Καφετέρια του iSchool ΙΙ

nearos

Περιβόητο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 5,193 μηνύματα.

Kate1914

Διάσημο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,886 μηνύματα.

juanium

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 137 μηνύματα.
τονος διστονο τριστονο τετραστονο κ.ο.κ μόνο :closed-topic:
Νομίζω όταν συμβολίζεις την παραγωγό με f'(x), όταν φτάσεις να έχεις πολλούς τόνους το γράφεις στον εκθέτη σαν (6) αντί για 6 τόνους ξέρω γω
 

Kate1914

Διάσημο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,886 μηνύματα.

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.

nearos

Περιβόητο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 5,193 μηνύματα.
Νομίζω όταν συμβολίζεις την παραγωγό με f'(x), όταν φτάσεις να έχεις πολλούς τόνους το γράφεις στον εκθέτη σαν (6) αντί για 6 τόνους ξέρω γω
καλα ναι, εννοείται, πανω απο 3 τονους ιεναι αγραφος κανονας να βαζεις (n) για νιοστη παραγωγο, αλλα είναι τρομερό meme να εχεις f'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''(x) :loltooth:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εεε, έχω μια ερώτηση, αυτά τα χρειάζεται και ένας φυσικός ή όχι;
δε νομίζω να χρειαστούν καπου πολικες συντεταγμενες στη φυσική
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,386 μηνύματα.
O συμβολισμός του νεύτωνα για τις παραγώγους ειναι αυτός;

Nαι. Ο Πεύτωνας χρησιμοποιεί πολλή τριγωνομετρία.

καλα ναι, εννοείται, πανω απο 3 τονους ιεναι αγραφος κανονας να βαζεις (n) για νιοστη παραγωγο, αλλα είναι τρομερό meme να εχεις f'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''(x) :loltooth:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


δε νομίζω να χρειαστούν καπου πολικες συντεταγμενες στη φυσική

Οι πολικές συντεταγμένες χρειάζονται στη φυσική όταν το σύστημα κινείται με περιστροφή.
 

Kate1914

Διάσημο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,886 μηνύματα.
Αυτά που έγραψε κάτω από την παράγωγο.
δε νομίζω να χρειαστούν καπου πολικες συντεταγμενες στη φυσική
Δόξα τω Θεώ, δε θα χρειαστεί να κάνω χαρακίρι (δεν ξέρω καν τι είναι οι πολικές συντεταγμένες)
 

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
Λογικα χρειάζονται και σε φυσικο παντως καθως φανταζομαι μελετατε φαινομενα περα απο το καρτεσιανο συστημα συντεταγμενων. Δεν σχολιαζω για εμας τους μηχανικους 💀
Δεν ξερω αν εχετε καποιο μαθημα δυναμικης/μηχανικης, αν εχετε τοτε σιγουρα θα τα δεις αυτα
Αυτά που έγραψε κάτω από την παράγωγο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εδω π.χ ειναι το τυπολογιο που χρησιμοποιουμε εμεις για να παρεις μια ιδεα.
 

Συνημμένα

  • typologio_dynamikhs.pdf
    577 KB · Εμφανίσεις: 20

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,386 μηνύματα.
Παίδες αν πιάσετε την ιδέα, εύκολα είναι.

Ό,τι μαθηματική απορία για τους τύπους, να ρωτάτε. :) Η δυσκολία είναι η κακή διδασκαλία τους.

  • Οι περισσότεροι Φυσικοί μισούν τη Μηχανική επειδή μπήκαν με το ζόρι στο Φυσικό Τμήμα (που σημαίνει ότι μισούν τα μαθηματικά, και αγνοούν πολλά μαθηματικά εργαλεία από το σχολείο, αφού δεν προετοιμάστηκαν ποτέ να γίνουν Φυσικοί).
  • Οι περισσότεροι Μαθηματικοί μισούν τη Μηχανική επειδή μπήκαν στο Μαθηματικό για τον ίδιο λόγο, και για να κάνουν ...πιασάρικα εύκολα Οικονομικά και Στατιστική ή κάτι αόριστο σε Πληροφορική. Οτιδήποτε αγγίζει τη μαθηματική σκέψη αποτελεί "άσε μας ρε φίλε με τη Φυσική τώρα".
Ενημερωτικά η Κινηματική είναι ο κλάδος της Μαθηματικής Φυσικής που ασχολείται με τη μαθηματική (γεωμετρική) θεωρία των κινήσεων στον φυσικό κόσμο. Η Κινητική είναι ο κλάδος της Μαθηματικής Φυσικής που ασχολείται με τη δημιουργία και μελέτη μαθηματικών σχέσεων μεταξύ δυνάμεων και κινήσεων που αυτές προκαλούν. Εδώ, πρέπει ο φοιτητής να μπορεί να κατανοεί πως κατασκευάζουμε εξισώσεις κίνησης (π.χ. πλανητών). Οι δύο κλάδοι χρησιμοποιούν σε ποσοστό 100% ανώτερα μαθηματικά και μαθηματικό φορμαλισμό.
 
Τελευταία επεξεργασία:

gazaki voutaniou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η 2-προπανόλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 114 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 159 μηνύματα.
ακομα δεν εχω καταφερει να βρω το "ρυθμο" μου στο διαβασμα και να φτιαξω σταθερη και πειθαρχημενη ρουτινα μελετης και πλησιαζει σεπτεμβρης σιγα σιγα. δν εχω ιδεα τι θα κανω. la vie est belle :thumbup:
 

nearos

Περιβόητο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 5,193 μηνύματα.
@juanium πηγα να βαλω σε λειτουργεια τον παλιο υπολογιστ η μου να κατεβσαω τα windows 7 και μου λειπει ΜΟΝΟ το καλωδιο hdmi. Εσυ το ετρεξες το xp?
 

juanium

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 137 μηνύματα.
@juanium πηγα να βαλω σε λειτουργεια τον παλιο υπολογιστ η μου να κατεβσαω τα windows 7 και μου λειπει ΜΟΝΟ το καλωδιο hdmi. Εσυ το ετρεξες το xp?
Μόλις γύρισα σπίτι, παω να κάνω μπάνιο όσο κατεβαίνει το iso (το χθεσινό από το Internet archive πηγαοινε υπερβολικά αργά και στο τέλος απέτυχε..), και θα φτιάξω το bootable usb με ενα εργαλείο το rufus. Μπορείς να το χρησιμοποιήσεις το ίδιο για τα windows 7. Έλα κομπλέ εσύ, θέλει οπωδήποτε HDMI? Μήπως μπορείς και με VGA σε αυτα τα παλιά αν έχεις.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Απόψε αν όλα πάνε καλά θα γράφω στο ischool απο xp
 

nearos

Περιβόητο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 5,193 μηνύματα.
Μόλις γύρισα σπίτι, παω να κάνω μπάνιο όσο κατεβαίνει το iso (το χθεσινό από το Internet archive πηγαοινε υπερβολικά αργά και στο τέλος απέτυχε..), και θα φτιάξω το bootable usb με ενα εργαλείο το rufus. Μπορείς να το χρησιμοποιήσεις το ίδιο για τα windows 7. Έλα κομπλέ εσύ, θέλει οπωδήποτε HDMI? Μήπως μπορείς και με VGA σε αυτα τα παλιά αν έχεις.
Ναι θελει οπωσδηποτε ΗDMI.
Καλα εχει και ενα vga καλωδιο που το 'χω συνδεσει αλλα δεν ανοιγει χωρις το hdmi
 

juanium

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Ναι θελει οπωσδηποτε ΗDMI.
Καλα εχει και ενα vga καλωδιο που το 'χω συνδεσει αλλα δεν ανοιγει χωρις το hdmi
Οκ, ίσως το VGA στον υπολιγστή δεν είναι στην κάρτα γραφικών. Λογικά έχεις μερικά ports στην σειρά, σε ενα από αυτά πρέπει να συνδέσεις την οθόνη.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εκείνο το switch που έλεγα εχθές μπορώ να πω πως τρέχει custom firmware επιτυχώς!
 
Τελευταία επεξεργασία:

nearos

Περιβόητο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 5,193 μηνύματα.
Eπρεπε να σε ακούσω. Άνοιξε εν τέλει
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11,382 μηνύματα.
Εεε, έχω μια ερώτηση, αυτά τα χρειάζεται και ένας φυσικός ή όχι;
Ναι καλη μου... ειδικα οι θεωρητικοι φυσικοι... ετσι μελετουν την κινηση σε τρεις διαστασεις κατα lagrance.. μπουρδα τυφλοσουρτης δηλαδη...δεν εχει μεσα φυσικη σκεψη... και δεν εχεις και αισθηση του αποτελεσματος..οτι βγαλουν τα μαθηματικα.
Αναγεται στην μαθηματικη αναλυση ΙΙ ..μελετη συναρτησης πολλων μεταβλητων
 

juanium

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 137 μηνύματα.

nearos

Περιβόητο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 5,193 μηνύματα.
Δε ξέρω πως να κάνω boot στο windows 7 iso file :cry_x:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top