Να διδάσκεται η καθαρεύουσα στο σχολείο;

Να διδάσκεται η καθαρεύουσα στο σχολείο;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 72)
  • Ναι

    Ψήφοι: 9 12.5%
  • Όχι

    Ψήφοι: 63 87.5%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,120 μηνύματα.
Ας το δούμε επιστημονικά το θέμα, γλωσσολογικά.
Η Γλώσσα είναι ένας ζωντανός οργανισμός ο οποίος εξελίσσεται συνεχώς. Ωστόσο, σε αντίθεση με τους φυσικούς οργανισμούς, δεν έχει κανένα νόημα να συσχετίζουμε την αλλαγή αυτή με έννοιες όπως "φθορά" και "πρόοδος", καθώς δεν υπάρχουν γλωσσικά κριτήρια σύμφωνα με τα οποία μία γλωσσική μορφή είναι ανώτερη ή κατώτερη, καλύτερη, χειρότερη ή καθαρότερη από μιαν άλλη.
Πιο απλά, εφόσον δεν υπάρχουν κριτήρια φθοράς ή βελτίωσης των γλωσσών και η γλωσσική αλλαγή είναι ένα φαινόμενο το οποίο είναι εξ ορισμού αδύνατο να αποφευχθει, δεν υπάρχει κανένας λόγος να επιχειρηθεί η όποια προσπάθεια "καθαροποίησης" της γλώσσας. Κατα συνέπεια δεν υπάρχει και κανένας λόγος να διδάσκεται στα σχολεία.
Δεν το κρύβω ότι μου αρέσει να διαβάζω κείμενα στην καθαρεύουσα, και πολλές φορές χρησιμοποιώ κι εγώ ανάλογες φράσεις ή λέξεις... αλλά μέχρι εκεί.

:hmm: Δηλαδή η γλώσσα εξελίσσεται και αυτό σημαίνει ότι προσαρμόζεται στο περιβάλλον και αλλάζει σύμφωνα με τις ανάγκες της εποχής. Δεν είναι στατική αλλά δυναμική και επιβιώνουν κάθε φορά μόνο τα στοιχεί απου πρέπει να επιβιωσουν ενώ αυτα που είναι περιττά απορίπτονται από το ανοσοποιητικό σύστημα της γλώωσα (ειδικό και μη ειδικό)

Επειδή η γλώσσα δεν φθείρεται η εξέλιξη αυτή μας θυμίζει το big bang αρχίζει από ένα σημείο και όσο περνάει ο καιρός εδραιώνεται, όμως με την εδραίωση αυτή κυριαρχεί το χάος και εδώ το ρόλο το παίζουν οι γλωσσολόγοι που με ειδικές επιστημονικές μεθοδολογίες προσπαθούν να βάλουν τάξη σε αυτή την εδραίωση.

Η καθαρεύουσα πιστεύω ότι σταμάτησε για να μπορεί ο απλός ο κόσμος να παρακολουθεί τα δρώμενα ή να τα διαβάζει κιόλας καθώς με την τεχνολογική ανάπτυξη ο γραπτός λόγος έγινε εύκολα προσβάσιμος στον καθένα.

Αν ήξερα την καθαρεύουσα θα έγραφα ολα τα κειμενα μου στο forum με αυτή την μέθοδο :mad: και στο chat ετσι θα έγραφα και στο blog το ίδιο
δυστυχώς όμως δε ξέρω :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
:hmm: Δηλαδή η γλώσσα εξελίσσεται και αυτό σημαίνει ότι προσαρμόζεται στο περιβάλλον και αλλάζει σύμφωνα με τις ανάγκες της εποχής.
Δεν είναι στατική αλλά δυναμική και επιβιώνουν κάθε φορά μόνο τα στοιχεί απου πρέπει να επιβιωσουν ενώ αυτα που είναι περιττά απορίπτονται από το ανοσοποιητικό σύστημα της γλώωσα (ειδικό και μη ειδικό)

Επειδή η γλώσσα δεν φθείρεται η εξέλιξη αυτή μας θυμίζει το big bang αρχίζει από ένα σημείο και όσο περνάει ο καιρός εδραιώνεται, όμως με την εδραίωση αυτή κυριαρχεί το χάος και εδώ το ρόλο το παίζουν οι γλωσσολόγοι που με ειδικές επιστημονικές μεθοδολογίες προσπαθούν να βάλουν τάξη σε αυτή την εδραίωση.

Η καθαρεύουσα πιστεύω ότι σταμάτησε για να μπορεί ο απλός ο κόσμος να παρακολουθεί τα δρώμενα ή να τα διαβάζει κιόλας καθώς με την τεχνολογική ανάπτυξη ο γραπτός λόγος έγινε εύκολα προσβάσιμη στον καθένα.

Αν ήξερα την καθαρεύουσα θα έγραφα ολα τα κειμενα μου στο forum με αυτή την μέθοδο :mad: και στο chat ετσι θα έγραφα και στο blog το ίδιο
δυστυχώς όμως δε ξέρω :mad:

Μονο εμένα μου φαίνεται αντιφατικό αυτό; Η τεχνολογική ανάπτυξη δεν διεύρυνε τη γνώση ; Άρα γιατί να καταργηθεί η καθαρεύουσα; Μήπως γιατί είναι απλώς ένας τρόπος να ξεχωρίζει η ελίτ από την πλέμπα ;

Μάθε αρχαία καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,120 μηνύματα.
Μονο εμένα μου φαίνεται αντιφατικό αυτό; Η τεχνολογική ανάπτυξη δεν διεύρυνε τη γνώση ; Άρα γιατί να καταργηθεί η καθαρεύουσα; Μήπως γιατί είναι απλώς ένας τρόπος να ξεχωρίζει η ελίτ από την πλέμπα ;

Μάθε αρχαία καλύτερα.
Είναι δύσκολα :(
:D Όλοκληρο το ischool με τόσους θεωρητικούς δε έχει ανοίξει κανένας θέμα μιλάμε αρχαία (έχουν ανοιξει αλλα για ξένες γλώσσες) αυτο με κάνει να πιστεύω ότι είναι πολύ δύσκολο να μιλήσει κάποιος τα αρχαία ακόμα και αν τα σπουδάζει.

Πιστεύω ότι αν συνέχιζε η καθαρεύουσα σε ένα διάστημα μεγάλο οι περισσότεροι θα την μιλούσανε όπως επιβάλλει η εξελιξη δηλαδη να προσαρμόζεσαι στο περιβάλλον σου
το πρόβλημα είναι πως η τεχνολογική επανάσταση έγινε απότομα (την μια χρονια είχαμε τηλεοραση ,την αλλη όχι) την μια χρονια ειχαμε ιντερνετ την αλλη οχι), η εξέλιξη γίνεται αργά όμως θέλαμε άμεσες αλλαγες ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΧΡΟΝΟΣ.

Αυτό ανάγκασε τους γλωσσολόγους της εποχής να καταργησουνε την καθαρεύοσα διότι θέλανε άμεση αλλαγη :P. Δεν είχανε φαίνεται το χρόνο και υπομονή να προσαρμοστεί ο κόσμος τις ανάγκες του και για αυτό προσαρμόστικαν οι λόγιοι στον κόσμο. :D

Όσο αφορά τα βιβλία των γονιών είναι λογικό εμείς τα παιδάκια να μην τα καταβαίνουμε αλλά τα παιδάκια της εποχής τα διαβάζανε και τους άρεσαν (όπως π.χ. και τώρα αρέσουν (τα παιδάκια που έγιναν μεγάλοι ) να πηγαινουν εκκλησία ακόμα και αν δε πιστευουν τόσο στον Θεό για να ακούνε την διάλεκτο ενώ τα σημερινά παιδάκια δε καταλαβαίνουν τίποτα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Το θέμα είναι όμως ότι δεν είναι φυσική εξέλιξη της ελληνικής η καθαρεύουσα! Είναι ένα κατασκεύασμα ! Για ποια εξέλιξη μιλάμε; Αυτή η γλώσσα επιβλήθηκε! Τα παιδιά τότε όχι μόνο δεν τη συμπαθούσαν αλλά αναγκάζονταν να μιλούν την επίσημη καθαρεύουσα/αρχαίζουσα στο σχολείο και τη δημοτική στο σπίτι! Σα να είσαι ξένος στη χώρα σου σα να σου επιβάλλεται μια προκατασκευασμένη κουλτούρα!
Σε τι είδους κοινωνία ζούμε αν θεωρούμε πώς ό,τι και να μας επιβληθεί θα προσαρμοστούμε σε αυτό ό,τι και αν συνεπάγεται αυτό;

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Νομίζω τα επιχειρήματα του Τσάκου είναι τόσο ατράνταχτα όσο και το ρήγμα του Αγίου Ανδρέα, γι αυτό ας σωπάσουμε εμείς οι υπόλοιποι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
εδώ υπάρχουν παιδιά που το ψ το γράφουν πσ και το ξ κσ. Ας μάθουμε πρώτα τα Νέα Ελληνικά και μετά πάτε να μάθετε ό,τι θέλετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
House ήρεμα με τον Πρωταγόρα μην το κάψεις :P

Μα μέσα από το στόμα μου το πήρες_
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
εδώ υπάρχουν παιδιά που το ψ το γράφουν πσ και το ξ κσ. Ας μάθουμε πρώτα τα Νέα Ελληνικά και μετά πάτε να μάθετε ό,τι θέλετε.
Προσωπικά είμαι κατά για τους λόγους που αναφέρθηκαν παραπάνω.
Δηλαδή από τα απαράδεχτα greeklish θα πάμε στο άλλο άκρο?
Τάσο μια φιλική παρατήρηση: τα παραδείγματα που έγραψες μπορεί να οφείλονται σε δυσλεξία. Γνωρίζω κοπέλα που έχει, είναι μια χαρά μαθήτρια, μιλάει σωστά ελληνικά, αλλά επειδή καθόμαστε δίπλα στο φροντιστήριο την έχω δει να κάνει αυτό το λάθος.
Η δέυτερη πρόταση με βρίσκει απόλυτα συμφωνη. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosgr123

Νεοφερμένος

Ο nikosgr123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Πάντως το ότι κατάφεραν να αναστήσουν μές στο κράτους του Ισραήλ, ξαναμιλώντας, την εβραϊκή γλώσσα- του οποίου βέβαια οι προσπάθειες ξεκίνησαν τα τέλη του 19ου, αν θυμάμαι καλά- ας λαμβάνεται υπ' όψιν χάριν της συνέχειας της συζήτησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,065 μηνύματα.
'Επισυνάπτω σεσσαρωμένον άπόσπασμα έκ βιβλίου φυσικής Δ΄γυμνασίου τού πατρός μου:
'Ως προκύπτει έκ τού άνωθεν άποσπάσματος, οί άρχαίοι ήμών πρόγονοι έσυμβόλιζον τήν μέν στροφορμήν διά τού γράμματος G, τήν δέ ροπήν άδρανείας διά τού γράμματος Θ.
Είς όσους αίτούνται τήν έπαναφοράν τής καθαρευούσης, εύχομαι "οίνους εκλεκτούς".

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

άντζυ

Δραστήριο μέλος

Η άντζυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 651 μηνύματα.
Ας μάθουμε πρώτα να μιλάμε σωστά τα Νέα Ελληνικά κ ας αφήσουμε τα Αρχαία κ την Καθαρεύουσα γι'αυτούς που τους αρέσουν κ μόνο.....!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Ας μάθουμε πρώτα να μιλάμε σωστά τα Νέα Ελληνικά κ ας αφήσουμε τα Αρχαία κ την Καθαρεύουσα γι'αυτούς που τους αρέσουν κ μόνο.....!

Δηλαδή εσύ κατάλαβες μετά από όλη τη συζήτηση ότι η Καθαρεύουσα και τα Αρχαία είναι το ίδιο;; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

άντζυ

Δραστήριο μέλος

Η άντζυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 651 μηνύματα.
Όχι απλά πιστεύω ότι κανένα από τα δύο δεν χρειαζόμαστε.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Ας μάθουμε πρώτα να μιλάμε σωστά τα Νέα Ελληνικά κι ας αφήσουμε τα Αρχαία και την Καθαρεύουσα γι'αυτούς που τους αρέσουν κ μόνο.....!
Όσον αφορά στην καθαρεύουσα συμφωνώ και τον λόγο τον έχω διατυπώσει κάποιες σελίδες πριν.
Σε ό,τι λες αναφορικά με τα αρχαία διαφωνώ. Τουλάχιστον αυτά που μαθαίνουμε μέχρι τη Γ' γυμνασίου (δηλαδή τα απολύτως βασικά) είναι απαραίτητο εφόδιο για κάθε Έλληνα (εδώ καμαρώνουν παιδιά ξένων χωρών που έχουν μάθει απ' έξω κάποιους στίχους στην Ιλιάδα π.χ.). Τα αρχαία ελληνικά βοηθούν στη βαθύτερη κατανόηση της ελληνικής γλώσσας - είτε αυτή είναι νέα είτε αρχαΐζουσα είτε δεν ξέρω 'γω τι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
Πάντως αν ερχόταν κάποιος στο δρόμο και μου μιλούσε σε καθαρεύουσα πρώτα θα' σκαγα στο γέλιο και μετά θα τον περνούσα για τρελό.
Η κοινωνία εξελίσσεται, η γλώσσα υπάρχει για να ικανοποιεί τις ανάγκες επικοινωνίας, όσο εξελίσσονται αυτές θα εξελίσσεται και αυτή.
Άκου εκεί να διδάσκεται η καθαρεύουσα.
Πιο οπισθοδρομικός πεθαίνεις ε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,167 μηνύματα.
Ας μάθουμε πρώτα να μιλάμε σωστά τα Νέα Ελληνικά κ ας αφήσουμε τα Αρχαία κ την Καθαρεύουσα γι'αυτούς που τους αρέσουν κ μόνο.....!

Ακριβώς. Όμως τα Νέα Ελληνικά είναι συνέχεια των Αρχαίων Ελληνικών. Κανείς δεν είπε να μάθουμε..να μιλάμε Αρχαία Ελληνικά. Την λογική και την σημασιολογία τους, ναι. Έτσι θα καταλάβουμε την Νέα Ελληνική ώστε να μιλάμε σωστά και όχι..απλά να «σμπρώχνουμε» τον καιρό μας στα θρανία. ;) Τουλάχιστον ας μάθουμε κάτι ουσιώδες για την ζωή μας πολύ καλά στο σχολείο, ασχέτως αν πάμε ή όχι για διδακτορική καριέρα (το όνειρο όσων πάνε Ελληνικό Πανεπιστήμιο :confused:). Ο Παπαδιαμάντης έγραφε στην καθαρεύουσα. Ο Σολωμός το ίδιο. Ο Κάλβος το ίδιο. Ο Ξενόπουλος το ίδιο. Ο Ουράνης το ίδιο. Όλη η μοναδική νεοελληνική γραμματεία..είναι γραμμένη στην καθαρεύουσα. Γιατί θα πρέπει να την "σβήσουμε" από την παιδεία μας; Επειδή θέλουμε να υιοθετήσουμε μια απλουστευμένη λογική στα πάντα. Ζούμε σε μια εποχή, όπου όλα χτίζονται σε μαθηματικά / αλγοριθμικά μοντέλα δηλαδή, απλουστευμένη προσέγγιση της πραγματικότητας σε κάθε τομέα. Ναι, όποιος θέλει ας μάθει Αρχαία. Όποιος θέλει να μαθαίνει και Νέα. Γιατί να υποχρεώνουμε τους μαθητές να μαθαίνουν Νέα; Άδικο δεν είναι; Ας μάθουν μόνο Αγγλικά ή όποια άλλη γλώσσα θέλουν...δημοκρατία και ελευθερία στην Ζιμπάμπουε μωρέ αδέρφια. :whistle:

Προτείνω να μαθαίνουμε και την γλώσσα του σώματος καλά. :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Με την μορφή που διδάσκονται τα αρχαία σήμερα μαθαίνεις κυρίως κανόνες, καταλήξεις κτλ., ενώ θα έπρεπε να επικεντρωθούν στην ελληνική φιλοσοφία.
Αλλά ακόμη κι έτσι δηλαδή κάτι μπορεί να αποκομίσεις, αν αλλάξει ο τρόπος διδασκαλίας και η ύλη ακόμη καλύτερα. Εντάξει έτσι όπως είναι, είναι και λιγάκι χάσιμο χρόνου γιατί για αυτά που παίρνεις τρεις ώρες την βδομάδα (Στο γυμνάσιο) + το διάβασμα σπίτι, είναι πολλές. Πραγματικά, το να διδασκόταν καθαρεύουσα θα ήταν εντελώς ανούσιο. Και πέρα από αυτό, νομίζω πως αρκετά μαθήματα έχουμε, δεν χρειάζονται και αλλά. Τα ελάχιστα κείμενα/ποιήματα που διδασκόμαστε σε αυτήν είναι αρκετά πιστεύω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StingAs7

Νεοφερμένος

Ο StingAs7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Παιδιά αν περιμένατε να μάθετε για την ελληνική φιλοσοφία μέσα από τα αρχαία είστε λίγο εκτός τόπου και χρόνου...ειδικά αν σκεφτείς πως μαθαίνουμε αρχαία σήμερα...

Καθώς άποψη μου είναι ότι η γλώσσα είναι ένα ρευστό κομμάτι του πολιτισμού μας και διαμορφώνεται γενιά γενιά δεν έχει νόημα πλέον η διδαχή της καθαρεύουσας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Παιδιά αν περιμένατε να μάθετε για την ελληνική φιλοσοφία μέσα από τα αρχαία είστε λίγο εκτός τόπου και χρόνου...ειδικά αν σκεφτείς πως μαθαίνουμε αρχαία σήμερα...
Καλά όποιος περιμένει να μάθει αρχαία από το σχολείο είναι βαθιά νυχτωμένος :P
Μόνος σου ό,τι κάνεις.
Καθώς άποψη μου είναι ότι η γλώσσα είναι ένα ρευστό κομμάτι του πολιτισμού μας και διαμορφώνεται γενιά γενιά δεν έχει νόημα πλέον η διδαχή της καθαρεύουσας.
Ακριβώς. Απλώς να σου πω ότι δεν είναι μια άποψή σου και μόνο, αλλά κάτι το οποίο έχει αποδειχτεί και επιστημονικά!! Ποτέ η γλώσσα μιας γενιάς δεν είναι ακριβώς η ίδια με την γλώσσα της προηγούμενης ή της επόμενης γενιάς. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top