετικο απο τον εαυτο του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Αυτό το στηρίζεις κάπου;Γιατί νομίζω πιο πολλοί πτυχιούχοι σε σχέση με το συνολικό πληθυσμό υπάρχουν στις ΗΠΑ παρά στην Ελλάδα.
Και η Ελλάδα με την δημόσια παιδεία της(η τουλάχιστον αυτή υποστηρίζει) έχει περισσότερη ανεργεία σε σχέση με χώρες με ιδιοτικοποιημένν.Δεν λέω η ανεργεία δεν είναι μόνο εκπαιδευτικό πρόβλημα αφορά όμως και την εκπαίδευση.

Εχει ανεργεια λογω της αγορας της και των περιορισμενων αναγκων, ειτε δημοσια ειτε ιδιωτικη παιδεια το αποτελεσμα το ιδιο θα ηταν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Την καλυτερη ποιοτητα εκπαιδευσης... για τους λιγους...14% αγραμματοσυνη στην Αμερικη. Στην Ελλαδα εχουμε κατω απο 2.5%.
Κοίτα λίγο εδώ τα χαμηλότερα πόσοστα αναλφαβητισμού υπάρχουν σε τεχνολογικά προηγμένες χώρες με κάποιο βαθμό ιδιοτικοποιημένο σύστημα εκπαίδευσης πχ ΗΠΑ και Καναδας.https://portal.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathextra_1_26/09/2007_163655
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Αυτό το στηρίζεις κάπου;Γιατί νομίζω πιο πολλοί πτυχιούχοι σε σχέση με το συνολικό πληθυσμό υπάρχουν στις ΗΠΑ παρά στην Ελλάδα.
Και η Ελλάδα με την δημόσια παιδεία της(η τουλάχιστον αυτή υποστηρίζει) έχει περισσότερη ανεργεία σε σχέση με χώρες με ιδιοτικοποιημένν.Δεν λέω η ανεργεία δεν είναι μόνο εκπαιδευτικό πρόβλημα αφορά όμως και την εκπαίδευση.

1 στους 2 αμερικανους καποια στιγμη στη ζωη τους θα ζησουν κατω απο το οριο της σχετικης φτωχειας.https://en.wikipedia.org/wiki/Poverty_in_the_United_States εχεις κατι να στηριξεις αυτα που αναφερεις ή απλως ειναι λογια του αερα;

η ελλαδα υποτιθεται οτι εχει προβλημα με τους απειρους πτυχιουχους της, αρα δεν νομιζω οτι εχει λιγοτερους πτυχιουχους απ'οτι η Αμερικη (υπ'οψιν, πολλοι απο τους σπουδαστες δεν ειναι αμερικανοι) μιλωντας παντα σε σχετικα νουμερα
-----------------------------------------
https://en.wikipedia.org/wiki/Illiterate#Broader_and_complementary_definitions

o αναλφαβητισμος δεν περιοριζεται στην γνωση γραφης και αναγνωσης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza_dora

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pizza_dora αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Αυτό το στηρίζεις κάπου;Γιατί νομίζω πιο πολλοί πτυχιούχοι σε σχέση με το συνολικό πληθυσμό υπάρχουν στις ΗΠΑ παρά στην Ελλάδα.
Και η Ελλάδα με την δημόσια παιδεία της(η τουλάχιστον αυτή υποστηρίζει) έχει περισσότερη ανεργεία σε σχέση με χώρες με ιδιοτικοποιημένν.Δεν λέω η ανεργεία δεν είναι μόνο εκπαιδευτικό πρόβλημα αφορά όμως και την εκπαίδευση.

Οπως ειπες πολυ καλα, νομιζεις.

Last time I checked, στο America γινεται εισαγωγη πτυχιουχων λογω εγχωριας ελλειψης. Η τριτοβαθμια εκπαιδευση κοστιζει πολλες χιλιαδες dollars, so ειναι λιγοτερο συχνο χομπυ εκει.

Ακομη και η Σουηδια εχει μικροτερη αναλογια πτυχιουχων απο την Ελλαδα. Δεν τους πολυνοιαζει, πως να το κανουμε, θεωρουν πιο σημαντικα αλλα πραγματα. Εδω εχει γινει εθνικο sport, και υποπτευομαι οτι πρεπει να ημαστε πολυ ψηλα στην παγκοσμια καταταξη οσον αφορα τους πτυχιουχους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Τα ποσοστα ειναι διαφορετικα αλλα εξαρταται και πως το μετρησανε... στην Αμερικη παντως βρισκεις τεραστιες αντιθεσεις μορφωσης και αμορφωσιας, μπορει να εχει τα καλυτερα πανεπιστημια αλλα ειναι για τους λιγους, αυτο ειναι το σιγουρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,086 μηνύματα.
οι κοινωνικοι αγωνες ηταν βηματα μπροστα. πολλοι απο αυτους ξεκινησαν απο τα πανεπιστημια. Όσο και αν συμφωνω με τα λογια σου, θεωρω οτι ειναι υποχρεωση μου να προσπαθησω να κανω κατι καλυτερο, προσπαθοντας να πεισω εστω και εναν να κοιταξει κατι διαφορετικο απο τον εαυτο του

...μακάρι να είμαι εγώ αυτός ο άνθρωπος...

Ξέρεις τι με ωθεί να έχω αυτές τις απόψεις, που ίσως ενοχλούν κάποιους; Η ξεπουλημένη συμπεριφορά πολλών καθηγητών μου, πολλών δημοσίων υπαλλήλων, πολλών πολιτικών,...που είναι ένα μέρος αυτής της ποικιλόμορφης κοινωνίας...Δεν αντέχω άλλο στην σχολή μου, διότι με κούρασαν αφάνταστα, αφού....τελικά δεν μου έμαθαν αυτό που για το οποίο έχουν συνταγματική υποχρέωση να κάνουν. Τι να το κάνω, να λάβω κοινωνική μόρφωση και από ποιοτική επιστημονική μόρφωση να είμαι στο 10 με άριστα το 20 (τρόπος του λέγειν); Μια δουλειά, φίλε fasdag όταν την αρχίζεις πρέπει να την τελειώνεις σωστά. Στο Πανεπιστήμιο πας για σπουδές και εφόσον μείνει ελεύθερος χρόνος (που θα μείνει αν υπάρχει τάξη, οργάνωση και ηρεμία) θα κάνεις κοινωνικές-φιλοσοφικές συζητήσεις με σκοπό την ανθρωποκεντρική παιδεία του αυριανού αποφοίτου-επιστήμονα. Δυστυχώς, εδώ γίνεται το ανάποδο. Δίνεται περισσότερη βάση στην εικονική κοινωνική παιδεία με απροσδιόριστους στρατευμένους στόχους...και λιγότερο στο διαταύτα. Πρόσεχε!! Επιθυμώ και κοινωνική παιδεία και επιστημονική παιδεία (όχι εκπαίδευση).


Υ.Σ.: Επειδή είσαι νέος φοιτητής ακόμη, θα αλλάξεις άποψη καθώς περάσουν τα χρόνια και δεις άλλες εικόνες (ωμής πραγματικότητας). Και γω έτσι ήμουν, σαν εσένα. Με ωραίες απόψεις, αλλά για την θεωρία μόνο. Στην πράξη χάλασε το πράγμα. Όταν ήρθα σε επαφή με την πραγματικότητα του Ελληνικού Πανεπιστημίου (π.χ. να έχω γράψει 8, το είδα με τα μάτια μου και να με κόβει με 4, μπροστά μου, βλέποντας ξανά το γραπτό) έπαθα σοκ...αλλά συνήλθα, διότι έπρεπε...αλλιώς θα είχα κολλήσει στο πρώτο έτος...:)
-----------------------------------------
Ακομη και η Σουηδια εχει μικροτερη αναλογια πτυχιουχων απο την Ελλαδα. Δεν τους πολυνοιαζει, πως να το κανουμε, θεωρουν πιο σημαντικα αλλα πραγματα. Εδω εχει γινει εθνικο sport, και υποπτευομαι οτι πρεπει να ημαστε πολυ ψηλα στην παγκοσμια καταταξη οσον αφορα τους πτυχιουχους.

....και τότε πώς έχουμε εφαρμόσει το Σουηδικό μοντέλο; :P:lol::lol::lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
1 στους 2 αμερικανους καποια στιγμη στη ζωη τους θα ζησουν κατω απο το οριο της σχετικης φτωχειας.https://en.wikipedia.org/wiki/Poverty..._United_States εχεις κατι να στηριξεις αυτα που αναφερεις ή απλως ειναι λογια του αερα;

η ελλαδα υποτιθεται οτι εχει προβλημα με τους απειρους πτυχιουχους της, αρα δεν νομιζω οτι εχει λιγοτερους πτυχιουχους απ'οτι η Αμερικη (υπ'οψιν, πολλοι απο τους σπουδαστες δεν ειναι αμερικανοι) μιλωντας παντα σε σχετικα νουμερα
-----------------------------------------
https://en.wikipedia.org/wiki/Illiter...ry_definitions

o αναλφαβητισμος δεν περιοριζεται στην γνωση γραφης και αναγνωσης
Κοίτα εγώ γνωρίζω αντικειμενικά ότι οι ΗΠΑ έχουν τα καλύτερα πανεπιστήμια,από τα μεγαλύτερα εισοδήματα κατά κεφαλήν στο κόσμο και έχουν ιδιοτικοποιημένο μοντέλο παιδείας αντίθετα χώρες που υποστηρίζουν δημόσιο μοντέλο όπως Ελλάδα η εκπαίδευση και η οικονομία τους παραπαίει.
Φτώχια υπάρχει και στην Ελλάδα.
Απλώς μερικοί που ο ποπός τους έχει καραβολεύτει καλά στις καρέκλες αυτήν την αλλαγή δεν την θέλουν αλλά δεν νομίζω να τα καταφέρουν για πολύ ακόμη όσο και να εναντιώνονται αυτοί και τα παιδία του λαού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza_dora

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pizza_dora αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
....και τότε πώς έχουμε εφαρμόσει το Σουηδικό μοντέλο; :P:lol::lol::lol:

Πού το εφαρμοσαμε? :P
Και ετσι κι'αλλιως δεν ειναι αυτα τα πραγματα για εμας, ειναι για τους βοριους τους κρυοκωλους.:D Σε εμας δεν δουλευει τπτ, οπως βλεπεις η εφαρμογη τους ειναι προβληματικη και κουτση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Κοίτα εγώ γνωρίζω αντικειμενικά ότι οι ΗΠΑ έχουν τα καλύτερα πανεπιστήμια,από τα μεγαλύτερα εισοδήματα κατά κεφαλήν στο κόσμο και έχουν ιδιοτικοποιημένο μοντέλο παιδείας αντίθετα χώρες που υποστηρίζουν δημόσιο μοντέλο όπως Ελλάδα η εκπαίδευση και η οικονομία τους παραπαίει.
Φτώχια υπάρχει και στην Ελλάδα.
Απλώς μερικοί που ο ποπός τους έχει καραβολεύτει καλά στις καρέκλες αυτήν την αλλαγή δεν την θέλουν αλλά δεν νομίζω να τα καταφέρουν για πολύ ακόμη όσο και να εναντιώνονται αυτοί και τα παιδία του λαού.

Σημασια εχει και η αναλογια ομως οχι μονο το εισοδημα, η Αμερικη ειναι τεραστια χωρα με τεραστιες βιομηχανιες και ειναι λογικο να ειναι απο τις πλουσιοτερες χωρες αλλα τα πανεπιστημια τους ειναι ακριβα και δεν μπορουν να πανε ολοι.
Η οικονομια της χωρας δεν παραπαιει εξαιτιας της δημοσιας παιδειας, αλλα της γενικοτερης δομης της αγορας μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Τέσπα εγώ νομίζω είτε γίνουν καταλήψεις είτε δεν γίνουν τα μέτρα θα περάσουν,η Ελλάδα είναι στην Ε.Ε.Οπότε ας φροντίσουμε να πάρουμε το πτυχίο μας εξασφαλίζοντας ένα καλύτερο μέλλον τουλάχιστον για μας.
Σημασια εχει και η αναλογια ομως οχι μονο το εισοδημα, η Αμερικη ειναι τεραστια χωρα με τεραστιες βιομηχανιες και ειναι λογικο να ειναι απο τις πλουσιοτερες χωρες αλλα τα πανεπιστημια τους ειναι ακριβα και δεν μπορουν να πανε ολοι.
Δεν είναι όλα ακριβά όλα, μόνο τα μεγάλα(Harvard etc).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Τέσπα εγώ νομίζω είτε γίνουν καταλήψεις είτε δεν γίνουν τα μέτρα θα περάσουν,η Ελλάδα είναι στην Ε.Ε.Οπότε ας φροντίσουμε να πάρουμε το πτυχίο μας εξασφαλίζοντας ένα καλύτερο μέλλον τουλάχιστον για μας.

Δεν είναι όλα ακριβά όλα, μόνο τα μεγάλα(Harvard etc).

ε ναι τα καλυτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Σημασια εχει και η αναλογια ομως οχι μονο το εισοδημα, η Αμερικη ειναι τεραστια χωρα με τεραστιες βιομηχανιες και ειναι λογικο να ειναι απο τις πλουσιοτερες χωρες αλλα τα πανεπιστημια τους ειναι ακριβα και δεν μπορουν να πανε ολοι.
Η αναλογία γιατί να έχει όσο σημασία.Η απόκτηση ανούσιων πτυχίων αυτό ακριβώς που γινέται στην Ελλάδα δηλαδή είναι κανόνας αριστείας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Η αναλογία γιατί να έχει όσο σημασία.Η απόκτηση ανούσιων πτυχίων αυτό ακριβώς που γινέται στην Ελλάδα δηλαδή είναι κανόνας αριστείας;

η αναλογια εισοδηματος και ακριβειας εννοω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Οι ΗΠΑ νομίζεις είναι πιο ακρβή χώρα από την Ελλάδα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manic

Νεοφερμένος

Ο manic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
αυτοι που ειναι υπερ των καταληψεων απορω γιατι δεν πανε στο υπουργιο να κανουν καταληψη, και κατι ακομα αφου αγωνιζεστε μενομενοι για μια καλυτερη κοινωνια γιατι οι παραταξεις σας λειτουργουν προς προσωπικο οφελος σας (μην πειτε οτι δεν συμβαινει γιατι θα γινει χαμος ετσι...)?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Όποιοι φοιτητές θέλουν κατάληψη νομίζω(δικαίωμα τους είναι άλλωστε) μπορούν να την υποστηρίξουν μόνο μέσω μιας γενικής συνέλευσης της σχολής.
Βέβαια οι συνελεύσεις στις σχολές είναι μπο**** συνήθως άρα δεν είναι και ο πλέον αξιόπιστος τρόπος.Η μόνη λύση είναι οι συνελεύσεις αυτές να προστατεύονται με κάποιο τρόπο.Συχνά υπάρχει και η παρέμβαση της εξωκοινοβουλευτικής αριστεράς οπότε η κατάσταση γίνεται περισσότερο μπουρδελοειδή.
Άλλωστε ένα μεγάλο μέρος των φοιτητών διαφωνούν με την ιδεολογία του ΚΚΕ και του ΣΥΡΙΖΑ για τη δημόσια παιδεία, η κατάληψη όταν δεν είναι πλειοψηφία που αρκετές φορές δεν είναι προσβάλλει την ελευθερία τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,086 μηνύματα.
Τυχαίο είναι November Rain που η πλειοψηφία των καθηγητών (μέλη ΔΕΠ) είναι βαμμένη ΣΥΡΙΖΑ (και μάλιστα ανανεωτική πτέρυγα); :P:D

(ΣΥΡΙΖΑ=Σύστημα Ριζικής Αποτρίχωσης)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SuXu-MuXu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SuXu-MuXu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Όποιοι φοιτητές θέλουν κατάληψη νομίζω(δικαίωμα τους είναι άλλωστε) μπορούν να την υποστηρίξουν μόνο μέσω μιας γενικής συνέλευσης της σχολής.

Με συγχωρείς αλλά από πότε κάποιος φοιτητής έχει δικαίωμα να κλείσει την σχολή του; Ακόμα και αν ψηφιστεί η κατάληψη από την γενική συνέλευση το θεωρείς δημοκρατικό μια μερίδα φοιτητών, ακόμα και αν είναι η πλειοψηφία να στερεί το δικαίωμα της δωρεάν παιδείας από τους υπόλοιπους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top