Οικονομική οδοντιατρική φροντίδα από φοιτητές Οδοντιατρικής - αξίζει να πάω;

erilesg

Δραστήριο μέλος

Η erilesg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 419 μηνύματα.
φανταζομαι αυτη ειναι η διαφορα...οι μεν ειναι οδοντιατροι ενω οι δε φοιτητες που κανουν την πρακτικη τους...για την ε3αγωγη π.χ που εκανα εγω(ποσο μαλλον για ενα εμφυτευμα που 8ελουν αλλοι), 8α μου εβγαινε αρκετα περισσοτερο αν πηγαινα σε καποιον ε3ω, οποτε προτιμησα την αλλη εναλλακτικη...
επισης φανταζομαι οτι πρακτικα δε 8α γινοταν να πηγαιναμε ολοι εκει και για τα παντα:hmm:

Εγω που ρωτησα στον οδοντιατρο πυ πηγαινω χρονια και που εβαλα σιδερακια κ που μου κανει κα9ε χρονο κα9αρισμο (και που υποτι9εται 9α μπορουσε να μου κανει μια καλυτερη τιμη)μου ειπε 500 ευρω η λευκανση και 400 ευρω το σφραγισμα γιατι 9α ειναι με φυλλα χρυσου δλδ γυρω στο 1000 και φυσικα σε τετοιες περιοδους που διανυουμε δν υπαρχει περιπτωση οχι να τα δωσω αλλα να τα βρω...για αυτο κ σκεφτηκα αυτη την λυση!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
Εγω που ρωτησα στον οδοντιατρο πυ πηγαινω χρονια και που εβαλα σιδερακια κ που μου κανει κα9ε χρονο κα9αρισμο (και που υποτι9εται 9α μπορουσε να μου κανει μια καλυτερη τιμη)μου ειπε 500 ευρω η λευκανση και 400 ευρω το σφραγισμα γιατι 9α ειναι με φυλλα χρυσου δλδ γυρω στο 1000 και φυσικα σε τετοιες περιοδους που διανυουμε δν υπαρχει περιπτωση οχι να τα δωσω αλλα να τα βρω...για αυτο κ σκεφτηκα αυτη την λυση!!!

για αυτο που 8ελεις δυστυχως δε γνωριζω για να σε βοη8ησω...οποτε σου προτεινω να απευ8υν8εις εκει...

*παντως εχεις δικιο, ειναι πολλα λεφτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

erilesg

Δραστήριο μέλος

Η erilesg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 419 μηνύματα.
για αυτο που 8ελεις δυστυχως δε γνωριζω για να σε βοη8ησω...οποτε σου προτεινω να απευ8υν8εις εκει...

*παντως εχεις δικιο, ειναι πολλα λεφτα...

σκεφτηκα να επικοινωνησω με την γραμματεια αλλα δεν 3ερω μεχρι ποτε 9α ειναι ανοιχτη η σχολη...λογικα τωρα τελειωνει η ε3εταστικη οποτε μαλλον 9α μου πουν για Σεπτεμβρη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
σκεφτηκα να επικοινωνησω με την γραμματεια αλλα δεν 3ερω μεχρι ποτε 9α ειναι ανοιχτη η σχολη...λογικα τωρα τελειωνει η ε3εταστικη οποτε μαλλον 9α μου πουν για Σεπτεμβρη

ετσι νομιζω και γω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

erilesg

Δραστήριο μέλος

Η erilesg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 419 μηνύματα.
ετσι νομιζω και γω...

παντως χιλια ευχαριστω για τις πληροφοριες εγω νομιζα οτι ηταν πλακα και οταν ανοιγα τ τοπικ ελεγα απο μεσα μου 9α με κοροιδευουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
παντως χιλια ευχαριστω για τις πληροφοριες εγω νομιζα οτι ηταν πλακα και οταν ανοιγα τ τοπικ ελεγα απο μεσα μου 9α με κοροιδευουν!

πλακα σιγουρα δεν ειναι:D
βασικα εγω στεναχωριεμαι που δεν 3ερω αρκετα ωστε να απαντησω σε καποιες αποριες σου...:redface:ελπιζω ολα να πανε καλα και..φ8ηνα:D;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

erilesg

Δραστήριο μέλος

Η erilesg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 419 μηνύματα.
πλακα σιγουρα δεν ειναι:D
βασικα εγω στεναχωριεμαι που δεν 3ερω αρκετα ωστε να απαντησω σε καποιες αποριες σου...:redface:ελπιζω ολα να πανε καλα και..φ8ηνα:D;)

και φ9ηνα!!!!!χαχαχα μακαρι....
βσκ μακαρι να δει το τοπικ κανενας φοιτητης της οδοντιατρικης οποτε να λυ9ει το 9εμα...
παντως δεν η3ερα οτι ειναι ''ωραιο'' το τμημα αυτο....αλλα 9α μου πεις εδω η ιατρικη και ειναι ''ωραια'' :D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
και φ9ηνα!!!!!χαχαχα μακαρι....
βσκ μακαρι να δει το τοπικ κανενας φοιτητης της οδοντιατρικης οποτε να λυ9ει το 9εμα...
παντως δεν η3ερα οτι ειναι ''ωραιο'' το τμημα αυτο....αλλα 9α μου πεις εδω η ιατρικη και ειναι ''ωραια'' :D:D

το ευχομαι!:)
lool:Dεγω να δεις, εμεινα μαλακας μολις αρχισα να βλεπω τι κυκλοφορει:P:P(και παλι ντροπη μου:angel:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

erilesg

Δραστήριο μέλος

Η erilesg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 419 μηνύματα.
το ευχομαι!:)
lool:Dεγω να δεις, εμεινα μαλακας μολις αρχισα να βλεπω τι κυκλοφορει:P:P(και παλι ντροπη μου:angel:)

μου φαινεται 9α κανω πολλεεεεεεεεεεεεεες βολτες:P:P
σαν κολασμενες κανουμε
χαχαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinamar

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Επαναφέρω το θέμα γιατί μπορεί να πέσει πάνω του κάποιος (long live google) και να διαβάσει πράγματα που θα τον προβληματίσουν.
Στα πανεπιστημιακά εργαστήρια της Οδοντιατρικής (ΕΚΠΑ/ΑΠΘ) γίνονται διάφορες εργασίες, στις οποίες ο ασθενής επιβαρύνεται μόνο τα έξοδα των υλικών. Αυτό γίνεται, γιατί οι φοιτητές πρέπει να κάνουν την πρακτική τους πριν βγουν έξω και ανοίξουν τα ιατρεία τους. Όπως καταλαβαίνετε, θα ήταν απαράδεκτο να άνοιγε κάποιος ένα οδοντιατρείο, χωρίς να έχει δει ανθρώπινο στώμα πριν πάρει το πτυχίο του. Έτσι, όπως έχουν κλινικές οι φοιτητές της Ιατρικής, έτσι ακριβώς έχουν και οι φοιτητές Οδοντιατρικής.
Κάποιος πιο πάνω ανέφερε "Δεν είναι παράνομο; Τότε γιατί δεν πάνε όλοι εκεί και πάνε σε ιδιώτες και τα χρυσοπληρώνουν;" Γιατί πολύ απλά οι φοιτητές που κάνουν την πρακτική τους στα εργαστήρια αυτά, δε φτάνουν να "φτιάξουν" όλους τους έλληνες πολίτες. Έτσι, γίνεται μία επιλογή, ανάλογα με το ποια περίπτωση είναι πιο αντιπροσωπευτική ενός προβλήματος και κατά πόσο αυτή θα βοηθήσει τους φοιτητές όντως να μάθουν κάτι. Οπότε, η διαδικασία είναι απλή. Παίρνετε τηλέφωνο στις Γραμματείες των σχολών που σας ενδιαφέρουν, κλείνετε ραντεβού στο αντίστοιχο τμήμα, πάτε για μία κλινική εξέταση και περιμένετε να ενημερωθείτε για το αν θα σας αναλάβουν ή όχι.
Οι φοιτητές πάντα λειτουργούν υπό την επίβλεψη καθηγητή και πραγματικά αξίζει τον κόπο μία επίσκεψη.

Για Αθήνα: https://www.dent.uoa.gr/plhrofories-as8enon.html
Για Θεσσαλονίκη: https://www.dent.auth.gr/index.php?lang=el&mn=273&cid=469
Στην πρώτη σελίδα μπορείτε να βρείτε και το κόστος για τα νοσήλια, ανάλογα με το κάθε τμήμα (Ορθοδοντικό, Περιοδοντολογικό, Στοματολογία κτλ) και ανάλογα με την κάθε εργασία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top