Νηστεία

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Από πάντα, μόνο την Μεγάλη Εβδομάδα νήστευα. Πέρυσι μόνο, δεν νήστεψα καθόλου. Φέτος, όμως έχω σκοπό να νηστέψω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Θα νηστέψετε;Μαζί με τη μεγάλη εβδομάδα ξεπερνά τις 40 ημέρες.
εδω κι καποια χρονια εχω παψει να νηστευω..
οποτε ουτε κι φετος προκειται να μπω σε αυτην την διαδικασια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angekon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 165 μηνύματα.
εδω κι καποια χρονια εχω παψει να νηστευω..
οποτε ουτε κι φετος προκειται να μπω σε αυτην την διαδικασια..

μια απ τα ιδια:bye::bye::bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koka

Νεοφερμένος

Ο Αγαθαγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Γεράκι (Ηλεία). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
μια απ τα ιδια:bye::bye::bye:

δυσκολοι καιροι για νηστειες; μπα μαλλον δυσκολη η νηστεια ε;
:thanks::thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsis1

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Παιδια η νηστεια αναφερεται κυριως στην νηστεια απο καθε ειδους αμαρτιες οσο το δυνατον περισσοτερο,και μαζι με την συγκεκριμενη διαιτα ολοκληρωνεται...Στο τροπαριο δεν αναφερεται θρησκεια απο κρεας ή γαλα,μα απο αμαρτιες,εξαρσεις θυμου κτλπ...Τωρα ειναι στ χερι του καθενος αν θα κανει ή οχι δε θα μας φανε κιολα...Ουτε γω κανω:P:D:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Ε και εγώ κλασσικά Μεγάλη Εβδομάδα μόνο νερόβραστα θα τρώω... Και η μακακία κομμένη, είναι αμαρτία :D...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Προσπαθω να νηστευσω ολη την περιοδο το κρεας και καθε Τεταρτη και Παρασκευη μονο λαδι. Την μεγαλη Εβδομαδα ουτε λαδι. ;)

Η νηστεια γενικα αφορα την εγκρατεια του ανθρωπου απο τις απολαυσεις της ζωης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimiMoli

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης Μολύβας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Παιδια η νηστεια αναφερεται κυριως στην νηστεια απο καθε ειδους αμαρτιες οσο το δυνατον περισσοτερο,και μαζι με την συγκεκριμενη διαιτα ολοκληρωνεται...Στο τροπαριο δεν αναφερεται θρησκεια απο κρεας ή γαλα,μα απο αμαρτιες,εξαρσεις θυμου κτλπ...Τωρα ειναι στ χερι του καθενος αν θα κανει ή οχι δε θα μας φανε κιολα...Ουτε γω κανω:P:D:P
Αυτή η άποψη ότι δεν λέει πουθενά για νηστεία, ή ότι η νηστεία είναι μόνο από άλλα πράγματα είναι λάθος. Πρώτιστα είναι νηστεία από τροφές, η οποία θα φέρει την εγκράτεια και την αντίσταση στους πειρασμούς. Επίσης, στον Όρθρο της Κυριακής της Τυρινής (πριν την Κ. Δευτέρα) αναφέρει ότι απαραίτητη "θωράκιση" για την περίοδο της Μ. Τεσσαρακοστής είναι η νηστεία από τροφές. Ακόμη, στο σημερινό όρθρο, εξαίρεται η νηστεία με την οποία ο Μωυσής παρέλαβε το Νόμο, ο Ηλίας "νίκησε" τους ιερείς του Βάαλ και οι Τρεις Παίδες έκαναν την κάμινο δροσιά.
Όμως και η άποψη ότι η νηστεία είναι κάτι που "επέβαλλαν οι παπάδες σήμερα", δηλαδή ότι δεν είναι παράδοση της Εκκλησίας και της Ορθοδοξίας, είναι λάθος. Αν θέλετε "ιστορικές αποδείξεις" ο Χριστός έζησε στην έρημο με νηστεία σαράντα μέρες. Ο Ιωάννης ο Πρόδρομος τρεφόταν με μέλι και ακρίδες, και αν αυτό δεν είναι νηστεία, τότε πείτε μου τι είναι.
Εν πάση περιπτώσει, για να απαντήσω στο ερώτημα της αρχής, θα προσπαθήσω, με τη βοήθεια του Θεού, να νηστέψω ολόκληρη τη Σαρακοστή και από γάλακτοκομικά και αυγά. Δοκιμάστε το, δεν είναι δύσκολο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Αυτή η άποψη ότι δεν λέει πουθενά για νηστεία, ή ότι η νηστεία είναι μόνο από άλλα πράγματα είναι λάθος. Πρώτιστα είναι νηστεία από τροφές, η οποία θα φέρει την εγκράτεια και την αντίσταση στους πειρασμούς. Επίσης, στον Όρθρο της Κυριακής της Τυρινής (πριν την Κ. Δευτέρα) αναφέρει ότι απαραίτητη "θωράκιση" για την περίοδο της Μ. Τεσσαρακοστής είναι η νηστεία από τροφές. Ακόμη, στο σημερινό όρθρο, εξαίρεται η νηστεία με την οποία ο Μωυσής παρέλαβε το Νόμο, ο Ηλίας "νίκησε" τους ιερείς του Βάαλ και οι Τρεις Παίδες έκαναν την κάμινο δροσιά.
Όμως και η άποψη ότι η νηστεία είναι κάτι που "επέβαλλαν οι παπάδες σήμερα", δηλαδή ότι δεν είναι παράδοση της Εκκλησίας και της Ορθοδοξίας, είναι λάθος. Αν θέλετε "ιστορικές αποδείξεις" ο Χριστός έζησε στην έρημο με νηστεία σαράντα μέρες. Ο Ιωάννης ο Πρόδρομος τρεφόταν με μέλι και ακρίδες, και αν αυτό δεν είναι νηστεία, τότε πείτε μου τι είναι.
Εν πάση περιπτώσει, για να απαντήσω στο ερώτημα της αρχής, θα προσπαθήσω, με τη βοήθεια του Θεού, να νηστέψω ολόκληρη τη Σαρακοστή και από γάλακτοκομικά και αυγά. Δοκιμάστε το, δεν είναι δύσκολο!!!

Είναι! Εγώ αν σταματήσω να τρώω για 40 μέρες κρέας, αυγά και γαλακτοκομικά θα έχω μεγάλο πρόβλημα με την υγεία μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Είναι! Εγώ αν σταματήσω να τρώω για 40 μέρες κρέας, αυγά και γαλακτοκομικά θα έχω μεγάλο πρόβλημα με την υγεία μου.

Μην φοβάσαι δεν παθαίνεις τίποτα για 40 μέρες... Εκτός αν έχεις κάποια ανίατη ασθένεια που σου επιβάλλει να τρώς κρέας και γαλακτοκομικά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Μην φοβάσαι δεν παθαίνεις τίποτα για 40 μέρες... Εκτός αν έχεις κάποια ανίατη ασθένεια που σου επιβάλλει να τρώς κρέας και γαλακτοκομικά..

Για 40 μέρες; Είμαι 1.70κατι και πριν χτυπήσω το πόδι μου σχεδόν 50kg. Και επί ήδη 20 μέρες απ'τον πόνο και τις ενοχλήσεις δεν τρέφομαι καλά, οπότε ίσως να έχω χάσει κι άλλο, δεν έχω όρεξη για περισσότερα προβλήματα υγείας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Για να το λέει, προφανώς έχει κάποιο πρόβλημα.
Για να απαντήσω και στην ερώτηση του thread, ποτέ δε νήστεψα οπότε δεν νομίζω να αρχίσω φέτος.

έδιτ: με πρόλαβε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Για 40 μέρες; Είμαι 1.70κατι και πριν χτυπήσω το πόδι μου σχεδόν 50kg. Και επί ήδη 20 μέρες απ'τον πόνο και τις ενοχλήσεις δεν τρέφομαι καλά, οπότε ίσως να έχω χάσει κι άλλο, δεν έχω όρεξη για περισσότερα προβλήματα υγείας.

Νηστεία δεν σημαίνει απαραίτητα "δεν τρέφομαι καλά"... Οι καλόγεροι στο Άγιο Όρος νηστεύουν όλο το χρόνο και δεν έχουν προβλήματα υγείας.. Ίσα ίσα είναι υπεραιωνόβιοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Οι κύριοι εκεί πάνω ζουν σε πολύ καθαρό περιβάλλον, δεν έχουν άγχος, δεν καπνίζουν κτλ. Η διατροφή τους είναι ένα απο τα πολλά πράγματα που τους κάνει να ζουν πολύ (θεωρώ οτι ισχύει αυτό, δεν το έχω ψάξει), δεν είναι και πολύ πειστικό επιχειρήμα για μένα. Δεν είναι και μόνο το τι τρώνε, αλλά το πόσο καλά είναι αυτά που τρώνε, απο οτι ξέρω παράγουν μόνοι τους τα περισσότερα τροφιμά τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Νηστεία δεν σημαίνει απαραίτητα "δεν τρέφομαι καλά"... Οι καλόγεροι στο Άγιο Όρος νηστεύουν όλο το χρόνο και δεν έχουν προβλήματα υγείας.. Ίσα ίσα είναι υπεραιωνόβιοι...

Επειδή ακριβώς τρέφονται σχεδόν όλη τους την ζωή έτσι, στην ουσία δεν στερούνται κάτι. Όπως και οι χορτοφάγοι δεν νιώθουν στέρηση επειδή δεν τρώνε κρέας. Εγώ όμως πίνω γάλα κάθε πρωί και βράδυ, τρώω κρέας 3-4 φορές την εβδομάδα. Αν μου πεις επί 40 μέρες να τα κόψω με τι θα τα αντικαταστήσω; Δεν λέω πως δεν υπάρχουν άλλες τροφές, αλλά για μένα και τον οργανισμό μου δεν θα είναι το ίδιο. Νηστεύω την Μ.Εβδομάδα πάντα και παρατηρώ την αδυναμία μου και τις ζαλάδες, εάν το τηρούσα όλη την Σαρακοστή θα με έβλαπτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rock_Sugar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαριάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 176 μηνύματα.
Μην φοβάσαι δεν παθαίνεις τίποτα για 40 μέρες... Εκτός αν έχεις κάποια ανίατη ασθένεια που σου επιβάλλει να τρώς κρέας και γαλακτοκομικά..

Πολλοί άνθρωποι και ιδίως νέα παιδιά έχουν πρόβλημα με το σίδηρό τους.
Όταν λοιπόν η φερριτίνη και ο σίδηρός σου έχουν φτάσει στα τάρταρα, τότε επιβάλλεται να τρως κόκκινο κρέας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Νηστεία δεν σημαίνει απαραίτητα "δεν τρέφομαι καλά"... Οι καλόγεροι στο Άγιο Όρος νηστεύουν όλο το χρόνο και δεν έχουν προβλήματα υγείας.. Ίσα ίσα είναι υπεραιωνόβιοι...

Οι καλόγεροι στο Άγιο Όρος δεν είναι στην ανάπτυξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Οι καλόγεροι στο Άγιο Όρος δεν είναι στην ανάπτυξη.

Και θα διαταραχθεί η ανάπτυξη απο τις 40 μέρες που δεν θα φάς κρέας ??!!
Δεν λέω αυστηρή νηστεία οκ.. Αλλά απο μερικά πράγματα μπορούμε να απέχουμε και μια φορά το χρόνο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xman

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ιστιαία (Εύβοια). Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Εγω φετος σταματω την νηστεια 1,5 ημερας που εκανα καθε χρονο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Ποια θεωρείται η αυστηρή νηστεία; Γιατί για μένα προσωπικά το να στερηθώ το γάλα και το κρέας είναι πολύ σημαντικό. Και δεν είναι μόνο η ανάπτυξη, είναι και θέμα υγείας, η Μαριάννα ανέφερε την έλλειψη σιδήρου που όντως ταλαιπωρεί αρκετούς νέους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top