Κατεύθυνση

Κατεύθυνση
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια. Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 17)

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Bασικά πως μπορεί κάποιος να ξέρει σίγουρα τι του αρέσει από το γυμνάσιο;Εδώ οι περισσότεροι φίλοι και συμμαθητές που τώρα θα πάμε Γ κανείς δεν είναι βέβαιος για την επιλογή του.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nevermind

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nevermind αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Μπορεί όντως να έχεις δίκιο. Να διευκρινήσω βέβεια ότι δεν είμαι και άσχετος σε ότι αφορά τα μαθηματικά και την χημεία ή την βιολογία που την διάβαζα μανιωδώς. Αλλά διαφωνώ σε κάτι άλλο: Δεν φταίμε εμεις για την κατάσταση που επικρατεί στο σημερινό ελληνικό σχολείο. Και εμάς τους Νεοέλληνες δεν θα μας φάει η εξειδίκευση που δημιουργούμε από μόνοι μας αλλά το ίδιο εκπαιδευτικό σύστημα. Αν το επέβαλλε το ίδιο το σύστημα βεβίως και θα διάβαζα όλα τα μαθήματα, γιατί έχω κάποια συνείδηση. Μπορεί να είμαι αρκετά μικρός για να κρίνω τέτοια θέματα και είμαι ανοιχτός στις αντιρήσεις μεγαλυτέρων μου. Και για να δούμε και το καλύτερο ένας φίλος μου από την Γερμανία έχασε μια ολόκληρη χρονιά επειδή έμεινε στα γαλλικά . Οπότε καταλαβαίνεις ότι είναι αναγκασμένος να διαβάζει όλα τα μαθήματα. Θα ήθελα να εκμεταλλευτώ λίγο την κατάσταση και να σε ρωτήσω: Τα μαθήματα της φυσικής έχουν μια συγκεκριμένη ροή στις τάξης του λυκείου??? Θα έχω πρόβλημα που έχω κάποια κενά στην φυσική????
το θεμα δεν ειναι να σε εξαναγκασει καποιος να διαβασεις.Εννοειται οτι το εκπαιδευτικο συστημα εχει ξεπερασει τα ορια της αθλιοτητας, αυτος ομως δεν ειναι λογος να ειμαστε μοιρολατρες και να λεμε οτι αφου το λυκειο ειναι ετσι, εγω πρεπει να διαβαζω μονο τα μαθηματα της κατευθυνσης μου.Ακομη και στην Γ' λυκειου (οπου τοτε ειναι που θα αντικρισεις το υπερτατο μεγαλειο του εκπαιδευτικου μας συστηματος) μπορεις να επωφεληθεις απο το σχολειο σε ολα τα μαθηματα. Δεν προκειται ο καθηγητης των μαθηματικων να σε εξεταζει εσενα που θα εισαι θεωρητικη, αλλα μπορεις να δειξεις το ελαχιστο ενδιαφερον και να παρακολουθεις την παραδοση του.Ετσι θα σου μεινουν μερικα πραγματα-εγκυκλοπαιδικες γνωσεις πες τες.
Για το μαθημα της φυσικης τωρα,σιγουρα χρειαζονται καποια πραγματα απο το γυμνασιο αλλα στην α' λυκειου τα ξεκινανε ολα απο το μηδεν σχεδον, οποτε αν δωσεις προσοχη εστω και τωρα δεν θα εχεις προβλημα. Η φυσικη γενικης καθε ταξης ειναι εντελως ασχετη με τις υπολοιπες (στην κατευθυνση ειναι που επικρατει ΤΟ μπαχαλο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top