Μαθηματικό vs Μηχανικών παραγωγής και διοίκησης

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
Αποψη μου ειναι...αν ειναι λαθος, οκ, ειναι λαθος...πατηστε -1...

εφοσον δε γνωριζεις, πως εχεις αποψη?τεσπα, αφου σ αρεσει τοσο πολυ κρατα την...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,094 μηνύματα.
Γιατί ρε παιδιά κολλάτε σε τίτλους επιστημών και δεν κοιτάτε την ουσία; :) Πώς ενώ δεν γνωρίζετε κάποιοι από επιστήμες έχετε κάθετη γνώμη και προσπαθείτε να "καπελώσετε" σε πληροφορίες τους φοιτητές ή και πτυχιούχους των ιδίων ή συναφών επιστημών; Το θέμα αγορά εργασίας δεν είναι τόσο εύκολο όσο ονειρικά φαντάζεστε κάποιες κοπελίτσες του λυκείου. Οι δουλειές να γίνονται μια-μια. Τελειώστε πρώτα το Πανεπιστήμιο και μετά ελάτε να ξαναμιλήσουμε για την αγορά εργασίας. Μέχρι τότε θα έχετε αναθεωρήσει ουκ ολίγες φορές λόγω των καταστάσεων που θα βιώσετε ως φοιτητές, αλλά της ηλικιακής ωρίμανσης του μυαλού. Η κριτική σκέψη θα αλλάξει και κάποια πράγματα δεν θα τα βλέπετε τόσο "συμπαγή" και "φραγμένα". Προσωπικά, από το λύκειο αλλά και από το πρώτο έτος έχω αλλάξει πάρα πολλές φορές γνώμη. Μέχρι και χθες άλλαξα γνώμη σε ένα θέμα μου...:P Τίποτα δεν μένει στατικό! παρά μόνο η βλακεία.

Σημαντική συμβουλή: Σήμερα οι επιστήμες συνεργάζονται για την κοινωνική πρόοδο. Συνεπώς δεν έχει νόημα η ύπαρξη "Θεοδοσιανών Τειχών" μεταξύ συγγενών επιστημών όπως Μαθηματικά-Πληροφορική ή Μαθηματικά-Πληροφορική-Βιολογία ή Φυσική-Μαθηματικά ή Φυσική-Πληροφορική ή Μαθηματικά-Αεροναυπηγική ή Φυσική-Ρομποτική,...κτλ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Παιδιά σόρυ αλλά η κοπελίτσα είπε πολύ σεμνά την άποψή της και έβαλε και το "νομίζω", γεγονός που ξεκαθαρίζει ότι αυτό που είπε ήταν πολύ αμφίβολο. Εξάλλου, η ερώτηση της Εύης δεν ήταν καθόλου συγκεκριμένη οπότε τζάμπα το κάνουμε θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
εφοσον δε γνωριζεις, πως εχεις αποψη?τεσπα, αφου σ αρεσει τοσο πολυ κρατα την...

Πιθανόν εσύ να γνωρίζεις πολύ καλύτερα, και δε το αμφισβητώ...αλλά απ' ό.τι θυμάμαι δεν είπα ότι είμαι σίγουρη, και είναι μια άποψη...άμα δε της αρέσει ή τη βρίσκει λάθος η κοπέλα που ρώτησε, ας μη τη διαβάσει ή ας μη την λάβει υπόψιν...

Παιδιά σόρυ αλλά η κοπελίτσα είπε πολύ σεμνά την άποψή της και έβαλε και το "νομίζω", γεγονός που ξεκαθαρίζει ότι αυτό που είπε ήταν πολύ αμφίβολο. Εξάλλου, η ερώτηση της Εύης δεν ήταν καθόλου συγκεκριμένη οπότε τζάμπα το κάνουμε θέμα.

:DThanks για την υποστήριξη. Θα με φάνε άμα συνεχίσω να λέω "νομίζω" και είναι λάθος:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Να πω οτι αν σου αρεσουν τα μαθηματικα δεν ειναι αναγκαιο να πας σε ενα τμημα μαθηματικων.Καταλαβαινω απολυτα το διλημα σου ανεξαρτητα αν τα 2 τμηματα ειναι διαφορετικα.Βλεπεις τα θετικα του καθε τμηματος(που ειναι διαφορετικα)και δεν μπορεις να αποφασισεις.Τα πραγματα στην αγορα εργασιας πιστευω οτι ειναι καλυτερα για τους μηχανικους παραγωγης και διοικησης.Σκεψου ομως εσυ μετα απο 5-6 χρονια τι δουλεια θα ηθελες να κανεις.Θα ηθελες να ησουν μαθηματικος η μηχανικος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Να πω οτι αν σου αρεσουν τα μαθηματικα δεν ειναι αναγκαιο να πας σε ενα τμημα μαθηματικων.Καταλαβαινω απολυτα το διλημα σου ανεξαρτητα αν τα 2 τμηματα ειναι διαφορετικα.Βλεπεις τα θετικα του καθε τμηματος(που ειναι διαφορετικα)και δεν μπορεις να αποφασισεις.Τα πραγματα στην αγορα εργασιας πιστευω οτι ειναι καλυτερα για τους μηχανικους παραγωγης και διοικησης.Σκεψου ομως εσυ μετα απο 5-6 χρονια τι δουλεια θα ηθελες να κανεις.Θα ηθελες να ησουν μαθηματικος η μηχανικος?

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ(αν σ αρεσει αν εισαι ενας καθηγητακος μ ιδιαιτερα κτλπ δεν υπαρχει προβλημα αλλιως εγω, θα σου προτεινα μηχανικος..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zaraki

Δραστήριο μέλος

Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ(αν σ αρεσει αν εισαι ενας καθηγητακος μ ιδιαιτερα κτλπ δεν υπαρχει προβλημα αλλιως εγω, θα σου προτεινα μηχανικος..)

Nα αναφερω οτι ενας "καθηγητακος" μπορει να βγαζει περισσοτερα απο ενα μηχανικο;Ελεος με τα κομπλεξ σας.Λες και αν γινεις μηχανικος θα σου στρωσουν ολοι κοκκινο χαλι.Ξυπνηστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,114 μηνύματα.
Nα αναφερω οτι ενας "καθηγητακος" μπορει να βγαζει περισσοτερα απο ενα μηχανικο;Ελεος με τα κομπλεξ σας.Λες και αν γινεις μηχανικος θα σου στρωσουν ολοι κοκκινο χαλι.Ξυπνηστε.

Ναι αλλά ο καθηγητάκος θα τα παίρνει παράνομα σται ιδιαίτερα χωρίς να δίνει αποδείξεις.

εγώ προτείνω μηχανικός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Ναι αλλά ο καθηγητάκος θα τα παίρνει παράνομα σται ιδιαίτερα χωρίς να δίνει αποδείξεις.

εγώ προτείνω μηχανικός.

συμφωνω και κυριως τωρα μ τ ΝΕΟ ΣΧΟΛΕΙΟ της ''κυριας'' Διαμαντοπουλου μιλαμε για πολλα money...

Nα αναφερω οτι ενας "καθηγητακος" μπορει να βγαζει περισσοτερα απο ενα μηχανικο;Ελεος με τα κομπλεξ σας.Λες και αν γινεις μηχανικος θα σου στρωσουν ολοι κοκκινο χαλι.Ξυπνηστε.

ναι βγαζει περισσοτερα αλλα δεν εχει προοπτικές αναπτυξης απλα θα βγαζεις χρηματα μ αυτο το τροπο
τεσπα οκ μ τα χρηματα αλλα οκ ειναι κ αλλα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Ενα αποφοιτος μαθηματικου τμηματος δεν μπορει να δουλεψει μονο καθηγητης.Αν και τις περισσοτερες αυτο γινεται.Να μην τα ισωπεδωνουμε ολα.Και ο καθηγητης ειναι ενα επαγγελμα οπως ολα τα αλλα και πολλες φορες με πολυ καλες απολαβες και σε καποιους μπορει να αρεσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dragonver

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dragonver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Εύη δές λίγο εδώ για τα δικαιώματα των ΜΠΔ και ψάξτο λίγο γιατί εδώ και καιρό λένε ότι θα δώσουν τα Δικαιώματα υπογραφής σε Η/Μ στους Μηχανικούς παραγωγής και διοίκησης αλλά υπάρχουν πολλά κωλύματα.
https://www.michanikos.gr/showthread.php?t=192&page=12
https://portal.tee.gr/portal/page/po..._DIKAIWMATA/MHXANIKOI_PARAGWGHS_KAI_DIOIKHSHS
https://www.michanikos.gr/showthread.php?t=345
Εγώ προτείνω να δηλώσεις Μηχανολόγους. Τώρα βέβαια κάτι μου λέει είσαι από Κρήτη και θές να σπουδάσεις εκεί. Αν ναι τότε δες τα προγράμματα σπουδών των σχολών και επίλεξε. Από θέμα ενδιαφέροντος θεωρώ πιο ενδιαφέρον τους ΜΠΔ αλλά από θέμα αποκατάστασης τους θα πρέπει να το ψάξεις τι γίνεται...
EDIT: Σορρυ τώρα είδα ότι είσαι από Καβάλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.

οπα,εδω στο link που δινεις δεν αναφερονται οι
ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΙ ΠΑΡΑΓΩΓΗς ΚΑΙ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ(πχ Ξανθης)
σαν τους μηχανολογους ειναι γιατι δεν τους αναφερεις?το site στη Ξανθη λεει οτι αναγνωριζονται απο το τεχνικο επιμελειτιριο....


Μπερδευτικα

Υ.γ επειδη ρωτησα καποιον και δεν καταλαβα οταν λενε εχουν ιδιες δυνατότητες με τους μηχανικους ενώνουμε ιδια δικαιώματα σωστα?απλα δεν μπορουν να αναλάβουν εργα πανω απο 7-8 εκατομμυριάκια σωστα???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top