Μα γιατί να μαθαίνουμε πράματα που δεν θα μας χρησιμεύσουν ποτέ στη ζωή μας;

Aparadektos

Νεοφερμένος

Ο Aparadektos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Παιδια ακουστε τωρα πια στα σχολεια εχουμε αρχαια,οδυσσεια,ιστορια,γλωσσα και θρησκευτηκα . ///////////////////////////////////////////
θρησκευτηκα(τα χρειαζομαστε για να μαθουμε τη θρησκεια μας και για το Χριστο)
Ιστορια(με την ιστορια μαθαινουμε την ιστορια της χωρας μας και απο που προερχομαστε και τι εχουν κανει οι προγονοι μας)
Γλωσσα(για να μπορουμε να μιλαμε σωστα και να βελτιωσουμε την ελληνικη
γλωσσα)

Οδυσσεια(εδω ειναι το θεμα πειτε μου για τι τα χρειαζομαστε με το να διαβαζουμε ιστοριες και μύθους τι καταλαβαινουμε με την οδυσσεια το μονο που εχω μαθη ειναι κατι ιστοριες για τον οδυσσεα και την προικονομια,επικη ειρωνια,τυπικους στιχους,επιβραδυνση,αφηγηση μονο αυτα αλλα και αυτα τα μαθαινω και στη γλωσσα)
Αρχαια(και τα αρχαια τι να τα κανουμε 8α μεταφράσουμε ποτε αρχαια κειμενα 8α τα χρειαστουμε ποτε στη ζωη μας)???


Δενπιστευω να τα χρειαστουμε ποτε!
3.λογοι γιατι πρεπει να μα8αινουμε Οδυσσεια και Αρχαια
1.για να βγαλουμε καλύτερο βαθμο στον ελεγχο :lol:
2.να περασουμε την ταξη:no1:
3.να μαθουμε τα αρχαια για να δουμε την μητρικη μας γλωσσα:xixi:
4.να μα8ουμε ορθογραφια:P

Δεν ειναι επισης καποια απαξιωση να μπεις σε μια σχολη...γιατι πλεον καποιος που εχει περασει σε μια καλη σχολη εχει ελαχιστες δυνατοτητες να βρει δουλεια απο καποιον αλλον!

Πειτε μου τη γνωμει σας :thanks::thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
4) Να μα8ουμε ορ8ογραφεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αν θες να σπουδάσεις μόνο αυτά που θα σου χρειαστούν κάπου, τράβα μάθε μια τέχνη σε ΤΕΕ. Το ξέρω, βέβαια, ότι το Γυμνάσιο είναι υποχρεωτικό, αλλά σίγουρα αυτό μπορείς να το διορθώσεις στα 15 σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Παιδια ακουστε τωρα πια στα σχολεια εχουμε αρχαια,οδυσσεια,ιστορια,γλωσσα και θρησκευτηκα . ///////////////////////////////////////////
θρησκευτηκα(τα χρειαζομαστε για να μαθουμε τη θρησκεια μας και για το Χριστο)
Ιστορια(με την ιστορια μαθαινουμε την ιστορια της χωρας μας και απο που προερχομαστε και τι εχουν κανει οι προγονοι μας)
Γλωσσα(για να μπορουμε να μιλαμε σωστα και να βελτιωσουμε την ελληνικη
γλωσσα)

Οδυσσεια(εδω ειναι το θεμα πειτε μου για τι τα χρειαζομαστε με το να διαβαζουμε ιστοριες και μύθους τι καταλαβαινουμε με την οδυσσεια το μονο που εχω μαθη ειναι κατι ιστοριες για τον οδυσσεα και την προικονομια,επικη ειρωνια,τυπικους στιχους,επιβραδυνση,αφηγηση μονο αυτα αλλα και αυτα τα μαθαινω και στη γλωσσα)
Αρχαια(και τα αρχαια τι να τα κανουμε 8α μεταφράσουμε ποτε αρχαια κειμενα 8α τα χρειαστουμε ποτε στη ζωη μας)???


Δενπιστευω να τα χρειαστουμε ποτε!
3.λογοι γιατι πρεπει να μα8αινουμε Οδυσσεια και Αρχαια
1.για να βγαλουμε καλύτερο βαθμο στον ελεγχο :lol:
2.να περασουμε την ταξη:no1:
3.να μαθουμε τα αρχαια για να δουμε την μητρικη μας γλωσσα:xixi:
4.να μα8ουμε ορθογραφια:P

Δεν ειναι επισης καποια απαξιωση να μπεις σε μια σχολη...γιατι πλεον καποιος που εχει περασει σε μια καλη σχολη εχει ελαχιστες δυνατοτητες να βρει δουλεια απο καποιον αλλον!

Πειτε μου τη γνωμει σας :thanks::thanks:
Ελπίζω να ξέρεις ότι υπάρχουν και άτομα που γουστάρουν τρελά τα αρχαία. Αν δεν σου αρέσουν κάνε αυτό που είπε ο miv. Τα αρχαία είναι κλασσικές σπουδές που σου παρέχουν την δυνατότητα να μάθεις από που προήλθε η γλώσσα μας και τον λόγο για τον οποίο δεν είναι όμοια με καμία άλλη.... Η Οδύσσεια είναι μια ευκαιρία να μάθεις την δομή και τον τρόπο απόδοσης της λυρικής ποιήσης στα αρχαία χρόνια. Σε άλλες χώρες πληρώνουν για να τα μάθουν αυτά.


(γνώμη γράφεται...έτσι εγκυκλοπαιδικά...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

madster95

Νεοφερμένος

Ο Panos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Ελπίζω να ξέρεις ότι υπάρχουν και άτομα που γουστάρουν τρελά τα αρχαία. Αν δεν σου αρέσουν κάνε αυτό που είπε ο miv. Τα αρχαία είναι κλασσικές σπουδές που σου παρέχουν την δυνατότητα να μάθεις από που προήλθε η γλώσσα μας και τον λόγο για τον οποίο δεν είναι όμοια με καμία άλλη.... Η Οδύσσεια είναι μια ευκαιρία να μάθεις την δομή και τον τρόπο απόδοσης της λυρικής ποιήσης στα αρχαία χρόνια. Σε άλλες χώρες πληρώνουν για να τα μάθουν αυτά.


(γνώμη γράφεται...έτσι εγκυκλοπαιδικά...)

σε αυτο που λες εχεις δικιο...αλλα κατα τη γνωμη μου θα επρεπε να ειναι σε πιο γενικο επιπεδο...
τι εννοω?? για πες μου που μπορει να σου χρησιμευσει η ευκτικη παρακειμενου πχ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
σε αυτο που λες εχεις δικιο...αλλα κατα τη γνωμη μου θα επρεπε να ειναι σε πιο γενικο επιπεδο...
τι εννοω?? για πες μου που μπορει να σου χρησιμευσει η ευκτικη παρακειμενου πχ?
Να ξέρεις τις ρίζες της κάθε νεοελληνικής λέξης και να χρησιμοποιείς σωστά τα ρήματα και να μην δείχνεις σαν ουφο,αν δεν σου φτάνει,τι να πω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tiggy

Νεοφερμένος

Η Tiggy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
κι εγώ το ίδιο ακριβώς υποστήριζα μέχρι πριν λίγο καιρό... αλλά τελικά κατάλαβα πως κάθε μάθημα, ανεξαρτητα από το περιεχόμενο του συμβάλλει στη γενικότερη καλλιέργειά μας. μπορει καποιες γνώσεις να μην σου φανούν χρήσιμες στη δουλειά σου, αλλά η ζωή μας δεν είναι μόνο η δουλειά. ανά πάσα στιγμή μπορεί να σου φανεί η γνώση χρήσιμη... και σου το λέω εγώ που μέχρι και τα θρησκευτικά μου έχουν χρησιμεύσει! αλλά στο θέμα των φιλολογικών μαθημάτων, τα οποία συνήθως υποβαθμίζουν οι μη θεωρητικοί, είμαι καθετη (θετική έχω παρει)! πάνω από όλα, νομίζω, αυτό που πρέπει να μάθουμε από το σχολείο είναι να μιλάμε σωστά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prisila

Νεοφερμένος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Επειδη το συζητησαμε με τη φιλολογο μας, το λυκειο και γενικα τα σχολειο εχει σκοπο να μας δωσει γενικες γνωσεις και λειτουργει σα προθαλαμος των σχολων! Το πανεπιστημιο και οι σχολες που θα παμε θα μας δωσουν την εξειδικευση.
Αλλα για τα θρησκευτικα συμφωνω εν μερει πως δεν χρειαζονται!!!Εχουμε μαθει του κοσμου τα απολυτικια με την καθηγητρια που εχουμε!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

makis07

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο makis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 195 μηνύματα.
άστα ρε φίλε...γιατί π.χ τα αρχαία να διδάσκονται σε τόσες πολλές ώρες(ειδικά στην θεωρητική κατεύθυνση)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Το έχουμε απαντήσει ίσαμε είκοσι φορές αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Για να μάθουμε ορθογραφία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
κι εγώ το ίδιο ακριβώς υποστήριζα μέχρι πριν λίγο καιρό... αλλά τελικά κατάλαβα πως κάθε μάθημα, ανεξαρτητα από το περιεχόμενο του συμβάλλει στη γενικότερη καλλιέργειά μας. μπορει καποιες γνώσεις να μην σου φανούν χρήσιμες στη δουλειά σου, αλλά η ζωή μας δεν είναι μόνο η δουλειά. ανά πάσα στιγμή μπορεί να σου φανεί η γνώση χρήσιμη... και σου το λέω εγώ που μέχρι και τα θρησκευτικά μου έχουν χρησιμεύσει! αλλά στο θέμα των φιλολογικών μαθημάτων, τα οποία συνήθως υποβαθμίζουν οι μη θεωρητικοί, είμαι καθετη (θετική έχω παρει)! πάνω από όλα, νομίζω, αυτό που πρέπει να μάθουμε από το σχολείο είναι να μιλάμε σωστά...

Χωρίς να αμφισβητώ την εμπειρία σου, ας πω πως κι εγώ είμαι κάθετος όσον αφορά τα Αρχαία: είναι άχρηστα. Μάλλον, για να το τοποθετήσω καλύτερα, τα Αρχαία στην κλίμακα που διδάσκονται, στην τάξη μου τουλάχιστον, είναι όντως χάσιμο χρόνου, χρόνου που θα μπορούσε να αξιοποιηθεί χίλιες φορές καλύτερα. Σας παρακαλώ υποτιμάτε τη νοημοσύνη, δική μου και τόσων άλλων, όταν λέτε πως οι αρχικοί χρόνοι του πέμπω συμβάλλουν στην ευρύτερη ανάπτυξη του πνεύματός μου. Μάλλον στην ανάπτυξη του παπαγάλου μέσα μου συμβάλλουν εν τέλει. Και επειδή θα ξεκινήσετε: ''Ω! Μα τα Αρχαία δεν είναι μόνο αυτά!'', ξέρω ξέρω, τα Αρχαία είναι και τα άλλα. Τα Αρχαία είναι και τα τόσο σημαντικά έργα μεγάλων ιστορικών (βλ. Ξενοφών, Θουκιδίδης) που υποκλίνονται μπροστά στον κατά τα άλλα εύστοχο τρόπο διδασκαλίας του λυκείου μας. Από εκεί κι έπειτα, δεν έχω να πω τίποτα άλλο. Λέω αυτά τα λόγια (=λόγια - σύστοιχο αντικείμενο στο ρήμα ''λέω'', ω ναι! είμαι καλλιεργημένος) ελπίζοντας να μη δεχθώ τις επιθέσεις των θεωρητικών. Άλλωστε, όπως είπε και ο qwertyς παρακάτω,

Το έχουμε απαντήσει ίσαμε είκοσι φορές αυτό...

καταντά βαρετό. :bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Το τι θα σου χρησιμευσει και τι οχι στη ζωη σου απο αυτα που μαθαινεις στα διαφορα μαθηματα, δεν εισαι σε θεση να το κρινεις τωρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
εμενα η απορια μου εχει να κανει με το τι σχεση εχει η φιλοσοφια με τη θεωρητικη β λυκειου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Καλα μαλακιες λεει μεσα το βιβλιο μη νομιζεις. Εγω δηλαδη που το ειχα ξεφυλλισει, δεν ηταν τιποτα παρα απλη καταγραφη θεωριων και ορισμων απο διαφορες εννοιες.
Αλλη ενσταση μου αφορα την αστρονομια. Γιατι να ειναι μαθημα επιλογης τη στιγμη που εξελισσομαστε ραγδαια σε αυτον τον τομεα; Θα επρεπε τουλαχιστον να γινεται καποια σχετικη ενημερωση μια στο τοσο στα σχολεια, ειναι τραγικο να μην ξερεις ουτε ποσους πλανητες εχει το ηλιακο συστημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
και το βιβλιο να τους εχει και λαθος:P
δεν ειναι 9, 8 ειναι πλεον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
1) Δεν μου καίγεται καρφί για το από που ήρθε η γλώσσα μου...
2) Δεν κομπλάρω με την ιστορία... αυτήν ας πούμε ότι τη χρειαζόμαστε...
3) Θρησκευτικά... σκέτο μονοπώλιο...
4) Γλώσσα... γιατί πρέπει να ξέρω πως η πρόταση "Έρχομαι στο σπίτι σου" είναι κύρια και "για να περάσουμε καλά" είναι δευτερεύουσα;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Καλύτερα φιλοσοφία, παρά αρχαία.

Τουλάχιστον στη φιλοσοφία κάνεις κάτι ουσιαστικό (αν δεν παπαγαλίζεις το μάθημα). Το βιβλίο το έχω ξεφυλίσσει. Νομίζω ότι το κατά πόσο το μάθημα είναι μ@@@@@ ή όχι, εξαρτάται από το αν μαθαίνεις απ' έξω όλα όσα γράφει, ή από το αν αναλύεις τις έννοιες και τις συζητάς, επειδή σου αρέσει και όχι επειδή παπαγάλισες μια φράση από το λεξικό βασικών εννοιών. Θα έπρεπε να αντικατασταθούν τα Αρχαία Γεν. από τη Φιλοσοφία. Τελοσπάντων, πολλά είναι τα θα έπρεπε (και συμφωνώ μαζί σου όσον αφορά την αστρονομία - επίσης πιστεύω πως είναι αδικαιολόγητη η 1 ώρα Βιολογίας (εξίσου, να μην πω περισσότερο, ταχεία αναπτυσσόμενη με την Αστρονομία/Αστροφυσική) στη Β' και η παντελής παράλειψή της στην Α'.

Στην Α' ειδικά, με τις 6 ώρες αρχαία, το έχουμε το περιθώριο.

Βρίσκουν Ό,ΤΙ πιο ΒΑΡΕΤΟ υπάρχει και το βάζουν στην ύλη, για να κάνουν τα παιδιά να σιχαθούν το σχολείο και να μπορούν να ΧΕΙΡΑΓΩΓΗΘΟΥΝ ευκολότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
1) Δεν μου καίγεται καρφί για το από που ήρθε η γλώσσα μου...
2) Δεν κομπλάρω με την ιστορία... αυτήν ας πούμε ότι τη χρειαζόμαστε...
3) Θρησκευτικά... σκέτο μονοπώλιο...
4) Γλώσσα... γιατί πρέπει να ξέρω πως η πρόταση "Έρχομαι στο σπίτι σου" είναι κύρια και "για να περάσουμε καλά" είναι δευτερεύουσα;;;

νομίζω είσαι δημοτικό so:D δεν έχεις την εμπειρία να μιλάς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
ουτε αυτο αποτελει επιχειρημα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top